Demony

Okładka książki Demony Łukasz Śmigiel
Okładka książki Demony
Łukasz Śmigiel Wydawnictwo: Red Horse Seria: Po zmroku horror
328 str. 5 godz. 28 min.
Kategoria:
horror
Seria:
Po zmroku
Wydawnictwo:
Red Horse
Data wydania:
2008-10-10
Data 1. wyd. pol.:
2008-10-10
Liczba stron:
328
Czas czytania
5 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788360504642
Tagi:
Literatura polska horror zbiór opowiadań opowiadania grozy
Średnia ocen

5,7 5,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Nocne mary. Opowieści niekoniecznie na dobranoc Sylwia Błach, Rafał Christ, Arnold Cytrowski, Łukasz Dubianowski, Tomasz Duszyński, Norbert Góra, Maciej Klimek, Marcin Kowalczyk, Marta Kucharska, Wojciech Kulawski, Graham Masterton, Tomek Miłowicki, Karolina Mogielska, Jarosław Adam Pankowski, Rafał Grzegorz Sawicki, Łukasz Śmigiel, Hubert Smolarek, Nadia Szagdaj, Honza Vojtisek, Paweł Widomski, Flora Woźnica, Olek Zielonka
Ocena 8,3
Nocne mary. Op... Sylwia Błach, Rafał...
Okładka książki OkoLica Strachu #13 (1/ 2019) Agnieszka Biskup, Piotr Borowiec, Jan Maszczyszyn, Wiktor Orłowski, Łukasz Śmigiel
Ocena 7,8
OkoLica Strach... Agnieszka Biskup, P...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Mroczny Bies. Almanach rosyjskiej fantastyki. Tom 1 Jelena Chajeckaja, Wiera Kamsza, Leonid Kudriawcew, Jewgienij Łukin, Anton Pierwuszyn, Władimir Wasiliew
Ocena 6,1
Mroczny Bies. ... Jelena Chajeckaja, ...
Okładka książki Twarze szatana Robert Cichowlas, Kazimierz Kyrcz jr
Ocena 5,8
Twarze szatana Robert Cichowlas, K...
Okładka książki Wielka księga horroru, t.1 Peter William Atkins, Michael Bishop, Ramsey Campbell, Mark Chadbourn, Christopher Folwer, John Gordon, Elizabeth Hand, Stephen Jones, Joseph E. Lake, Joel Lane, Mark Morris, Nicholas Royle, Lynda E. Rucker, Mark Samuels, Al Sarrantonio, David J. Schow, Gene Wolfe
Ocena 5,6
Wielka księga ... Peter William Atkin...

Oceny

Średnia ocen
5,7 / 10
196 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
79
78

Na półkach: ,

Moja opinia znajduje się pod tym linkiem:
https://www.instagram.com/p/CMj1BSyAAsr/

Moja opinia znajduje się pod tym linkiem:
https://www.instagram.com/p/CMj1BSyAAsr/

Pokaż mimo to

avatar
132
55

Na półkach: ,

Nie jest to książka, która wprawia mnie jakoś w zachwyt ale robi robotę, jest kilka naprawdę fajnych opowiadań- tych zaskakujacych jak i tych niesmacznych, które również wpasowuja sie w ogólny klimat. Proszę nie sugerować się okładką podczas wyboru, nie będzie tutaj scen rodem z "egzorcyzmów" :)

Nie jest to książka, która wprawia mnie jakoś w zachwyt ale robi robotę, jest kilka naprawdę fajnych opowiadań- tych zaskakujacych jak i tych niesmacznych, które również wpasowuja sie w ogólny klimat. Proszę nie sugerować się okładką podczas wyboru, nie będzie tutaj scen rodem z "egzorcyzmów" :)

Pokaż mimo to

avatar
628
59

Na półkach: ,

Lubię opowiadania, te małe formy które na paru kartkach zawierają w sobie całe wszechświaty , emanują paletą skrajnych emocji, poniewierają umysł i zostawiają w totalnym zaskoczeniu, zmuszają niekiedy do dopowiedzenia sobie zakończenia, uskrzydlają i miażdżą, przerażają i zostawiają pustkę po sobie, a czasem jakieś odejdzie w zapomnienie bo nie wydrze serca, bo słabsze, bo nie ten czytelnik. Polecam, każdy znajdzie swoje ulubione opowiadanie, a pomysły autora zadziwią niejednego.

