Maska Omnibus. Tom 1

Okładka książki Maska Omnibus. Tom 1 John Arcudi, Doug Mahnke
Okładka książki Maska Omnibus. Tom 1
John ArcudiDoug Mahnke Wydawnictwo: Non Stop Comics Cykl: Maska Omnibus (tom 1) Seria: Maska komiksy
komiksy
2021-11-25
2021-11-25
Marceli Szpak
maska

Okładka książki Homar Johnson. Tom 1 John Arcudi, Sebastian Fiumara, Mike Mignola, Kevin Nowlan, Joe Querio, Wilfredo Torres, Tonci Zonjic
Homar Johnson.... John Arcudi, Sebast...
Okładka książki Abe Sapien: W odmętach i inne opowieści Scott Allie, John Arcudi, Mike Mignola, Patric Reynolds, Peter Snejbjerg
Abe Sapien: W ... Scott Allie, John A...
Okładka książki Hellboy i BBPO: 1952-1954 John Arcudi, Mike Mignola, Paolo Rivera, Chris Roberson, Ben Stenbeck
Hellboy i BBPO... John Arcudi, Mike M...
Okładka książki ALIENS THE ORIGINAL YEARS OMNIBUS VOL 01 John Arcudi, Steven Grant, Sam Keith, Mark Verheiden
ALIENS THE ORI... John Arcudi, Steven...

Okładka książki Aldobrando Luigi Critone, Gianni Pacinotti
Aldobrando Luigi Critone, Gian...
Okładka książki Hellblazer. Wzlot i upadek Darick Robertson, Diego Rodriguez, Tom Taylor
Hellblazer. Wz... Darick Robertson, D...
Okładka książki Szeryf Babilonu Mitch Gerads, Tom King
Szeryf Babilonu Mitch Gerads, Tom K...
Okładka książki Miki i zaginiony ocean Silvio Camboni, Filippi Denis-Pierre
Miki i zaginio... Silvio Camboni, Fil...
Okładka książki Wiedźmin. Wiedźmi lament Vanesa R. Del Rey, Bartosz Sztybor
Wiedźmin. Wied... Vanesa R. Del Rey, ...
Okładka książki Departament prawdy. Tom 01: Koniec świata Martin Simmonds, James Tynion IV
Departament pr... Martin Simmonds, Ja...

Ależ to była szalona lektura. Kreskówka łączy się tu z brutalną rozwałką. Świetnie narysowana rozrywka.

Daję 7 za dwie pierwsze części. W trzeciej (Maska kontratakuje) zauważalny spadek formy, zarówno graficzny, jak i scenariuszowy. Dla rysunków, skądinąd świetnych w części 1 i 2, na złe wyszła zmiana inkera, natomiast co do scenariusza to przesunięcie wątków z policyjno-towarzyskiego na teenage drama okazało się błędne.

W końcu udało się dorwać w swoje ręce sławna Maskę. Tyle słyszałem o komiksach z "Wielką Głową" w roli tytułowej i...i w sumie spodziewałem się czegoś więcej. Zdecydowanie nie jest to film czy animacja, które leżą daleko od materiału źródłowego. Maska jest brutalny, zabija, jest maniakalnie szalony. Ale wertując kolejne strony miałem wrażenie że każde wcielenie Maski jest bardzo podobne, że prócz brutalności nie ma nic do zaoferowania. Kreska jest fajna, zwłaszcza miny, postać tytułowej Maski jest świetnie narysowana. Humor też dobry, ale czegoś jednak więcej oczekiwałem. Zobaczymy jak to dalej będzie wyglądać...no i zaciekawiła mnie postać Waltera... genezę tego jegomościa chciałbym poznać.

Calkiem przyjemne, momentami troche zabawne czytadlo.
Komiks czytany wylacznie dla rozrywki, nie wnoszacy kompletnie nic. Nic speclajnego, ale czyta sie szybko i dobrze.
Akcja jest wartka i ciagle sie cos dzieje. Komiks niewiele ma wspolnego z filmem.
Mozna siegnac, ale nie spodziewaj sie niczego.

Calkiem przyjemne, momentami troche zabawne czytadlo.
Mozna siegnac, ale nie spodziewaj sie niczego.

