Nogi Izoldy Morgan

Wydawnictwo: Biblioteka Analiz

W tomie zamieszczono trzy opowiadania, w tym utrzymane w futurystycznej konwencji tytułowe Nogi Izoldy Morgan . Jako ciekawostkę dobrze oddającą rewolucyjny temperament pisarza zamieszczono na końcu tomu jego trzy manifesty futurystyczne z 1921 roku.

| 2015-10-27
Przeczytana: 27 października 2015

Słabością polskiego internetu jest ubóstwo informacji na temat na temat pierwszych wydań książkowych, a także brak informacji co do zawartości książek. "Nogi Izoldy Morgan" ukazała się w 1923 roku i nie wiadomo właściwie, czy zawierała jedynie tę mini-nowelę, która autor buńczucznie nazywa powieścią, czy oprócz niej było tam coś jeszcze. Mamy zatem do dyspozycji nowe wydanie, na które składa się wcześniej nigdzie nie publikowane opowiadanie "Klucz", tytułowy utwór oraz najdłuższe z wszystkich opowiadanie "Nos" pochodzące z lat 30-tych. Wydawca wydał też w tomie trzy manifesty futurystyczne Jasieńskiego, które w liczbie czterech można kupić w formie e-booka. Co sprawiło, że wydawca nie zamieścił czwartego manifestu, w którym autor odwołuje się do ""Nóg Izoldy Morgan", tego pewnie sie już nie dowiemy...

"Klucz" jest opowiadaniem antyreligijnym. Samowolny i krnąbrny ksiądz zmaga się ze swoją wiarą szerząc zło w miejsce dobra. Jest to miniatura pozbawiona cech...

Luna | 2012-09-24
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 30 września 2012

Tytułowe nogi Izoldy Morgan cokolwiek masakryczne... zdecydowanie dla fanów futurystycznych, pokręconych i makabrycznych opowiadań.

Persefona | 2017-12-30

Specyficzna, oniryczna. Warto poświęcić godzinkę, zanim następnym razem wsiądzie się do tramwaju :)

KajT05 | 2018-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2018

Utwór nie urzekający treścią, ale jak sam autor wskazuje ma on pobudzać naszą psychikę, wywoływać fale, tworzyć tajfun emocji.
Dzieło Jasienskiego jest tylko kształtem, foremką, która staje się dopiero wartościowa kiedy czytelnik wleje w nią swoje odczucia, swoje myśli.
Utwór nie chce ukazywać się jako wywoływanie czegoś konkretnego, chce być utworem intymnym, personalnym, dla każdego innym. Bardzo dobrze to robi z resztą. :)

Patrycja | 2014-03-01

Niebanalna, oryginalna. Zapewne nie dla wszystkich.

Monika | 2016-10-22
Przeczytana: 22 października 2016