Tamerlan i jego czasy

Okładka książki Mówią wieki. Antologia tekstów 1958–2007 Władysław Bartoszewski, Jan Baszkiewicz, Marian Biskup, Maria Bogucka, Jerzy Dowiat, Aleksander Gieysztor, Jerzy Głosik, Stefan Kieniewicz, Tomasz Kizwalter, Michał Kopczyński, Stefan Maria Kuczyński, Tadeusz Łepkowski, Paweł Machcewicz, Antoni Mączak, Marian Małowist, Stefan Meller, Andrzej Nadolski, Andrzej Nieuważny, Andrzej Paczkowski, Emanuel Rostworowski, Izabella Rusinowa, Henryk Samsonowicz, Jerzy Skowronek, Paweł Sowiński, Jacek Staszewski, Jerzy Strzelczyk, Anna Świderkówna, Andrzej Szwarc, Janusz Tazbir, Tadeusz Wasilewski, Marek Węcowski, Ewa Wipszycka, Waldemar Wojnar, Andrzej Wyczański, Andrzej Zahorski, Benedykt Zientara
Mówią wieki. A... Władysław Bartoszew...
Okładka książki Niewolnictwo Iza Bieżuńska-Małowist, Marian Małowist
Niewolnictwo Iza Bieżuńska-Małow...

pozycja ciekawa pokazująca życie i świat Timura z różnych perspektyw

pozycja ciekawa pokazująca życie i świat Timura z różnych perspektyw

Książka prezentuje właściwie w mniejszej skali postać Timura - bardziej skupiając się na pokazaniu ogólnej sytuacji (historycznej, społecznej, kulturowej) terenu Bliskiego Wschodu i Azji Środkowej z perspektywy postaci Tamerlana, często w porównaniu z Czyngis-chanem. Może nie porywająca jest to pozycja, ale pozwala ułożyć sobie w głowie znane już wydarzenia związane choćby z sytuacją w "Turcji", Gruzji, Egipcie czy Syrii, zwiększając wiedzę o terenach około-Uzbekistanu.

Książki prof. Małowista zachwycają wszechstronnością ich autora. Nie inaczej jest z biografią Tamerlana (Timura Kulawego),która została ukazana na szerokim tle stosunków panujących w tych częściach Azji, gdzie stworzył on swoje niesamowite imperium. Książka ta wzbogaca czytelnika o wiele faktów z zakresu historii, o których z pewnością nie dowie się na jej lekcjach w szkole. Autor, jak zawsze, nie bojący się podejmować tematów trudnych i egzotycznych, przedstawił swojego bohatera w oparciu o szeroką bazę źródłową oraz dostępną literaturę przedmiotu. Budzące przerażenie poczynania Timura ukazują nam ogrom zła, cierpienia i przemocy, które można było spotkać na każdym kroku w tamtych czasach. Z książki możemy się dowiedzieć na przykład tego, iż jeńców mordowano bo wierzono, że w życiu pozagrobowym będą niewolnikami swych oprawców. A robili tak również Madziarzy (dzisiejsi Węgrzy) - s. 46. Autor podaje również ciekawostki z zakresu językoznawstwa - "Niektórzy uważają, że polski wyraz tuman (we właściwym swoim znaczeniu) mógł pochodzić od mongolskiego tumenu, a więc wielkiej liczby jeźdźców, których przemarsz powodował wzbijanie się tumanów kurzu". Charakterystyka Timura nie pozostawia żadnych wątpliwości, iż jego osobę można zaliczyć do jednego z największych morderców wszystkich czasów (autor tworzy paralele z wiekiem XX i okropieństwami czasów II wojny światowej). M. Małowist podsumowując postać Tamerlana stwierdza, iż "Był przekonany o swojej słuszności. Biada współczesnym, jeżeli w ręce takich ludzi wpadnie wielka władza" - s. 157. Niestety ludzi, którzy "byli przekonani o swojej słuszności" było w historii wiele. Często wtedy, tak jak w przypadku Timura, wykorzystują ją w sposób, który przekracza ludzkie wyobrażenie. Warto sięgnąć po tę książkę, choćby po to, aby dowiedzieć się, że zło jakie działo się w XX wieku, nie było jedyne w swoim rodzaju.