Lubię opowiadania, te małe formy które na paru kartkach zawierają w sobie całe wszechświaty , emanują paletą skrajnych emocji, poniewierają umysł i zostawiają w totalnym zaskoczeniu, zmuszają niekiedy do dopowiedzenia sobie zakończenia, uskrzydlają i miażdżą, przerażają i zostawiają pustkę po sobie, a czasem jakieś odejdzie w zapomnienie bo nie wydrze serca, bo słabsze, bo...

więcej Pokaż mimo to

avatar
557
91

Na półkach: ,

Niektóre dobre, ale reszta przeciętna, nie porywająca.

Niektóre dobre, ale reszta przeciętna, nie porywająca.

Pokaż mimo to

avatar
25
4

Na półkach:

"Demony" czyli zbior 12 opowiadan przeczytalam wciagnal mnie szczegolnie "Dekatheix" z tego bardzo ciekawego opowiadania mozna napisac dobra ksiazke. Podobalo mi sie 7 historii, wszystkie natomiast skladaja sie w jedna calosc ktora sugeruje jedno- jak z ksiazki " Efekt Lucyfera" P. Zimbardo, (ktorego uwielbiam),ludzie nie rodza sie z natury zli lub dobrzy, wszystko zalezy od sytuacjii, ktora moze ich zmienic, a raczej "wypelza" z nich ukryta ciemna strona duszy. Wszystko zalezy od czlowieka, czy umie powsttzymac swoja wewnetrzna sile niszczenia. Przynajmniej Ja to tak odbieram.

"Demony" czyli zbior 12 opowiadan przeczytalam wciagnal mnie szczegolnie "Dekatheix" z tego bardzo ciekawego opowiadania mozna napisac dobra ksiazke. Podobalo mi sie 7 historii, wszystkie natomiast skladaja sie w jedna calosc ktora sugeruje jedno- jak z ksiazki " Efekt Lucyfera" P. Zimbardo, (ktorego uwielbiam),ludzie nie rodza sie z natury zli lub dobrzy, wszystko zalezy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
870
686

Na półkach:

Dwanaście opowiadań grozy rodzimego autora. Strach i trwoga jest bardzo widoczna w tych historiach. Łukasz Śmigiel stworzył ciekawe opowieści, które zmrożą krew w żyłach nie jednemu czytelnikowi. W większości opowiadań nie mamy prostych zakończeń, wielu trzeba się domyśleć, ale są one tak skonstruowane, że jest to możliwe. Tematyka opowiadań jest różnorodna, ale motywem przewodnim wszystkich dwunastu opowiadań są najbardziej przerażające demony, czyli ludzie.

Bestseller – pierwsze opowiadanie w zbiorze. Znany wydawca książek po śmierci pisarza, odstawia na boczny tor publikację powieści innego autora. Wydawcę w domu odwiedza wcześniej wspomniany autor, lecz nie jest sam. Szybko wyjdzie na jaw przerażająca prawda o jego twórczości. Opowiadanie przypominające nie co „ Krainę Chichów”.

Dekathexis – dziwny świat, trochę przypominający nasz XIX wiek, ale po za tym jak różny. Śmierć jest na porządku dziennym, stanowi formę czci. Odprawiane są dziwne rytuały, powołane są tajemnicze rządowe instytucje. Wszystko to powstało, aby chronić ludzi przed nieumartymi. Okazuje się, że w tym świecie zmarli mogą powrócić. Królowa zleca zadanie ochrony zwłok córki dla dwóch podwładnych. Ich zadanie sprawi, że zmieni się myślenie całego tego dziwnego świata.

