Intymność i inne opowiadania

Tłumaczenie: Jerzy Lisowski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Laureaci Nagrody Nobla". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Magart, Peon V

- Pokój
- Mur

monia | 2016-07-25
Na półkach: Lit. francuska, Przeczytane

Jean Paul Sartre znany jest głównie jako filozof ale to również pisarz, który w 1964 r. został wyróżniony Nagrodą Nobla, i którą odrzucił.
Na zbiór "Intymność" składa się tytułowe opowiadanie oraz "Pokój" i "Mur".
W każdej z tych historii odbija się jego filozofia - egzystencjalizm. Według Sartre'a wolność może być konstruktywna jak i destruktywna a bohaterowie jego opowiadań to ludzie, którzy stają przed wyborami, są samotni i nieszczęśliwi.
Bo czy wolna jest Lulu z opowiadania "Intymność" mająca męża i kochanka? Czy wolny jest Piotr - chory psychicznie i zajmująca się nim żona w "Pokoju"? I moje ulubione opowiadanie "Mur" - w którym Ibbieta wypowiada słowa, które jemu przynoszą wolność a przynoszącą zgubę innym.
Są książki, które po przeczytaniu odkładamy na półkę i zapominamy, i są takie, które są w naszej pamięci, dzięki którym zadajemy sobie pytania, które wzbudzają wiele emocji i po które sięgamy wielokrotnie, i do takich książek należy...

Medeah | 2014-01-17

Trzy opowiadania tematycznie rozbieżne, lecz łączy je jeden dominujący aspekt: poczucie niemocy w stosunku do bezwzględniej rzeczywistości. Jeden z czytelników zauważył, że "wolnym można być dopiero będąc niezależnym od nikogo". Powiedziałabym wiec, że opowiadania te skłaniają ku refleksji- nigdy nie zazna się wolności, gdyż nasze wybory zawsze uwzględniają innych, podyktowane są w oparciu już o sam fakt istnienia drugiego człowieka.

W opowiadaniu Intymność, główną bohaterką jest kobieta (Lulu) miotająca się miedzy dwoma mężczyznami - mężem Henrykiem i kochankiem Piotrem. Sytuacja ta byłaby jeszcze możliwa do zaakceptowania, gdyby do głosu doszły jakiekolwiek pozytywne uczucia, natomiast w tym wypadku Sartre karze wybierać swojej udręczonej bohaterce,pomiędzy różnymi odcieniami zła i trwać w beznadziei (bez względu na okoliczności). Cóż to w istocie za koszmarny wybór, który uwzględnia, albo życie przy boku nudnego, flegmatycznego męża - impotenta, albo rozsadzanego przez...

rebelka | 2011-01-06
Przeczytana: maj 2010

Synteza filozofii egzystencjalnej w formie opowiadań podana w sposób przystępny i interesujący. Moje ulubione opowiadanie (chociaż słowo 'ulubione' nie do końca tutaj pasuje" to "Mur"

MadameShepard | 2014-03-17

Nie porwały mnie te opowiadania, choć to jak zwykle u Sartra literatura dobra, poruszająca ważne tematy życiowe, napisana świetnym językiem.

Michał | 2013-08-02
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 03 lipca 2013

Zbiór dosyć dobrych opowiadań Sartre'a. Zdaje się, że wszystkie bazują na tezie, że wolnym można być dopiero będąc niezależnym od nikogo. Piekłem są inni, a prawdziwa egzystencja, to w pewnym, sensie samotność. Egzystencja to pajęczyna w którą wpadliśmy i która krępuje nasze ruchy.

natalia | 2014-06-23
Na półkach: Przeczytane, Mam
Przeczytana: 22 czerwca 2014

"Mur" zdecydowanie najlepszy, pozostałe dwa mnie nie zachwyciły, aczkolwiek wciąż uważam, iż Sartre jest wart lepszego poznania.

Quee | 2011-04-12
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Sartre to niesamowity pisarz.... Jego postacie są wyraziste i całkiem proste, są zwykłymi ludźmi bez wyolbrzymiania danych cech. Podziwiam go własnie za bohaterów, każdy z nich jest inny, ale zawsze w czymś podobny do czytelnika. Podziwiam go naprawdę, wszystkie opowiadania były niesamowite, pełne serca i pasji.

Boo | 2011-06-01
Na półkach: Przeczytane, Smak życia.

bardzo intymne przeżycie - czytać opowiadania Sartre'a

MorrisseyCaulfield | 2016-10-31