Zamek z piasku, który runął

Tłumaczenie: Alicja Rosenau
4 184
1 302
Luftslottet som sprängdes

Inne wydania

Dwie ciężko ranne osoby zostają przywiezione do izby przyjęć szpitala Sahlgrenska w Goeteborgu. Jedną z nich jest Lisbeth Salander, poszukiwana listem gończym i podejrzana o podwójne morderstwo. Jest w ciężkim stanie, ma ranę postrzałową głowy, musi natychmiast być operowana. Druga osoba to Alexander Zalachenko, starszy mężczyzna, któremu Salander zadała cios siekierą. Trzecia i ostatnia...

Trzecia i ostatnia część trylogii milenijnej zaczyna się w miejscu, w którym skończyła się „Dziewczyna, która igrała z ogniem”. Lisbeth Salander przeżyła pogrzebanie żywcem, ale jej problemy wcale się jeszcze nie kończą. Zalachenko jest dawnym profesjonalnym zabójcą na usługach sowieckich służb specjalnych. Ponadto jest ojcem Salander, a jego syn próbuje teraz zabić dziewczynę. Potężne siły chcą uciszyć Lisbeth Salander raz na zawsze.

Równocześnie Mikael Blomkvist szpera w ukrytej przeszłości Lisbeth Salander i wkrótce trafia na ślad prawdy. Pisze demaskatorski reportaż, który ma oczyścić Lisbeth Salander i wstrząsnąć w posadach rządem, Säpo i całym krajem. Nareszcie Lisbeth Salander otrzymuje szansę, by rozprawić się ze swą przeszłością. Jest to także szansa, by sprawiedliwość – ta prawdziwa – mogła w końcu zwyciężyć.

źródło opisu: Wydawnictwo Czarna Owca, 2009

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl

Paco | 2016-08-22
Na półkach: MILLENNIUM, Przeczytane
Przeczytana: 22 sierpnia 2016

Erwin – duś go !
W ten sposób dopingowały mrówkę, uczepioną szyi słonia, inne mrówki.
Działo się to po nieudanym ataku hordy mrówek, na wyżej wspomnianego.
Wystarczyło ,że się otrząsł. I została tylko jedna.
Na nasze potrzeby nazwijmy ją Liz. Pogdybajmy.
Gdyby nasza mrówka była treścią od A do Z, 60 milionów sprzedanych egzemplarzy byłoby prologiem. Prologiem do mistrzostwa świata w sprzedaży. Zwierzątko to bowiem, zapewnia maksimum wrażeń, zarówno dla płci pięknej, która się z nią utożsamia, jak i dla nas – urodziwych brzydali. Gdy autor bierze ją pod lupę, widzimy ósmy cud świata.
Wykreował taką postać, a przeniósł się w odmęty political fiction. O czym to świadczy ? Primo. Walka z rasizmem i ekstremizmem stanowiły treść jego życia. Secundo. Posiadał nieprzebrane pokłady rezerw. Pokłady, którymi mógł wabić, frapować, hipnotyzować. Tertio. Mrówka też miała rezerwy. Dopiero się rozkręcała. Gdyby pisał dalej, słoń zapewne z podkulonym ogonem, na kolanach, błagałby o litość.
Liz od...

Gdy czytałam poprzednie części myślałam sobie, że Autor trochę przesadził z objętością, dodał zbyt wiele szczegółów, szczególików. Jednak teraz, gdy już nie będzie można przeczytać o dalszych losach Lisbeth i Mikaela, sądzę, że było to extra rozwiązanie.
Można się zagłębić w lekturze i czytać, czytać, czytać.
I super, że nie są to książki na jeden wieczór.
Niesamowicie dynamiczna i ciekawa akcja, cała masa zaskakujących wydarzeń, wyraziści bohaterowie.
Chwila nieuwagi.... i koniec imponującej, soczystej trylogii.
Dawno nic mnie tak nie pochłonęło.
Polecam oczywiście całość!