Dotychczas Maskę znałem jedynie z serialu animowanego i filmu z Jimem Careyem oraz jego tragicznej kontynuacji. Miałem świadomość, że są to ekranizacje komiksów, ale nie miałem pojęcia czego mogę się spodziewać po papierowej wersji przygód Stanleya Ipkissa. Jak się okazuje niewiele, bo ten bohater występuje akurat bardzo krótko i jest postacią kompletnie negatywną. Sam komiks z kolei jest pozycją bardzo ciekawą i znacznie odbiegającą od swoich telewizyjnych adaptacji. Przede wszystkim zebrane w nim historie są bardzo krwawe i brutalne, przeznaczone dla dorosłego widza. Fabuła jest ciekawa, niekiedy absurdalna w pozytywnym tego słowa znaczeniu, a wszystkie trzy opowieści są ze sobą bezpośrednio związane. Plusem jest to, że mamy do czynienia z kilkoma nosicielami maski, nie zaś tylko jednym, znanym z ekranizacji Ipkissem. Polecam.

Jeśli chodzi o fanów komiksu, pewnie wszyscy wiedzą, jak sprawa wygląda, ale zwykli zjadacze popkultury nie muszą wcale być świadomi faktu, że słynna filmowa „Maska” to ekranizacja powieści graficznej. Co więcej, pierwowzór różni się od filmu, a jego twórca kładzie nacisk na inne elementy. To w mniejszym stopniu komedia, raczej szalony sensacyjniak, okraszony kilkoma poważniejszymi motywami. Brzmi zachęcająco? I tak ma brzmieć, bo komiksowa „Maska” prezentuje się naprawdę okazale i to nie tylko jeśli chodzi o gabaryty.

W ręce Stanleya Ipkissa, którego można określić mianem nieudacznika, trafia tajemnicza maska. Po jej założeniu mężczyzna staje się kimś zupełnie innym. Znikają zahamowania, znika oryginalna osobowość, a za kierownicą siada szalony osobnik, Wielki Łeb – istota obdarzona niezwykłymi zdolnościami i możliwością regeneracji. Jak Ipkiss wykorzysta tę niecodzienną sytuację? Czy on i inni „nosiciele” zielonego pasażera będą w stanie choćby w najmniejszym stopniu go okiełznać?

Mając w pamięci film z Jimem Carreyem w roli głównej, można było podejrzewać, że komiksowa „Maska” będzie błazenadą bez większych ambicji. Tymczasem okazuje się, że wydawany oryginalnie przez Dark Horse Comics tytuł wcale nie jest bezmyślną nawalanką, ale może przynieść rozrywkę wcale niegłupią. Owszem, rozwałka stanowi fundamentalną składową i nie jest to właściwie żadne zaskoczenie, ale co ważne, nie jest celem samym w sobie. Gdy do niej przywykniemy (bo jednak mocno rzuca się w oczy),dostrzeżemy na przykład ciekawą ideę wyzwolenia ukrytej strony osobowości. Na co dzień bohaterów krępują społeczne normy, narzucone zasady zachowania i konwenanse, ale gdy nakładają tytułową maskę, zyskują nowe możliwości, znikają też ograniczenia.

Kwestia tego, kto konkretnie nosi maskę, jest w toku fabuły dość istotna. Jeśli trafi w ręce osoby o mniejszej sile charakteru, to nie będzie ona miała praktycznie żadnej możliwości wpłynięcia na istotę, która pojawi się, by bez skrępowania siać chaos na ulicach miasta. Nowo nabyte moce można wykorzystać we względnie pożyteczny sposób jedynie wtedy, kiedy ktoś przyjmujący „pomoc” ma ukształtowany kręgosłup moralny. Nie oznacza to jednak, że nad tak zwanym Wielkim Łbem da się zapanować. Niejako z miejsca narzuca on nosicielowi określony sposób bycia. Szaleństwo oraz bardzo kreatywna przemoc nie mają właściwie żadnych granic, kiedy istota o zielonej twarzy przejmuje kontrolę.

