Wyzwanie czytelnicze lubimyczytać.pl 2020. Temat na listopad

LubimyCzytać
01.11.2020

Nadchodzi listopad, miesiąc ciemny i ponury. Coraz więcej wskazuje na to, że okazji do spacerów będziemy mieli mniej niż kiedykolwiek wcześniej i to wcale nie ze względu na przygnębiającą aurę. Przypominamy zatem, że nie ma lepszego sposobu na długie, jesienne wieczory niż lektura dobrej książki. W zeszłym miesiące udaliśmy się w prawą stronę mapy, dziś zapraszamy w podróż w przeciwnym kierunku.

Wyzwanie czytelnicze lubimyczytać.pl 2020. Temat na listopad

Nasza całoroczna literacka podróż zbliża się powoli do końca - dziś zapraszamy na przedostatnie wyzwanie czytelnicze w roku 2020. Jeśli jesteście z nami od początku roku, z pewnością czytaliście już książki z wyjątkowo pięknymi okładkami, ukochane lektury z dzieciństwa czy tytuły, po które w innym przypadku nigdy byście nie sięgnęli. Mieliście też okazję dokończyć książki rozpoczęte w zeszłym roku oraz polecone przez znajomych lub bliskich. Zapoznaliście się z publikacjami historycznymi i nowościami. Wybraliście też do lektury książkę, kierując się nazwiskiem tłumacza. Miesiąc temu natomiast zaprosiliśmy was do sięgnięcia po książkę autora z kraju na wschód od Polski. 

Reklama

Tym razem zachęcamy do spojrzenia na lewą część naszej mapy. Za naszą zachodnią granicą odnajdziecie kraje o ogromnych literackich tradycjach i pisarzy, których powinniście doskonale znać z kanonu lektur szkolnych. Na mapie odnajdziecie też kraje malutkie, być może zupełnie niekojarzące się z literaturą i przez to właśnie szczególnie interesujące. Gotowi do drogi szlakiem książkowych skarbów?

Zadanie na listopad 2020 brzmi:

przeczytam książkę autora z kraju na zachód od Polski.

Na zachód od Polski leży całe bogactwo literackiej spuścizny Europy. Gdy tylko przekroczymy granicę, znajdziemy się w Niemczech i już tu wybór jest ogromny. Może pójdziecie tropem nagrody Nobla i sięgniecie po książki Güntera Grassa, wybierzecie klasyczną powieść Thomasa Manna lub bliższego naszym czasom Heinricha Bölla? A skoro już przy Noblu jesteśmy, to nie zaszkodzi wypad do Austrii tropem niedawnego laureata, Petera Handke. Dalej na zachód jest Francja i jej skarby: Marcel Proust, Aleksander Dumas i Gustave Flaubert, ale i współcześni pisarze są godni poznania, żeby wymienić tylko kilku: Michel HouellebecqÉdouard Louis czy Grégoire Delacourt. Skoczmy jeszcze na moment do Wielkiej Brytanii, gdzie witają nas Szekspir, Dickens oraz Rowling - wybór jest przebogaty. A przecież nie wspomnieliśmy słowem o Włoszech, skąd pochodzi choćby Umberto Eco, Elena Ferrante czy Leonardo Sciascia. Mamy też stojącą kryminałami Skandynawię (z Nesbø, Theorinem, Mankellem czy duetem Sjöwall-Wahlöö), ale przecież nie pisze się tam tylko o zbrodniach. A jeśli już naprawdę nie możecie wysiedzieć w fotelu, polećcie aż do Islandii, by poznać choćby Sigríður Hagalín Björnsdóttir lub potraktujcie nasz temat umownie i pożeglujcie na drugą stronę świata tropem literackich odkryć.

wyzwanie czytelnicze

Pamiętajcie, żeby dołączyć do specjalnej grupy na Facebooku, gdzie możecie wklejać linki do swoich opinii na lubimyczytać.pl. Jeśli nie macie konta w social mediach, to stworzyliśmy również specjalny wątek na forum. Koniecznie dajcie znać, które książki wybraliście i jak Wam się podobały.

