Encyklopedia duszy rosyjskiej. Romans z encyklopedią

Wiktor Jerofiejew Wydawnictwo: Czytelnik literatura piękna
Énciklopediâ russkoj duši : roman s énciklopediej
literatura piękna
Andrzej de Lazari
Rosja

Jest to zbiór haseł związanych z Rosją, które autor próbuje wytłumaczyć. W tym celu podaje różne przykłady, przytacza wyrwane z kontekstu dialogi, omawia symbole i zjawiska. Nie jest to zwykła encyklopedia, w której hasła są jak najdokładniej opisane, tylko celem było raczej przybliżenie rosyjskiego ducha.

I z jednej strony to ciekawe, tym bardziej, że “Encyklopedia” jest...

"Przyjaciel Moskal, Herostrates imperium rosyjskości" napisał o nim Tadeusz Konwicki. Rosjanin, który podobnie jak Czadajew, Włodzimierz Pieczerin i Mikołaj Strachow "podważył wartość rodzimej kultury w zestawieniu z Zachodem", a jednocześnie uchodząc wśród swoich za zdrajcę Rosji z ogromnym bólem przeżywa ją samą i bycie Rosjaninem. Tak pisze o nim jego tłumacz, Andrzej de...

Jedna z najlepszych współczesnych książek opisujących realia rosyjskiego świata - do tej książki zawsze z wielką ochotą powracam kiedy chce poczuć rosyjski klimat i smak współczesności. Jak kiedyś mądrze powiedział Wiktor Jerofiejew jeśli chcesz poznać prawdziwą Rosję musisz porozmawiać z Rosjaninem i ta książka jest swoistego rodzaju rozmową.

Pomimo tego, że swoją przygodę ze zbiorem esejów Wiktora Jerofiejewa skończyłem przeszło dwa tygodnie temu, nie mogłem zebrać się w sobie, aby napisać o nim słów kilka. Słów, które może kogoś zachęcą do tego, by po dzieło owego rosyjskiego pisarza sięgnąć któregoś pięknego, już prawie wiosennego, choć nadal nieco śnieżnego, dnia. Nie przedłużając tego, jak zwykle zresztą,...

• Rosja
  • Literatura rosyjska
  • Literatura rosyjska
  • Lektury
  • 2018
  • 2021

Wiktor Jerofiejew Encyklopedia duszy rosyjskiej. Romans z encyklopedią Zobacz więcej