Okładka książki Powiedziała. Śledztwo, które zdemaskowało Harveya Weinsteina i zapoczątkowało ruch #metoo Jodi Kantor, Megan Twohey Patronat Logo
Patronat Logo
Jodi KantorMegan Twohey Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie Seria: Seria reporterska reportaż
reportaż
Seria reporterska
Wydawnictwo Poznańskie
2020-10-14
2020-10-14
2019-09-10
Paulina Surniak, Adrian Stachowski

Śledztwo reporterskie, które doprowadziło do demaskacji patologicznych zachowań w Hollywood. Książka pokazuje, jak przez lata przymykano oko na wykorzystywanie kobiet i odbieranie im głosu. Z jednej strony to obraz gwałtów, nadużyć i obrzydliwego umniejszania roli kobiet w kinematografii, z drugiej reportaż pokazujący jak funkcjonujemy jako społeczeństwo przyzwalające na tego typu zachowania. Bo jak, jako ludzie, mogliśmy dopuścić do tego, że ofiary są uciszane i boją się mówić, co ich spotkało. Co poszło nie tak… że to ofiary obawiają się opinii publicznej i upokorzeń, które wiążą się z opowiedzeniem swojej historii? Książkę czytałam jednocześnie śledząc proces Heard-Depp… i szczerze czuję ogromny smutek, wkurw… Media po raz kolejny kreują patologiczny związek dwóch toksycznych ludzi jako formę rozrywki. To szkodzi całej sprawie – zmianie, która szła za ruchem #metoo. „Powiedziała. Śledztwo, które zdemaskowało Harveya Winsteina i zapoczątkowało ruch #MeToo” to także trzymający w napięciu reportaż o tym, jak kobiety potrafią pod wpływem mężczyzn działać przeciwko kobietom. Jestem pod wrażeniem tego, jak skrupulatnie i odważnie działały dziennikarki, ile pułapek udało im się uniknąć, żeby po raz kolejny nie zamknięto ust ofiarom.

"Powiedziała..." to reporterski zapis śledztwa w sprawie Harveya Weinsteina - Hollywoodzkiego producenta, który mógł tworzyć gwiazdy i je niszczyć. W 2017 roku dwie dziennikarki zebrały i udowodniły krążące od wielu lat plotki dotyczące dziwnych zachowań wobec kobiet. Opublikowały w "The New York Times" obszerny artykuł, który wywołał międzynarodową dyskusję na temat zachowań wobec kobiet w miejscu pracy oraz zapoczątkował ruch #MeToo, gdzie zmowa milczenia została w końcu przerwana.
Temat delikatny, ale niezwykle ważny. Reporterki piszą, jak po kolei docierały do ofiar. Nie były to tylko aktorki, które w zamian za intymną relację, miały dostać angaż w filmie, ale również pracownice firmy Weinsteina, które często nie miały innego wyjścia jak robić to co im kazał. Starały się przekonać je do mówienia o swoim problemie i wystąpienia w artykule pod nazwiskiem. W ten sposób dodałyby sił innym kobietom, które boją się mówić otwarcie. Jak się domyślamy reporterki musiały też zmierzyć się z samym oskarżonym i jego sztabem. Do samego końca wypierał się zarzutów, manipulował i obnosił się ze swoją władzą. Jednak prawda w końcu wyszła na jaw, a Weinsteinem zajęła się sprawiedliwość.
W dwóch ostatnich rozdziałach mamy opowieść profesorki Christiny Ford która w liceum została prawie zgwałcona przez mężczyznę nominowanego do Sądu Najwyższego - Bretta Kavanaugha. Kobieta po 25 latach odważyła się opowieść przed komisją co ją spotkało. Podobnie jak wcześniej chciała dodać odwagi innym i zniszczyć zmowę milczenia oraz niewidzialne hierarchie.
Potrzebny, otwierający oczy reportaż, który mimo że mówi o amerykański show-biznesie, to te sytuacje dzieje się wszędzie na świecie. Ofiary w końcu mogą się wyzwolić, a prawda zawalczyć z kłamstwem.
Ocena 7,5/10
Instagram @moze_booka

Zapis naszych czasów. Od śledztwa na temat Weinsteina, który stał się symbolem nadużyć, gwałtów, wynaturzeń całej epoki w showbiznesie i biznesie. Bardzo mi się podoba opis dziennikarskiego śledztwa i jak wygląda zbieranie materiałów do takiego artykułu i takiej książki, jak wygląda rozmawianie ze źródłami, jak się robi fact-checking. Podobał mi się opis Weinsteina, jego zachowania wobec oskarżeń, tego jak otoczony świtą prawników i doradców chciał wybrnąć z tej sytuacji, w której swoim obrzydliwym zachowaniem poruszył wielką machinę. Książka wytraca tempo w trochę łzawej puencie, ale generalnie jest to zapis naszych czasów.

