Tamerlan i jego czasy

Seria: Rodowody Cywilizacji
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
historia
Krzysiek W

Profesor Marian Małowist, wybitny znawca historii powszechnej średniowiecza, przedstawia w swej najnowszej książce dzieje wielkiego środkowoazjatyckiego zdobywcy Timura, który w ciągu zaledwie kilku dziesiątków lat na przełomie XIV i XV wieku stworzył olbrzymie państwo, rozciągające się od gronie Chin aż po Europę. "Tamerlan i jego czasy" to w polskim piśmiennictwie pierwsza obszerniejsza...

"Tamerlan i jego czasy" to w polskim piśmiennictwie pierwsza obszerniejsza praca na temat Timura i jego epoki.

[PIW, 1985]

Koronczarka | 2016-10-10
Przeczytana: 10 października 2016

Tamerlan rozpala wyobraźnię. Połączenie potwornego okrucieństwa i bogactwa, wyrafinowania architektury Samarkandy stanowi kontrast, koło którego trudno przejść obojętnie. Mnie co prawda interesowały głównie wątki wiążące się z Litwą, a więc postacie Tochtamysza (który poważył się z Tamerlanem walczyć i srogo za to zapłacił) i Edygeja, genialnego wodza, który właśnie z chaosu, na którym Tamerlan wybudował swoje państwo, się wyłonił. Niewiele tam znalazłam informacji mi w tej chwili potrzebnych, ale za to całe mnóstwo takich, które dały mi pełniejszy obraz świata. Jeśli ktoś dziś łapie się za głowę i dziwi się, skąd się wzięli fundamentaliści islamscy, to powinien przeczytać tę książkę. Oni siedzą sobie w historii od wieków, zmienia im się tylko broń. Tyle, że Tamerlan mordował i burzył, ale i coś starał się stworzyć.
Nie tylko ze względu na poprawność polityczną dodam, że islam to nie tylko talibowie, a i oni nie są jedynymi, którzy nie chcą wyjść ze średniowiecza.

filipinka | 2017-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2017

Timur Chromy (1336-1405), znany również jako Tamerlan, pod względem swych militarnych osiągnieć może stanąć na równi z dokonaniami Aleksandera Macedońskiego czy Czyngiz-chana. Zresztą poniekąd czuł sie spadkobiercą tego ostatniego, choć nigdy nie kazał tytułować sie chanem, a zadowolił sie raczej skromnym tytułem emira.

Emir Timur to postać niepospolita. Znakomity strateg o niepohamowanych ambicjach, okrutnik „pierwszej wody”, ale też wyrafinowany wielbiciel sztuki I esteta. Jego imperium obejmowało większośc terenów dzisiejszej Azji Środkowej, Kaukaz, Iran i Irak. Ponadto dotkliwie kąsał terytoria Złotej Ordy, a Indie bezlitośnie złupił. Dalsze ekspansjonistyczne zapędy powstrzymać zdołała tylko jego śmierć. Stało się to w trakcie kampanii chińskiej. Na podbite terytoria nakładał drakońskie kontrybucje, a niepokornych przykładnie karał. Z jego rozkazu przegranym odcinano głowy (wyznawcom islamu ten zabieg litościwie wykonywano po śmierci), które układano w ogromne piramidy....

Czytałem już tę książkę przed kilku laty, ale jako że niewiele z niej zapamiętałem (jedynie tajemniczo wówczas brzmiącą nazwę Mawarannahr oraz wzmiankę o wieżach ułożonych z czaszek pomordowanych ofiar ekspansji Timura), postanowiłem do niej powrócić. Był to z pewnością zabieg rozsądny, ponieważ przystąpiłem do lektury z większą niż przedtem wiedzą na temat dziejów świata muzułmańskiego i Azji Środkowej. Książka M. Małowista nie jest z pewnością biografią. Życie i podboje Timura zajmują w niej tak naprawdę tylko trzy z ośmiu rozdziałów. Pierwszy bowiem wprowadza w problematykę średniowiecznych dziejów Azji Środkowej, natomiast rozdziały IV-VIII przedstawiają historię społeczną i gospodarczą jego czasów. Właśnie relacje ekonomiczne i społeczne (stopień zależności chłopów, struktura własności, system handlu dalekosiężnego) najbardziej chyba interesują Autora, który znaczną część swej naukowej kariery poświęcił właśnie sprawom dziejów gospodarczych średniowiecza i epoki...

Przeczytana: 10 czerwca 2007

Lektura do egzaminu z historii powszechnej średniowiecza.
Poznałem tą postać i zapamiętałem sporo informacji.
W 2013 roku w Uzbekistanie obserwowałem jak bardzo ważna jest to postać do Uzbeków.

Minho | 2016-10-07
Przeczytana: 06 października 2016