Źródło

literatura piękna
2007-10-18
Iwona Michałowska-Gabrych
powieść amerykańska architektura władza pieniądze architekt

czasami toporna ale zarazem porywająca

Bardzo egzaltowana i przerysowana, postacie to personifikacje idei, nie ludzie z krwi i kości. Czyta się ją bardzo topornie, autorce brak lekkości stylu (a tłumaczenie nie ingeruje w to).

Osobiście ta książka mnie zmieniła. Połączenie powieści z przedstawieniem filozoficznego koceptu - między innymi Źródło przyczyniło się do powstania randanizmu, filozofii obiektywizmu. Przedstawiła mi pewien sposób myślenia, na tamtym etapie życia ;)

Historia Roarka pokazuje skrajności, ale przecież takie zdarzają się w życiu. Historia dla mnie ciekawa, nie wiem jak Ayn...

Polecam. Książka ponadczasowa i nadal aktualna pomimo, że została napisana w latach 40 tych ubiegłego wieku. Książka, której się nie zapomina, książka po przeczytaniu której pozostaje refleksja.

Ważna książka, którą dobrze znać. Lektura długa, często męcząca swoją intensywnością, przeintelektualizowaniem, ale wciągająca, pociągająca, zapadająca w pamięć. Mimo tego, że powstała wiele lat temu- nadal świeża. Nie określiłbym tej książki mianem arcydzieła, ale warto przeczytać. Warto dla samego siebie.

Dotychczas na 10 gwiazdek oceniłam 115 książek w różnych kategoriach i z różnych pobudek. Statystyki mówią, że to jakieś 10% tego co przeczytałam. W rzeczywistości jest to góra 6%, bo wiele tytułów nie pozostawiło choćby najmniejszego śladu w mojej pamięci, więc nigdy nie zostaną ocenione.
Ale do rzeczy: Czuję wstyd, dając "Źródłu" 10 gwiazdek. Dotknęłam absolutu i nie ma...

Książka wciąż aktualna, aż smutne że ludzie niczego się nie uczą i są tacy sami. Lektura dla wytrwałych. Powinni ją przeczytać wszyscy, którzy pełnią funkcje kierownicze.

Muszę przyznać, że troszkę się zmęczyłam . Ostatnie 200 stron były jak drapacz chmur , którego szczyt tonie w gęstych filozoficznych oparach. Mało umiejętnie przemycona filozofia obiektywizmu, no chyba, że miała być wyeksponowana jak manekin na wystawie. Powiedzenie, że co za dużo to nie zdrowo, jest jak najbardziej adekwatne do tej książki. Natomiast zachwyciły mnie...

Fenomen tej książki polega przede wszystkim na niesamowitej ponadczasowości. Czytana parędziesiąt lat temu, w obecnych czasach czy za kilka lat, w dalszym ciągu będzie miała ten sam wydźwięk - potęgę słowa pisanego, które wykreowała autorka. Unikatowa postać Howarda i jego walka o idee sprawiają, że "Źrodło" zawsze będzie w czołówce czytelniczej, również mojej.

Moje wybory czytelnicze czasami zadziwiają mnie samą, ale jestem otwarta na nowe tematy, więc dziś kilka zdań o książce o architektach.

Książka została napisana wiele lat temu (pierwsza połowa XX wieku) i opisuje życie nieprzeciętnie zdolnego architeka Howarda Roarka. Jest on wierny swoim zasadom, wyobrażeniom o projektowaniu. W kontrze pokazane są postacie, które...

Dyskusje

3 480