"Powiedziała. Śledztwo które zdemaskował o Harveya Weinsteina", to historia ofiar molestowania, nadużyć władzy przełożonych oraz autorek które rozpoczęły śledztwo w tej sprawie. Dzięki tym silnym, upartym i wytrwałym kobietą świat poznał prawdę o tym jakich okropieństwo dopuszczają się mężczyźni wobec kobiet na stanowisku np. sekretarek. Dzięki autorką w 2017 powstał artykuł, który zapoczątkował ruch #metoo
Każdy z nas kojarzy ten ruch, ale ja na przykład osobiście nigdy nie zagłębiam się w jego genezę. Ta książka otworzyła mi oczy na to jak przestępcy często manipulują innymi, na to jak wiele osób przymyka oko na krzywdę drugiej osobie tzw. chroniąc swoją dupę oraz na to że jednostki potrafią zmienić świat.
Ogromnie polecam, niezależnie od waszej płci czy poglądów. (7/10⭐)

"Harvey Weinstein nie pojawiał się już na pierwszych stronach gazet. W ostatnich latach magia jego filmów nieco przybladła. Jego nazwisko wciąż jednak oznaczało władzę, wciąż potrafił uczynić kogoś gwiazdą..."

. . .

25 maja 2018 roku, Harvey Weinstein został oskarżony przez policję o dopuszczenie się molestowania wielu kobiet. To wtedy gdy zdemaskowano producenta filmowego, powstał ruch obywatelski #metoo, którego celem jest zwrócenie uwagi na problem gwałtu. Nazwisko Harveya w Hollywood było synonimem władzy. Teraz, dostrzegamy je w innym świetle…

Dwie dziennikarki: Jodi Kantor i Megan Twohey, przyglądają się temu z bliska. Docierają do skrzywdzonych kobiet, które musiały płacić najwyższą cenę. Rozdział po rozdziale dowiadujemy się zaskakujących rzeczy, czytamy o okrutnym traktowaniu pracownic, o ich bezsilności i o tym, jak przez tak długi czas udało się obejść Harveyowi na sucho.
Niesamowicie wstrząsająca, i bardzo trudna a zarazem ważna pozycja, obok której nie można przejść obojętnie. Czytałam ją powoli, w ogromnym skupieniu i z strony na stronę byłam coraz to bardziej zdegustowana. Nie dociera to nadal do mnie… To historia nie tylko Weinsteina, ale i innych mężczyzn, którzy dopuścili się do molestowania. Reportaż zawiera wiele postaci w roli poszkodowanych czy też obrońców, ale przede wszystkim porusza dość krępujący i mało poruszany temat. Wywołuje mnóstwo emocji! Książka otwiera oczy i pokazuje, jaką drogę musi jeszcze przejść społeczeństwo, a tylko od nas zależy, czy coś zmienimy.

. . .

W opisie polecenia zapisków ze śledztwa z tyłu książki możemy przeczytać, że prawda w niej opisana jest bardziej wciągająca niż fikcja - i choć jest to nieco przerażające z perspektywy tego, czego ona dotyczy - nie ma bardziej prawdziwszych słów, które by ją opisywały.

Jest napisana tak płynnym językiem, w tak ciekawy dla czytelnika sposób, że strony, mimo ich znacznej ilości, dosłownie się pochłania. Także nie najlżejsza tematyka nie przeszkadza w tym, żeby przebrnąć przez wszystko w bardzo szybkim tempie. Pierwszy raz od dłuższego czasu czytałam coś z wypiekami na policzkach i nie mogłam się od tego oderwać. W dodatku jest bardzo rzetelnie napisana i naprawdę chce przedstawić opisywaną historie, a nie tylko je zrelacjonować, sucho i bez uczuć.

