rozwiń zwiń

Lira
2020-10-21
2020-10-21
dreszczowiec thriller miłość morderstwo

To moje 3 spotkanie z twórczością Pana Wojciecha i bardzo udane. Po przeczytaniu epilogu w zasadzie wiedziałam jak się skończy ta historia i dałam się zrobić jak dziecko. Porywająca i zaskakująca, trochę żal że tak się skończyła. Czuję niedosyt. Polecam

Po "Infantce", która ma potencjał na fajną powiastkę obyczajowo-sensacyjną, ale słodziuta bohaterka skutecznie ten pomysł zepsuła, sięgnęłam po "Okrutnie Pięknego" i zdecydowanie Wojciech Nerkowski lepiej snuje opowieść o męskich perypetiach, także w pierwszej osobie. Jakiż to bohater! Według mnie inspirowany wszystkimi postaciami Woody'ego Allena z Zeligiem i Alvym Singerem na czele: jest neurotyczny, ma niskie poczucie wartości, uważa się za niemęskiego i męczą go liczne obsesje pomimo tego, że jest inteligentny, pomysłowy i bardzo wysoki, a która kobieta nie lubi wysokich? Przy tym jest człowiekiem czynu, nie jakąś tam ciapą, żadne miękkie kluchy, ale od początku.

Tomasz jest nauczycielem biologii, który miał pecha i nie dostał się na studia doktoranckie. Pecha miał także w związkach z kobietami, aż do dnia, w którym poznał Martę. Wszystko idzie ku lepszemu, świat jest piękny i się śmieje, ale na horyzoncie pojawia się ON, okrutnie piękny Konrad. I od tego momentu akcja zaczyna się kręcić wokół obsesji Tomasza na punkcie Konrada i jego romansu z Martą.

Początek książki prowadzi nas od razu do sceny finałowej, ale i tak do końca akcja trzyma w niepewności, choć przyznam, że założyłam od razu kto, a na końcu okazało się że mam rację. Odpowiedź na "dlaczego" mnie zaskoczyła.

Zdecydowanie lepsza, niż "Infantka", bohaterowie obu płci (główni i poboczni) są realni, każdy jest "jakiś", ma charakter, lubi się go bardziej lub mniej.

Oprócz wartkiej akcji warto przeczytać tą książkę dla licznych informacji naukowych, szczególnie z biologii.

Rewelacja na wieczory i świetna niewymagająca wysiłku zabawa!

No cóż.😯Sama lektura jak i zakończenie które totalnie mnie zaskoczyło.
Warto zmierzyć się z zawartością książki.

No cóż.😯Sama lektura jak i zakończenie które totalnie mnie zaskoczyło.
Warto zmierzyć się z zawartością książki.

Książka mnie mega zaskoczyła. Pomimo że spodziewałam się czegoś innego doznawałam miłego rozczarowania z każdą przeczytaną kartką. Pisana z perspektywy nauczyciela o nienachalnej urodzie, trochę zakompleksionego, po nieudanym związku, mającego zacięcia do snucia teorii spiskowych. Z każdą przeczytaną kartką autor subtelnie odsłania nam historię by na końcu wbić czytelnika w fotel Dosłownie!!! Polecam

Na początku myślałam, że to jedna z tych książek, które przeczytam tylko dlatego, że nie lubię porzucać niedoczytanych książek. Miałam wrażenie, że czytam historię zazdrosnego, zakompleksionego faceta, którego postać przypominała typową kobietę z "babskich czytadeł" i co jakiś czas musiałam sobie przypominać, że bohaterem jest facet. W dodatku po przeczytaniu prologu miałam wrażenie, że skoro znam już zakończenie to nic mnie istotnie nie zaskoczy.
Jak ja się myliłam!
Dawałam się wyprowadzić w pole jak bohater, kilka ciekawych zwrotów akcji, o których nawet podświadomie nie pomyślałam. Sama końcówka wydał mi za szybko i byle jak ucięta, miałam ochotę na jeszcze chwilę napięcia i trochę intryg ale mimo to pod koniec czytania miałam w głowie tylko mocne i krótkie "K**wa.". Bardzo podobała mi się klamra z prologu i epilogu. Jak bardzo dałam się zwieść prologowi, który po przeczytaniu książki odczytujemy zupełnie inaczej. Dopiero na kilka stron przed końcem, w mojej głowie wyklarowało się prawdziwe zakończenie. Dałam się oszukać i dobrze mi z tym!

