Zbrodnia i kara

Okładka książki Zbrodnia i kara
Fiodor Dostojewski Wydawnictwo: Zielona Sowa Seria: Arcydzieła Literatury Światowej [Zielona Sowa] klasyka
klasyka
2007-01-01
Czesław Jastrzębiec-Kozłowski
literatura rosyjska zbrodnia
Inne

Największą siłą tej powieści jest jej uniwersalność, która jest ponadczasowa. Będzie aktualna zawsze i wszędzie. Wielkość danej powieści poznajemy też po tym, że po dziesiątkach lub setkach lat jest dla czytelnika wciąż zrozumiała. Taka właśnie jest „Zbrodnia i kara”. Opowiada o nas samych, o ludziach. O tym jak jesteśmy skonstruowani. Opowiada też wbrew pozorom nie tylko o tym, że człowiek jest zły, ale o tym, że tli się w nim empatia i poczucie winy. Potrzeba jakiejś pokuty i zadośćuczynienia za popełnione zbrodnie. Wewnętrzny przymus odpowiedzialności za ciężkie grzechy. I to nas odróżnia od innych żyjących istot.
Rosjanie może mieli i mają zawsze potwornych, strasznych i nieludzkich polityków u władzy, ale za to pisarzy mają i mieli wielkich, którzy właśnie o naturze ludzkiej potrafią pisać jak nikt inny w sposób zupełnie wyjątkowy.

Choć kilka książek w swoim życiu już przeczytałem to dopiero ta jedna uświadomiła mi czego we wcześniejszych znaleźć nie potrafiłem.Ta pierwsza zrobiła na mnie naprawdę wrażenie.Tu było chyba naprawdę wszystko czego bym po literaturze chciał się spodziewać.Pisana językiem niesamowitym aż poczuć można było tamte czasy,brud i ubóstwo.Zapewne,zasługa w tym także i pana Jastrzębca-Kozłowskiego.Dzieki czemu na przyszłość cenna lekcja pozostała,żeby przy wyborze lektury zwrócić uwagę na tę również istotną kwestię jaką jest sam jej przekład.
Fabuła powieści-niesamowita. Aż wgryzała się czasem od środka. A same osoby dramatu tak misternie zbudowane,każde z osobna z tysiąca elementów które w połączeniu razem dały efekt tak szczegółowy i drobiazgowy,że lepiej ich sylwetek wyłożyć nie można było. Przerażający Arkadiusz Swidrygajlow. Przerażające dialogi. Przerażające gry w głowach wszystkich postaci i każdej z osobna.
Naprawdę niesamowity czas spędzony ze zbrodnią i karą.

Moja przyjaciółka przedstawiła mi tę książkę w dość negatywnym świetle, więc ciężko mi było zacząć ją czytać. Zmusił mnie trochę termin w szkole do sprawdzianu z tej lektury. Pierwszy rozdział czytałam z dość dużą niechęcią, przez co nie rozumiałam, co tam właściwie się działo. Jednak w każdym następnym mogłam już znaleźć coś, co przypadało mi do gustu. Najbardziej podobała mi się scena samej zbrodni. Potem wszystkie rozmyślania głównego bohatera ukazywało jego psychikę po tak ciężkim czynie. Mód malina, aczkolwiek trochę długo się to ciągnęło i chwilami miałam dość, przez co przerzuciłam się na audiobook, by ją skończyć.

Wspaniała literatura, w mroczny sposób ukazująca problematykę zbrodni, winy i jej odkupienia. Jedna ze wspanialszych lektur szkolnych :>.

Nie wiem czy to ze mną czy z książką jest to coś nie tak, bo czytam różne opinie i wszystkie są pozytywne. Może nie doceniam geniuszu Dostojewskiego, może jestem za młoda żeby zrozumieć tą książkę lub może ona mnie po porostu nie wciągnęła. Według mnie była nudna, czytałam ją na siłę i domyślałam się zakończenia. Jedyny ciekawszy i szybszy moment to samo morderstwo. Powieść to według mnie straszne lanie wody, spokojnie można byłoby napisać ją o 200 stron krótszą i nie zapychać głowy czytelnika nie potrzebnymi historiami pobocznych bohaterów. Nie pozostawię jednak książki bez pozytywów. Uważam, że Dostojewski bardzo dobrze pokazał różnice między bohaterami i ich charaktery. Czuć również wyraźną dysproporcję w społeczeństwie i klimat Petersburga.