Śmierć Prokris – pewien złodziej dostał wydawałoby się proste zlecenie. Jego zadaniem jest kradzież cennej ikony z willi bogatego człowieka. Zadanie wydaje się łatwe, lecz szybko okazuje się, że główny bohater wpadł w pułapkę. I bynajmniej nie jest groźny inny włamywacz, któremu zlecono zamordowanie naszego bohatera, lecz syn właściciela domu, który skrywa bardzo makabryczną tajemnicę.

Nigdy więcej – zrozpaczony po uprowadzeniu syna ojciec postanawia go odnaleźć. Stosując tortury wobec opiekunki odkrywa, że syna widziano ostatni raz na placu zabaw. Trop wiedzie do piaskownicy. Czyżby dziecięca piaskownica nie była tym czym się wydaje?

Opowieść chłopca – pewien mężczyzna wspomina swoje dzieciństwo podczas niemieckiej okupacji. Wraz z siostrą Mirą uciekając przed nazistami chroni się w kamienicy należącej do pana Majde. Tajemniczy mężczyzna udziela im schronienia, ale również daje poczucie bezpieczeństwa. Rodzeństwo nabiera podejrzeń co do wybawcy. Dlaczego nigdy nie wychodzi w dzień, dlaczego ma produkty, które są trudno dostępne, dlaczego Niemcy go nie odwiedzają? Pewnego dnia wpada niemiecki oddział, a z nim rozwieją się wszelkie wątpliwości.

Imago – tuż przed świętowaniem piętnastej rocznicy ślubu w górskiej posiadłości, mąż nabiera przekonania, że wszelkie jego wspomnienia związane z żoną są nieprawdziwe. Początkowo bierze to na karb przemęczenia, lecz wszelkie dowody znalezione w górskiej chacie każą sądzić inaczej. Czyżby jego żona nie była tym za kogo się podaje? Czy mężowi uda się odkryć prawdę, zanim będzie za późno?

Przyjdzie i po ciebie – przyszłość, cała Ziemia pogrążona jest w wiecznej zimie. Dodatkowo niedobitki ludzkości zostały zaatakowane przez obcych, którzy przypominają pingwiny. W takim świecie przyszło żyć naszemu bohaterowi, który na własną rękę wymierza sprawiedliwość swym dawnym prześladowcom.

Bohater 1916 – jest rok 1916, trwa wielka wojna. Nasz bohater, żołnierz niemieckiej armii ma za zadanie przedrzeć się przez linię wroga. Jego celem jest obalenie mitu słynnego irlandzkiego bohatera, który ratuje wszystkich z pola walki. Niespodziewanie dochodzi do konfrontacji, w wyniku której ujawniona zostanie przerażająca prawda o bohaterze.

Pełna k_i_e_s_z_e_ń – króciutkie opowiadanie sugerujące, że za wielkimi odkryciami wszystkich naukowców stoi pewna organizacja. Reguluje ona nie tylko same odkrycia, ale również czas ich wymyślenia. Osoby, które wyprzedzają swoje czasy, czeka nieciekawy los.

Fotel – zabójca na zlecenie ma dziwny rytuał. Swe przyszłe ofiary sadza na starym, skórzanym fotelu. Fotel zawsze stanowił dla niego inspirację, ale również pewien element czci. Pewnego razu postanawia usiąść w słynnym fotelu, co doprowadzi do niespodziewanego finału.

Klątwa z o.o. – nauczyciel akademicki pewnego dnia dostaje tajemniczy list od firmy Pathos. W liście nasz bohater został poinformowany, że została rzucona na niego klątwa. Początkowo nie wierzy w coś takiego, lecz gdy zaczynają się dziać dziwne rzeczy wokół niego, szybko uświadamia sobie, że jednak klątwa jest prawdziwa. Jednocześnie sam zamawia klątwy. Rozpoczyna się szereg wzajemnych klątw. Tożsamość osoby, która zsyła na niego klątwy oraz tożsamość samej firmy jest przerażająca.

Wesołych drzew –makabryczna opowieść świąteczna. Znany prezenter radiowy, odziedziczył wraz z żoną farmę pełną choinek. Tuż przed świętami interes idzie świetnie. W dniu wigilii ratuje on z zaspy mieszkańca pobliskiego miasta. Phil (uratowany człowiek) dowiaduje się, że farma skrywa przerażającą tajemnicę. Przyjdzie mu się zmierzyć z groteskową prawdą o duchu świąt.