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jestem zaskoczona, jak szybko i przyjemnie minął mi czas z tą lekturą. Ciekawym "bonusem" są ciekawostki przyrodnicze, biologia i jej małe intrygi i pułapki sterujące naszym życiem, przekazane z perspektywy pasjonata biologii, który usprawiedliwia jej działaniem nasze wybory.

W kategorii "wakacyjna czytanka" powieść Wojciecha Nerkowskiego zajmuje u mnie miejsce w czołówce.

Niezbyt wymagająca, ale satysfakcjonująca opowieść o grupie znajomych, których łączy wspólna przeszłość, rozwija się niespiesznie, ale konsekwentnie, pęczniejąc od niedopowiedzeń i oszczędnie dozowanych zaskoczeń.

"Okrutnie piękny" to proza obyczajowa z wyraźnym, choć raczej nie dominującym, dodatkiem sensacyjnym. Nie wstrząsnęła, nie zachwyciła, ale na pewno zostawiła pod skórą przyjemnie dokuczliwą drzazgę.

"Okrutnie piękny" to proza obyczajowa z wyraźnym, choć...

"Im dłużej związek budowany jest na fundamencie fałszu, z tym większym hukiem runie w chwili próby".

"Okrutnie piękny" to moje pierwsze spotkanie z twórczością Wojciecha Nerkowskiego, ale za to bardzo udane! Ta naprawdę intrygująca i nieoczywista lektura, zagwarantowała mi wiele refleksji nad złożonością ludzkiej natury. Tajemnice, zazdrość, prywatne śledztwo, nadwyrężone zaufanie, relacje międzyludzkie - to tylko kilka z kwestii, które porusza autor w swojej najnowszej publikacji.

Trzydziestodwuletni Tomasz jest nauczycielem biologii. Za sprawą swojej dziewczyny, Marty dołącza do lekarskiej grupy przyjaciół. Przypadkowo podsłuchana rozmowa jego ukochanej, staje się dla Tomasza bodźcem do podejrzliwości, iż Marta jest uwikłana w romans z niewiarygodnie przystojnym lekarzem, Konradem Krauze. Tomasz postanawia poprowadzić prywatne śledztwo i dowiedzieć się czy przypadkiem po raz kolejny nie stał się oszukany i zdradzony.

Autor świetnie uchwycił osobowość głównego bohatera, jego wewnętrzne dylematy oraz rozterki. Za sprawą pierwszoosobowej narracji z perspektywy Tomasza, możemy w pełni się z nim żyć. Obserwować zmaganie z codziennością i domysłami. Tomasz udowadnia, iż jest bardzo dobrym obserwatorem. Z jednej strony niekiedy trudno było mi zrozumieć jego zachowanie. Cały czas zastanawiałam się dlaczego nie potrafi szczerze porozmawiać ze swoją dziewczyną. Uwolnić swoje domysły i poprosić o wyjaśnienie. Z kolei z drugiej od samego początku z ogromną ciekawością i niesłabnącą dociekliwością przyglądałam się życiu Tomasza, życiu, które wypełnia obsesja, lęki, podejrzenia oraz niepewności. Brak wiary w siebie i w swoje możliwości, kompleksy oraz nieustannie tlące się poczucie oszukania i wykorzystania, zawładnęły życiem głównego bohatera. Czy uda mi się od tego uwolnić? Czy jego przypuszczenia są słuszne? Czy porozmawia ze swoją dziewczyną?

Autor oczami młodego nauczyciela ukazał wydarzenia bardzo szczegółowo. Pozwoliło mi to na pełną wizualizację i wyobrażenie sobie tego, co akurat się działo. Z kolei lekki i elegancki styl Wojciecha Nerkowskiego zagwarantował mi przyswajanie kolejnych części lektury ze swobodą oraz płynnością, pomimo kilku momentów, które zaliczam do tych "przegadanych", pozbawionych dynamiki. Niemniej jednak, im dalej zagłębiałam się w rozwój kolejnych wydarzeń, tym fabuła coraz bardziej się rozkręcała oraz nabierała charakteru.

W moje subiektywnej ocenie prawdziwą wisienką na torcie jest zgrabny twist na samym końcu. Przyznam szczerze, że nie spodziewałam się takiego finału! Świetne zagranie, jednak z drugiej strony zrobiło się się trochę smutno. Miałam odrobię nadziei, że sprawiedliwość dosięgnie tych, którzy na to naprawdę zasługiwali. Niestety nie można mieć wszystkiego, aczkolwiek liczę na kontynuację.

REASUMUJĄC: "Okrutnie piękny" to opowieść, która odsłania jasną i ciemną stronę natury człowieka. To historia o obsesji, emocjach, tajemnicach oraz niedomówieniach. Składnia do refleksji i zachwyca finałem. Serdecznie polecam!

