Zamek z piasku, który runął

Cykl: Millennium (tom 3)
tłumaczenie
Alicja Rosenau
Luftslottet som sprängdes

Inne wydania

Dwie ciężko ranne osoby zostają przywiezione do izby przyjęć szpitala Sahlgrenska w Goeteborgu. Jedną z nich jest Lisbeth Salander, poszukiwana listem gończym i podejrzana o podwójne morderstwo. Jest w ciężkim stanie, ma ranę postrzałową głowy, musi natychmiast być operowana. Druga osoba to Alexander Zalachenko, starszy mężczyzna, któremu Salander zadała cios siekierą. Trzecia i ostatnia...

Trzecia i ostatnia część trylogii milenijnej zaczyna się w miejscu, w którym skończyła się „Dziewczyna, która igrała z ogniem”. Lisbeth Salander przeżyła pogrzebanie żywcem, ale jej problemy wcale się jeszcze nie kończą. Zalachenko jest dawnym profesjonalnym zabójcą na usługach sowieckich służb specjalnych. Ponadto jest ojcem Salander, a jego syn próbuje teraz zabić dziewczynę. Potężne siły chcą uciszyć Lisbeth Salander raz na zawsze.

Równocześnie Mikael Blomkvist szpera w ukrytej przeszłości Lisbeth Salander i wkrótce trafia na ślad prawdy. Pisze demaskatorski reportaż, który ma oczyścić Lisbeth Salander i wstrząsnąć w posadach rządem, Säpo i całym krajem. Nareszcie Lisbeth Salander otrzymuje szansę, by rozprawić się ze swą przeszłością. Jest to także szansa, by sprawiedliwość – ta prawdziwa – mogła w końcu zwyciężyć.

źródło opisu: Wydawnictwo Czarna Owca, 2009

• Tylko ty
  • Efekt Rosie
  • Malfetto. Drużyna Róży
  • Pułapka
  • Saga Ognia i Wody. Księga trzecia: Mroczny Przypływ
  • Cześć, co słychać?
  • Hotel Bankrut
  • Red Rising: Gwiazda zaranna
  • Pozwól jej odejść
  • Dziewczyna, którą nigdy nie byłam
  • W obcej skórze

8 (3 ocen i opinii)
Pułapka
Melanie Raabe

7,33 (3 ocen i opinii)
Saga Ognia i Wody. Księga trzecia: Mroczny Przypływ
Jennifer Donnelly

9,2 (10 ocen i opinii)
Pozwól jej odejść
Dawn Barker

7,36 (14 ocen i opinii)
Dziewczyna, którą nigdy nie byłam
Caitlin Moran

Ogród spieczonej ziemi
Corban Addison

8 (1 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+

Gdy czytałam poprzednie części myślałam sobie, że Autor trochę przesadził z objętością, dodał zbyt wiele szczegółów, szczególików. Jednak teraz, gdy już nie będzie można przeczytać o dalszych losach Lisbeth i Mikaela, sądzę, że było to extra rozwiązanie.
Można się zagłębić w lekturze i czytać, czytać, czytać.
I super, że nie są to książki na jeden wieczór.
Niesamowicie dynamiczna i ciekawa akcja, cała masa zaskakujących wydarzeń, wyraziści bohaterowie.
Chwila nieuwagi.... i koniec imponującej, soczystej trylogii.
Dawno nic mnie tak nie pochłonęło.
Polecam oczywiście całość!

Dia | 2013-03-23
Przeczytana: 10 marca 2013

Trzecia i ostatnia część Millenium. Na poczatku już miałam trochę przesytu. Po 1334 stronach zabrałam się za następne 800 i jakos nie moglam się zebrac i odkładałam lekturę na póżniej. Zarwane noce przez poprzednie części dały mi sie we znaki ;-). Ostatecznie znow zaliczyłam czytanie do 4 w nocy. Oskarżona o morderstwo Lisabeth, mimo swojego krnabrnego charakteru ma całą grupę lojalnych ludzi, którzy zrobią wszytsko aby ją uniewinnić. Miliard przeszkod, setki intryg,kilkadziesiąt potknięć i szczypta nieszczesć ale finał pozytywny. Najsłabsza z trylogii ale nadal świetna.