Wydaje się, że „Maska” jest po części komiksem, który można określić jako „guilty pleasure”, spełnia on bowiem marzenia dorosłych fanów, którzy chcą się jeszcze raz poczuć się jak podekscytowane dzieciaki, które dorwały w swoje ręce pełen przemocy komiks, którego lektura powoduje wypieki na twarzy. Przy tym wszystkim bardzo ważne jest, że czytelnik nie jest traktowany jak idiota, bo choć wyraźnie widać, że na kartach „Maski” chodzi przede wszystkim o brutalną, ale i jajcarską rozrywkę, to podczas lektury nie czujemy, żebyśmy byli „odmóżdżani”. Stwierdzenie, że jest to tytuł dla fanów „Chłopaków” i „Lobo” właściwie wyjaśnia wszystko.

Ilustracje wydawały mi się dość mocno konwencjonalne, bowiem w początkowej fazie albumu Doug Mahnke raczej nie eksperymentuje z formą, trzymając kolejne kadry w wizualnych ryzach. Nawet momenty, w których Wielki Łeb szaleje na mieście, nie są specjalnie spektakularne, przynajmniej jeśli porównamy je do dzisiejszych standardów. Z biegiem stron „Maska” robi się jednak coraz bardziej efektowna, a styl rysownika ewoluuje w stronę wizualnego szaleństwa, które ostatecznie okazuje się być naprawdę satysfakcjonujące dla odbiorcy.

Pierwszy omnibus „Maski” to świetna zabawa. Pełen widowiskowej przemocy komiks dostarcza masy sympatycznej rozrywki i nie jest przy tym głupi. Takie połączenie nie było wcale oczywiste, tymczasem autorom ta niełatwa wcale sztuka udała się wyśmienicie. Bardzo dobrze się stało, że ten tytuł ukazał się w końcu po polsku, bo jego jakość jest naprawdę wysoka, ponadto rodzimy fan może w końcu na własne oczy zobaczyć, czym różni się popularna ekranizacja od papierowego pierwowzoru. A jeśli ktoś filmu nie zna, i tak będzie się podczas lektury dobrze bawił.

Recenzja do przeczytania także na moim blogu - http://zlapany.blogspot.com/2022/02/maska-tom-1-recenzja.htmloraz na łamach serwisu Szortal - https://www.facebook.com/Szortal/posts/5078219995534020

Z ,,Maską’’, jak pewnie wiele osób, po raz pierwszy miałam styczność za sprawą filmu z Jimem Carreyem. Gdy tylko dowiedziałam się o wydaniu w Polsce komiksu na podstawie, którego on powstał, nie wahałam się ani chwili i dziś zapraszam zapoznania się z pierwszym tomem zbiorczego wydania opisującego perypetie posiadaczy tytułowej maski. Zapewniam, że czeka na Was kawał naprawdę porządnej, a przy tym krwawej rozrywki.

Pewnego dnia w ręce Stanleya Ipkissa trafia nietypowa maska. Mężczyzna nawet nie podejrzewa, że ten niepozorny przedmiot na zawsze odmieni jego życie – bowiem po jej założeniu właściciel maski zyskuje nietypowe moce – staje się zdawałoby się niezniszczalny, zyskuje możliwość zmiany swojego ciała, a także pod jego ręką materializuje się cały arsenał najróżniejszych broni. Co jednak najważniejsze maska jest źródłem niepohamowanego szaleństwa, które zdaje się narastać w jej właścicielach. Poczynając od Stanleya będzie ona trafiać w ręce różnych osób, jedni będą chcieli wykorzystać ją do czynienia dobra, inny zła, wszystkich jednak czeka to samo – nie mający końca wir morderczego chaosu i szaleństwa.

,,Maska Omnibus Tom 1’’ zawiera w sobie kompletną trylogię, na którą składają się: ,,Maska’’, ,,Powrót Maski’’ i ,,Maska kontratakuje’’. I choć historia zaczyna się od wspomnianego Stanleya – będącego przykładem życiowego nieudacznika, które spędza dni na rozpamiętywaniu doznanych krzywd i wyobrażaniu sobie jak by się za nie zemścił gdyby tylko miał taką możliwość, to jest on jedynie pierwszym z posiadaczy Maski, która po kolei będzie trafiać w ręce różnych osób, pogłębiając panujący w mieście chaos. Na czytelników czekają mafijne porachunki, policyjne śledztwa, ludzie wcielający się w bohaterów, a także tacy, którym niedaleko do miana prawdziwych potworów. Będzie się działo sporo, będzie wyjątkowo krwawo, ale też nie zabraknie dużej dawki mocno pokręconego humoru.

