3 978
Luftslottet som sprängdes
978-83-7554-264-6
Larsson, kryminał, sensacja, Millenium
Pablos

Dwie ciężko ranne osoby zostają przywiezione do izby przyjęć szpitala Sahlgrenska w Goeteborgu. Jedną z nich jest Lisbeth Salander, poszukiwana listem gończym i podejrzana o podwójne morderstwo. Jest w ciężkim stanie, ma ranę postrzałową głowy, musi natychmiast być operowana. Druga ofiara to Alexander Zalachenko - profesjonalny zabójca na usługach obcych służb specjalnych w tajemniczy sposób powiązany z Salander.

Trzecia, i ostatni część trylogii Millennium - to bestsellerowa powieść, wywodząca się z najlepszej szwedzkiej tradycji fikcji i literatury kryminalnej: świetnie napisana, z trzymającą w napięciu fabułą i fascynującymi postaciami. Wyjątkowe zjawisko na światowym rynku literackim!

źródło opisu: www.empik.com

źródło okładki: www.empik.com

Paco | 2016-08-22
Na półkach: Przeczytane, MILLENNIUM
Przeczytana: 22 sierpnia 2016

Erwin – duś go !
W ten sposób dopingowały mrówkę, uczepioną szyi słonia, inne mrówki.
Działo się to po nieudanym ataku hordy mrówek, na wyżej wspomnianego.
Wystarczyło ,że się otrząsł. I została tylko jedna.
Na nasze potrzeby nazwijmy ją Liz. Pogdybajmy.
Gdyby nasza mrówka była treścią od A do Z, 60 milionów sprzedanych egzemplarzy byłoby prologiem. Prologiem do mistrzostwa świata w sprzedaży. Zwierzątko to bowiem, zapewnia maksimum wrażeń, zarówno dla płci pięknej, która się z nią utożsamia, jak i dla nas – urodziwych brzydali. Gdy autor bierze ją pod lupę, widzimy ósmy cud świata.
Wykreował taką postać, a przeniósł się w odmęty political fiction. O czym to świadczy ? Primo. Walka z rasizmem i ekstremizmem stanowiły treść jego życia. Secundo. Posiadał nieprzebrane pokłady rezerw. Pokłady, którymi mógł wabić, frapować, hipnotyzować. Tertio. Mrówka też miała rezerwy. Dopiero się rozkręcała. Gdyby pisał dalej, słoń zapewne z podkulonym ogonem, na kolanach, błagałby o litość.
Liz od...

Gdy czytałam poprzednie części myślałam sobie, że Autor trochę przesadził z objętością, dodał zbyt wiele szczegółów, szczególików. Jednak teraz, gdy już nie będzie można przeczytać o dalszych losach Lisbeth i Mikaela, sądzę, że było to extra rozwiązanie.
Można się zagłębić w lekturze i czytać, czytać, czytać.
I super, że nie są to książki na jeden wieczór.
Niesamowicie dynamiczna i ciekawa akcja, cała masa zaskakujących wydarzeń, wyraziści bohaterowie.
Chwila nieuwagi.... i koniec imponującej, soczystej trylogii.
Dawno nic mnie tak nie pochłonęło.
Polecam oczywiście całość!

macias | 2013-09-12
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2013
Przeczytana: 12 września 2013

Dla mnie to najlepsza z trzech części Millenium i zdecydowanie jedna z najlepszych książek jakie kiedykolwiek czytałem (a nie było tego zbyt wiele;)) wprawdzie trochę przewidywalna, ale nie moglem sie doczekać kiedy dojdę do procesu Salander. Sam proces zresztą to mistrzostwo świata i tytuł świetnie to oddaje. Polecam bez dwóch zdań, zwłaszcza w wersji audiobooka w interpretacji genialnego Pana Krzysztofa Gosztyły

Alicja | 2016-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2016

"Czasem trzeba zrobić krok do tyłu i pozwolić, by mądrość wzięła górę nad biurokracją" (715)
Świetne zwieńczenie trylogii. Ta część jest nierozerwalnie związana z częścią drugą.Całość trzyma w napięciu, trudno się od niej oderwać.
W tym tomie każda część poprzedzona jest wzmianką o roli kobiet w historii wojennej, począwszy od starożytności.
"Niemal żadna wojna nie rozegrała się bez udziału kobiet" (str 8)
Kobiece wojowniczki od dzieciństwa szkolone były w sztuce wojennej.
Lisbeth ofiara wielu aktów przemocy dokonywanych w świetle prawa, ofiara medialnej nagonki, genialna hakerka , której nie sposób nie polubić, mimo jej zachowań jest taką wojowniczką. Początkowo osamotniona w walce o swoje prawa i godność, z biegiem czasu wspierana przez coraz większy krąg przyjaciół,znajomych i elitarny oddział hakerów, którzy jednoczą siły by jej pomóc. Jednakże o jej dalszej przyszłości musi zadecydować sama i podjąć walkę nie zawsze czystymi
i uczciwymi metodami. Jej jedynym pragnieniem...