Spektrum pomysłów na różne wątki zawarte w tym zbiorze opowiadań jest ogromny. Pokazuje on jednocześnie, że wyobraźnia autora jest bardzo bogata. Łukasz Śmigiel swymi barwnymi historiami potrafi zachwycić, ale również zaskoczyć czytelnika. Ogólnie rzec biorąc jego opowiadania są bardzo subtelne. W większości z nich groza jest bardzo ulotna, tuż przy granicy naszego pojmowania. Oczywiście autor nie zrezygnował również z nie co mocniejszych momentów zawartych w niektórych opowiadaniach. Właśnie taki misz-masz czytelniczy sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Pomysły na niektóre opowiadania są dosyć oryginalne. Głównym motywem przewodnim, który może łączyć wszystkie opowiadania są demony, ale nie w postaci stworów biblijnych, czy też mitycznych (chociaż takie również występują),lecz demony, które zamieszkują ludzkie umysły oraz dusze. Łukasz Śmigiel zręcznie przedstawia nam, że najbardziej przerażającą istotą jest człowiek. Po przeczytaniu całego zbioru można dojść do wniosku, że jest to prawda. Najbardziej makabrycznymi istotami w tym zbiorze byli właśnie ludzie.

Opowiadania Łukasza Śmigla przypominają w niektórych aspektach twórczość Grzędowicza, ale są może troszkę słabsze. Jak na debiut pisarski wypadły całkiem pozytywnie. Plusem tych opowiadań jest to, że Łukasz Śmigiel czerpie całymi garściami z konwencji horroru, ale również grozy (przypominam, że groza i horror są to dwie różne rzeczy). Dlatego też tak dobrze się je czyta.

Dwanaście opowiadań grozy rodzimego autora. Strach i trwoga jest bardzo widoczna w tych historiach. Łukasz Śmigiel stworzył ciekawe opowieści, które zmrożą krew w żyłach nie jednemu czytelnikowi. W większości opowiadań nie mamy prostych zakończeń, wielu trzeba się domyśleć, ale są one tak skonstruowane, że jest to możliwe. Tematyka opowiadań jest różnorodna, ale motywem...

więcej Pokaż mimo to

avatar
640
157

Na półkach: ,

Znajdą się tu lepsze i gorsze opowiadania. Całość oceniam na dobrą.

Znajdą się tu lepsze i gorsze opowiadania. Całość oceniam na dobrą.

Pokaż mimo to

avatar
667
123

Na półkach: , ,

Całkiem ciekawy zbiór :)

Całkiem ciekawy zbiór :)

Pokaż mimo to

avatar
9
9

Na półkach: ,

Mimo, że niektóre opowiadania były przewidywalne, czytało się je przyjemnie i szybko. Z ciekawością przeczytałabym kolejne, podczas jazdy autobusem, bądź nudnego i zimnego wieczoru.

Mimo, że niektóre opowiadania były przewidywalne, czytało się je przyjemnie i szybko. Z ciekawością przeczytałabym kolejne, podczas jazdy autobusem, bądź nudnego i zimnego wieczoru.

Pokaż mimo to

avatar
502
462

Na półkach: ,

Niesamowite opowieści - grozą wieje jak w opowiadaniach Edgara Allana Poe, krew się czasem leje jak u Mastertona. Bardzo dobrze mi się czytało :)

Niesamowite opowieści - grozą wieje jak w opowiadaniach Edgara Allana Poe, krew się czasem leje jak u Mastertona. Bardzo dobrze mi się czytało :)

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    257
  • Chcę przeczytać
    168
  • Posiadam
    87
  • Fantastyka
    9
  • Ulubione
    7
  • Horror
    6
  • Teraz czytam
    5
  • Chcę w prezencie
    3
  • 2012
    3
  • 2014
    2

Cytaty

Więcej
Łukasz Śmigiel Demony Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także