Wypalone cienie

Burnt Shadows
978-83-247-2378-2
Shamsie, Indie, Japończycy
zuezuowezuo

Powieść obyczajowa, rozgrywająca się od końca II wojny po zamachy z 11 września. Rzecz o ludziach, szukających szczęścia w nagle zmieniającym się świecie, pośród obcych kultur. Młoda Japonka Hiroko, naznaczona wybuchem bomby atomowej w Nagasaki, wyjeżdża do Indii czasów walki o niepodległość, gdzie wiąże się z Hindusem Sajjidem. Poznaje tam niemiecko-angielskie małżeństwo Burtonów. Losy czworga bohaterów, ich dzieci i wnuków wiodą nas przez wiele krajów w przełomowych momentach historii. Niezwykła fabuła, mistrzowska psychologia, refleksje społeczne. Wybitne.

źródło opisu: Wydawnictwo Świat Książki, 2011

źródło okładki: http://www.swiatksiazki.pl

allison | 2012-02-16
Na półkach: Przeczytane, Orient, Rok 2012
Przeczytana: 15 lutego 2012

Czytając pierwszą z trzech części powieści, byłam przekonana, iż będę mogła ocenić książkę na co najmniej 7 gwiazdek. Niestety, kolejne dwa rozdziały nie okazały się tak ciekawe i spójne. A szkoda, bo gdyby całość była utrzymana w takim klimacie jak początek, lektura na pewno byłaby bardziej pasjonująca.

Plusem "Wypalonych cieni" na pewno jest tematyka i wątek głównej bohaterki, Japonki Hiroko, która po przeżyciu atomowego ataku na Nagasaki, szuka ucieczki przed przeszłością w Pakistanie - miejscu, gdzie mieszkają rodzice jej zmarłego narzeczonego.

Ciekawe i pełne niespodzianek okazuje się w powieści zderzenie kilku kultur, gdyż bohaterowie związani są z Japonią, kolonialnymi Indiami, Pakistanem, Afganistanem, Europą, Stanami Zjednoczonymi. Różnice w obyczajowości i tradycjach prowadzą do wielu dramatycznych nieporozumień i niejednokrotnie decydują o niechcianych wyborach albo braku wyboru.

Minusem okazał się w powieści wątek związany z walkami prowadzonymi przez Afgańczyków,...

kasandra_85 | 2011-06-21
Przeczytana: czerwiec 2011

korcia | 2013-05-26
Przeczytana: 26 maja 2013

"Wypalone cienie" to bardzo ciężka lektura, jest w niej dużo gorzkich doświadczeń, dużo bólu. Zrzucenie bomby na Nagasaki nie jest niestety jedynym złym przeżyciem Hiroko. Wojna i przemoc jakby ciągle deptały jej po piętach. Chwile szczęścia naznaczone były piętnem złych wspomnień. Jednak mimo wszystko jest to piękna i bardzo wyrazista historia. Autorka bardzo realistycznie opisuje poszczególne wydarzenia od roku 1945 aż do roku 2002. Książka przybliża napięcia w świecie arabskim, interwencje wojenne Stanów Zjednoczonych. Hiroko ociera się o wiele przełomowych wydarzeń, które ją ponownie naznaczają. Shamsie wykreowała ciekawe postacie, które dokonują dobrych i złych wyborów. Popełniają błędy, za które przychodzi płacić im i ich bliskim. Autorka świetnie opisuje odczucia poszczególnych bohaterów, wnika w ich psychikę, co pozwala nam zrozumieć nie zawsze oczywiste motywy ich działania. Lektura naładowana jest wieloma różnymi emocjami. Jednak moją uwagę najbardziej przykuła świetna...

BagatElka | 2013-08-23

To jedna z tych książek po przeczytaniu których tak ciężko wrócić do codzienności.Zasypiałam i budziłam się myśląc o niej.Cierpiałam i śmiałam się razem z bohaterami tej historii.
Piękna,poruszająca opowieść do której na pewno wrócę kiedyś w przyszłości.

Monika | 2013-04-28
Przeczytana: 27 kwietnia 2013

Mam w swojej internetowej biblioteczce na LC między innymi takie trzy półki: "arabsko - muzułmańsko - afrykańskie", "indyjskie" i "chińsko - japońskie". Po raz pierwszy spotykam się z książką, która może i powinna "leżeć" na każdej z tych półek.
Powieść zaczyna się w Nagasaki, w Japonii, prowadzi nas przez Indie, Pakistan, Afganistan, zahacza o Emiraty Arabskie, a kończy się w USA.
To piękna saga rodzinna osadzona w interesujących miejscach i ciekawych czasach.

