The Prime of Miss Jean Brodie
mineymoe

"Pełnia życia panny Brodie", najpopularniejsza jej powieść, ukazała się w Anglii w 1961 roku, w pięć lat później doczekała się przeróbki scenicznej, a w 1969 roku - filmowej. Jest to historia nauczycielki jednej z żeńskich szkół Edynburga i sześciu dziewczynek zwanych jej "stadkiem". Panna Brodie, osoba ekscentryczna i niekonwencjonalna, stosuje wobec wybranych przez siebie dziewcząt system nauczania, który w początkach lat trzydziestych, kiedy to rozgrywa się akcja powieści, jest wręcz szokujący i budzi sprzeciwy dyrektorki szkoły i pozostałych członków grona nauczycielskiego.

Książka odznacza się walorami typowymi dla pisarstwa Muriel Spark: oszczędnością środków pisarskich, plastycznym rysunkiem postaci, cienkim humorem zaprawionym ironią i filozoficzną zadumą nad życiem.

Katarzyna | 2013-02-05
Przeczytana: 04 lutego 2013

"Sandy zaczęła niejasno przeczuwać posunięcia panny Brodie, która pasowała siebie na męczennice w sposób tak szczególny, ze znacznie bardziej egzotyczną pasją samobójczą, niż gdyby zaczęła po prostu pić jak inne stare panny, którym obrzydło już staropanieństwo".

"Nie należy uważać, że panna Brodie w tym okresie swojej pełni stanowiła zjawisko wyjątkowe albo że (są to rzeczy względne) była w jakiś sposób nienormalna. [...] Istniały całe zastępy podobnych do niej w latach trzydziestych - kobiet po trzydziestce, skazanych przez wojnę na staropanieństwo, które urozmaicały sobie odkrywczymi podróżami w dziedziny nowych idei i ożywioną działalnością artystyczną, społeczną, pedagogiczną czy religijną".

Panna Brodie, nauczycielka klas podstawowych w prywatnej szkole starannie dobrała sobie grupę swoich pupilek. Zawsze uważała siebie za osobę wyjątkową. Wysoko nosiła głowę i patrzyła z góry na inne koleżanki nauczycielki. Postanowiła, że sama wychowa swoje przyszłe powiernice. Przekonana...

Lavenda | 2015-03-29
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 2015 rok

Świetna w swej zwięzłości, subtelnym portretowaniu bohaterek, ironicznemu, ale nie pozbawionemu refleksyjności, spojrzeniu na świat.

mawik0 | 2016-10-28
Przeczytana: 25 października 2016

Ciekawe postacie, interesujące wydarzenia i świetny psychologiczny portret panny Brodie. A jednak całość mi się nie podobała. Głównie chaos, który panował w tej książce, pewne wydarzenia wspominane nie wiadomo po co i brak jako takiego punktu kulimacyjnego. Spodziewałam się, że zdrada, o której wspomina panna Brodie to będzie COŚ. Tymczasem sprowadziło się to raptem do dwóch zdań.
Generalnie raczej nie zostanie w mojej pamięci na długo.

Sija | 2014-10-04

Pierwsza książka tej autorki, jaką przeczytałam, na pewno sięgnę po inne. Niewielka powieść o fascynacji drugą osobą, ale i o manipulowaniu innymi. I o tym, jak jedno idzie w parze z drugim. Niekoniecznie optymistyczna w wymowie.

cynaderki | 2013-04-24

Szkocka literatura psychologiczno-obyczajowa wysokiej próby.

Przyjemność czytania wzbogacona materiałem do przemyśleń. Niejednoznaczna w ocenach, wymaga wysiłku interpretacyjnego. Zatem sam miód.

czytankianki | 2011-12-02
Przeczytana: 08 kwietnia 2011