Bardzo otwiera ona również oczy, nawet jeśli wydawało się, że są one już dość mocno otwarte. Otwiera oczy na to, co się dzieje w otaczającym nas świecie, z kobietami na każdym szczeblu.

„...jeśli historia nie zostanie opowiedziana, nic się nie zmieni. Nie da się rozwiązywać problemów, które pozostają niewidoczne”. To cytat, jaki znajdziemy w epilogu „Powiedziała. #Metoo i śledztwo, które zdemaskowało Harveya Weinsteina” i moim zdaniem najlepiej oddaje istotę całej sprawy, której skutkiem jest powstanie tej książki.

To, co Jodi Kantor i Megan Twohey zaprezentowały w tym nagrodzonym Pulitzerem bestsellerze, to wydobycie na światło dzienne jednej z najgłośniejszych spraw XXI wieku. Autorki dokonały analizy niepokojących wzorców molestowania seksualnego w USA, odkrywając przy tym starannie opracowany system pozwalający na wykorzystywanie kobiet oraz utrzymywanie tego latami w tajemnicy. To wypłaty odszkodowań i umowy o zachowaniu poufności uchodziły przez długi czas za sposób radzenia sobie z molestowaniem seksualnym w miejscu pracy. Właśnie ta praktyka sprawiła, że reporterkom było tak niezwykle ciężko zebrać niezbędny materiał dowodowy obciążający producenta, jego prawników i doradców, co w połączeniu z potencjalnym zagrożeniem stygmatyzacji, victimblamingiem czy dyskredytacją zdrowia psychicznego spowodowało, że znalezienie pierwszej osoby, która odważy się przełamać zmowę milczenia było tak ciężkie.

Mimo niełatwej tematyki „Powiedziała..” nie jest publikacją odbierającą optymizm czy nadzieję. Pokazuje przede wszystkim siłę siotrzeństwa i tego, jak ważne jest, aby kobiety wspierały się wzajemnie, walcząc o szacunek oraz należną im pozycję w świecie. Ponadto promuje rzetelne dziennikarstwo śledcze, co moim zdaniem jest niezwykle istotne w obecnej dobie fake newsów. Przypuszczam również, że wydźwięk sprawy byłby znacznie szerszy, gdyby nie to, że społeczeństwo, w jakim funkcjonujemy to społeczeństwo patriarchalne zbudowane na kulcie męskiej siły oraz męskim autorytecie. Zarówno #metoo jak i pozostałe próby walki z kulturą gwałtu nie odnoszą tak spektakularnych sukcesów jak powinny, co pozwala nam uświadomić sobie istnienie mechanizmów przyzwalających na nieodpowiednie zachowania takie jak chociażby molestowanie kobiet. Warto też zwrócić uwagę, że osoby doświadczające tego zjawiska nie wiedzą jak z nim walczyć i często decydują się trzymać swoje przeżycia w tajemnicy z powodu poczucia zagrożenia. Zagrożenie wynika nie tylko z przewagi fizycznej opresora, ale również z tego, że męska siła znajduje odzwierciedlenie we wpływach społeczno – politycznych. Dlatego uważam, że czas najwyższy odwrócić tę szkodliwą i toksyczną patriarchalną narrację oraz zacząć oddawać głos ofiarom czy też raczej ocalałym, aby ich świadectwa mogły w końcu wybrzmieć głośno i dumnie.

To, co Jodi Kantor i Megan Twohey...

To miał być "trzymający w napięciu zapis śledztwa", niestety czuję się oszukana. Bardzo opornie brnęłam przez tę książkę...
Plus za temat.

Plus za temat.

Bardzo ważna i bardzo potrzebna.

Bardzo ważna i bardzo potrzebna.

Dokument, który wciągnął mnie jak żaden do tej pory. Napisana bardzo przejrzystym publicystycznym językiem. W niektórych momentach można było zapomnieć, że nie czyta się fikcji, a wydarzenia, które nie tak dawno obserwował świat.

• Literatura faktu
  • Feminizm
  • Reportaże

Jodi Kantor Powiedziała. Śledztwo, które zdemaskowało Harveya Weinsteina i zapoczątkowało ruch #metoo Zobacz więcej