Wojna o szczepionki. Jak doktor Wakefield oszukał świat

Patronat LC
Brian Deer Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie Seria: Seria reporterska literatura faktu
Piotr Chojnacki, Katarzyna Bażyńska-Chojnacka
Wydawnictwo Poznańskie
literatura faktu medycyna reportaż śledczy szczepienia szczepionki
literatura faktu
Piotr Chojnacki, Katarzyna Bażyńska-Chojnacka
Seria reporterska
literatura faktu medycyna reportaż śledczy szczepienia szczepionki

„Wojna o szczepionki. Jak doktor Wakefield oszukał świat” Brian’a Deer’a jest książką, którą każdy powinien przeczytać. KROPKA.

Czy ktokolwiek mógł przypuszczać, że artykuł opublikowany w 1998 roku, 23 lata temu, stanie się źródłem jednego z największych zagrożeń współczesnego świata jakim jest ruch antyszczepionkowy? Nie. Czy czternastoletnie(!) śledztwo dziennikarza,...

Warto przeczytać ten reportaż i zobaczyć jak jedna charyzmatyczna osoba potrafi pociągnąć za sobą tłumy. Jak bardzo można kłamać, zmieniać rzeczy na swoją korzyść czy atakować osoby, które odkrywają kłamstwa. Najgorsze jest to, że wiele osób zaufało mężczyźnie, który przedstawiał się jako lekarz i specjalista. Za każdą głupotę trzeba płacić jednak za głupotę mężczyzny,...

Nie jestem fanką tego reportażu. Nie wiem czy spodziewałam się czegoś innego, czy to nie był ten czas. Kiedyś do niego wrócę by przekonać się co mi nie grało, bo styl był w porządku, chociaż emocjonalny.

Jeśli uważasz, że jeden człowiek nie może zmienić świata, przeczytaj tę książkę. Poznasz w niej człowieka, który wpłynął na miliony ludzi na całym świecie.
Andrew Wakefield to ambitny lekarz, który bardzo chciał być sławny i bogaty. Na swojej drodze do sukcesu napotkał wiele przeszkód, które innych na pewno by zatrzymały. On jednak pomógł szczęściu i osiągnął swój cel....

Ciekawy temat, ale w sumie bez większych emocji. Dobrze ,że ktoś prześwietlił tego lekarza bez pacjentów.

Temat ważny i istotny, zdawałoby się, że także ciekawy. Niestety książka nie spełniła moich oczekiwań. Nigdy nie czytałam reportażu, który tak mnie wynudził i zmęczył. W trakcie musiałam przerwać czytanie, przeczytałam dwie inne książki i wróciłam do tej z bólem. Faktycznie wystarczy przeczytać początek i koniec. Książka jest chaotyczna, napisana ciężkim językiem, w...

Wojna o szczepionki, czyli bardzo dobrze napisana książka Briana Deer'a, dziennikarza śledczego m in. Sunday Timesa, który jest obecnie wrogiem numer jeden środowisk antyszczepionkowych i altmedowych. Dlaczego? O tym jest między innymi ta książka właśnie!
Czym nie jest ta książka? Nie jest kompendium wiedzy o szczepieniach i szczepionkach, jak mogłoby się wydawać.
Ale...

*** ,,Czy jeden człowiek może zmienić świat?
Spytajcie Andrew Wakefielda." ***

Gdy w 1998 doktor Andrew Wakefield opublikował artykuł w czasopiśmie naukowym ,,The Lancet" o związku szczepionki przeciwko śwince,różyczce i odrze z występowaniem u dzieci autyzmu-świat zwariował!
Od razu w wielu krajach pojawił się ruch antyszczepionkowców.
Autor książki przez długi czas...

Czy wiecie, że ruchy antyszczepionkowe powstały po tym jak w 1998 roku Adrew Wakefield opublikował artykuł? Artykuł, w którym to przedstawił tezę, że skutkiem ubocznym szczepionki przeciw odrze, rożycce i śwince jest m.in. autyzm.

Autor reportażu, Brian Deer, udowadnia, że doktor Wakefield sfałszował wyniki badań i zmanipulował niemal cały świat. Deer wiele lat zbierał...

Chciałam przeczytać tę książkę. Dowiedzieć się skąd się wzięli antyszczepionkowcy i dlaczego jest to wciąż tak aktywne w społeczeństwie. Tak naprawdę wystarczy raz nagłośnić wątpliwości, by część ludzi przyjęła je jako pewnik. Następnie wystarczy dobrze to sprzedać, znaleźć więcej zwolenników i mamy idealny przepis na sianie zamętu, jeśli puszczamy w obieg wiadomości...

Dyskusje

• 2020
  • 2021
  • Literatura faktu
  • Przeczytane 2021
  • Reportaż
  • 2020

Brian Deer Wojna o szczepionki. Jak doktor Wakefield oszukał świat Zobacz więcej