macias | 2013-09-12
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2013
Przeczytana: 12 września 2013

Dla mnie to najlepsza z trzech części Millenium i zdecydowanie jedna z najlepszych książek jakie kiedykolwiek czytałem (a nie było tego zbyt wiele;)) wprawdzie trochę przewidywalna, ale nie moglem sie doczekać kiedy dojdę do procesu Salander. Sam proces zresztą to mistrzostwo świata i tytuł świetnie to oddaje. Polecam bez dwóch zdań, zwłaszcza w wersji audiobooka w interpretacji genialnego Pana Krzysztofa Gosztyły

Alicja | 2016-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2016

"Czasem trzeba zrobić krok do tyłu i pozwolić, by mądrość wzięła górę nad biurokracją" (715)
Świetne zwieńczenie trylogii. Ta część jest nierozerwalnie związana z częścią drugą.Całość trzyma w napięciu, trudno się od niej oderwać.
W tym tomie każda część poprzedzona jest wzmianką o roli kobiet w historii wojennej, począwszy od starożytności.
"Niemal żadna wojna nie rozegrała się bez udziału kobiet" (str 8)
Kobiece wojowniczki od dzieciństwa szkolone były w sztuce wojennej.
Lisbeth ofiara wielu aktów przemocy dokonywanych w świetle prawa, ofiara medialnej nagonki, genialna hakerka , której nie sposób nie polubić, mimo jej zachowań jest taką wojowniczką. Początkowo osamotniona w walce o swoje prawa i godność, z biegiem czasu wspierana przez coraz większy krąg przyjaciół,znajomych i elitarny oddział hakerów, którzy jednoczą siły by jej pomóc. Jednakże o jej dalszej przyszłości musi zadecydować sama i podjąć walkę nie zawsze czystymi
i uczciwymi metodami. Jej jedynym pragnieniem...

Dia | 2013-03-23
Przeczytana: 10 marca 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Trzecia i ostatnia część Millenium. Na poczatku już miałam trochę przesytu. Po 1334 stronach zabrałam się za następne 800 i jakos nie moglam się zebrac i odkładałam lekturę na póżniej. Zarwane noce przez poprzednie części dały mi sie we znaki ;-). Ostatecznie znow zaliczyłam czytanie do 4 w nocy. Oskarżona o morderstwo Lisabeth, mimo swojego krnabrnego charakteru ma całą grupę lojalnych ludzi, którzy zrobią wszytsko aby ją uniewinnić. Miliard przeszkod, setki intryg,kilkadziesiąt potknięć i szczypta nieszczesć ale finał pozytywny. Najsłabsza z trylogii ale nadal świetna.

Karol | 2013-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2013

Naprawdę genialna książka na zakończenie trylogii. Na początku mogłoby się wydawać że całość jest dosyć przewidywalna i dziw brał skąd tutaj tyle kartek. Jednak z każdym kolejnym rozdziałem autor wplatał kolejną nitkę do tego już i tak sporego kłębka informacji. Szczerze mówiąc po przeczytaniu dziwię się że cały ten natłok postaci i wątków został tak dobrze opisany że nie było problemu ze zrozumieniem wielu nawiązań. A gdyby wydawało się że już wszystko skończone, dostaliśmy jeszcze świetny epilog który jest wisienką na tym torcie.

Aneta Wiola | 2016-10-08
Przeczytana: 08 października 2016

Trzecia część trylogii Larssona "Millenium" uważam za najlepszą spośród poprzednich. Wszystkie trzy książki są ze sobą powiązane, ale zdecydowanie ta właśnie część jest kontynuacją drugiej.

Z poprzedniej książki dowiedzieliśmy się o problemach, w jakie ponownie wpakowała się Lisbeth Salander. Po ostatnich wydarzeniach bohaterka ranna trafia do szpitalu z ciężkim urazem głowy. Do tego hakerka jest oskarżona o popełnienie licznych przestępstw, a tajne służby państwowe zwane Sekcją nie chcą dopuścić do ujawnienia bezprawia jakie dopuściły się w przeszłości wobec Salander.

