Zapiski psychopaty

Wieniedikt Jerofiejew literatura piękna 180 str.
Записки психопата

Wydawnictwo Literackie
literatura piękna
literatura piękna dziennik

Kup książkę

Pewnie wiele osób uzna tę książkę jako satyrę wymierzoną w ustrój komunistyczny i sowiecką Rosję. W mojej opinii ta książką wznosi się ponad wszelkie ustroje polityczne i jest wymierzona w ludzką głupotę i powierzchowność.
Książka bardzo nierówna, z jednej strony naprawdę świetne przemyślenia i dialogi, z drugiej sporo pijackiego bełkotu.

Jeśli przyszłoby mi kiedyś być mężczyzną, to z pewnością odważnie żonglowałabym językiem w sposób, w jaki robił to Jerofiejew, obdzierając przy tym swoich przeciwników z argumentów do nagości. O tak. Chęć godna wariata.

Niektóre sceny są wstrząsające.

Mocna rzecz. Dość to bełkotliwe, ale pomimo wszystko czyta się całkiem przyjemnie. Cóż tu można napisać o tej książce? Wiele lat temu czytana przeze mnie, ale zrobiła na mnie wrażenie, nie jakieś szczególnie, ale na tyle, że autora i tytuł pamiętam. Szczególne były opisy używek jakie zażywał autor wraz z innymi postaciami owej książki.

Z jednej strony wybitnie dosłowna (sytuacje przytaczane z filmową dokładnością), z drugiej daje pole do wysilenia szarych komórek i interpretacji na swój własny porąbany styl patrzenia na rzeczywistość. A gdyby nie tło socjalistycznej rzeczywistości.. uu, straciła by swój 'urok'.

Powiem szczerze, że ciężko mi mówić o tej książce ponieważ w moim odczuciu ciężko ją opisać. Na pewno nie jest to "łatwa i przyjemna" lektura do poduszki. To opowieść, do której trzeba usiąść.
Główny bohater, którego spokojnie możemy utożsamiać z autorem, jest wycofanym samotnikiem, odrzucanym przez społeczeństwo, które go nie rozumie. Spisane przez niego myśli są...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Świetna książka, która pokazała mi to jak widzi świat człowiek zbyt wrażliwy aby normalnie egzystować w społeczeństwie.

Dziwaczna nieco (ale nie aż tak jak "Życie z idiotą), chwilami absurdalna, kiedy indziej znów śmieszna lub mądra, ale przede wszystkim - zabawna na swój oryginalny, gorzko-słodki sposób.
Podzielona na kilka zeszytów ma formę pamiętnika prowadzonego przez autora. Pełna jest groteskowych, wulgarnych opisów powoli popadającego w degenerację społeczeństwa ZSRR; znajduje się w...

Książeczka nierówna, chwilami bełkot, dość wulgarny.O czym, to tylko wiadome autorowi tegoż dzieła.Mnóstwo cytatów sobie wynotowałam w kajeciku do książek.Są wśród nich prawdziwe perełki dowcipu, groteski, absurdu.Autor musiał żyć w latach stalinizmu i radzić sobie z tym co go otaczało, a kreował siebie na kogoś wybitnie nie przystającego do otoczenia i tych, którzy w nim...

Dyskusje

• Chcę w prezencie