Wyzwanie czytelnicze lubimyczytać.pl 2020. Temat na wrzesień

LubimyCzytać LubimyCzytać
01.09.2020

Wraz z pierwszym dniem kolejnego miesiąca zapraszamy na nowe wyzwanie książkowe. Mamy nadzieję, że zadanie na wrzesień spotka się z waszym zainteresowaniem, bo pozwoli spojrzeć na książkę od nieco innej strony. Wpływ na wrześniowe wyzwanie miało święto, które odbędzie się tuż pod koniec miesiąca.

Wyzwanie czytelnicze lubimyczytać.pl 2020. Temat na wrzesień

Jeśli z początkiem 2020 roku przystąpiliście do naszej comiesięcznej zabawy, to na koncie macie już przeczytanych minimum 8 książek. Wśród nich są m.in. pozycje ze zwierzęcym bohaterem, książki zapamiętane z dzieciństwa, publikacje z wyjątkową okładką, tytuły historyczne i nowości, wydane w niełatwym dla rynku książki czasie pandemii. W zeszłym miesiącu oddaliśmy wam sporo swobody, zachęcając do przeczytania książki z gatunku, który rzadko pojawia się w waszych osobistych statystykach lubimyczytać.pl.

Powoli kończymy beztroski czas wakacyjnego wypoczynku, wracając do szkolnych i zawodowych obowiązków. Wraz z wrześniem przychodzi jesień, co widać już za oknami. Zerknęliśmy w kalendarze i naszą uwagę zwróciło święto przypadające 30 września. Wtedy na całym świecie obchodzony jest Dzień Tłumacza – osoby, dzięki której literatura – dosłownie i w przenośni – nie zna granic. Czy sięgając po nową lekturę zwracacie uwagę na jego nazwisko? Jeśli nie, to najwyższy czas to zmienić!

Zadanie na wrzesień 2020 brzmi:

przeczytam książkę kierując się nazwiskiem autora przekładu.

Jaki powinien być dobry tłumacz? Czym charakteryzuje się umiejętne dokonywanie przekładu literatury? W Polsce czytamy wiele książek zagranicznych, zatem osoba tłumacza dość często powinna zwrócić uwagę czytelnika. Jednak nierzadko jego twórczy wkład w wydawaną na polskim rynku książkę pozostaje niezauważony. My namawiamy was, aby tym razem było inaczej.

Autor jest jak mistrz kulinarny, który wymyśla nowe potrawy, tworzy jakiś tam stolat samotności w sosie realistyczno-magicznym albo befsztyk ulissesański à la strumień świadomości. Tłumacz zaś jest kucharzem, który ma zadanie przygotować tę samą potrawę wedle przepisu. – Tomasz Pindel

Kto jest waszym ulubionym autorem zagranicznym? Sprawdźcie nazwisko osoby, która najczęściej tłumaczy jego/jej książki na język polski! Spodobała się wam czytana niedawno powieść? Wpiszcie nazwisko jej tłumacza do wyszukiwarki lubimyczytać.pl i odszukajcie inne tytuły, które ma na koncie. Przypomnijcie sobie również słynnych autorów przekładów, mających nieocenione zasługi dla literatury: warto tu wspomnieć choćby : Stanisława Barańczaka, Tadeusza Boya-Żeleńskiego czy Wojciecha Charchalisa. Do tego grona należy również  Andrzej Polkowski, zmarły niemal równo rok temu twórca przekładu książek z cyklu o Harrym Potterze. W nienachalny, ale jakże znaczący sposób zwrócił on uwagę młodych czytelników na samo istnienie tłumaczenia w posłowiu „Kilka słów od tłumacza, czyli krótki poradnik dla dociekliwych”. Pomyślcie też o tym, że często tłumacze są jednocześnie autorami, którzy sami piszą. Może w ten sposób dotrzecie do nowych, ciekawych książek?

Namawiamy was również do tego, aby pisząc opinię o przeczytanej we wrześniu książce nie zapomnieć wspomnieć w niej o tłumaczeniu. Dostrzeżcie pracę tłumacza i decyzje, jakie podejmuje, dokonując przekładu. Nie tylko 30 września.

Pamiętajcie, żeby dołączyć do specjalnej grupy na Facebooku, gdzie możecie wklejać linki do swoich opinii na lubimyczytać.pl. Jeśli nie macie konta w social mediach, to stworzyliśmy również specjalny wątek na forum. Koniecznie dajcie znać, które książki wybraliście i jak Wam się podobały.

