rozwiń zwiń

Wyzwanie czytelnicze lubimyczytać.pl 2020. Temat na październik

LubimyCzytać LubimyCzytać
01.10.2020

Za oknami jesień w pełnej krasie, a my zapraszamy na kolejne czytelnicze wyzwanie. Tym razem przeniesiemy się na wschód, niekoniecznie daleki. W tej podróży być może przyda wam się dobra mapa i kompas.

Wyzwanie czytelnicze lubimyczytać.pl 2020. Temat na październik

Jeśli od początku tego roku bierzecie udział w każdym wyzwaniu, to przeczytaliście już z pewnością książkę ze zwierzęcym bohaterem, przypomnieliście sobie ulubioną opowieść z dzieciństwa, sięgnęliście po tytuł z gatunku, który nie należy do waszych ulubionych i wybraliście pozycję z wyjątkowo piękną okładką. We wrześniu, z okazji przypadającego w ostatnim dniu tego miesiąca Międzynarodowego Dnia Tłumacza, należało przeczytać książkę, kierując się przy wyborze nie nazwiskiem autora, tytułem czy nawet renomą wydawcy, ale wyłącznie osobą tłumacza. Chcieliśmy tym samym zwrócić uwagę na osoby, które często kryją się pod tekstem oryginalnym, ale wykonują tytaniczną pracę, dokonując dla nas, miłośników literatury, przekładów z języków całego świata.

W październiku zapraszamy was do kolejnej nietypowej literackiej podróży w rejony być może jeszcze nieodkryte. Spójrzmy na mapę Polski i skierujmy wzrok na prawo, ku jej wschodnim granicom. Jest tam kilka krajów, z którymi nasza tradycja jest dość mocno związana: do ukochanej Litwy wzdychał Adam Mickiewicz w „Panu Tadeuszu”, a Henryk Sienkiewicz umieścił akcję „Ogniem i mieczem” na ziemiach należących dziś do Ukrainy. Dalej rozciągają się wielkie połacie Rosji, a między nimi a Oceanym Spokojnym jest jeszcze Daleki Wschód. Wszystkie te miejsca skrywają swoje literackie tajemnice. Ile z nich juz odkryliście? A ile wciąż czeka na odkrycie?

Zadanie na październik 2020 brzmi:

przeczytam książkę autora z kraju na wschód od Polski.

Wydaje się trudne? Być może na pierwszy rzut oka. Jeśli jednak dokładnie przyjrzycie się mapie świata, zobaczycie, jak wiele jest krajów na wschód od naszych granic, po których literaturę możecie sięgnąć. A że w Polsce przekłada się wyjątkowo dużo literatury zagranicznej, również ze wschodu, to sądzimy, że znalezienie interesujących tytułów nie przysporzy wam wielu trudności. Jeśli poszperacie naprawdę mocno, to być może natraficie na wydawnictwa, które zajmują się wyłącznie literaturą tworzoną we wschodnich krainach. 

Tuż za naszą granicą natkniecie się już na pierwsze literackie tropy: wszak popularna u nas noblistka Swietłana Aleksijewicz pochodzi z Białorusi. Może zainteresuje was pochodzący z Ukrainy Serhij Żadan i jego „Internat”, nominowany w naszym zeszłorocznym plebiscycie w kategorii "Najlepsza książka". A to przecież tylko początek przygody, bo czeka literatura krajów bałtyckich, którą też coraz chętniej się u nas wydaje. Może skusi was jakiś niepoznany jeszcze tytuł z rosyjskiej spuścizny literackiej? Może dotrzecie aż do brzegów Pacyfiku i poszukacie natchnienia w Chinach, skąd pochodzi dwóch niedawnych laureatów nagrody Nobla: Gao Xingjian oraz Mo Yan. A jeśli wody oceanu wam nie straszne, poszukajcie drogi do literackiej Japonii, skąd pochodzi aż trzech noblistów: Yasunari KawabataKenzaburō Ōe oraz Kazuo Ishiguro. Literacki świat wschodu stoi przed wami otworem.

wyzwanie październik

Pamiętajcie, żeby dołączyć do specjalnej grupy na Facebooku, gdzie możecie wklejać linki do swoich opinii na lubimyczytać.pl. Jeśli nie macie konta w social mediach, to stworzyliśmy również specjalny wątek na forum. Koniecznie dajcie znać, które książki wybraliście i jak Wam się podobały.

