Outsider

1992-01-01
8385202595
Maria Traczewska
filozofia człowiek cierpienie tożsamość

Okładka książki Młodość Blueberryego. Tom 2 Jean-Michel Charlier, François Corteggiani, Colin Wilson
Ocena 7,2
Młodość Bluebe... Jean-Michel Charlie...
Okładka książki Sędzia Dredd - Kompletne Akta 5 Brian Bolland, John Cooper, Steve Dillon, Carlos Ezquerra, Ian Gibson, Alan Grant, Mike McMahon, Barry Mitchell, Ron Smith, John Wagner, Colin Wilson
Ocena 0,0
Sędzia Dredd -... Brian Bolland, John...
Okładka książki Śpioch. Tom 2 Ed Brubaker, Sean Phillips, Colin Wilson
Ocena 8,4
Śpioch. Tom 2 Ed Brubaker, Sean P...
Okładka książki Star Wars: Dziedzictwo #2 Brad Anderson, Jan Duursema, John Ostrander, Dan Panosian, Colin Wilson
Ocena 8,0
Star Wars: Dzi... Brad Anderson, Jan ...

Dla jasności książka nie tyle jest przedstawieniem egzystencjalizmu co próbą interpretacji osoby Outsidera.

Wilson tropi obcego. Poddaje analizie głównie postacie literackie, namiętnie odczytując wszytko przez pryzmat biografii autorów. A opisując życie artystów sięga do pozostawionych przez nich pism. Dziwi podejście do chronologii, Wilson potrafi przedstawić pięć książek Hessego pod rząd dla przedstawienia widzianej przez się ewolucji Outsidera, ale nie dostrzega powiązań między poszczególnymi autorami, a przecież w dużej mierze to lektury ich kształtowały. Zastanawia również dobór książek. Z powieści Sartra tylko Mdłości, z Camusa tylko Obcy. Za to opowiadania Hemingwaya, Graham Greene, Henry James, Lawrence, mistyka buddyjska, Schiller, Goethe, poeci angielscy...
Niemniej od tego co jest bardziej zastanawia to czego nie ma.
Może to wina braku formalnego wykształcenia, może braku dostępnych lektur, może zaś anglosaskiego pochodzenia. Bardzo to wszytko niespójne, ale jeśli kogoś ciekowi zdecydowanie warto się zapoznać. Napisana przez samouka, chwilami przypomina typowo "szkolne" porównanie, ciekawe czy edukacja pozwoliłaby na wybicie się z tej formy.

Autor próbuje stworzyć system, nazywa go w posłowiu "Nowym Egzystencjalizmem" lub co gorsza "egzystencjalizmem fenomenologicznym", będzie go tworzył przez kolejne książki.
Ale wszystko to trąci myszką, a i mistyką przy okazji, i dość znamienny jest fakt, że autor największym powodzeniem cieszył się w Stanach.

W pierwszym odruchu chciałam wpisać,że książka jest nuda ze sztucznie przedłużanymi opisami i naciąganymi przykładami pasującymi do tez autora,jednak im dłużej myślę nad nią tym więcej dostrzegam pozytywów.Przede wszystkim jest książką trudną, zmuszającą do przemyśleń,do zrozumienia i akceptacji siebie i innych.Rozpoczynając lekturę trzeba pamiętać kiedy,w jakim czasie i w jakim społeczeństwie została napisana i tu pojawia się, przynajmniej z mojej strony, ogromny szacunek dla przenikliwości Colina Wilsona-aktualność przemyśleń autora jest czytelna dla wszystkich.Oczywiście nie mnie oceniać "co autor miał na myśli" jednak wystarczy, aby zrozumieć punkt widzenia i zachowania innych ludzi.

Gdy ktoś zapyta mnie, czy znajdzie w tej książce nowe horyzonty, nowe horyzonty, y,y,y, odpowiem mu, że nie,e,e,e.
Poirytował mnie autor, który zalał konkretną treść mnóstwem niepotrzebnych zdań.
Książka jego próbuje od każdej strony zanalizować outsidera na podstawie sylwetek filozofów, myślicieli, pisarzy oraz ich bohaterów.
I w tym tkwi jego brak ambicji.
Jedna gwiazdka za to, że chciało mu się tyle pisać.
A druga za kilka cytatów, które utrzymują wagę tego tworu.

I w tym tkwi jego brak ambicji.
Jedna gwiazdka...