Przyznam szczerze, że w pierwszej chwili komiks mnie nie porwał, ale była to głównie wina pierwszego posiadacza, który niestety był dość odrzucającym typem, jednak gdy tylko trafiła w ręce kolejnej osoby zaczęłam się coraz bardziej wczuwać w przedstawioną historię, aż doszłam do etapu, że nie mogłam się od niej oderwać. Bo ,,Maska’’ to nie opowieść o konkretnym bohaterze, czy bohaterach, a o tytułowym magicznym przedmiocie i tego jaki wpływ ma na ludzi, jak obdziera ich ze wszelkich hamulców, potęgując kryjące się w nich szaleństwo doprawione sporą dawką morderczego szału. I choć każdy z nich ma nadzieje na zostanie panem Maski, szybko staje się jasne kto tak naprawdę jest u władzy.

Jeżeli mieliście okazję sięgnąć po serię ,,The Goon’’ od Non Stop Comics – to wiecie czego spodziewać się sięgając po zbiorcze wydanie ,,Maski’’ – stoi ono bowiem na równie wysokim poziomie i cechuje się tym samym formatem. Twarda oprawa, obwoluta, duży format – wszystko to sprawia, że jest to komiks w naprawdę ekskluzywnej odsłonie, na którą z resztą zasługuje. Pod względem graficznym bowiem ,,Maska’’ wypada naprawdę dobrze – prace Douga Mahnke’a podkreślają bowiem szaleństwo kryjące się w historii, pokręcając lekturę. Co więcej w komiksie świetnie wypadają zarówno ceny nacechowane akcją, jak i te nieco spokojniejsze epizody, a liczba wcieleń tytułowej Maski i jej objechanych kreacji naprawdę zasługuje na uznanie.

,,Maska’’ to naprawdę porządny kawał rozrywkowego komiksu, któremu co prawda trzeba dać szansę by się rozkręcił, ale gdy już to zrobi ciężko się od niego oderwać. To pełen szaleństwa, bezkompromisowy i krwawy tytuł, który wręcz ocieka groteską i sporą dawką humoru. Poszczególne elementy tworzą razem spójną całość która zapewnia kilka godzin fantastycznej lektury, którą ciężko określić innym mianem niż ostra jazda bez trzymanki. I jest to tego typu rozrywka, która po prostu uzależnia – mówię to na własnym przykładzie, już nie mogę się doczekać kolejnych tomów!

Recenzja dostępna na stronie Kosz z Książkami.

Komiks “Maska” to nie jest historia jaką znamy z telewizji i dopóki nie zaczęłam jej czytać, myślałam, że to jest zabawna i śmieszna opowieść. Nic bardziej mylnego! Chociaż Maska obdarza swoich nosicieli “kreskówkową niezniszczalnością” to moim zdaniem zdecydowanie wygrywa tutaj brutalność, krew i rzeźnia jaką funduje ten nieznanego pochodzenia przedmiot.

Każdy posiadacz Maski chce zmienić świat i pozbyć się chwastów. Wyrwać je, zniszczyć, zamordować i siać chaos. Maska usilnie stara się przejąć władzę nad każdym swoim nosicielem co jest bardzo niebezpieczne, ponieważ jej szaleństwo niesie za sobą olbrzymie konsekwencje. Jej jedynym celem jest siać zamęt i niszczyć, a ludzkie życie nie ma dla niej absolutnie żadnego znaczenia i wartości. Mordercze bronie pojawiają się znikąd, a większość nosicieli radośnie daje się ponieść żądzy władzy. Świadomość niezniszczalności, potęgi i mocy daje im złudne poczucie kontroli, jednak szaleństwo gra tutaj pierwsze skrzypce. Kontrolę przejmuje tajemnicza Maska, której moc chce poznać każdy świadomy jej istnienia i stać się bohaterem.

