Marny

Okładka książki Marny Andrew Sean Greer Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Marny
Andrew Sean Greer Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Arthur Less (tom 1) literatura piękna
Arthur Less (tom 1)
Dorota Konowrocka-Sawa
Nagroda Pulitzera

Marny los

1956 14 299

„Marny” to jedna z tych książek, która wciąga czytelnika od pierwszych linijek, no i wciągnęła też mnie. Tytułowy bohater wyrusza w podróż wokół globu tylko po to, aby mieć jakikolwiek pretekst, by nie brać udziału w ślubie ukochanego. Wiem, brzmi nie za ciekawie.

Artur Marny to wielopłaszczyznowy, totalnie nieprzeciętny i nietypowy biały (prawie) pięćdziesięcioletni pisarz, którego kariera (jak zresztą sugeruje nazwisko) pozostawia wiele do życzenia. Czytelnik poznaje głównego bohatera w krytycznym momencie – niedługo dobije półwiecza, jego życie miłosne legło w gruzach, a jedyne co mu zostało to niebieski garnitur i kępka włosów na głowie. Po otrzymaniu zaproszenia na ślub niegdyś najbliższej mu osoby, postanawia chwycić każdą możliwą okazję do podróży po świecie, tym samym uciekając od rzeczywistości zostawionej w San Francisco. Nie zdawał sobie jednak sprawy, że nie może uciec od jednej rzeczy – swojej głowy.

„Marny” jest wielowątkową historią mężczyzny, który uciekając od własnego Ja, znajduje swoją tożsamość, tym samym odkrywając wiele prawd o sobie. Zdecydowanie na plus oceniam sposób, w jaki autor wykreował główną postać – mimo beznadziejności losu Marnego, jego życie przedstawione jest w błyskotliwie ironiczny sposób, przez co jeszcze bardziej zbliżyłem się do bohatera. Nie jest to kolejny dramat niespełnionego kochanka, który wypełnia każdą możliwą chwilę tęsknota za miłością (mimo, że autor miałby szerokie pole do popisu w tym względzie),co też sprawiło, że polubiłem się z ta historią jeszcze bardziej. Jeśli szukacie czegoś lżejszego, z ogromną dawką humoru, to „Marny” jest idealną pozycją. Nie mogę się doczekać tłumaczenia drugiej części!

ig @ bavureads

Przeczytałam w oryginale

Przeczytałam w oryginale

Początek bardzo mnie wciągnął, dalej jednak kilka razy już chciałam odłożyć książkę, bo ciągnęła się nieco zbyt monotonnie. Jednak kiedy przebrnęłam przez część środka końcówka na nowo mnie wciągnęła i mogę powiedzieć, że cała książka była bardzo ciekawą przygodą. Była to podróż po kilku krajach, ale też ciekawie ujęta podróż wgłąb człowieka.

Z ogromna przyjemnością wracam do tej książki ! Ma w sobie sporo dozę uroku. Poszukiwania życiowe Artura to istne złoto. Zakończenie sprawia ze ocena szybuje oczko w górę

Kocham tego bohatera. Książka zabawna, zaskakująca i świetnie napisana

Kocham tego bohatera. Książka zabawna, zaskakująca i świetnie napisana

Powieść nagrodzona Pulitzerem 2018 o genialnym w kontekście tłumaczenia tytule. Artur Marny to nazwisko głównego bohatera, któremu, według jego własnej opinii, wiedzie się… marnie. Tłumaczenie nie-wprost z angielskiego „Less” w połączeniu z grą słów w tekście oraz w tytułach rozdziałów jest zasługą tłumacza, której nie wypada pominąć.

Powieść to queerowa tragikomedia absurdu w połączeniu z romansem – coś nowego (przynajmniej dla mnie),ale (również w mojej opinii) balansującego na granicy dobrego smaku.

Artur Marny jest pięćdziesięcioletnim pisarzem, który świetność kariery wydaje się mieć za sobą. Jest homoseksualistą - sam siebie nazywa gejem, a nawet „złym gejem”, przewrażliwionym na własnym punkcie, uzależnionym od drogich ubrań i kochanków, a zwłaszcza jednego, sporo młodszego od siebie mężczyzny.

W fabułę wplecione są silnie wątki związane z tworzeniem literatury: cel i sens spotkań autorskich, konieczność wpisywania się w aktualnie obowiązujący „kanon” i trendy na rynku literackim, przewidywalność werdyktów kapituły nagród literackich… aż człowiek się zastanawia, czy powieść otrzymała Nagrodę Pulitzera, żeby pokazać dystans Kapituły do prześmiewanego tematu ;)

Rozwiązanie historii jest niezłe, ale, przyrównując tę mieszankę literacką do nieznanego koktajlu przygotowanego przez barmana, silne zabarwienie wątkiem romantycznym wywołało u mnie drobne mdłości.
---

Ania

Powieść to queerowa tragikomedia...

