Ślad na piasku

Wydawnictwo: Książnica
Finding Nouf
miłość, Arabia Saudyjska
alex58

Po tajemniczym zniknięciu szesnastoletniej Nuf jej wpływowa rodzina wzywa Najira asz-Szarki, pustynnego przewodnika, by stanął na czele ekipy poszukiwaczy. Po dziesięciu dniach, gdy sfrustrowany brakiem efektów Najir zamierza się poddać, anonimowi wędrowcy przynoszą rodzinie tragiczne wieści... Co mogło skłonić dziewczynę z bogatej rodziny do ucieczki tuż przed ślubem? Próbując rozwikłać kryminalną zagadkę, Najir spotyka się z rosnącą niechęcią jej krewnych i odkrywa coraz bardziej intrygujące szczegóły z życia Nuf. Czy rodzina rzeczywiście nie znała prawdy o jej zniknięciu? Krok po kroku Najir poznaje sekrety klanu i dociera do prawdy o dziewczynie, która próbowała wyrwać się z okowów tradycji i nakazów religijnych.

źródło opisu: Wydawnictwo Książnica, 2011

źródło okładki: Książnica

keys | 2013-03-06
Przeczytana: marzec 2013

Urzekła mnie ta książka a spodziewałam się czegoś zupełnie innego. Pierwszy raz zetknęłam się z detektywistyczną powieścią, której akcja toczy się w kraju arabskim. Kultura tych krajów, życie (zwłaszcza kobiet), islam, skorumpowany świat bogaczy, kłamstwa, manipulacje to wszystko świetnie ukazane na kartach tej powieści.
Sympatyczne postaci dwójki głównych bohaterów i pytanie: " Czy ludzie są dobrzy jedynie na pokaz?". Do tego zaskakujące zakończenie.
Polecam!

Monika | 2014-11-12
Przeczytana: 11 listopada 2014

Jednym słowem: świetna! Wciąga od pierwszych stron i ciężko się oderwać, aż trudno uwierzyć,że to debiut. Akcja dzieje się w Arabii Saudyjskiej, w świecie gdzie reguły wyznacza religia. Autorka przybliża czytelnikom ten świat w bardzo subtelny sposób, mimo że jest to właściwie powieść kryminalna. Plus za to, że do samego końca nie udało mi się rozwikłać tajemnicy, a to w tego typu powieściach jest najważniejsze. Polecam!

Marek Krzystek | 2016-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2016

Największym atutem książki są delikatne dialogi, pełne dystansu i rezerwy, dyskretnie a jednak dobitnie przekazujące uczucia kłębiące się pod warstwami abai oraz nakazów religijnych i obyczajowych. Po tym świecie autorka porusza się bez skrępowania, podobnie jak jej bohaterowie i ta umiejętność jest bezcenna. Szczególnie dotyczy to zwyczajów damsko-męskich, tam gdzie jakiekolwiek obyczaje, poza małżeńskimi, są zabronione. Ileż inwencji wymaga omijanie tej granicy wyznaczonej pomiędzy tymi światami!
Te fragmenty czyta się z wielką przyjemnością, natomiast co do intrygi kryminalnej… Według mnie autorka zbyt często używała bardzo grubych nici, by spleść akcję. Także postacie są zarysowane podobnie jak dialogi - delikatnie, choć akurat tutaj wolałbym więcej dosłowności.
Niejako mimochodem jesteśmy obznajamiani z normami zachowań i wartościami mieszkańców Arabii Saudyjskiej, i to w sposób daleki od jakiegokolwiek moralizowania czy potępiania.
Jest i morał, oczywisty, że przestrzeganie...

Monika | 2015-01-01
Przeczytana: 01 stycznia 2015

Sekrety rodzinne, tajemnica, religia. Jak rozwikłać kryminalną zagadkę?
Przeczytaj, warto.

agata_m | 2013-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2013

Książka kompletnie mnie zaskoczyła :) po przeczytaniu połowy byłam święcie przekonana, że wiem kto jest zabójcą i sprawcą kłopotów Nuf. Zniechęciłam się trochę do dalszej lektury, ale warto było wytrwać do końca, bo zakończenie kompletnie mnie zaskoczyło.
Wątek kryminalny nie trzyma nas jakoś szczególnie w napięciu, nie ma szalonych pościgów, broni palnej i makabrycznych opisów miejsca zbrodni i zwłok ;) ale jest na tyle ciekawy, że chciałam poznać rozwiązanie zagadki. Dużym atutem książki - przynajmniej dla mnie - były obyczaje i kultura arabska. Polecam.

mama_trojki | 2017-08-14
Przeczytana: 09 sierpnia 2017

Kiedy zaczęłam czytać "Ślad na piasku" miałam wrażenie, że trafiłam na wciągającą i ciekawą książkę. Zupełnie inną niż te, które w ostatnim czasie czytałam. Niestety im dalej w las, tym czułam coraz większy niedosyt. Niby nie było źle, ale... zdecydowanie zabrakło jakiś głębszych emocji i napięcia. Całość sprawia wrażenie lekko przegadanej, przez co czytanie szło mi dość wolno.