Komiks bardzo mi się podobał, czytałam go z przyjemnością, jednak tak jak już wspominałam, nie dałam razy przeczytać go w jeden wieczór. Nie tylko ze względu na swoją pokaźną objętość, ale także na treść. Było to dla mnie nowe i ciekawa doświadczenie i z wielką chęcią je powtórzę.

Każdy posiadacz...

2014

Jeśli ktoś jakimś cudem nigdy nie widział filmu i nie słyszał o tym tytule, to w bardzo dużym uproszczeniu mamy tutaj do czynienia z historią Stanleya Ipkissa. Zwyczajnego faceta mającego swoje życiowe kłopoty. Jego życie jednak wywraca się całkowicie do góry nogami w momencie, kiedy staje się posiadaczem tytułowej Maski, dającej mu niezwykłe moce. Nie staje się on jednak „banalnym” superbohaterem, jakich wiele jest na kartach komiksów. W momencie jej założenia całkowicie zmienia się bowiem jego osobowość. Uzewnętrznione zostają jego skrywane marzenia i obsesje, które prowadzą do chaosu i krwawej przemocy. W przeciwieństwie do filmu w komiksie Ipkiss nie jest jedynym użytkownikiem „tajemniczego artefaktu”. Wpada on tutaj również w ręce innych postaci (między innymi dziewczyny bohatera czy policyjnego śledczego). Zależnie od natury użytkownika następuje widowiskowa przemiana, która wypełnia kolejne strony albumu mocną dawką szalonej i przezabawnej akcji. To właśnie na tych dwóch elementach dzieła zostaje położony największy nacisk. Jeśli chodzi o samą jakość humoru czy widowiskowości, to należy pamiętać o czasach, w jakich powstało dzieło. Początek lat 90. nie był okresem, kiedy twórcy przejmowali się nadmiernie „poprawnością polityczną”. Oznacza to, że z kolejnych stron komiksu wylewają się hektolitry absurdu, które niekoniecznie każdego współczesnego czytelnika będą musiały rozbawić. Na pewno jednak pozycja ma w sobie to „coś” co przyciągnie uwagę części osób (szczególnie tych starszych).

Nietuzinkowość dzieła podkreślana jest również przez żywą i nadal mocno intrygującą oprawę graficzną. Sztuka Douga Mahnke’a potrafi zachwycić odbiorców zarówno w krwawych scenach akcji (wybuchach, strzelaninach itp.),jak i bardziej przyziemnych momentach uwypuklających komediowy aspekt tytułu. Doskonałym uzupełnieniem jego cartoonowej sztuki jest świetnie dobrana paleta barw, jeszcze mocniej podsycająca gwałtowność i szaleństwo niektórych scen.

CARTOONOWA RZEŹ

Na żadną premierę od Non Stop Comics nie czekałem w ostatnich latach tak, jak na „Maskę”. Ta niemal nieznana w Polsce seria, którą możecie kojarzyć z filmu z Jimem Careyem (ale zapomnijcie lepiej o nim, bo to pomyłka w porównaniu do pierwowzoru),to kawał wyśmienitej, bezkompromisowej rozrywki dla miłośników niepokornych komiksów. Jeśli pamiętacie czasy „Lobo” rysowanego przez Simona Bisleya, a „Nienawidzę Baśniowa” trafiły w Wasz gust, po ten pierwszy zbiorczy tom „Maski” powinniście sięgnąć w ciemno.

Główny bohater, Satnley, nie ma w życiu lekko. Śmiało można go nazwać pierdołą, który wciąż dostaje po czterech literach, a jedyne co potrafi zrobić, to wyobrażać sobie, jak odpłaciłby się za to wszystko. A co gdyby miał okazję? Przekonuje się o tym pewnego dnia, gdy w jego ręce trafia pewna maska, która założona przemienia go w prawdziwego wariata. Wariata zdolnego zrobić wszystko, niemuszącego niczego się obawiać i zdolnego robić rzeczy, jakich ludzie nie potrafią. Zaczyna się rzeź, ale co z niej wyniknie?

CARTOONOWA RZEŹ

• Komiksy