W bardzo ciekawy sposób przedstawienie prawdy Historycznej. Przy lekturze nie wynudziłam się, wręcz przeciwnie, zafascynowała mnie. Marian Małowist jest jednym z moich ulubionych pisarzy, historyków. Pokazuje On często realia i kanony dawnych epok w nietuzinkowy sposób.

Dla miłośników historii średniowiecza, zwłaszcza dla ciekawych Azji Środkowej - pozycja obowiązkowa.

Małowist to klasa; czuć, że napisał to człowiek wielkiej kultury, wiedzy i ogromnym doświadczeniu życiowym.

Lektura do egzaminu z historii powszechnej średniowiecza.
Poznałem tą postać i zapamiętałem sporo informacji.
W 2013 roku w Uzbekistanie obserwowałem jak bardzo ważna jest to postać do Uzbeków.

Lektura do egzaminu z historii powszechnej średniowiecza.
Poznałem tą postać i zapamiętałem sporo informacji.

Na półkach: , , , , , , , , ,

Czytałem już tę książkę przed kilku laty, ale jako że niewiele z niej zapamiętałem (jedynie tajemniczo wówczas brzmiącą nazwę Mawarannahr oraz wzmiankę o wieżach ułożonych z czaszek pomordowanych ofiar ekspansji Timura),postanowiłem do niej powrócić. Był to z pewnością zabieg rozsądny, ponieważ przystąpiłem do lektury z większą niż przedtem wiedzą na temat dziejów świata muzułmańskiego i Azji Środkowej. Książka M. Małowista nie jest z pewnością biografią. Życie i podboje Timura zajmują w niej tak naprawdę tylko trzy z ośmiu rozdziałów. Pierwszy bowiem wprowadza w problematykę średniowiecznych dziejów Azji Środkowej, natomiast rozdziały IV-VIII przedstawiają historię społeczną i gospodarczą jego czasów. Właśnie relacje ekonomiczne i społeczne (stopień zależności chłopów, struktura własności, system handlu dalekosiężnego) najbardziej chyba interesują Autora, który znaczną część swej naukowej kariery poświęcił właśnie sprawom dziejów gospodarczych średniowiecza i epoki wczesnonowożytnej.

Timura często zestawia Małowist z Czyngis Chanem, przy czym obu tych władców stawia na różnych poziomach, bowiem bohater tej monografii nie był tylko i wyłącznie zdobywcą, bowiem popierał kulturę (i to mimo iż całe życie pozostał analfabetą!) i przyczynił się mimo wszystko do gospodarczego rozwoju Mawarannahru. Okrucieństwom wojennym kulawego emira przypisuje Autor funkcję prewencyjną: miały one powstrzymać potencjalnych buntowników. Na pewno jest to uwaga niepozbawiona słuszności, choć w taki sposób dałoby się usprawiedliwić ogromny procent przemocy w świecie. Nie sposób też pominąć pewnych porównań na linii Timur – współczesne systemy totalitarne z ich ludobójczymi metodami: to na pewno wpływ biografii samego Małowista, który przeżył wojnę dzięki ucieczce z getta.

Bibliografia książki nie jest szczególnie imponująca, liczy mniej niż stronę, a zasadniczy rdzeń monografii opiera się przede wszystkim na źródłach. Z tymi też jest problem, ponieważ ze źródeł powstałych w kręgu muzułmańskim Autor korzystał ze względu na barierę językową tylko w przekładach zachodnich. Bardzo dużo jest za to odniesień do źródeł napisanych przez Europejczyków (Clavijo, Schiltberger, dominikanin Jan),bowiem czasy Timura były epoką wzmożonych kontaktów między Zachodem a Wschodem. Kontaktów nie tylko gospodarczych, ale i politycznych, powiązanych choćby z kwestią zagrożenia tureckiego. Najważniejszą zaletą „Tamerlana i jego czasów” jest pokazanie, że świat już na przełomie XIV i XV wieku był siecią globalnych powiązań o różnym charakterze.