Zaczyna się ciekawie - od zaginięcia Nuf, szesnastolatki z zamożnej i wielce szanowanej rodziny. Wydaje się, że dziewczyna uciekła, choć nikt nie potrafi wskazać powodów, jakie miałyby nią kierować. Podjęta akcja poszukiwawcza kończy się już po kilku dniach... odnalezieniem ciała Nuf na pustyni. Oficjalnie - dziewczyna utonęła. Jej ciało jednak posiada ślady - otarcia na nadgarstkach czy ranę na głowie, które zdają się przeczyć tej wersji. Dla rodziny, która chce uniknąć oficjalnego dochodzenia, nie ma to jednak znaczenia. Nuf nie żyje - i koniec. Na szczęście są osoby, którym zależy na poznaniu prawdy....

Kobieta_Stamtąd | 2011-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2011

Fajnie napisana książka, choć bez szaleństw. W pewnym sensie to typowy kryminał: mamy tajemniczą zbrodnię, dwójkę bohaterów którzy usiłują rozwiązać zagadkę za nią stojącą (oczywiście obowiązkowo bohaterów płci przeciwnej, bo wątek romantyczny musi być) i dodatkowo całą masę piasku i parzącego arabskiego słońca.

Choć nie przepadam za kryminałami i przeszkadzały mi pewne szablonowe dla nich chwyty, jak wspomniany wyżej wątek romantyczny (który w tego typu powieści prawie zawsze musi być, a prawie nigdy nie jest naprawdę istotny dla fabuły…), ta książka mnie wciągnęła, ponieważ zagadka w niej przedstawiona była naprawdę intrygująca. W połowie już nie mogłam się doczekać, aż dowiem się, co się przytrafiło Nuf i to się autorce chwali. Rozwiązanie zagadki nie rozczarowało, było nawet dużo lepsze niż się spodziewałam! :)

Ciekawe w tej książce jest to, że ujmuje kulturę islamską z punktu widzenia mężczyzny o bardzo tradycyjnych poglądach; jest to ogromny plus, ponieważ zwykle pisze się...

tikichomiktaki | 2012-10-29

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Pustynia. Czyż to nie dobre miejsce na to, by.... utonąć? Ależ oczywiście, że dobre, a wręcz idealne, bo przecież takie nietuzinkowe i oryginalne. W dodatku taki bieg sprawy potrafi nieźle namieszać w głowach osób dokonujących tego niecodziennego odkrycia. Gdy sekcja zwłok bezsprzecznie wykazuje, iż dziewczyna utonęła, rodzina Nuf jest w szoku. Zdaje się jednak, że nie na tyle, by chcieć całkowitego rozwiązania tej zagadki. Co innego Najir, przyjaciel tejże rodziny, zaangażowany w poszukiwanie nastolatki przez jej przyrodniego brata. Pomimo tego, iż zawiódł (jak wiecie, Nuf nie dożyła końca tych poszukiwań), a może właśnie dlatego, będzie on jedną z niewielu osób zdeterminowanych, by poznać prawdę. Nie zgadniecie jednak, kto przyjdzie mu z pomocą. A ja Wam tego nie powiem. Ha! Zdradzę tylko tyle, iż tajemniczym "pomagierem" będzie kobieta, i to silna i niezależna kobieta. W dodatku powiązana w pewien sposób z rodziną denatki.

Bardzo przyjemnie było mi śledzić poczynania tego...

anatola | 2014-08-30
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone, 2014
Przeczytana: sierpień 2014

Lekki kryminał, trzymający w domysłach niemalże do ostatnich stron. Skomponowany w dźwiękach życia muzułmańskiego, gdzie nierzadko cierpienie skrywa nikab, a na prawdę zakłada się właściwą abaję.
Wydaje się, jakby wątek detektywistyczny w tej powieści był jedynie pretekstem do podzielenia się życiem w Arabii Saudyjskiej, jego prawami i obowiązkami. Jest podróżą po obyczajach muzułmańskich, surowych zasadach religijnych. Zasadach, które ograniczają swobodę zarówno kobiet, jak i mężczyzn, i które niezaprzeczalnie są wciąż bardziej surowe dla kobiet, zniżając ich do stworzeń przedmiotów. Czy to się kiedyś zmieni? Czy kolejna opowieść otworzy właściwe oczy?

Wciągająca powieść, zgrabny kryminał, ciekawe zakończenie. W życie wkradnie się Koran, świty niepostrzeżenie odmierzać będzie fadżr. Polecam.

Ozeusz Ozyy | 2015-12-24
Przeczytana: 19 grudnia 2015

Książka, która wprowadza nas w nieznany świat Arabii Saudyjskiej, pokazuje nam tamtejszą kulturę, odsłania pewne cechy codzienności. Dzięki niej możemy swobodnie przemieszczać się ulicami miasta i pustyni, próbując rozwiązać zagadkę ucieczki głównej bohaterki z domu.

Książka pełna opisów, emocji, podróży. Potrafi zafascynować nas kolorami, barwami i zapachami. A ponadto delikatnie ma w sobie wpleciony wątek kryminalny, miłosny i przyjaźni.
Ujawnia nam, jakie bariery często stawia przed nami społeczeństwo i jak trudne jest odrzucenie konwenansów, jakie w nim istnieją.