Kartografia

Seria: Myśli kobiet
Wydawnictwo: Red Horse
Kartography
ania_och

Karim i Raheen to od urodzenia bratnie dusze. Jedno kończy zdania drugiego, rozmawiają ze sobą anagramami, a leżąc, stykają się grzbietami. Nierozerwalna więź łączy ich również z Karaczi w Pakistanie. Ich serca biją w rytmie tego miasta - pełnego przemocy, zanieczyszczonego, intensywnego i przebojowego, po prostu - domu. Z upływem lat pozwalają, aby stanął między nimi mur milczenia. Jednak...

Z upływem lat pozwalają, aby stanął między nimi mur milczenia. Jednak pewnego suchego lata, w dobie strajków i czystek etnicznych, ich związek zaczyna balansować pomiędzy wymuszoną przyjaźnią a miłością, pisaną im od urodzenia.

Kartografia jest namiętną, porywającą pieśnią miłosną dla Karaczi. Najnowsza powieść Kamili Shamsie to książka jedyna w swoim rodzaju, ukazująca, że niezależnie od wydarzeń na świecie, nie możemy zapominać o wojnie toczącej się w naszych sercach.

[źródło: redhorse.pl]

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

Monika | 2014-10-19
Przeczytana: 19 października 2014

Moje pierwsze spotkanie z Autorką ("Wypalone cienie") było niezwykle udane i książka na długo pozostała w mojej pamięci. Niestety, spotkanie drugie ("Złamane wersety") okazało się porażką równie wielką jak spotkanie trzecie ("Kartografia"). Na półce czeka jeszcze "Sól i szafran" na spotkanie czwarte, ale wcale mi się do niego nie spieszy.

Ilość stron: 477
To druga książka tej autorki jaką przeczytałam. Do lektury zachęciło mnie to, że podobała mi się pierwsza pt. „Złamane wersety”.
„Kartografia” to lektura mniej ciekawa od poprzedniej. Warto jednak po nią sięgnąć dla ciekawych cytatów.
Niektóre poniżej:

„I tak nie możesz zostać twórcą map – Bo wszystkie mapy już powstały, nie? Co, chcesz odkryć jakiś nowy kontynent i nanieść go na mapę?”. (str 44)
„A przy okazji, ludzie którzy robią mapy to kartografowie, nie mapownicy.” (str 45)

„Najwspanialsze z miast to takie, które istnieje z dala od ludzkich i nieludzkich oczu, włączając w to swoje własne. Ponieważ nikt go nie definiuje ani nie wykreśla jego współrzędnych, może być miastem, jakie tylko sobie wymarzymy.” (str 187)
„...jeśli ktoś nie rozumie dowcipu, nie tłumacz go.” (str 194)

izabela81 | 2014-01-29
Na półkach: 2014 rok, Przeczytane
Przeczytana: 13 stycznia 2014

Na początku w oczy rzucił mi się sam wygląd okładki. Specyficzne wzory, meczet i płatki róż skojarzyły mi się z Bollywood. Ale to tylko pozory. W książce tego nie znajdziemy.
Sonia, Zia, Karim i Raheen są czwórką przyjaciół. Są ciekawscy, spragnieni wolności, zabawy, emocji, żądni uroków życia. Razem z nimi śledzimy przemiany otaczającego ich świata, wędrujemy z nimi przez Karaczi w czasie i przestrzeni. Narratorem książki jest dorosła Raheen. Wspomina ona to, co przeżyli, co już przeminęło... Jest to niezwykle barwna, ciepła opowieść o dorastaniu, pierwszych miłościach, poczuciu osamotnienia i niezrozumienia. A także o dokonywanych wyborach, o odpowiedzialności i umiejętności wybaczania.
Wielkim plusem jest to, że autorka w sposób nie banalny potrafiła przedstawić historię miłosną.

Tamanna | 2015-06-17
Przeczytana: 03 czerwca 2015

To moja czwarta książka pakistańskiej pisarki Kamili Shamsie. Poruszona ostatnio "Wypalonymi cieniami", poszukałam na półkach biblioteki jej kolejnej (po "Złamanych wersetach" i "Soli i szafranie") książki. Przeczytałam ją z ciekawością, choć z większym dystansem niż Wypalone cienie. Znowu jednym z bohaterów jest rodzinne miasto autorki Karaczi. Kamila Shamsie opisuje je z taką pasją, że aż zapragnęłam dojechać kiedyś do tego miejsca, choć wiem, że z obawy, iż Indie z powodu wizyty w Pakistanie mogą mi robić trudności z wizą, nie zrobię tego. Bohaterowie tej historii żyją między Pakistanem, Anglią, a Ameryką. Między Karaczi, Londynem, Bostonem, a Nowym Jorkiem. Pakistan to dzieciństwo, Zachód to miejsce, w którym zdobywa się wykształcenie i które kusi wyborem bezpieczniejszego życia na przyszłość.

Akcja tej opowieści rozgrywa się na kilku płaszczyznach czasowych. Od dzieciństwa po dorosłość głównych bohaterów, z dramatem ich rodziców przeżywanym w cieniu wojny 1971, w wyniku...

wkwiatki | 2014-05-07
Przeczytana: 07 maja 2014

Myślałam, że to będzie tania historyjka miłosna z płytkimi spostrzeżeniami o kulturze Wschodu. Bzdura. "Kartografia" to powieść o polityce, wielkich tęsknotach i o miłości, dla której trzeba poświęcić siebie. Albo najbliższą osobę. Co wybrać? "Kartografię" - nie pożałujesz!