Kilkanaście lat temu "Outsider" był dla mnie odkryciem, jedną z ważniejszych lektur dających początek kolejnym poszukiwaniom, przynoszącą bogaty materiał do peregrynacji egzystencjalizmu w literaturze i sztuce.

Dość nieoczekiwanie wrócił on ostatnio do mojego życia za sprawą czytania na głos i poza faktem, iż z uwagi na liczne cytaty i wtrącenia w treści stanowi przy takim czytaniu wyzwanie, miałem okazję sprawdzić czy się nie zestarzał przez ten czas bardziej ode mnie.

Nie zestarzał się. Wciąż czuje się w nim ogromna pasję z jaką Colin Wilson go pisał, rytm myśli młodego gniewnego, rzucającego się w wir splatania wątków z Dostojewskiego, Barbusse'a, Hessego, Camusa, T.H. Lawrensa i z życiorysów takich artystów jak van Gogh czy Niżyński...
Z całkiem niezłym rezultatem dodajmy.

Ja się zestarzałem. Powrót do tej lektury jest jak powrót do innej dzielnicy w której spędziło się dzieciństwo. Kiedyś był to cały mikrokosmos, rozległy świat wokół domu, ze swoimi punktami wyznaczającymi szlaki myśli, dziś patrzy się na ten sam obraz jak na Szuflandię, wszystko takie małe, ściśnięte i upakowane do jednego małego pokoju.

Stąd moja ocena może nie być obiektywna. Autor rozmienił potem swój talent na drobne. Jego inne powieści jakie czytałem, nigdy już nie zawierały tego samego twórczego gniewu młodości, nie mniej tu, w "Outsiderze" pokazał pazur i za to mu dzięki.

.:exile:.

Outsider Colina Wilsona to kompendium wiedzy na temat egzystencjalizmu. Synteza dokonań różnych artystów tworzących w różnych okresach. Przekrój nazwisk jest naprawdę imponujący. Przeciętny czytelnik w wielu przypadkach nawet nie zauważyłby podobieństw w podejściu do świata i rzeczywistości w przedstawionych twórczościach. Nie na własną rękę. Wilson wprowadza czytelnika w meandry egzystencjalizmu dość łopatologicznie. Wskazuje pewne zachowania, podpiera się odpowiednimi cytatami. Trochę zbyt autorytatywnie opowiada się za konkretnymi interpretacjami, jak nauczyciel, któremu spieszno zrealizować materiał a ma mało czasu.
Rozpoczynamy wędrówkę z Barbusse, następnie jest Sartre i Camus, Hesse, Dostojewski, Tołstoj. Filozofów reprezentują przede wszystkim Nietzsche i Kierkegaard, poetów: Wilde i Whitman. Pojawia się także postać Van Gogha i Niżyńskiego. I wielu innych.

Wydawać by się mogło, że wszyscy wielcy, którzy 'widzą dalej, czują mocniej i myślą głębiej' są z góry skazani na porażkę. Jednak Wilson nie ogranicza się do analizy źródła ich 'szaleństwa' (outsider z reguły utożsamiany jest z szaleńcem), ale stara się też wskazać, czy jest z tego jakieś konstruktywne wyjście. Czy te szczególne umiejętności mogą mieć konstruktywne zastosowanie.

Niewątpliwą zaletą książki jest bogactwo przytoczonych przykładów. Z kolei ów autorytatywny wydźwięk zwiększa chęć weryfikacji poglądów autora z przedstawioną twórczością.

Na ogromny, gigantyczny minus zasługuje wydawnictwo i/lub tłumacz. Język książki jest toporny, ale najbardziej rażą błędy (stylistyczne, gramatyczne, literówki). Zamiast skupiać się na treści można je liczyć. Jednak błąd, który o mało nie spowodował, że odłożyłam książkę z niesmakiem, jest niewybaczalny i znajduje się już na 1 stronie. W przedmowie autor stwierdza '(...) znalazłem się w sytuacji moich ulubionych bohaterów literackich: Raskolnikowa z Braci Karamazow Dostojewskiego'. Litości! Oryginał w tym momencie nie wspomina o Braciach Karamazow, a już na pewno nie w odniesieniu do Raskolnikowa! Wstyd dla tłumacza!

Dzięki Wilsonowi wreszcie dowiedziałam się co tak naprawdę mi dolega..

Dzięki Wilsonowi wreszcie dowiedziałam się co tak naprawdę mi dolega..