Ciężkie czasy

Hard times. For these times
klasyka
Karolina

Inne wydania

"Ciężkie czasy" (1854)w dorobku Dickensa zajmują pozycję odrębną. Powieść pozbawiona jest bowiem finezyjnego humoru, zadziwiających zwrotów akcji i zawikłanych perypetii. Wyrasta z rozczarowania pozbawionego już nadziei autora współczesną mu rzeczywistością, lansuje teorię, że ludzi tworzy życie (w tym przypadku kapitalizm). U Dickensa są to ludzie-automaty, jak Gradgrind, ludzie-drewno, jak pan Bounderby, ludzie-żmije, jak pani Sparsit albo typy mieszane jak Harthouse (pół-automat, pół-drewno), czy Bitzer (pół-drewno, pół-żmija). Do tego smutny pejzaż fabryk i slumsów, zagrzybiały Parlament.

astaldohil | 2014-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2014

Kolejna, doskonała przypowieść Dickensa, gdzie momenty okraszone cierpkim humorem, balansują z pełnymi smutku i podszytymi ponurą ironią fragmentami.

Losy bohaterów "Ciężkich czasów", mimo, iż prowadzone w sposób, dla obytego z twórczością Dickensa czytelnika, przewidywalny, po raz kolejny nieodmiennie wzruszają. Spekulacje natury filozoficznej, dotyczące miejsca serca, duszy i rozumu w bycie każdej istoty ludzkiej i tragicznych skutków tego, do czego może doprowadzić brak, lub nadmiar każdego z tych elementów, sprawia, że trudno oprzeć się refleksji nad własnym życiem i spojrzeć odmienionym okiem na niektóre jego aspekty.

Poza tym, w warstwie społeczno-politycznej wykazał się też Dickens daleko posuniętym wizjonerstwem, co w równym stopniu, jak wyżej wymienione zalety, stanowi o znakomitości "Ciężkich czasów".

Jak zwykle, Dickensa, szczerze polecam!

Cinnamon | 2013-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2013

Fakty, liczby, tabele - tym powinien kierować się człowiek w życiu. Thomas Gradgrind wychowuje swoje dzieci właśnie w takim duchu i kończy się to tragicznie. Córka, dusząc w sobie spontaniczność i fantazję cierpi, a syn wyrasta na hedonistę, przechodząc z jednej ekstremy w drugą. Koniec końców, w niektórych postaciach dochodzi do zbawiennej zmiany i to był najlepszy moment w powieści.

Opisy rzeczywistości w powieści są niemal (ale jeszcze nie) naturalistyczne, co bardzo przypadło mi do gustu (lubię naturalizm).

Falka | 2015-02-09
Na półkach: Pożyczone, Przeczytane
Przeczytana: luty 2015

Dickens, może nieco bardziej rozgoryczony i ironiczny ale wciąż ten sam. Dla mnie przedstawiana przez niego XIX-wieczna Anglia bardzo żywo wpływa na moją wyobraźnię. Jeśli istniej reinkarnacja to podejrzewam że żyłam w Londynie w tamtych czasach.

moonlighting | 2015-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2015

Ciężkie czasy to i na początku ciężko się czyta. Może przez celowy zabieg Dickensa, jakim jest pozbawienie większości bohaterów emocji i powierzenie ich wyłącznie rozumowi. Nic jednak straconego - z czasem akcja nabiera tempa, a wyższość rozumu nad sercem zostaje poddana w wątpliwość...

Kasia | 2016-12-01
Carol F | 2016-11-05