Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/5904/100-ksiazek-ktore-trzeba-przeczytac-polecaja-internauci

100 książek, które trzeba przeczytać, polecają internauci

16 wartościowy tekst

W zorganizowanym przez Empik plebiscycie zostało oddanych 165 tysięcy głosów. W rezultacie powstała druga lista „100 książek, które trzeba przeczytać”. Oba zestawienia – stworzone przez internautów i stworzone przez pisarzy i dziennikarzy – można znaleźć na stronie www.empik.com/100ksiazek. Celem akcji jest sprowokowanie szerokiej dyskusji o czytelnictwie.

Plebiscyt rozpoczął się od obrad jury, w których wzięli udział dziennikarze i pisarze. Sylwia Chutnik, Anna Dziewit-Meller, Małgorzata Halber, Karolina Korwin Piotrowska, Katarzyna Montgomery, Katarzyna Tubylewicz, Magdalena Żakowska, Piotr Bratkowski, Mariusz Cieślik, Remigiusz Grzela, Michał Rusinek, Janusz Leon Wiśniewski oraz Jakub Żulczyk – każdy z jurorów zaproponował dziesiątkę najistotniejszych dla siebie książek. Podczas obrad z tych propozycji wyłoniła się finalna setka.

15-go lipca inicjatywę przejęli czytelnicy, którzy przez dwa tygodnie oddali ponad 165 tysięcy głosów. Internauci mogli głosować na wiele książek, ale na dany tytuł tylko raz. Przy okazji głosowania można było wziąć udział w quizie wiedzy o literaturze, do którego przystąpiło blisko 5 tysięcy osób.

Listę internautów otwierają takie książki jak: saga o Harrym Potterze, "Jestem kibolem", "Mały Książę", "Samolubny gen" i "Mistrz i Małgorzata".

Finałowa setka została wyłoniona w drodze głosowania z 800 tytułów zgłoszonych przez internautów. W sumie w plebiscycie wzięło udział ponad 80 tysięcy osób, które oddały ponad 165 tysięcy głosów. Najwięcej głosujących pochodziło z Warszawy (26%), następnie na liście najaktywniejszych miast pojawiły się Kraków (7%), Poznań (7%), Gdańsk (5%) oraz Wrocław (5%). Wśród biorących udział w plebiscycie zdecydowanie przeważały kobiety (70%). 41% głosujących stanowiły osoby między 18 a 24 rokiem życia, kolejną najliczniejszą, bo stanowiącą 34% grupą, byli użytkownicy między 25 a 34 rokiem życia.

Ranking internautów otwiera saga o Harrym Potterze, na którą oddano blisko 10,5 tysiąca głosów. Kolejne tytuły na liście to Jestem kibolem, Mały Książę, Samolubny gen i Mistrz i Małgorzata. Książki dla dzieci i młodzieży stanowią aż 25% rankingu. Wśród nich znalazły się zarówno pozycje klasyczne, takie jak Ania z Zielonego Wzgórza, Kamienie na szaniec czy Baśnie Andersena, jak i współczesne, m.in. Igrzyska śmierci czy Gwiazd naszych wina.

Najwięcej, bo aż 39 pozycji w rankingu, zajmuje proza. W tej kategorii największa liczba głosów została oddana na Mistrza i Małgorzatę – powieść najczęściej wskazywaną również przez jurorów. Pośród pozycji klasycznych znalazły się takie tytuły jak Zbrodnia i kara, Folwark zwierzęcy, Sto lat samotności czy Lalka. Współczesne powieści są reprezentowane przez takie tytuły jak Cień wiatru, Źródło czy Samotność w sieci.

Mocnymi kategoriami okazały się również literatura obyczajowa (14 tytułów), fantastyka (12 tytułów), a także kryminał i sensacja (10 tytułów). Na liście znalazły się także reprezentujące literaturę faktu, poezję, dramat, a także książka popularno-naukowa.

- W finałowej setce pojawiło się kilka niespodzianek. Książki te swoje miejsce w zestawieniu zawdzięczają bardzo silnej mobilizacji ze strony fanów, motywujących się za pośrednictwem mediów społecznościowych do głosowania na dane pozycje. Jednak ponad 90% tytułów obroniło się samo. Wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z największym tego plebiscytem w Polsce, choć oczywiście trzeba pamiętać, że wyniki nie są reprezentatywne dla ogółu społeczeństwa. W głosowaniu wzięli udział przede wszystkim młodzi ludzie, do 34 roku życia – mówi Magdalena Mularuk, dyrektor marketingu w Empiku.

To dobrze, że listy jurorów i internautów tak się od siebie różnią, a różnice te budzą emocje i prowokują dyskusje.

- 165 tysięcy oddanych głosów i 80 tysięcy osób biorących udział w akcji pokazuje nam, że literatura jest nadal żywym tematem. To dobrze, że listy jurorów i internautów tak się od siebie różnią, a różnice te budzą emocje i prowokują dyskusje. Im więcej osób zajrzy na stronę „100 książek, które trzeba przeczytać”, tym lepiej. Liczę, że wielu zainspiruje się tymi zestawieniami w swoich czytelniczych wyborach i sięgnie po tytuły z jednej lub drugiej listy – dodaje Michał Tomaniak, dyrektor Działu Książki w Empiku.

