Genialni. Lwowska szkoła matematyczna


Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
1036 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1050
1002

Na półkach: , , , , , ,

Popularnonaukowe, biograficzne przedstawienie polskich naukowców, którzy w przedwojennym Lwowie stworzyli polską szkołę matematyczną, prawdopodobnie nasz największy wkład w rozwój światowej nauki w minionym stuleciu. Wiodącymi w książce postaciami są Hugo Steinhaus, Stefan Banach, Stanisław Ulam, Stanisław Mazur, ale pojawiają się i inni, nawet przejściowo lub formalnie związani z lwowskimi środowiskami matematycznymi, jak Kazimierz Bartel, Leon Chwistek czy Kazimierz Kuratowski. Autor przedstawia ich chronologicznie, zaczynając o informacji o pochodzeniu i wykształceniu, a następnie opisując karierę naukową.
Kluczową rolę odgrywa Kawiarnia Szkocka we Lwowie, wraz z pochodzącym z niej zeszytem, tzw. Księgą Szkocką z zapisywanymi w niej problematami matematycznymi do rozwiązania. Zakres czasowy obejmuje okres od ostatnich lat przed I wojną światową do współczesności. Akcja podąża za bohaterami, przeskakując i za Ocean Atlantycki i na Ziemie Odzyskane i do Warszawy. Ale to we Lwowie wszyscy spośród bohaterów uformowali się jako uczeni, tam przeżywali rozkwit swoich możliwości twórczych i tam znaleźli środowisko odpowiednie dla siebie i swoich naukowych pasji. Ludzie o różnym pochodzeniu (prawie połowa z nich to Polacy żydowskiego pochodzenia, ale np. Banach był nieślubnym synem niepiśmiennej chłopki) i poglądach (nawet w sumie około trzech ideowych komunistów) oraz przyzwyczajeniach. Łączyła ich nieprzeciętna inteligencja, pasja w rozwiązywaniu zagadnień matematycznych oraz wewnętrzna solidarność, nakazująca pomagać kolegom w potrzebie. O sławie i renomie szkoły świadczą kariery jakie zrobili w USA Stanisław Ulam i Marek (Mark) Kac oraz to, jak traktowali ich Rosjanie radzieccy po zajęciu Lwowa.
I właśnie od września 1939 r. rozpoczyna się smutny fragment książki, aż do jej końca. Zamyka ją rozmowa z profesorem Romanem Dudą, uczniem Steinhausa.
Książkę czyta się lekko i szybko. Skrzy duża ilością ciekawostek i anegdot. Chociaż kilka wątków jest niewykorzystanych. Kazimierz Kuratowski był ojcem Zofii Kuratowskiej, senatora Solidarności i profesor medycyny, Ukrainiec Miron Zaryćkyj (Zarycki), którego dołączono do wykładowców wydziału matematyki po zajęciu Lwowa przez Rosjan i któremu żona Banacha zarzuciła kradzież rękopisu umierającego męża to nauczyciel matematyki Stanisława Lema, w II Gimnazjum im. Karola Szajnochy, wymieniony w jego wspomnieniach „Wysoki Zamek”.
Ale prawdziwą, istotną wadą publikacji jest brak w niej … matematyki. Widać, że to jedyna rzecz, która ne interesowała autora. Czytelnicy poznają zatem tylko ogólne terminy i muszą przyjąć na wiarę twierdzenia autora o ich znaczeniu.

Popularnonaukowe, biograficzne przedstawienie polskich naukowców, którzy w przedwojennym Lwowie stworzyli polską szkołę matematyczną, prawdopodobnie nasz największy wkład w rozwój światowej nauki w minionym stuleciu. Wiodącymi w książce postaciami są Hugo Steinhaus, Stefan Banach, Stanisław Ulam, Stanisław Mazur, ale pojawiają się i inni, nawet przejściowo lub formalnie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 271
  • Przeczytane
    1 266
  • Posiadam
    405
  • Teraz czytam
    66
  • Ulubione
    34
  • Biografie
    27
  • Historia
    23
  • 2019
    16
  • 2018
    15
  • Chcę w prezencie
    15

Cytaty

Więcej
Mariusz Urbanek Genialni. Lwowska szkoła matematyczna Zobacz więcej
Mariusz Urbanek Genialni. Lwowska szkoła matematyczna Zobacz więcej
Mariusz Urbanek Genialni. Lwowska szkoła matematyczna Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także