Czytając tą książkę bardzo się zmęczyłam, a kiedy ją skończyłam głęboko odetchnęłam i myślę, że nie wrócę do niej przez kolejne kilka lat albo już nigdy. Możliwe, że to jeszcze za wcześnie na tego typu lekturę. Mam już za sobą inne kryminały i ten był najgorszy, nawet nie wiem czy mogę go kryminałem nazwać. Książka z przesłaniem, jednak szczerze stwierdzam, że mi się nie podobała.

psychologia postaci fantastyczna, zrównanie prostytucji (z ekonomicznego przymusu) z morderstwem już troche mniej

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Co tu dużo pisać. To jest właśnie "ta", najlepsza książka.
Książkę czytam co jakiś czas, w sumie to już z 7-8 razy i za każdym razem "wyciągam" coś nowego.

Tym razem przesłuchałem. Wersję audiobook a dokładnie superprodukcja z profesjonalnymi aktorami.
Narrator, rewelacyjny Adam Ferency.
Słuchając takiego wykonania to powiem śmiało, że lepsze jak większość filmów tzw hitów kinowych.
Polecam dla wszystkich fanów książek audio jak i dla tych co by chcieli spróbować.

Co tu dużo pisać. To jest właśnie "ta", najlepsza książka.

Narrator, rewelacyjny Adam Ferency.

„Zbrodnia i kara” to najbardziej znana powieść Fiodora Dostojewskiego – przedstawiciela tej gromadki autorów (wśród nich chociażby Verne czy Mickiewicz), których żywot i poglądy nie wzbudzają sympatii, a jego życiorys bywał często ciekawszy od samych dzieł. Monumentalne i kompletne studium wnętrza mordercy jest jednak powieścią tak genialną, że poprzednie stwierdzenie traci zupełnie swe znaczenie, a czytelnikowi pozostaje podziwiać wielowątkowość fabuły i poziom przemyśleń pisarza.

Rodion Romanowicz Raskolnikow to dwudziestotrzyletni były student prawa, rojący sobie własną wyjątkowość, która ma usprawiedliwiać wszelkie jego czyny. Jednostka wybitna może wszak kierować się osobistymi, wyższymi pobudkami i dowolnie dysponować losem zwykłych ludzi. Poddając się ostatecznej próbie, planuje w szczegółach, a następnie wprowadza w czyn morderstwo starej lichwiarki, będącej dlań zaledwie społeczną wszą. Występek ten jawi mu się moralnie usprawiedliwiony profesją ofiary, zaś mniej istotną motywacją ma być nędza mężczyzny oraz chęć finansowej pomocy matce i siostrze, gotowej dla brata poślubić bogatego buca.

Idealizowana zbrodnia w rzeczywistości przemienia się w chaotyczną, okrutną jatkę, w której przypadkowo ginie ucieleśniająca spokój i dobroć siostra ofiary. Rodion zaś targany sprzecznymi, skrajnie silnymi uczuciami zapada na kilkudniową chorobę z majaczeniem i gorączką. Spodziewający się nieuchronnej kary, miotający się bezustannie między samouwielbieniem a obrzydzeniem, nie wytrzymuje napięcia i przyznaje się do zabójstwa najpierw bliskim, a ostatecznie wymiarowi sprawiedliwości. Osądzony i skazany na katorgę długo jeszcze nie odczuwa swej winy, zmieniając się powoli pod wpływem cierpliwej ukochanej.

Niesłychanie gęsta emocjonalnie historia, w której wydarzenia zewnętrzne stanowią tylko szkielet czy tło dla kipiących pod powierzchnią przeżyć wewnętrznych. Opowiadana przez wszechwiedzącego narratora wciąga jak bagno, dręczy i pozostawia nieukojonym. Wypełniona po brzegi wspaniałymi postaciami, z których każda coś znaczy, szczególnie cudownymi kobietami, jakże różnymi od obrzydliwych (w powieści) mężczyzn.
Arcydzieło absolutnie obowiązkowe.

Ta książka zawsze głęboko mnie poruszała i powracałam do niej kilka razy. Wspaniały opis postaci, każda z nich ma wyrazisty i wyjątkowy charakter. Wszystko układa się w całość i przedstawia barwną historię. Bez względu na wiek, co jakiś czas przypominam sobie o tej książce.

Wybitna, dogłębna analiza różnych postaci, która pozwala rozsunąć mnogie refleksje dotyczące praw rządzących światem, rozumieniem dobra i zła, ich istnienia.
Pozwala naprawdę wczuć się w życie bohaterów, których pojawia się dość wiele, a z których prawie każdy ma swój wkład w historie powieści. Żadna postać nie powstała tutaj jako zapychacz, a niejako jako prezencja danego poglądu na życie, różnych idei.