Oznaczajcie nas na Instagramie i Facebooku pod zdjęciami publikacji, które czytacie w ramach akcji. Dodawajcie hashtag #WyzwanieLC2020 pod publicznymi postami. Będziemy obserwować Wasze poczynania i odwiedzać Wasze profile. Zachęcamy też do stworzenia półki „Wyzwanie LC 2020”. Jeżeli się na to zdecydujecie, to z przyjemnością przygotujemy podsumowanie tego, po jakie książki najczęściej sięgaliście w ramach tegorocznej akcji.

[jj]


komentarze [1684]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Monika 02.01.2021 17:08
Czytelnik

nie udało mi się "zaliczyć" wszystkich kategorii wyzwania LC 2020, ale mimo to, udział w nim uważam za bardzo fajną zabawę.
Dotąd nie czytałam książek wg jakiegokolwiek klucza, wybieram raczej to, co lubię, lub to, co mnie zaintryguje, zaciekawi. Musiałam więc zmienić swoje przyzwyczajenia i okazało się to miłą odmianą.
Ubiegłoroczne już wyzwanie, było dla mnie okazją do...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
RatKa 31.12.2020 17:43
Czytelniczka

Wyzwanie ukończone;) Bardzo się cieszę, że wzięłam w nim udział. Przeczytałam książki, po które nigdy bym nie sięgnęła i które czekałyby na swoją kolej nie wiadomo ile. Podobało mi się główkowanie towarzyszące szukaniu książek odpowiadających wyzwaniu.
Czekam z niecierpliwością na wyzwania w 2021 r.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
tree 31.12.2020 09:36
Bibliotekarka

Grudzień zaliczony absolutnie fantastyczną QualityLandia.
Ciekawe, jakie wyzwania czekają nas w 2021 r.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 QualityLandia
Strzelba 30.12.2020 18:14
Bibliotekarka

W grudniu przeczytałam dwie książki pod patronatem LC:
Niespokojna krew i Winter.

Podsumowując tegoroczne wyzwanie LC: udało mi się w każdym miesiącu przeczytać co najmniej jedną książkę w ramach comiesięcznego wyzwania, nierzadko książek tych było więcej niż jedna. Dzięki temu sięgałam po...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Niespokojna krew  Winter
Mylengrave 25.12.2020 15:26
Czytelniczka

Oj, zostało niewiele dni, a planów mam wiele, nie wiem, czy zdążę, ale udało mi się już wcześniej przeczytać Trzy kobiety - niestety w ogóle mi się nie spodobała.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Trzy kobiety
Janina 25.12.2020 10:57
Czytelniczka

Okrutnie piękny jeszcze przed Świętami

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Okrutnie piękny
Patusza 20.12.2020 19:20
Czytelniczka

A przeczytana w maju się liczy? 😂 Marny #żarcik
Nie wiem czy uda mi się coś wcisnąć w grudzień jeszcze bo jestem strasznie zawalona, ale połowicznie zaliczyłam zadanie, bo przeczytałam wydaną w tym roku Kraina Zeszłorocznych Choinek c:

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Marny  Kraina Zeszłorocznych Choinek
Janina 17.12.2020 16:56
Czytelniczka

629 kości
Służącamoże jeszcze coś się uda do końca roku.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 629 kości  Służąca
ŚladamiUczestników 15.12.2020 19:08
Czytelnik

Szukasz pomysłu na gwiazdkę? A może książkę? To doskonały pomysł na prezent! Wczoraj Nasz czytelnik po przeczytaniu książki, zamówił dodatkowych 10 egzemplarzy! Obdaruje nimi bliskich oraz znajomych pod choinkę. Gratulujemy dobrego wyboru i zapraszamy po zakup na www.sladamiuczestnikow.pl

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Konstancja 15.12.2020 01:11
Czytelniczka

Kilka pozycji objętych patronatem LC jakiś czas temu zaistniało jako Przeczytane:

Prosta sprawa Saturnin

Biblioteczka ma jednak jeszcze wiele tytułów i jest w czym wybierać.
Zacznę od ukończonej wczoraj:
Pandemia. Raport z frontu
i link...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Prosta sprawa  Saturnin  Pandemia. Raport z frontu  Powiedziała. #Metoo i śledztwo, które zdemaskowało  Harveya Weinsteina  Wojna o szczepionki. Jak doktor Wakefield oszukał świat  Teściowe muszą zniknąć  Teściowe w tarapatach  Wigilijne opowieści