Dia | 2013-03-23
Przeczytana: 10 marca 2013

Trzecia i ostatnia część Millenium. Na poczatku już miałam trochę przesytu. Po 1334 stronach zabrałam się za następne 800 i jakos nie moglam się zebrac i odkładałam lekturę na póżniej. Zarwane noce przez poprzednie części dały mi sie we znaki ;-). Ostatecznie znow zaliczyłam czytanie do 4 w nocy. Oskarżona o morderstwo Lisabeth, mimo swojego krnabrnego charakteru ma całą grupę lojalnych ludzi, którzy zrobią wszytsko aby ją uniewinnić. Miliard przeszkod, setki intryg,kilkadziesiąt potknięć i szczypta nieszczesć ale finał pozytywny. Najsłabsza z trylogii ale nadal świetna.

Karol | 2013-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2013

Naprawdę genialna książka na zakończenie trylogii. Na początku mogłoby się wydawać że całość jest dosyć przewidywalna i dziw brał skąd tutaj tyle kartek. Jednak z każdym kolejnym rozdziałem autor wplatał kolejną nitkę do tego już i tak sporego kłębka informacji. Szczerze mówiąc po przeczytaniu dziwię się że cały ten natłok postaci i wątków został tak dobrze opisany że nie było problemu ze zrozumieniem wielu nawiązań. A gdyby wydawało się że już wszystko skończone, dostaliśmy jeszcze świetny epilog który jest wisienką na tym torcie.

Aneta Wiola | 2016-10-08
Przeczytana: 08 października 2016

Trzecia część trylogii Larssona "Millenium" uważam za najlepszą spośród poprzednich. Wszystkie trzy książki są ze sobą powiązane, ale zdecydowanie ta właśnie część jest kontynuacją drugiej.

Z poprzedniej książki dowiedzieliśmy się o problemach, w jakie ponownie wpakowała się Lisbeth Salander. Po ostatnich wydarzeniach bohaterka ranna trafia do szpitalu z ciężkim urazem głowy. Do tego hakerka jest oskarżona o popełnienie licznych przestępstw, a tajne służby państwowe zwane Sekcją nie chcą dopuścić do ujawnienia bezprawia jakie dopuściły się w przeszłości wobec Salander.

Bohaterka nie jest samotna w swojej walce. Mikael Blomkvist z pomocą dawnego szefa Lisbeth dążą do poznania prawdy i ujawnienia przestępstw jakie dopuściła się Sekcja. Wkrótce jest coraz więcej ofiar i staje się jasne, że tajemnicza organizacja nie spocznie dopóki "nie wyciszy całej sprawy".

"Zamek z piasku, który runął" jest doskonale napisaną powieścią trzymającą w napięciu od pierwszej strony do samego...

hanterkaa | 2017-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2017

Trzeciemu tomowi zdecydowanie najbliżej jest do thrillera politycznego, ukazującego mechanizmy władzy i specyfikę działania rozmaitych służb.Oprócz polityki jest też mnóstwo historii.Wszystko przez autora zostało napisane w łatwy i interesujący sposób.Powieść szybko się czyta,z wielkim zaciekawieniem przewraca się stronę za stroną.Przynajmniej w moim przypadku.Ale nie ukrywam,że to drugi tom skradł moje serce!Aczkolwiek z czystym sumieniem mogę stwierdzić,że "Zamek z piasku,który runął" w żaden sposób nie odstępuje od poprzednich części.

Guinevere7 | 2010-07-20
Na półkach: 2010, Przeczytane
Przeczytana: 20 lipca 2010

Nie polecam czytać trzeciej części bez znajomości poprzednich, a szczególnie drugiej. To niejako kontynuacja „Dziewczyny, która igrała z ogniem”.

Ostatnia i chyba najsłabsza część trylogii. 784 stron, choć wszystko, co najlepsze rozgrywa się jak zwykle pod koniec. Za dużo polityki, międzynarodowych afer i duchów przeszłości z KGB włącznie.

Wszystkie tajemnice rozwiązane, kary wymierzone, sprawiedliwość oddana. Jak ja zazdroszczę szwedzkiego prawa, w którym dopuszczalne są tak niesamowite rzeczy, jakie mają miejsce podczas procesu ( nie zdradzę kogo ani z jakiego powodu) O ile w Polsce życie by było prostsze :)
Lisbeth Salander - bohaterka czy niereformowalna smarkula? Ja jestem zaintrygowana – podziwiam i krytykuję, współczuję i karcę, popieram i nie rozumiem...

I co – u diabła – ma takiego w sobie Mikael Blomkvist, że w każdej kolejnej części jakaś niewiasta żyć bez niego nie może... A on przecież nie może odmówić:)

Jeśli wdepnąłeś już w trylogię Millenium – musisz zakończyć...

PABLOPAN | 2012-02-04

Cała seria jest z pewnością nietuzinkowa. Gdy przeczytałem pierwszy raz, powiedziałem sobie WOW, tego jeszcze nie było. Gdy wróciłem ponownie do całej serii, łapałem się na tym, że nie wiem co mnie aż tak zachwyciło. Niemniej jednak, pocieszające jest to, że sięgają po nią ludzie, którzy mieli w rękach tylko lektury szkolne (a może tylko ich streszczenia :)) i czytają trzy opasłe tomiszcza z wypiekami na twarzy. To dobrze świadczy o Stiegu Larssonie i poziomie jego twórczości.