Tamerlan i jego czasy

Seria: Rodowody Cywilizacji
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
historia
Krzysiek W

Profesor Marian Małowist, wybitny znawca historii powszechnej średniowiecza, przedstawia w swej najnowszej książce dzieje wielkiego środkowoazjatyckiego zdobywcy Timura, który w ciągu zaledwie kilku dziesiątków lat na przełomie XIV i XV wieku stworzył olbrzymie państwo, rozciągające się od gronie Chin aż po Europę. "Tamerlan i jego czasy" to w polskim piśmiennictwie pierwsza obszerniejsza...

"Tamerlan i jego czasy" to w polskim piśmiennictwie pierwsza obszerniejsza praca na temat Timura i jego epoki.

[PIW, 1985]

Koronczarka | 2016-10-10
Przeczytana: 10 października 2016

Tamerlan rozpala wyobraźnię. Połączenie potwornego okrucieństwa i bogactwa, wyrafinowania architektury Samarkandy stanowi kontrast, koło którego trudno przejść obojętnie. Mnie co prawda interesowały głównie wątki wiążące się z Litwą, a więc postacie Tochtamysza (który poważył się z Tamerlanem walczyć i srogo za to zapłacił) i Edygeja, genialnego wodza, który właśnie z chaosu, na którym Tamerlan wybudował swoje państwo, się wyłonił. Niewiele tam znalazłam informacji mi w tej chwili potrzebnych, ale za to całe mnóstwo takich, które dały mi pełniejszy obraz świata. Jeśli ktoś dziś łapie się za głowę i dziwi się, skąd się wzięli fundamentaliści islamscy, to powinien przeczytać tę książkę. Oni siedzą sobie w historii od wieków, zmienia im się tylko broń. Tyle, że Tamerlan mordował i burzył, ale i coś starał się stworzyć.
Nie tylko ze względu na poprawność polityczną dodam, że islam to nie tylko talibowie, a i oni nie są jedynymi, którzy nie chcą wyjść ze średniowiecza.

Ciekawa książka ukazująca dzieje jednego z największych imperiów świata i osobę jego twórcy. Autor znany był z szerokich zainteresowań dotyczących średniowiecza powszechnego i w tej książce odmalował panoramę świata muzułmańskiego oraz świata wielkiego stepu, które w państwie Timura zlały się w jedno. W wielu punktach narracja "dotyka" spraw bliższych Europie, jak choćby podczas bitwy nad Worskłą czy w ofensywie Timura na Turków, która na kilkadziesiąt lat przedłużyła żywot Bizancjum. Mimo tych "wycieczek" w stronę naszego kręgu kulturowego jest to zasadniczo opowieść o świecie innym niż europejski. Dla mnie więc tym ciekawsza.

Tomasz Babnis

Minho | 2016-10-07