Pokochałem tego bohatera od pierwszej strony nic dziwnego, ze został okrzyknięty męska Bridget Jones . Historia nietuzinkowa, przezabawna i wzruszająca. Warta polecenia !

Autor przewiduje następstwa napisania książki o facecie, który przekracza próg pięćdziesiątki. W jednej z rozmów Marnego z jego rówieśniczką ten uzmysławia sobie, że to kiepski pomysł i nie ma tak naprawdę nic do powiedzenia w tej sprawie, a jednak.
To, że główny bohater jest gejem, nie ma większego znaczenia. Przeżywa kolejny zawód miłosny i jest to dla niego trudne. Postanawia nie czekać bezczynnie i wyrusza w podróż służbową. Dziwne to doświadczenie. Choć jest rozpoznawalnym, a czasem nawet uznanym pisarzem, przyjmuje tylko informacje, że jest "marny" i to mu towarzyszy przez cały czas. Byłoby to może nudne gdyby nie fakt, że akcja rozgrywa się w różnych okolicznościach przyrody, czyli w różnych miejscach na kuli ziemskiej, gdzie ma interes przez jakiś czas być. Docierają do nas, niejako na marginesie, ciekawostki i doświadczenia podróżnicze, które skąd inąd nie są zupełnie nam obce. Poza tym bohater miewa też interesujące rozmowy i przelotne romanse. Wszystko to okraszone dystansem i autoironią. Dobrze się to czyta w podróży. Przykuwa uwagę, bawi, rozstraja... Zakończenie to parodia hollywoodzkich the endów. Nie umniejsza to fabule, wręcz przeciwnie. Mamy poczucie, że daliśmy się wkręcić i śmiejemy się razem z narratorem. Przewrotna książka - polecam.

Wybrałam się z Arturem Marnym w podróż dookoła świata.
Muszę przyznać, że Marny Niemiec podbił moje serce. Dawno się tak serdecznie nie uśmiałam w miejscach publicznych. Padło na takowe, gdyż sama byłam w drodze do ortodonty.

Podróż Artura jest przepełniona melancholią. Z każdego miejsca wysnuwają się wspomnienia młodości i poprzednich związków.

Bałam się tej książki, a pokochałam ją całym sercem. Artur to pierdoła, ale wcale nie jest marny. Jest cudowny. Polecam!

Wybrałam się z Arturem Marnym w podróż dookoła świata.

Bałam się tej książki,...

Takie bardziej 6,5.

Ależ to była męcząca, ciągnąca się lektura. "Marny" siedział na mojej półce "Do przeczytania" od dłuższego czasu, jako że wszystko brzmiało w nim dla mnie bardzo dobrze - homoseksualny główny bohater, który jest pisarzem, zmagania z pięćdziesiątką na karku, złamane serce, podróż dookoła świata... Co mogło pójść nie tak?

Już na samym początku niezbyt siadła mi ta zdystansowana narracja i nawet później trudno mi się przez nią brnęło. Nie podpasowały mi też te chaotycznie rzucane retrospekcje, zajmujące właściwie tyle samo (jak nie więcej) miejsca, co wydarzenia z teraźniejszości. I tak, rozumiem, czemu to tak wygląda - rozliczanie się z przeszłością, postać narratora, to, że w prawdziwym życiu wspomnienia także wracają do nas nielinearnie. W kontekście lektury jednak to wszystko sprawiało, że czytało się topornie. Czy można było to zrobić zgrabniej? Być może, nie wiem.

Nie wiem też, czy ta podróż Marny'ego (jakoś śmieszy mnie ten sposób odmiany przetłumaczonego nazwiska bohatera) cokolwiek w nim zmieniła. Chłopina zaczął w Nowym Jorku, skończył w Kioto, wrócił do San Francisco i wydaje mi się, że autor bardzo chciał pokazać, że zaszła w nim przez ten czas jakaś zmiana, ale jako czytelniczka nie mam takiego wrażenia.

Dlaczego więc 6,5? Bo mimo wszystko jest w "Marnym" coś urzekającego. Może ta książka jest jak sam jej bohater - niby nieudacznik, ale w jakiś sposób przyciąga do siebie ludzi i zostawia raczej miłe wrażenia? A bo ja wiem. Na pewno jednak to miłe wrażenie nie będzie trwałe, bo "Marny'ego" skazuję na bycie tą książką z kilkoma ładnymi cytatami, którą zapomnę w ciągu tygodnia i pozostanie mi po niej tylko to uczucie przeprawy, która trwała o sto lat za długo.

Takie bardziej 6,5.

Już na samym początku niezbyt...

• LGBT
  • Nagroda Pulitzera