Źródło

literatura piękna
2007-10-18
Iwona Michałowska-Gabrych
powieść amerykańska architektura władza pieniądze architekt

Książka pożyczona z biblioteki, tak bardzo nie chciałam się z nią rozstawać. Bez przerwy przeglądałabym ją, wracała do przeczytanych stron i rozkoszowała się do woli. Dla mnie arcydzieło. Koniecznie musi trafić w zasoby mojej domowej biblioteczki.
Polecam!

Trudno oceniać mi tę książkę wyłącznie jako powieść, bo jest ona również, a może przede wszystkim manifestem filozoficznym.
Początkowo książka bardzo mnie zafascynowała. Główny bohater to utalentowany młody architekt Howard Roark, któremu już na początku powieści zostaje w ciekawy sposób przeciwstawiona postać jego kolegi ze studiów, Petera Keatinga. Roark to artysta....

Cudowności!

Piszę tę opinię już jakiś czas po przeczytaniu książki. Dlaczego? Bo wracam do niej regularnie. Do zaznaczonych cytatów, do całych stron. To dobre świadectwo tego, że lektura ta niesie za sobą coś więcej niż tylko historię architekta.

„Afirmacja młodzieńczego ducha, proklamacja chwały człowieka i obraz jego możliwości.”

Nikt nie uchwyci sedna fabuły lepiej niż Autorka w powyższym cytacie.
Powieść składa się z czterech części. Nie rozrywają one jednak fabuły w żaden sposób. Przejścia między nimi są niezauważalne.
Każda z nich jest dedykowana jednej z czterech wyróżnionych postaci.
Zaczynając od...

czasami toporna ale zarazem porywająca

Bardzo egzaltowana i przerysowana, postacie to personifikacje idei, nie ludzie z krwi i kości. Czyta się ją bardzo topornie, autorce brak lekkości stylu (a tłumaczenie nie ingeruje w to).

Osobiście ta książka mnie zmieniła. Połączenie powieści z przedstawieniem filozoficznego koceptu - między innymi Źródło przyczyniło się do powstania randanizmu, filozofii obiektywizmu. Książka przedstawiła mi pewien sposób myślenia - inspirujący na tamtym etapie życia ;)

Historia Roarka pokazuje skrajności, a wbrew istnieniu spektrum, takie zdarzają się w życiu. Historia...

Polecam. Książka ponadczasowa i nadal aktualna pomimo, że została napisana w latach 40 tych ubiegłego wieku. Książka, której się nie zapomina, książka po przeczytaniu której pozostaje refleksja.

Ważna książka, którą dobrze znać. Lektura długa, często męcząca swoją intensywnością, przeintelektualizowaniem, ale wciągająca, pociągająca, zapadająca w pamięć. Mimo tego, że powstała wiele lat temu- nadal świeża. Nie określiłbym tej książki mianem arcydzieła, ale warto przeczytać. Warto dla samego siebie.

Dyskusje

3 571