Prosta sprawa

Okładka książki Prosta sprawa Wojciech Chmielarz
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Prosta sprawa
Wojciech Chmielarz Wydawnictwo: Marginesy Cykl: Bezimienny (tom 1) Ekranizacje: Prosta sprawa (2024) kryminał, sensacja, thriller
Bezimienny (tom 1)
chmielarz polska sensacja

Gdzie jest Prosty?

Ciekawa książka. Szybko się czyta. Polecam

Ciekawa książka. Szybko się czyta. Polecam

Solidny kryminał. Chętnie obejrzę ekranizację.

Solidny kryminał. Chętnie obejrzę ekranizację.

Takie w sumie to nijakie.

Takie w sumie to nijakie.

Miało być 6 albo 7/10 ale bohater bezimienny oraz zakończenie przypadło mi do gustu i biorąc pod uwagę jak powstawała historia nie mogłam dać innej oceny. Film zamierzam obejrzeć bo uwielbiam Adamczyka :) Bardzo dobrze się słuchało. Zabieram się za kolejne części. Polecam

Słuchając audiobooka naszła mnie następująca myśl: jeżeli chodzi o sensacyjne historie, to można powiedzieć, że Mróz to taki lepszy Vega, a Chmielarz to taki lepszy Mróz.
(Mam nadzieję, że fani któregokolwiek z powyższych twórców wybaczą mi to infantylne porównanie, ale po prostu nie mogłem się oprzeć.)
Jest to dopiero moje drugie spotkanie z twórczością p. Wojciecha Chmielarza. Podczas lektury utwierdziłem się jednak w przekonaniu, że ww. jest w większym stopniu solidnym rzemieślnikiem niż natchnionym wieszczem, którego twórczość składa się z przeplatanki ponadczasowych arcydzieł i niezrozumiałej awangardy.
Czy to źle? Moim zdaniem - nie. Każdy orze jak może, a skoro pan Wojciech wypracował sobie umiejętność tworzenia historii nastawionych konkretnie na sprzedaż i oczekiwania rynkowe to czemu miałby z nich nie korzystać skoro z zawodu jest przecież pisarzem.
Głównym bohaterem jest Bezimienny, nasze polskie skrzyżowanie Jasona Bourne'a i Jacka Reachera, który po latach przyjeżdża do Jeleniej Góry spłacić dług swojemu znajomemu, niejakiemu Prostemu. Na miejscu zastaje mieszkanie w ruinie i dwóch zbirów gotowych do obicia mu łba. Nasz Commando nie jest jednak człowiekiem, który daje sobie w kaszę dmuchać - łatwo radzi sobie z atakiem, po czym wplątuje się w dużo wiekszą intrygę, w skład której wchodzą: komiksowi gansterzy, dragi, broń oraz szybkie samochody i niemniej szybkie dziewczyny. No i obowiązkowo w polskich serialach/książkach sensacyjnych - zorganizowana przestępczość romska.
Brzmi sztampowo? Bo takie jest.
Niemniej bawiłem się nieźle i ekranizację pewnie obejrzę, choćby i po to żeby zobaczyć Adamczyka i Damięckiego w akcji, ale również po to, żeby zobaczyć jak (chyba po raz setny) grający drugoplanową rolę Musiał obskakuje wpier*ol. Nie żebym miał coś do p.Maćka Musiała, po prostu śmieszy mnie, że zazwyczaj jest obsadzany właśnie w takich rolach. Przez lata stał się takim naszym polskim Seanem Beanem.
P.S. Miało być 6/10, ale fakt, że p. Wojciech, możnaby rzec improwizował tę powieść rozdział po rozdziale jest naprawdę imponujący.

Jest to dopiero moje drugie spotkanie z twórczością p. Wojciecha...

Jaki kraj taki Jack Reacher - w tej
opowieści jest więcej fantazji niż w
Opowieściach z Narni. Ale jako rozrywka
może być.
Świetnie przeczytana przez lektora scena rozmowy gangstera polskiego z czeskim na wieży widokowe. Boki zrywać.

Jaki kraj taki Jack Reacher - w tej
opowieści jest więcej fantazji niż w
Opowieściach z Narni. Ale jako rozrywka
może być.

Porównania z Reacherem nasuwają się same. Dobrze się to czyta, jednak jak dla mnie książka powinna być mroczniejsza. Jednak jest to dobra powieść sensacyjna z ciekawym bohaterem i scenami akcji. Polecam.

Sluchało się bardzo przyjemnie. Idealna ksiazka do samochodu.

Sluchało się bardzo przyjemnie. Idealna ksiazka do samochodu.

Uwielbiam kryminały Chmielarza. Jeszcze chyba nigdy się na nim nie zawiodłam.

W tej książce pokochałam głównego bohatera, co w sumie jest zabawne, patrząc na to, że nawet nie znam jego imienia. Ale szczerze - podoba mi się to.

Akcja świetna, chociaż z początku wydawało mi się trochę dziwne to, że ktoś ot tak postanawia ryzykować swoim własnym życiem tylko po to, by oddać komuś jakiś dług. Jednak później to wszystko się wyjaśnia i zrozumiałam zachowanie głównego bohatera.

Zakończenie było absolutnie genialne. Od razu lecę po kolejną część.

Uwielbiam kryminały Chmielarza. Jeszcze chyba nigdy się na nim nie zawiodłam.

Trochę szmira, ale w dobrym tego słowa znaczeniu. Swoją drogą bardzo podobają mi się opisy Karkonoszy w twórczości Chmielarza - za kilkadziesiąt lat wiekowy pan Wojciech mógłby napisać przewodnik który nazywałby się np. "Karkonosze i ja", albo "Podejrzane Szlaki Karkonoszy".