Złodzieje Nieba

Wydawnictwo: Sonia Draga
Himmelsdiebe
978-83-7508-467-2
Blue_Velvet

Ich pierwsze spotkanie na wernisażu w Londynie było magiczne. A potem Laurę Paddington, niespełna dwudziestoletnią studentkę malarstwa, i Harry’ego Wintera, artystę i ekscentryka, połączyła wielka bezwarunkowa miłość, która pozwalała im przekraczać kolejne granice. Wbrew woli...rodziców Laura ruszyła za Harrym do Paryża, upajając się życiem w kręgu francuskiej bohemy lat trzydziestych XX w. Gdy świat sprzysięga się przeciwko nim także tam, uciekają do Sainte-Odile, wioski w Prowansji, gdzie stwarzają swój raj, z którego jednak wkrótce zostają wygnani. Nastają ponure czasy. W trakcie odysei, która poprowadzi ich przez całą Europę, okaże się, co jest silniejsze: rzeczywistość czy fantazja, barbarzyństwo czy miłość.
Powieść o sztuce wielkiej miłości, granicach fantazji i potędze namiętności.

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/index.php

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/index.php

MountainTobacco | 2014-04-01

Złodzieje Nieba to opowieść, dla której inspiracją jest życie dwojga artystów: Maxa Ernsta i Leonory Carrington. Podczas czytania powieści odczuwa się głęboko wrażenie, że jest to historia bardziej traktująca o magu-malarzu. Wnosi to użyty przez autora sposób prowadzenia narracji, jakby z perspektywy głównej bohaterki, mimo iż nie jest ona pisana w pierwszej osobie. Niezwykle silnie została zarysowana osobowość malarza, której opis stanowi najmocniejszą stronę tej opowieści. Dodatkowo stopniowo widać rozkwit twórczości samej bohaterki. Niezwykle spodobały mi się w tej historii również cudaczne i przepełnione magią dialogi... Poza tym znów możemy zajrzeć przez okno (nie tylko pracowni), nawnosić trochę błota na dywany dwóch niebanalnych osobowości - artystów. Gwarantuję Wam, że nudno nie będzie;)

Joanna | 2012-11-02
Przeczytana: październik 2012

„ Złodzieje nieba” to historia miłości dwojga artystów inspirowana życiorysem Maxa Ernsta i Leonory Carrington, wyznawców w sztuce nurtu dadaizmu, z którego narodził się surrealizm.
Fascynująca, oparta na materiale historycznym powieść o tragicznej miłości, szalonej, przekraczającej realia rzeczywistości. To historia niezwykłego uczucia na tle wojennej zawieruchy, zacierająca granice między rzeczywistością a fantazją, kiczem a prawdziwą sztuką, miłością a pożądaniem. Powieść o dokonywaniu wyboru pomiędzy przyjętymi normami a szaleństwem i przekraczaniem granic ludzkiej psychiki. Pełna emocji, wzruszeń, lęków bohaterów o dynamicznej akcji porusza i zachwyca czytelnika.

kasandra_85 | 2012-05-10
Przeczytana: maj 2012

mroźny_poranek | 2013-11-01
Przeczytana: 31 października 2013

Książka o sztuce, malarstwie, miłości.
Podobała mi się, chociaż początek był mało dynamiczny i na rozwój akcji trzeba było poczekać. Jednakże potem coraz trudniej było mi się od niej oderwać.
Przyznam, że koniec mnie zaskoczył - nie takiego zakończenia się spodziewałam.
Fajna książka na jesienne wieczory.

klaudiabla2 | 2014-07-22
Przeczytana: 04 lipca 2014

Peter Prange to doktor filozofii i pisarz. Jego książka ,,Bursztynowy amulet” od razu doczekała się ekranizacji. Kolejny bestseller, który wyszedł spod jego pióra to ,,Ostatni harem”. Jak spodobała mi się ta książka?
Laura Paddington i Harry Winter spotykają się przez przypadek i od razu zaczyna między nimi iskrzyć. Łączy ich pasja jaką jest malarstwo, dzieli wiek. Życie kobiety zmienia się diametralnie gdy pomimo zakazom wpływowych rodziców ucieka z ukochanym do Paryża. Rozpoczyna się druga wojna światowa. Czy ich miłość przetrwa?
Gdy zaczęłam czytać poszukałam opinii o tej książce w Internecie. Ku mojemu przerażeniu były one raczej negatywne. Czy tak właśnie jest? Książka ta jest wzorowana na postaciach dwóch słynnych malarzy Leonory Carrington i Maxa Ernsta. Nie jest to ich biografia. Autor zainspirował się ich historią, a sam wymyślił całą resztę.
Książka jest na swój sposób dziwna, jak dusza artysty. Granice pomiędzy normalnym życiem, a obłędem praktycznie się w niej...