Reklama

Oznaczajcie nas na Instagramie i Facebooku pod zdjęciami publikacji, które czytacie w ramach akcji. Dodawajcie hashtag #WyzwanieLC2020 pod publicznymi postami. Będziemy obserwować Wasze poczynania i odwiedzać Wasze profile. Zachęcamy też do stworzenia półki „Wyzwanie LC 2020”. Jeżeli się na to zdecydujecie, to z przyjemnością przygotujemy podsumowanie tego, po jakie książki najczęściej sięgaliście w ramach tegorocznej akcji.

[jj]

Reklama

komentarze [1684]

Sortuj:
1046
172
02.01.2021 17:08

nie udało mi się "zaliczyć" wszystkich kategorii wyzwania LC 2020, ale mimo to, udział w nim uważam za bardzo fajną zabawę.
Dotąd nie czytałam książek wg jakiegokolwiek klucza, wybieram raczej to, co lubię, lub to, co mnie zaintryguje, zaciekawi. Musiałam więc zmienić swoje przyzwyczajenia i okazało się to miłą odmianą.
Ubiegłoroczne już wyzwanie, było dla mnie okazją do...

więcej

86
47
31.12.2020 17:43

Wyzwanie ukończone;) Bardzo się cieszę, że wzięłam w nim udział. Przeczytałam książki, po które nigdy bym nie sięgnęła i które czekałyby na swoją kolej nie wiadomo ile. Podobało mi się główkowanie towarzyszące szukaniu książek odpowiadających wyzwaniu.
Czekam z niecierpliwością na wyzwania w 2021 r.


4045
294
31.12.2020 09:36

Grudzień zaliczony absolutnie fantastyczną  QualityLandia QualityLandia.
Ciekawe, jakie wyzwania czekają nas w 2021 r.


Reklama
1661
8
30.12.2020 18:14

W grudniu przeczytałam dwie książki pod patronatem LC:
 Niespokojna krew Niespokojna krew i  Winter Winter.

Podsumowując tegoroczne wyzwanie LC: udało mi się w każdym miesiącu przeczytać co najmniej jedną książkę w ramach...

więcej

931
911
25.12.2020 15:26

Oj, zostało niewiele dni, a planów mam wiele, nie wiem, czy zdążę, ale udało mi się już wcześniej przeczytać  Trzy kobiety Trzy kobiety - niestety w ogóle mi się nie spodobała.


2243
9
25.12.2020 10:57

 Okrutnie piękny Okrutnie piękny jeszcze przed Świętami


2225
59
20.12.2020 19:20

A przeczytana w maju się liczy? 😂  Marny Marny #żarcik
Nie wiem czy uda mi się coś wcisnąć w grudzień jeszcze bo jestem strasznie zawalona, ale połowicznie zaliczyłam zadanie, bo przeczytałam wydaną w tym roku  Kraina Zeszłorocznych Choinek Kraina Zeszłorocznych Choinek

więcej

2243
9
17.12.2020 16:56

 629 kości 629 kości
 Służąca Służącamoże jeszcze coś się uda do końca roku.


1
1
15.12.2020 19:08

Szukasz pomysłu na gwiazdkę? A może książkę? To doskonały pomysł na prezent! Wczoraj Nasz czytelnik po przeczytaniu książki, zamówił dodatkowych 10 egzemplarzy! Obdaruje nimi bliskich oraz znajomych pod choinkę. Gratulujemy dobrego wyboru i zapraszamy po zakup na www.sladamiuczestnikow.pl


383
9
15.12.2020 01:11

Kilka pozycji objętych patronatem LC jakiś czas temu zaistniało jako Przeczytane:

 Prosta sprawa  Saturnin

Biblioteczka ma jednak jeszcze wiele tytułów i jest w czym wybierać.
Zacznę od ukończonej wczoraj:
 Pandemia. Raport z frontu Pandemia. Raport z frontu

więcej

zgłoś błąd