Alicja | 2016-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2016

"Czasem trzeba zrobić krok do tyłu i pozwolić, by mądrość wzięła górę nad biurokracją" (715)
Świetne zwieńczenie trylogii. Ta część jest nierozerwalnie związana z częścią drugą.Całość trzyma w napięciu, trudno się od niej oderwać.
W tym tomie każda część poprzedzona jest wzmianką o roli kobiet w historii wojennej, począwszy od starożytności.
"Niemal żadna wojna nie rozegrała się bez udziału kobiet" (str 8)
Kobiece wojowniczki od dzieciństwa szkolone były w sztuce wojennej.
Lisbeth ofiara wielu aktów przemocy dokonywanych w świetle prawa, ofiara medialnej nagonki, genialna hakerka , której nie sposób nie polubić, mimo jej zachowań jest taką wojowniczką. Początkowo osamotniona w walce o swoje prawa i godność, z biegiem czasu wspierana przez coraz większy krąg przyjaciół,znajomych i elitarny oddział hakerów, którzy jednoczą siły by jej pomóc. Jednakże o jej dalszej przyszłości musi zadecydować sama i podjąć walkę nie zawsze czystymi
i uczciwymi metodami. Jej jedynym pragnieniem...

macias | 2013-09-12
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2013
Przeczytana: 12 września 2013

Dla mnie to najlepsza z trzech części Millenium i zdecydowanie jedna z najlepszych książek jakie kiedykolwiek czytałem (a nie było tego zbyt wiele;)) wprawdzie trochę przewidywalna, ale nie moglem sie doczekać kiedy dojdę do procesu Salander. Sam proces zresztą to mistrzostwo świata i tytuł świetnie to oddaje. Polecam bez dwóch zdań, zwłaszcza w wersji audiobooka w interpretacji genialnego Pana Krzysztofa Gosztyły

Karol | 2013-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2013

Naprawdę genialna książka na zakończenie trylogii. Na początku mogłoby się wydawać że całość jest dosyć przewidywalna i dziw brał skąd tutaj tyle kartek. Jednak z każdym kolejnym rozdziałem autor wplatał kolejną nitkę do tego już i tak sporego kłębka informacji. Szczerze mówiąc po przeczytaniu dziwię się że cały ten natłok postaci i wątków został tak dobrze opisany że nie było problemu ze zrozumieniem wielu nawiązań. A gdyby wydawało się że już wszystko skończone, dostaliśmy jeszcze świetny epilog który jest wisienką na tym torcie.

Guinevere7 | 2010-07-20
Na półkach: 2010, Przeczytane
Przeczytana: 20 lipca 2010

Nie polecam czytać trzeciej części bez znajomości poprzednich, a szczególnie drugiej. To niejako kontynuacja „Dziewczyny, która igrała z ogniem”.

Ostatnia i chyba najsłabsza część trylogii. 784 stron, choć wszystko, co najlepsze rozgrywa się jak zwykle pod koniec. Za dużo polityki, międzynarodowych afer i duchów przeszłości z KGB włącznie.

Wszystkie tajemnice rozwiązane, kary wymierzone, sprawiedliwość oddana. Jak ja zazdroszczę szwedzkiego prawa, w którym dopuszczalne są tak niesamowite rzeczy, jakie mają miejsce podczas procesu ( nie zdradzę kogo ani z jakiego powodu) O ile w Polsce życie by było prostsze :)
Lisbeth Salander - bohaterka czy niereformowalna smarkula? Ja jestem zaintrygowana – podziwiam i krytykuję, współczuję i karcę, popieram i nie rozumiem...