Obie listy są dostępne na stronie: www.empik.com/100ksiazek.

Powiązane treści:
Ludzie kultury i czytelnicy stworzą listę „100 książek, które trzeba przeczytać”

Jakie są ulubione książki Polaków? Czy jest to klasyka, a może pachnące farbą drukarską nowości wydawnicze? Jaką literaturę polscy czytelnicy bardziej cenią – polską czy obcą? O tym wszystkim będziemy mogli się wkrótce przekonać dzięki ogólnopolskiemu projektowi Empiku „100 książek, które trzeba przeczytać”.więcej
Ile ze „100 książek, które trzeba przeczytać” już znasz?

Empik ogłosił właśnie listę „100 książek, które trzeba przeczytać”. Na razie znajdują się na niej tytuły rekomendowane przez dziennikarzy i pisarzy. Ale do współtworzenia listy zostali zaproszeni też czytelnicy – internauci mogą zgłaszać swoje typy do 29 lipca. Efektem akcji będą dwa książkowe zestawienia.więcej

Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 237  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 250
Kramer
10-08-2015 10:21
Takich zestawień jest na świecie wiele i każde z nich można krytykować. Tylko po co. Nie to jest ładne co jest ładne, ale co się komu podoba. Mógłbym zarzucać obydwu listom to i owo, zamiast tego obydwie potraktuję jak inspiracje do wyszukiwania kolejnych książek, które mam ochotę przeczytać.
książek: 95
Ewelina
10-08-2015 11:19
Lista czytelników to raczej lista najpopularniejszych książek, a nie takich, które "trzeba przeczytać". Co do listy jurorów, to szczerze przyznaję, że o wielu książkach nawet nie słyszałam i myślę, że warto byłoby to nadrobić. ;)
książek: 22
Saurau
10-08-2015 11:39
Ja polecam książki takie jak:

Wymazywanie. Rozpad - Thomas Bernhard
Zaburzenie – Thomas Bernhard
Autobiografie - Thomas Bernhard
Dawni mistrzowie - Thomas Bernhard
Auto da fe – Elias Canetti
Martin Eden – Jack London
Autoporter z blizną – Roman Frister
Miłość Niemożliwa: Ashera Levy'ego Tęsknota do Niemiec – Roman Frister
Dłoń pełna gwiazd – Rafik Schami
8% z niczego – Etgar Keret
Niebo nad...
Ja polecam książki takie jak:

Wymazywanie. Rozpad - Thomas Bernhard
Zaburzenie – Thomas Bernhard
Autobiografie - Thomas Bernhard
Dawni mistrzowie - Thomas Bernhard
Auto da fe – Elias Canetti
Martin Eden – Jack London
Autoporter z blizną – Roman Frister
Miłość Niemożliwa: Ashera Levy'ego Tęsknota do Niemiec – Roman Frister
Dłoń pełna gwiazd – Rafik Schami
8% z niczego – Etgar Keret
Niebo nad Indiami – Nicole C. Vosseler
Ojciec Chrzestny – Mario Puzo
Sycylijczyk - Mario Puzo
Mroczna Arena – Mario Puzo
Składany nóż – K. J. Parker
Dziennik uwodziciela - Søren Kierkegaard
Sztuka słyszenia bicia serca – Jan-Philipp Sendker

Zresztą polecam wszystkie pozycje literackie Mario Puzo oraz Thomasa Bernharda :) :) :)

Pozdrawiam
pokaż więcej
książek: 1448
Tina
12-08-2015 09:43
Dziwi mnie na tej liście między inymi pozycja numer 58, książka pt. Piąte dziecko. Większego chłamu nie miałam w ręce. Polecająca pisze, że to książka u uczuciu macierzyństwa itp., ale w rzeczywistości jest to marnie napisana, totlanie tandetna opowieść, na którą nie warto tracic czasu.
Fabuła niczym z najgorszego scenariusza do taniego filmu klasy B.
Ale są oczywiście gusta i guściki.
książek: 494
Mila
28-02-2016 20:41
Źródło i Cień wiatru obok Samotności w sieci - zaczynam powątpiewać w ten ranking.
książek: 500
Molly
10-03-2016 17:34
Są różne gusta. Ja miałam ze 4 podejścia do "Cienia wiatru" i dla mnie ta książka jest najlepszym przykładem na siłę reklamy. Nie do przejścia. Pompatyczna tak, ze to aż boli. Wykażmy się więc zrozumieniem. Każdy taki ranking jest subiektywny - nigdy nie uda się ułożyć takiego, który zdoła zadowolić wszystkich.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Nieproszony gość

Autorka ma irytujący (dla mnie) styl pisania i jeszcze bardziej irytujący sposób kreowania i określania swoich postaci, a do tego potrafi przez wiele...

zgłoś błąd zgłoś błąd