Ev_leena | 2015-05-19
Przeczytana: 19 maja 2015

Jedno wielkie słowo które wyziera z książki to przyjaźń, a do tego magia uczuć no i przeznaczenie..Piękna droga od przyjaźni do miłości, która po drodze nie niszczy ciepłej relacji pomiędzy dwójką bohaterów. Wręcz przeciwnie, w myśl zasady "pierwszym i ostatnim etapem miłości jest przyjaźń".
Historie miłosne u Shamsie nigdy nie są ot tak sobie, po prostu... Zawsze jest jakieś tło, miłość nie jest tutaj sielanką, na która patrzymy w różowych okularach. Miłość to coś więcej, ukazana jest jej głębia, słodko-gorzki smak. Żadna historia nie jest lukrowana, wszystko ma swoje plusy i minusy, o czym autorka pamięta i podkreśla to w swoich dziełach.
Książka, która na długo pozostanie w mojej pamięci, zdarzało mi się nawet myśleć o niej przed zaśnięciem, zrobiła na mnie ogromne wrażenie, dawno nie czytałam takiej właśnie książki, moją pierwszą przygodą z Shamsie były "Złamane wersety", i jakoś nie szczególnie mi podeszły, w przeciwieństwie do Kartografii, gdybym sięgnęła po niej, po...

Marta | 2014-05-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014

Po przeczytaniu informacji z tyłu okładki można spodziewać się po prostu historii o dwójce przyjaciół, którzy z powodu licznych nieporozumień oraz dzielącej ich odległości tracą kontakt, gubią gdzieś wspólną myśl. Oczywiście walczą o tę przyjaźń ze wszystkich sił, z czasem dostrzegając, że to już nie jest tylko przyjaźń. Rzecz dzieje się w Pakistanie i to dzięki tej egzotycznej oprawie książkę postanowiłam przeczytać - inaczej wydałaby się zbyt banalna. A wcale banalna nie jest.
Głównym wątkiem książki jest przyjaźń Raheen i Karima, ich znajomi, rodziny, wesołe i smutne przygody w rodzinnym Karaczi, później dorosłe życie i jego zawiłości. Napisane jest to tak sugestywnie, że z łatwością utożsamiłam się z postaciami. Pozazdrościłam niezwykłej więzi łączącej głównych bohaterów a także ich słodko-gorzkiego życia.
Pewnie wystarczyłoby tego, żeby bez reszty dać się porwać powieści. Ale to nie wszystko - jest jeszcze jedna historia. Czytamy o niej nie tylko w retrospekcjach, ale też w...

Irząd7miejsce | 2013-02-08
Przeczytana: 2011 rok

Osobiście uwielbiam tę książkę, zawiłe dialogi, retrospekcje. Przy jej czytaniu trzeba się skupić by odnaleźć się w akcji, nie jest to książka, którą czyta się bez namysłu. Świetny humor, który najbardziej mnie w niej urzekł i piękne opowiadanie o przyjaźni. Jak najbardziej książka oddziałuje na człowieka, wywołuje różnego rodzaju emocje. Mam do niej ogromny sentyment i chcę aby znalazła się w mojej domowej biblioteczce.

Agussiek | 2011-11-25
Przeczytana: 31 października 2011

Autorka tej powieści, wydanej w 2009 roku, pochodzi z Pakistanu i mieszka w Londynie oraz w Karaczi. Swoją twórczością zabrała mnie w niezwykle klimatyczną podróż, nieco przypominającą tę odbytą parę miesięcy temu w towarzystwie Tłumaczki snów. Myślę, że to właśnie wyjątkowa atmosfera powieści oraz szczególny sposób, w jaki bohaterowie mówią o swoich uczuciach i wyrażają emocje, tak różny od naszego, tak bardzo mnie w tej książce ujęły.

Kartografia to historia szczególnego związku Raheen i Karima, dwojga młodych ludzi znających się od zawsze oraz ich rodziców i ich poplątanych losów. Jest to także wyznanie miłosne złożone przez autorkę miastu Karaczi, które pomimo niebezpieczeństw wynikających z odbywających się tam ciągłych walk, jest dla bohaterów jedynym prawdziwym domem. Uderzająca w działaniach bohaterów jest siła więzów rodzinnych oraz przyjaźni, ale także, nie zawsze dla nas Europejczyków zrozumiała, wrogość czy wręcz nienawiść wynikająca z podziałów rasowych i społecznych....

monia89a | 2011-02-18
Przeczytana: 16 stycznia 2011

Czytam i czytam tę książkę,i chyba nie doczytam,bo jak dla mnie,jest nudna jak flaki z olejem.Niby sam pomysł nie był zły,ale jakoś nie mogę przebrnąć przez opisy kartograficzne,albo o rozmowy o wszystkim i o niczym.Filozof ze mnie żaden,dlatego może się w tej książce nie odnajduję.Miało być żartobliwie(podobna informacja jest wszak z tyłu książki),ale nie jest,jak dla mnie żarty są wymuszone i okropnie ciężkie.Ale czytam nadal,może jakoś zmienię swoje nastawienie.