I co – u diabła – ma takiego w sobie Mikael Blomkvist, że w każdej kolejnej części jakaś niewiasta żyć bez niego nie może... A on przecież nie może odmówić:)

Jeśli wdepnąłeś już w trylogię Millenium – musisz zakończyć...

| 2014-05-01
Przeczytana: 01 maja 2014

No i koniec. Nie będzie już dalszych losów Liz i Mikaela. "Millennium" zrosło się ze mną, a ja z nim. Czuję się tak, jakby to wszystko wydarzyło się naprawdę.
Cholera. Mam potężnego kaca książkowego... Zawsze tak jest, gdy skończę czytać coś długiego i niebywale ciekawego. I jak ja mam teraz zabrać się za jakąś inną historię???
Polecam cała trylogię jako wzmocnienie dla szarych komórek. Warto czasami sięgnąć po inteligentną sensację.

moho123 | 2014-09-19
Przeczytana: 19 września 2014

Przez długi czas fenomen trylogii Millennium do mnie nie docierał i nie byłem zainteresowany skandynawską literaturą uważając ją za zbyt chłodną i zamkniętą oraz całkowicie wyprutą z uczuć czy emocji. Cóż wtedy moja literacka ignorancja sięgała chyba zenitu. Człowiek był młody i głupi. Jednak kiedy coraz głośniej zaczęło robić się w naszym kraju o istniejącej przecież od bardzo dawna literaturze skandynawskiej a Stieg Larsson szeroko otworzył dla czytelników lekko tylko uchylone drzwi mój tok myślenia się zmienił. Nadszedł czas na spotkanie z panną Salander. Najpierw moja przygoda zaczęła się od niezłej telewizyjnej ekranizacji a potem przyszedł czas na książki. Pierwszy tom przeczytałem zaraz po tym jak tylko przytargałem wszystkie trzy tomiszcza do domy z zakupów (pamiętam przedświąteczną promocje na serie wydawnicze kryminałów w jednym z marketów). Pierwszą książkę przeczytałem błyskawicznie. Jenak z tego powodu że nie lubię czytacz pod rząd kilku tomów z jednej historii...

Prawie wszystkie recenzje tej książki zaczynają się, że to już koniec, ostatnia część, trzecia część, po raz trzeci i niestety ostatni itd., a ja was zadziwię i wstawie tu cytat: "Wahała się kilka sekund. Przez dwa lata trzymała się od niego na dystans. A mimo to cały czas tkwił w jej życiu jak guma przyklejona do podeszwy buta, albo w sieci, albo w prawdziwym życiu. W siec szło dobrze. Tam był tylko elektronami i literami. W prawdziwym życiu stał przed jej drzwiami i nadal był tym samym cholernie atrakcyjnym facetem. I znał wszystkie jej tajemnice, tak samo jak ona znała jego."

No więc Lisbeth Salander trafia w ciężkim stanie do szpitala i od razu trafia na stół operacyjny. Naturalnie cały czas żyję, a i po operacji jej stan jest stabilny. Umieszczają ją w pokoju niedaleko jej znienawidzonego ojca, który i tak już długo nie pożyje... Ale za nim do tego dojdzie, obie strony będą snuć plany działań jak pozbyć się drugiej strony.
W tym samym czasie Mikael Blomkvist ma mały konflikt...

Kiwi_Agnik | 2014-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2014

Dynamiczna akcja, poprzeplatana ciągłymi napięciami, wielowątkową fabułą i kalejdoskopem ludzkich charakterów w odwiecznej walce dobra ze złem, a końcówka powieści nabiera jeszcze większych "rumieńców".

Obszerna książka, którą chce się czytać i czytać i czytać...

Pomijając niepotrzebnie ujęte wątki seksualne głównych bohaterów, czas spędzony z trylogią Larssona należał do bardzo udanych i czuję niedosyt.

​Poznaj Sztokholm Stiega Larssona

Jesteś fanem trylogii Stiega Larssona opowiadającej o losach dziennikarza Mikaela Blomkvista i hakerce Lisbeth Salander? Zobacz Sztokholm i miejsca opisane w książkach ich oczami - wybierz się w podróż literacką śladami Millennium!

Bestsellerowe "Millennium" Stiega Larssona: już milion egzemplarzy sprzedanych w Polsce

Kryminały Stiega Larssona o Lisbeth Salander i Mikaelu Blomkviście sprzedały się w Polsce już w liczbie miliona egzemplarzy!

Na półkach