Tomasz Babnis

Timur Chromy (1336-1405),znany również jako Tamerlan, pod względem swych militarnych osiągnieć może stanąć na równi z dokonaniami Aleksandera Macedońskiego czy Czyngiz-chana. Zresztą poniekąd czuł sie spadkobiercą tego ostatniego, choć nigdy nie kazał tytułować sie chanem, a zadowolił sie raczej skromnym tytułem emira.

Emir Timur to postać niepospolita. Znakomity strateg o niepohamowanych ambicjach, okrutnik „pierwszej wody”, ale też wyrafinowany wielbiciel sztuki I esteta. Jego imperium obejmowało większośc terenów dzisiejszej Azji Środkowej, Kaukaz, Iran i Irak. Ponadto dotkliwie kąsał terytoria Złotej Ordy, a Indie bezlitośnie złupił. Dalsze ekspansjonistyczne zapędy powstrzymać zdołała tylko jego śmierć. Stało się to w trakcie kampanii chińskiej. Na podbite terytoria nakładał drakońskie kontrybucje, a niepokornych przykładnie karał. Z jego rozkazu przegranym odcinano głowy (wyznawcom islamu ten zabieg litościwie wykonywano po śmierci),które układano w ogromne piramidy. Znany rosyjski malarz Wierieszczagin nawiązuje do tego zwyczaju w swym obrazie „Apoteoza wojny”.

Imperium Tamerlana przetrwało ledwie kilkadziesiąt lat. Wprawdzie jego wnuk Uług-beg zapisał się w historii złotym zgłoskami dzięki swoim wybitnym osiągnięciom w dziedzinie matematyki i astronomii, ale nie jako kontynuator wielkich ambicji zdobywczych dziadka. Spuścizna wielkiego emira to wspaniałe zespoły architektoniczne w Samarkandzie jak np. meczet Bibi Chanum, mauzolea Timurydów Shah-i-Zinda. Dynastia Wielkich Mogołów w północnych Indiach wywodzi się właśnie od Timurydów.

I słowo o samej książce. Przeznaczona jest raczej dla osób fanatycznie opętanych postacią Timura i jego czasów, a także regionu (to chyba o mnie). Poważnie doskwiera brak map imperium i wypraw oraz sąsiadujących państw. Szkoda również, że zdjęcia Samarkandy są tylko czarno-białe. Chyba czas na wznowienie tej pozycji w poprawionej wersji.

Emir Timur to postać niepospolita. Znakomity strateg...

2067

Tamerlan rozpala wyobraźnię. Połączenie potwornego okrucieństwa i bogactwa, wyrafinowania architektury Samarkandy stanowi kontrast, koło którego trudno przejść obojętnie. Mnie co prawda interesowały głównie wątki wiążące się z Litwą, a więc postacie Tochtamysza (który poważył się z Tamerlanem walczyć i srogo za to zapłacił) i Edygeja, genialnego wodza, który właśnie z chaosu, na którym Tamerlan wybudował swoje państwo, się wyłonił. Niewiele tam znalazłam informacji mi w tej chwili potrzebnych, ale za to całe mnóstwo takich, które dały mi pełniejszy obraz świata. Jeśli ktoś dziś łapie się za głowę i dziwi się, skąd się wzięli fundamentaliści islamscy, to powinien przeczytać tę książkę. Oni siedzą sobie w historii od wieków, zmienia im się tylko broń. Tyle, że Tamerlan mordował i burzył, ale i coś starał się stworzyć.
Nie tylko ze względu na poprawność polityczną dodam, że islam to nie tylko talibowie, a i oni nie są jedynymi, którzy nie chcą wyjść ze średniowiecza.

• Średniowiecze
  • Ceram
  • Azja Środkowa
  • historia
  • Seria Ceramowska

Dodaj cytat z książki Tamerlan i jego czasy