Dawno nie czytałam tak wciągającego thrillera.Zaczyna się trzęsieniem ziemi,bowiem z ósmego piętra luksusowego hotelu na Sri Lance wypada młody mężczyzna.Zabójstwo,samobójstwo,a może nieszczęśliwy wypadek??
Wraz z Tomkiem,głównym bohaterem,krok po kroku poznajemy środowisko lekarzy z przystojnym Konradem Krauze na czele.Wchodzimy w świat sekretów,tajemnic,a w końcu i zbrodni.Autor przemyca w swoje powieści ważne kwestie,czy uroda otwiera wszystkie drzwi,czy piękni ludzie mają genetycznie uwarunkowaną skłonność do manipulacji innymi??
"Okrutnie piękny' to świetny thriller,trzymający w napięciu do ostatniej kartki,a zakończenie wbija w fotel.Chętnie przeczytałabym ciąg dalszy.Polecam!!

Na półkach: , , , ,

Wojciech Nerkowski scenarzysta filmowy i telewizyjny, współtwórca popularnych seriali, takich jak Singielka, BrzydUla, Egzamin z życia, Na Wspólnej w październiku zeszłego roku wydał swoją szóstą powieść. „Okrutnie piękny”, bo o nim mowa, to świetnie skonstruowany kryminał.

Tomasz Dębski, nauczyciel biologii w państwowej szkole, za sprawą nowej dziewczyny Marty, poznaje na ślubie jej przyjaciółki Gosi, grupę jej przyjaciół ze studiów. Zarówno Marta jak i jej przyjaciele są lekarzami, ich grupa jeszcze ze studenckich czasów nosi nazwę Plutonu Egzekucyjnego, bądź w skrócie Plutonu. Nieformalnym przywódcą Plutonu jest Konrad. Zdaniem samego Tomasza, Konrad jest szczęśliwcem, który ustrzelił szóstkę w loterii genowej. Konrad nie tylko jest zabójczo przystojny ale również niezwykle utalentowany. Na domiar wszystkiego kobiety nie mogą mu się oprzeć. Im bliżej Tomasz poznaje Pluton, tym więcej tajemnic odkrywa. Sam nawet nie wie, jak bardzo niebezpieczne może stać się grzebanie w przeszłości.

Powieść rozpoczyna prolog, w którym w hotelu na Sri Lance przez nisko ustawioną balkonową balustradę wypada Konrad. Czy był to wypadek, czy celowe działanie? Kto chciałby skrzywdzić złotego chłopca polskiej onkologii? I czy osoba leżąca na hotelowym patio to na pewno Konrad? Tego dowiecie się z lektury „Okrutnie piękny”.

Nerkowski opowiada historię Plutonu z punktu widzenia Tomasza, dzięki temu mamy możliwość stopniowego poznawania przyjaciół Marty. Taki zabieg powoduje, że narracja jest bardzo płynna, a intryga kryminalna nijako w tle, powoli zagęszczana. Dodatkowym smaczkiem są przemyślenie Tomasza, który jak już wspomniałam jest biologiem i w swoich przemyśleniach przemyca informacje dotyczące genetyki, ewolucji czy podstaw socjologii. Właściwie o tym, że Tomasz wpakował się w sam środek sprawy kryminalnej dowiadujemy się pod koniec powieści. Przez znaczną część opowieści, akcja skupia się na potencjalnej zdradzie nowej dziewczyny. Tomasz zdradzony przez poprzednią dziewczynę, teraz jest nieufny, a że aktualna dziewczyna prowadzi tajemnicze rozmowy z niezidentyfikowanym mężczyzną tylko rozbudza jego podejrzliwość.

Podsumowując Wojciech Nerkowski napisał świetną powieść z elementami kryminału i psychologii. Po raz kolejny okazuje się, że pięknym ludziom jesteśmy w stanie wiele wybaczyć i przypisywać im pozytywne cechy, nawet jeśli ich nie mają. „Okrutnie piękny” oprócz świetnej rozrywki dostarczy czytelnikowi też chwili refleksji nad otaczającym go światem. Nerkowski w punkt diagnozuje współczesny świat, świat oparty na pierwszym wrażeniu, ładnym opakowaniu, w którym nie ma czasu na dogłębne poznanie drugiego człowieka. Liczy się tylko blichtr, nawet jeśli ten blichtr to tylko cienka folia zabarwiona na złoto. A „mały” zwrot akcji zadowoli każdego, nawet wymagającego czytelnika.

Serdecznie polecam.

Dodaj cytat z książki Okrutnie piękny

Video

Video