Ślad na piasku

Wydawnictwo: Książnica
Finding Nouf
miłość, Arabia Saudyjska
alex58

Po tajemniczym zniknięciu szesnastoletniej Nuf jej wpływowa rodzina wzywa Najira asz-Szarki, pustynnego przewodnika, by stanął na czele ekipy poszukiwaczy. Po dziesięciu dniach, gdy sfrustrowany brakiem efektów Najir zamierza się poddać, anonimowi wędrowcy przynoszą rodzinie tragiczne wieści... Co mogło skłonić dziewczynę z bogatej rodziny do ucieczki tuż przed ślubem? Próbując rozwikłać kryminalną zagadkę, Najir spotyka się z rosnącą niechęcią jej krewnych i odkrywa coraz bardziej intrygujące szczegóły z życia Nuf. Czy rodzina rzeczywiście nie znała prawdy o jej zniknięciu? Krok po kroku Najir poznaje sekrety klanu i dociera do prawdy o dziewczynie, która próbowała wyrwać się z okowów tradycji i nakazów religijnych.

źródło opisu: Wydawnictwo Książnica, 2011

źródło okładki: Książnica

keys | 2013-03-06
Przeczytana: marzec 2013

Urzekła mnie ta książka a spodziewałam się czegoś zupełnie innego. Pierwszy raz zetknęłam się z detektywistyczną powieścią, której akcja toczy się w kraju arabskim. Kultura tych krajów, życie (zwłaszcza kobiet), islam, skorumpowany świat bogaczy, kłamstwa, manipulacje to wszystko świetnie ukazane na kartach tej powieści.
Sympatyczne postaci dwójki głównych bohaterów i pytanie: " Czy ludzie są dobrzy jedynie na pokaz?". Do tego zaskakujące zakończenie.
Polecam!

Monika | 2014-11-12
Przeczytana: 11 listopada 2014

Jednym słowem: świetna! Wciąga od pierwszych stron i ciężko się oderwać, aż trudno uwierzyć,że to debiut. Akcja dzieje się w Arabii Saudyjskiej, w świecie gdzie reguły wyznacza religia. Autorka przybliża czytelnikom ten świat w bardzo subtelny sposób, mimo że jest to właściwie powieść kryminalna. Plus za to, że do samego końca nie udało mi się rozwikłać tajemnicy, a to w tego typu powieściach jest najważniejsze. Polecam!

Monika | 2015-01-01
Przeczytana: 01 stycznia 2015

Sekrety rodzinne, tajemnica, religia. Jak rozwikłać kryminalną zagadkę?
Przeczytaj, warto.

agata_m | 2013-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2013

Książka kompletnie mnie zaskoczyła :) po przeczytaniu połowy byłam święcie przekonana, że wiem kto jest zabójcą i sprawcą kłopotów Nuf. Zniechęciłam się trochę do dalszej lektury, ale warto było wytrwać do końca, bo zakończenie kompletnie mnie zaskoczyło.
Wątek kryminalny nie trzyma nas jakoś szczególnie w napięciu, nie ma szalonych pościgów, broni palnej i makabrycznych opisów miejsca zbrodni i zwłok ;) ale jest na tyle ciekawy, że chciałam poznać rozwiązanie zagadki. Dużym atutem książki - przynajmniej dla mnie - były obyczaje i kultura arabska. Polecam.

Kobieta_Stamtąd | 2011-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2011

Fajnie napisana książka, choć bez szaleństw. W pewnym sensie to typowy kryminał: mamy tajemniczą zbrodnię, dwójkę bohaterów którzy usiłują rozwiązać zagadkę za nią stojącą (oczywiście obowiązkowo bohaterów płci przeciwnej, bo wątek romantyczny musi być) i dodatkowo całą masę piasku i parzącego arabskiego słońca.

Choć nie przepadam za kryminałami i przeszkadzały mi pewne szablonowe dla nich chwyty, jak wspomniany wyżej wątek romantyczny (który w tego typu powieści prawie zawsze musi być, a prawie nigdy nie jest naprawdę istotny dla fabuły…), ta książka mnie wciągnęła, ponieważ zagadka w niej przedstawiona była naprawdę intrygująca. W połowie już nie mogłam się doczekać, aż dowiem się, co się przytrafiło Nuf i to się autorce chwali. Rozwiązanie zagadki nie rozczarowało, było nawet dużo lepsze niż się spodziewałam! :)

