Hegel i mózg podłączony

Okładka książki Hegel i mózg podłączony Slavoj Žižek
Okładka książki Hegel i mózg podłączony
Slavoj Žižek Wydawnictwo: Krytyka Polityczna filozofia, etyka
filozofia, etyka
Hegel and the Wired Brain
Krytyka Polityczna
2021-01-01
2021-01-01
Maciej Kropiwnicki
filozofia slavoj zizek hegel

Właściwie już sam tytuł wskazuje, że autor będzie łączył pojęciową wodę z olejem. Od Żiżka można spodziewać się niezłego misz-maszu filozoficznego i tutaj też tak jest. Książka ta to popis erudycji i wszechstronności myślowej autora, który może zainteresować przede wszystkim tych , którzy chcą zobaczyć, czy filozofowanie pomoże zrozumieć współczesne tendencje i uwarunkowania( stąd wiele różnorodnych wyimków filozoficznych, wiele perspektyw i odniesień kulturowych). Ja znalazłam dla siebie ,pomiędzy tym chaosem tematycznym, co najmniej kilka, bardzo interesujących i inspirujących dylematów i prób ich rozwiązania.

Žižek w tej książce poddaje krytyce "Neuralink" Elona Muska. Właściwie mało tam Hegla, o czym sam autor mówi we wstępie. Za to jest (bardzo) dużo Lacana, czyli spojrzenia psychoanalizy na zagrożenia dla ludzkości ze strony Neuralinka, czyli maszyny podłączonej do mózgu, umożliwiającej wymianę myśli między "ludźmi podłączonymi" bez pośrednictwa języka czy gestów dłońmi. Nie trzeba znać Hegla, by przeczytać tę książkę, natomiast znawca jego myśli będzie mieć wzbogaconą lekturę o tę właśnie warstwę. Była to moja pierwsza przeczytana książka autorstwa Žižka i z pewnością sięgnę po inne, choćby dla jego odwołań do popkultury(złoto).

• Filozofia
  • Przeczytana 2022
  • Scan [całość 600 dpi]
  • Chcę kupić
  • Hegel

Dodaj cytat z książki Hegel i mózg podłączony