Genialni. Lwowska szkoła matematyczna

Fantastyczna książka przybliżająca sylwetki lwowskich matematyków. Polecam!

Polacy nie mają się czego wstydzić, a na pewno nie historii matematyki. Książka w bardzo fajny zrozumiały sposób przedstawia historię najbardziej znanych matematyków. Podobało mi się, że rozdziały były podzielone na poszczególnych matematyków i można było zobaczyć pewną chronologię zdarzeń. Polecam, ale dla bardziej zainteresowanych.

Dobry kawałek historii. Książka o Ulamie bedzie następna :)

Był taki czas.... Gdy polscy matematycy byli w czołówce światowej, a gdyby nie II wojna, to Lwów stałby sie takim Massachussets Institute of Technology. Banach, Steinhaus, Ulam , Mazur i inni. Autor pasjonująco opowiada o tych geniuszach, którymi jakimś dziwnym trafem nie za wiele sie chwalimy, a wielu nawet nie wie, kim byli. Przypadek? Nie sądzę....

Dobrze napisana i poprowadzona biografia lwowskich matematyków - minusem jest brak omówienia arkan ichniejszych osiągnięć matematycznych.

Rodzaj rozproszonej biografii. Spodziewałem się więcej nowinek matematycznych, więc mnie troszkę książka znudziła (nie za bardzo lubię biografie). Dla lubiących biografie i ciekawych życia matematyków lektura może być może nawet pasjonująca...

Bardzo sprawnie napisana, ciekawa książka. Konstrukcyjnie to zbiór biografii dobrze zweryfikowanych. Minusem jest tylko zupełny brak matematyki w tej pracy. Nie oczekuję analizy matematycznej, bo mało kto by to zrozumiał, ale chociaż zarys tego o czym pisali i znaczenie tych prac. W książce mniej niż w Wikipedii.

Trudno jest napisać biografię całego środowiska, które na dodatek przez wojnę zostało rozrzucone po świecie, a jadnak Urbankowi się udało. Bardzo polecam.

Doskonale, że taka książka powstała!
Popularyzowanie wiedzy o wielkich Polakach, ich osiągnięciach, wkładzie w światową naukę powinno odbywać się na większą jeszcze skalę.
Tym bardziej, że oni sami nie mieli w sobie "genu amerykańskości" i się nie promowali.

Książka świetnie oddaje klimat Lwowa przed, w trakcie i po II Wojnie Światowej. Głównymi bohaterami są jednak matematycy i choć na początku ich sylwetki bardzo mi się myliły, to po kilkudziesięciu stronach czytało się to pozycję płynnie.

1 100
    1 096