Bohaterka nie jest samotna w swojej walce. Mikael Blomkvist z pomocą dawnego szefa Lisbeth dążą do poznania prawdy i ujawnienia przestępstw jakie dopuściła się Sekcja. Wkrótce jest coraz więcej ofiar i staje się jasne, że tajemnicza organizacja nie spocznie dopóki "nie wyciszy całej sprawy".

"Zamek z piasku, który runął" jest doskonale napisaną powieścią trzymającą w napięciu od pierwszej strony do samego...

Guinevere7 | 2010-07-20
Na półkach: 2010, Przeczytane
Przeczytana: 20 lipca 2010

Nie polecam czytać trzeciej części bez znajomości poprzednich, a szczególnie drugiej. To niejako kontynuacja „Dziewczyny, która igrała z ogniem”.

Ostatnia i chyba najsłabsza część trylogii. 784 stron, choć wszystko, co najlepsze rozgrywa się jak zwykle pod koniec. Za dużo polityki, międzynarodowych afer i duchów przeszłości z KGB włącznie.

Wszystkie tajemnice rozwiązane, kary wymierzone, sprawiedliwość oddana. Jak ja zazdroszczę szwedzkiego prawa, w którym dopuszczalne są tak niesamowite rzeczy, jakie mają miejsce podczas procesu ( nie zdradzę kogo ani z jakiego powodu) O ile w Polsce życie by było prostsze :)
Lisbeth Salander - bohaterka czy niereformowalna smarkula? Ja jestem zaintrygowana – podziwiam i krytykuję, współczuję i karcę, popieram i nie rozumiem...

I co – u diabła – ma takiego w sobie Mikael Blomkvist, że w każdej kolejnej części jakaś niewiasta żyć bez niego nie może... A on przecież nie może odmówić:)

Jeśli wdepnąłeś już w trylogię Millenium – musisz zakończyć...

| 2014-05-01
Przeczytana: 01 maja 2014

No i koniec. Nie będzie już dalszych losów Liz i Mikaela. "Millennium" zrosło się ze mną, a ja z nim. Czuję się tak, jakby to wszystko wydarzyło się naprawdę.
Cholera. Mam potężnego kaca książkowego... Zawsze tak jest, gdy skończę czytać coś długiego i niebywale ciekawego. I jak ja mam teraz zabrać się za jakąś inną historię???
Polecam cała trylogię jako wzmocnienie dla szarych komórek. Warto czasami sięgnąć po inteligentną sensację.

Paweł | 2014-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2014

Losy Lisbeth szybko zostały przeze mnie przyjęte do świadomości.. Szkoda, że tylko 3 części, szkoda, że to juz koniec serii Millennium. Cały cykl godny polecenia:D Fabuła super: dziwni ludzie na ważnych stanowiskach, SAPO, SMP i wiele innych wątków sprawia, że książę szybko się czyta. Z wielkim zainteresowaniem. Czuje się jakąś bliskość z tymi bohaterami i z wydarzeniami, które rozgrywają się na niespełna 800 stronach. Serdecznie polecam!

​Poznaj Sztokholm Stiega Larssona

Jesteś fanem trylogii Stiega Larssona opowiadającej o losach dziennikarza Mikaela Blomkvista i hakerce Lisbeth Salander? Zobacz Sztokholm i miejsca opisane w książkach ich oczami - wybierz się w podróż literacką śladami Millennium!

Bestsellerowe "Millennium" Stiega Larssona: już milion egzemplarzy sprzedanych w Polsce

Kryminały Stiega Larssona o Lisbeth Salander i Mikaelu Blomkviście sprzedały się w Polsce już w liczbie miliona egzemplarzy!