Od tragedii do farsy

Wydawnictwo: Krytyka Polityczna
First As Tragedy, Then As Farce
978-83-62467-12-9

Dwa wydarzenia wyznaczają początek i koniec pierwszej dekady XXI wieku – atak z 11 września 2001 i kryzys finansowy z 2008 roku. Co przyniosło nam to niepełne dziesięciolecie? Przede wszystkim ujawniło słabość wmawianych nam ideologicznych przesądów. Od tragicznych wydarzeń 11 września do ciągle trwającego globalnego kryzysu ekonomicznego… i z powrotem. Slavoj Žižek w brawurowy sposób bada...

Od tragicznych wydarzeń 11 września do ciągle trwającego globalnego kryzysu ekonomicznego… i z powrotem. Slavoj Žižek w brawurowy sposób bada dzisiejszą ideologię i możliwości wyrwania się z jej uścisku, na przekór liberalno-demokratycznemu szantażowi.

Wojciech N | 2015-05-31
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 31 maja 2015

Trzeba przyznać, że Slavoja bardzo dobrze się czyta.
Książka jest bardzo interesująca, jest w niej bardzo wiele interesujących spostrzeżeń - m.in. tych na temat ideologicznego fetyszyzmu, czy o niebezpieczeństwach czyhających przy zawieraniu tzw. "sojuszu ekstremów", oraz pseudodemokratyczności demokracji parlamentarnej.
Niestety Żiżek ma też pewien mankament - w niektórych momentach teorie stają się bardzo przeintelektualizowane i osobiście odbierałem je jako bełkot. Jednocześnie też miejscami natknąć się można na pewne niespójności ideologiczne. Niemniej jednak książka jest jak najbardziej godna polecenia - świetna gimnastyka umysłu oraz wiele ciekawych spostrzeżeń ze świata polityki.

yootsuu | 2016-08-01
Przeczytana: 04 lipca 2016

Slavoja Zizka czytam ze względu na jego powiązania z Lacanem oraz badaniem kina pod kątem psychoanalitycznym, czego w tej książce nie znajdziecie. ;)

Zizek zawsze stara się przedstawić swoje poglądy w sposób prosty i logiczny. można się z nim w wielu kwestiach nie zgadzać, ale trzeba przyznać, że to jeden z najciekawszych współczesnych umysłów, który ma wiele do powiedzenia i może poszerzyć horyzonty.

'Od tragedii do farsy' poleciłabym osobom, które śledzą politykę, ekonomię i orientują się w tym, jak to wszystko wpływa na życie codzienne; nie mając podstawowej wiedzy, niewiele zrozumiemy.

Fox Mulder | 2013-02-05
Przeczytana: 04 lutego 2013

Książka dobra jak chleb. Momentami publicystyczna, by zaraz przerodzić się w lacanistyczną interpretację dziejów. Co jednak najważniejsze: stawia odpowiednie pytania. Nawiązując do "hipotezy komunistycznej" Badiou, Žižek zastanawia się nad radykalną zmianą myślenia współczesnej lewicy, nawiązując jednocześnie do tradycji (co momentami kłóci się ze sobą, być może nie odnalazłem klucza). A w tle wydarzenia z 11 września 2001 (rzadziej) i kryzys gospodarczy 2008-? (częściej). Wniosek jest jeden: bez hipotezy komunistycznej i przemyślenia na nowo tej idei, nie jesteśmy w stanie myśleć o przyszłości.

asia_las | 2017-03-07
HWalczyński | 2017-02-13