Nicość | 2015-03-22

Coś dla artystów. Mimo że nie uważam siebie za artystkę to bardzo mi się podobała. Była taka wyrazista i pełna emocji.

Asia-Polihymnia | 2014-04-25
Na półkach: Inne, Przeczytane
Przeczytana: 24 kwietnia 2014

Książka niełatwa w odbiorze. Zarówno obrazy malowane przez bohaterów historii, jak i sama narracja, to czysty dadaizm i surrealizm.
Książka w niesamowity sposób prowadzi czytelnika wśród dylematów artysty, jak nie zatracić samego siebie w świecie własnej wyobraźni, jak stąpać po cienkiej linii między zatraceniem się w sztuce (w przypadku sztuki czerpiącej z podświadomości), a obłędem.

Olinka | 2013-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2013

Nie jestem miłośniczką malarstwa i nie znam się na sztuce tego rodzaju. Dla mnie to obraz i to obraz. Bez większych emocji.
Opisana historia miłości, oparta na materiale historycznym, jest piękna i wielka. Nie ma w niej pretensjonalnej tkliwości. I to jest to, co pozwoliło mi przeczytać tę powieść do końca.
Nie poruszyły mnie wymalowane słowami obrazy, nie czułam klimatu paryskiej bohemy i pewne zachowania bohaterów były dla mnie niezrozumiałe. No... ale to artyści! A każdy artysta ma swój świat i swoją paletę zachowań.
Cóż... opowieść dla artystycznych dusz :). Ja zbyt mocno stąpam po ziemi:).

Aarionne | 2012-07-05
Przeczytana: 04 lipca 2012

„Rzeczywistość bez wyobraźni oznacza otępienie, natomiast wyobraźnia bez rzeczywistości to obłęd.”

Tym jednym cytatem z książki można oddać całą jej treść. Wspaniała opowieść o przeplataniu się fikcji ze światem realnym, o możliwościach, jakie daje siła sugestii i pragnienie subiektywnego piękna, o sztuce i wielkiej miłości.

Peter Prange, autor książki, jest doktorem filozofii - dziedziny nauki, która bardziej niż jakakolwiek inna wymaga połączenia wyobraźni z rzeczywistością. Umiejętność myślenia abstrakcyjnego pozwoliła mu stworzyć powieść, która zachwyca w najmniejszych nawet detalach.

Laura Paddington, młoda adeptka malarstwa, na wernisażu poznaje Harrego Wintera, artystę, którego twórczość wybiega poza przyjęty kanon piękna. Surrealistyczne obrazy, na których widać nagość i walkę z żywiołami sprawiły, że został w rodzimych Niemczech okrzyknięty artystą zdegenerowanym. W myśl zasady, że "nie ważne, co o tobie mówią, byle mówili" upaja się sławą, jaką przyniosła mu jego...

Wiola | 2016-04-06
Przeczytana: 04 kwietnia 2016

Sztuka, XX wiek, romans i Francja - te kilka haseł mogłyby śmiało charakteryzować książkę Petera Prange. Złodzieje nieba zachęcają nie tylko klimatyczną okładką, która woła do czytelników "dotknij mnie!", ale również tajemniczym opisem - wspomina o pierwszym spotkaniu głównych bohaterów, pojawia się również kontur, zaledwie szkic obu postaci (Laura - dwudziestoletnia studentka malarstwa i Harry - artysta i ekscentryk) oraz nawiązuje, bo nie sposób pominąć tego wydarzenia, do II Wojny Światowej. To wszystko ukazane na tle malarstwa, a za tematy przewodnie służą miłość, namiętność i pasja do... życia. Brzmi pięknie?
I tak, i nie. Na malarstwie nie znam się i przyznaję to bez wstydu, bo nigdy nie ciągnęło mnie w te strony sztuki. Pod tym względem Bóg poskąpił mi talentu. Możecie rzec: "ile ludzi, tyle opinii" i myślę, że idealnym nawiązaniem do tego zdania będą właśnie Złodzieje nieba, ponieważ trudno ocenić obrazy nie widząc ich i nie znając się na sztuce, ale... postanowiłam podjąć...