Oznaczajcie nas na Instagramie i Facebooku pod zdjęciami publikacji, które czytacie w ramach akcji. Dodawajcie hashtag #WyzwanieLC2020 pod publicznymi postami. Będziemy obserwować Wasze poczynania i odwiedzać Wasze profile. Zachęcamy też do stworzenia półki „Wyzwanie LC 2020”. Jeżeli się na to zdecydujecie, to z przyjemnością przygotujemy podsumowanie tego, po jakie książki najczęściej sięgaliście w ramach tegorocznej akcji.

[ec]


komentarze [1684]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Monika  - awatar
Monika 02.01.2021 17:08
Czytelnik

nie udało mi się "zaliczyć" wszystkich kategorii wyzwania LC 2020, ale mimo to, udział w nim uważam za bardzo fajną zabawę.
Dotąd nie czytałam książek wg jakiegokolwiek klucza, wybieram raczej to, co lubię, lub to, co mnie zaintryguje, zaciekawi. Musiałam więc zmienić swoje przyzwyczajenia i okazało się to miłą odmianą.
Ubiegłoroczne już wyzwanie, było dla mnie okazją do...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
RatKa  - awatar
RatKa 31.12.2020 17:43
Czytelniczka

Wyzwanie ukończone;) Bardzo się cieszę, że wzięłam w nim udział. Przeczytałam książki, po które nigdy bym nie sięgnęła i które czekałyby na swoją kolej nie wiadomo ile. Podobało mi się główkowanie towarzyszące szukaniu książek odpowiadających wyzwaniu.
Czekam z niecierpliwością na wyzwania w 2021 r.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
tree  - awatar
tree 31.12.2020 09:36
Bibliotekarka

Grudzień zaliczony absolutnie fantastyczną QualityLandia.
Ciekawe, jakie wyzwania czekają nas w 2021 r.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 QualityLandia
Strzelba  - awatar
Strzelba 30.12.2020 18:14
Bibliotekarka

W grudniu przeczytałam dwie książki pod patronatem LC:
Niespokojna krew i Winter.

Podsumowując tegoroczne wyzwanie LC: udało mi się w każdym miesiącu przeczytać co najmniej jedną książkę w ramach comiesięcznego wyzwania, nierzadko książek tych było więcej niż jedna. Dzięki temu sięgałam po...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Niespokojna krew  Winter
Mylengrave  - awatar
Mylengrave 25.12.2020 15:26
Czytelniczka

Oj, zostało niewiele dni, a planów mam wiele, nie wiem, czy zdążę, ale udało mi się już wcześniej przeczytać Trzy kobiety - niestety w ogóle mi się nie spodobała.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Trzy kobiety
Janina  - awatar
Janina 25.12.2020 10:57
Czytelniczka

Okrutnie piękny jeszcze przed Świętami

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Okrutnie piękny
Patusza  - awatar
Patusza 20.12.2020 19:20
Czytelniczka

A przeczytana w maju się liczy? 😂 Marny #żarcik
Nie wiem czy uda mi się coś wcisnąć w grudzień jeszcze bo jestem strasznie zawalona, ale połowicznie zaliczyłam zadanie, bo przeczytałam wydaną w tym roku Kraina Zeszłorocznych Choinek c:

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Marny  Kraina Zeszłorocznych Choinek
Janina  - awatar
Janina 17.12.2020 16:56
Czytelniczka

629 kości
Służącamoże jeszcze coś się uda do końca roku.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 629 kości  Służąca
ŚladamiUczestników  - awatar
ŚladamiUczestników 15.12.2020 19:08
Czytelnik

Szukasz pomysłu na gwiazdkę? A może książkę? To doskonały pomysł na prezent! Wczoraj Nasz czytelnik po przeczytaniu książki, zamówił dodatkowych 10 egzemplarzy! Obdaruje nimi bliskich oraz znajomych pod choinkę. Gratulujemy dobrego wyboru i zapraszamy po zakup na www.sladamiuczestnikow.pl

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Konstancja  - awatar
Konstancja 15.12.2020 01:11
Czytelniczka

Kilka pozycji objętych patronatem LC jakiś czas temu zaistniało jako Przeczytane:

Prosta sprawa Saturnin

Biblioteczka ma jednak jeszcze wiele tytułów i jest w czym wybierać.
Zacznę od ukończonej wczoraj:
Pandemia. Raport z frontu
i link...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Prosta sprawa  Saturnin  Pandemia. Raport z frontu  Powiedziała. #Metoo i śledztwo, które zdemaskowało  Harveya Weinsteina  Wojna o szczepionki. Jak doktor Wakefield oszukał świat  Teściowe muszą zniknąć  Teściowe w tarapatach  Wigilijne opowieści