Ciekawe w tej książce jest to, że ujmuje kulturę islamską z punktu widzenia mężczyzny o bardzo tradycyjnych poglądach; jest to ogromny plus, ponieważ zwykle pisze się...

tikichomiktaki | 2012-10-29

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Pustynia. Czyż to nie dobre miejsce na to, by.... utonąć? Ależ oczywiście, że dobre, a wręcz idealne, bo przecież takie nietuzinkowe i oryginalne. W dodatku taki bieg sprawy potrafi nieźle namieszać w głowach osób dokonujących tego niecodziennego odkrycia. Gdy sekcja zwłok bezsprzecznie wykazuje, iż dziewczyna utonęła, rodzina Nuf jest w szoku. Zdaje się jednak, że nie na tyle, by chcieć całkowitego rozwiązania tej zagadki. Co innego Najir, przyjaciel tejże rodziny, zaangażowany w poszukiwanie nastolatki przez jej przyrodniego brata. Pomimo tego, iż zawiódł (jak wiecie, Nuf nie dożyła końca tych poszukiwań), a może właśnie dlatego, będzie on jedną z niewielu osób zdeterminowanych, by poznać prawdę. Nie zgadniecie jednak, kto przyjdzie mu z pomocą. A ja Wam tego nie powiem. Ha! Zdradzę tylko tyle, iż tajemniczym "pomagierem" będzie kobieta, i to silna i niezależna kobieta. W dodatku powiązana w pewien sposób z rodziną denatki.

Bardzo przyjemnie było mi śledzić poczynania tego...

Ozeusz Ozyy | 2015-12-24
Przeczytana: 19 grudnia 2015

Książka, która wprowadza nas w nieznany świat Arabii Saudyjskiej, pokazuje nam tamtejszą kulturę, odsłania pewne cechy codzienności. Dzięki niej możemy swobodnie przemieszczać się ulicami miasta i pustyni, próbując rozwiązać zagadkę ucieczki głównej bohaterki z domu.

Książka pełna opisów, emocji, podróży. Potrafi zafascynować nas kolorami, barwami i zapachami. A ponadto delikatnie ma w sobie wpleciony wątek kryminalny, miłosny i przyjaźni.
Ujawnia nam, jakie bariery często stawia przed nami społeczeństwo i jak trudne jest odrzucenie konwenansów, jakie w nim istnieją.

Muminka | 2013-07-09
Na półkach: 2013, Przeczytane
Przeczytana: 09 lipca 2013

Myślałam że będzie to historia miłosna. Tymczasem przeczytałam niezły kryminał osadzony w arabskim świecie. Dlaczego zginęła piękna szesnastolatka Nuf? Jak można utonąć na pustyni? jakie były relacje panujące w rodzinie, czemu siostrę Nuf, Abir, tak mało obchodzi los siostry? Śledztwo odkrywa wiele tropów, wątków, Nuf była brzemienna, a kto mógł być jej kochankiem? Cudzoziemiec Eric, Muhammad czy narzeczony? Historia obsesji, namiętności, zakazanego związku między rodzeństwem.

Sophie-Ella | 2012-12-28
Przeczytana: grudzień 2012

Po książce spodziewałam się czegoś innego...Nie należy do najgorszych, jednak ze szczerością przyznaję, że nie zachwyciła mnie.

Aneta | 2012-11-30

Pewnego dnia szesnastoletnia Nuf ginie. Cała rodzina wszczyna poszukiwania, wzywając do siebie pustynnego przewodnika Najira asz-Szarki, a także wynajmując prywatnego detektywa. Najir robi wszystko, co w jego mocy, aby odnaleźć dziewczynę. Gdy wszyscy zaczynają wątpić, zjawia się postać, która wskazuje ciało Nuf. Wstępna sekcja zwłok wykazuje, że dziewczyna zginęła przez utonięcie. Ale czy tak jest w rzeczywistości? Sprawę komplikuje fakt, że Nuf miała kilka dni później wyjść za mąż i rzekomo bardzo się z tego faktu cieszyła. Zagadka zostaje nierozwiązana. Najir na własną rękę postanowił dowiedzieć się całej prawdy i kto stoi za zaginięciem dziewczyny.

Co skłoniło mnie do sięgnięcia po gatunek, za którym nie przepadam? Powyższy kryminał, w wydawnictwie Książnica posiada ładną oprawę graficzną, co oczywiście działa na plus i przyciąga czytelnika. Dodatkowo krótka, lecz zachęcająca nota z tyłu okładki. Powiało tajemnicą, pustynnym wiatrem. Nie mogłam przegapić tej książki. Arabia...