Mój ulubiony cytat z książki to słowa, jakie młody Afgańczyk - Abdullah kieruje do młodej Amerykanki - Kim:
""Wojna jest jak choroba, dopóki się tego nie przejdzie, nie ma się pojęcia. Ale nie! To złe porównanie. W każdym razie, jeśli chodzi o chorobę, to każdy myśli, że może się to pewnego dnia zdarzyć również jemu. Coś gdzieś boli, coś puchnie, przychodzi jakieś przeziębienie, które nie chce przeminąć i zaczyna się myśleć, że może to jest coś złego. Ale wojna... Kraje takie, jak Twój ciągle toczą jakieś wojny, ale zawsze...

wiolagg66 | 2014-12-22

Książkę się bardzo ciężko czyta,ponieważ jest rzucenie bomby na Nagasaki to nie jest łatwy,prosty i przyjemny temat.

Przyznam,że ta historia poruszyła moje serce,ale przede wszystkim spodobała mi się ta emocjonalność...

orchisss | 2011-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2011

Na okładce podglądamy kobietę z kimono zsuwającym się z jej ramienia. Na jej plecach cieniem kładą się skrzydła ptaków. Jakby wypalone. Okładka jest piękna - bez dwóch zdań. Książka piękna nie jest. Bo "piękna" to złe określenie na to, co przed chwilą skończyłam czytać. Niezwykła i interesująca - to na pewno.

"Wypalone cienie" to historia podzielona na cztery części, opowiadająca o losach dwóch rodzin. Rozpoczyna się 9 sierpnia 1945 roku w Nagasaki, w dniu w którym zrzucono bombę na to miasto. W dniu tym uczestniczymy oczami Hiroko Tanaka - młodej Japonki, która jest zakochana w Konradzie Weissie. Ich romans zostaje brutalnie przerwany przez wybuch bomby, która pozostawia na ciele Hiroko blizny - jedwabne kimono wtapia się w jej skórę, pozostawiając ślad na całe życie.

Hiroko uciekając przed określeniem hibakusha dociera do Delhi, gdzie odnajduje siostrę Konrada - Ilse. Zamieszkuje wraz z nią i jej mężem Jamesem. Dzięki nim poznaje - Sajjada, Hindusa tureckiego pochodzenia. Mimo...

Nemeni | 2011-05-27
Przeczytana: maj 2011

Historia „Wypalonych cieni” rozpoczyna się w Nagasaki 9 sierpnia 1945 roku, w ostatnich godzinach przed lotem amerykańskiej supefortecy B - 29 , wydarzeniem, które na zawsze odmieniło to piękne japońskie miasto, życie tysięcy ludzi i historię świata, następnie wiedzie nas do Indii, by potem rzucić do Istambułu, Afganistanu, Pakistanu i zakończyć się w USA, w miesiącach po ataku na WTC. Wraz z główną bohaterką, Japonką Hikoro przeżyjemy pół wieku i wiele wydarzeń – zarówno tych historycznych, o znaczeniu globalnym, jak i tych, które będą ważne tylko dla mikroświata Hikoro i jej najbliższych.

Inspiracją dla autorki stały się osoby, które przeżyły wybuch w Nagasaki, ale zostały napiętnowane na całe życie – wiele osób zostało dosłownie „wytatuowanych” wzorami z kimon, które miały na sobie tego dnia – pod pływem wysokiej temperatury znaki te zostały na zawsze odciśnięte na ich skórze. Po to, by do końca życia przypominać. Na zawsze odcisnąć na nich piętno . Miano „hibakusha” .
Hiroko...

Karkam | 2012-09-09
Przeczytana: 09 września 2012

Czym są te wypalone cienie? Czytałam i nie mogłam uwierzyć. Te cienie, to pozostałości po ludziach, tłuszcz osiadający na kamieniach, będący jedynym śladem po wybuchu bomby zrzuconej w 1945 roku na Nagasaki.

Hiroko poznajemy, gdy po spotkaniu z ukochanym przymierza jedwabne kimono należące niegdyś do jej zmarłej matki. Chwilę później materiał scala się ze skórą jej pleców tworząc nową fakturę, chropowatą i bez czucia, rozsiewającą charakterystyczny słodki swąd. Ukochany przeistacza się w cień, który wraz z kamieniem na którym osiadł zostaje pochowany w ziemi. Kobieta po wielu miesiącach radzenia sobie z przeszłością, postanawia odwiedzić rodzinę niedoszłego męża i wyjeżdża do Delhi, gdzie odnajduje jego przyrodnią siostrę. Odtąd losy Japonki i niemiecko-angielskiej rodziny będą toczyły się jednym torem.

Powieść należy traktować jako sagę, gdyż na jej stronach autorka powołuje do życia kolejne pokolenia. Jest to podróż po Indiach, Ameryce Północnej, Afganistanie, Japonii....

eva40 | 2015-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2015

Jak piękny i cudowny byłby świat bez wojen i nienawiści. Zbyt dużo emocji od śmiechu po łzy i wściekłość ...tyle prawdy w tej książce o ludzkiej naturze,i tej niezwykle dobrej i pięknej i tej złej i najohydniejszej. Zakończenie mnie wzburzyło...to nie tak miało być. Bardzo na czasie do tego co mamy obecnie.