Granica

Zofia Nałkowska Wydawnictwo: Ossolineum Seria: Biblioteka Narodowa: Seria I literatura piękna
2018-10-09
1963-01-01
Ossolineum
literatura piękna
2018-10-09
Biblioteka Narodowa: Seria I

Brnąłem przez nią jak przez instrukcję obsługi. Nieczytalne!

Jedna z lepszych lektur szkolnych, które udało mi się przeczytać. „Granica” to takie połączenie cech gatunków: trochę kryminału, sensacji, trochę powieści psychologicznej. Pamiętam, że czytałam z wielkim zaciekawieniem.

Pod wieloma względami jest to powieść istotna dla polskiej literatury. Co jak zwykle oznacza, że nie dla każdego będzie przyjemna w odbiorze.

Ciekawa w kontekście filozoficzno-obyczajowy, wybitnie nudna w kontekście fabularnym.

W tej książce znajdziesz to czego szukasz, jeśli szukasz choroby, starości, biedy, kalectwa,śmierci lub depresji :) sam przesluchalem audiobooka dostępnego na YouTube polecam.

Po przeczytaniu tej książki mam trochę mieszane uczucia z nią związane. Uwielbiam czytać powieści psychologiczne, odkrywać wewnętrzne odczucia człowieka, podstawy i motywy jego działań. Aczkolwiek książka Nałkowskiej początkowo nie przypadła mi do gustu. Akcja jest znikoma. Cała historia bardzo się ciągnie. Niezliczone początkowe imiona i nazwiska przytłaczają odbiorcę....

Gdyby tylko granica była dłuższa... To z pewnością bym jej nie przeczytała. Nigdy nie wierzę na słowo, gdy ktoś mi mówi, że coś jest świetne/beznadziejne. Zawsze muszę sama się przekonać na własnej skórze i wyrobić własną opinię. Niestety, to co słyszałam na temat "Granicy", okazało się prawdą i szczerzę się cieszę, że tę lekturę mam już za sobą. Z ilością bohaterów miałam...

Rewelacja!
Świetna powieść psychologiczna, która krok po kroku oddaje nam klimat epoki i dostarcza nietuzinkowych wrażeń. Począwszy od stylu pisania autorki, skończywszy na rozbudowanej i ciekawej fabule.

To jest naprawdę bardzo dobra psychologiczna i filozoficzna powieść. Problem polega na tym, że w szkole nie jest się wystarczająco dojrzałym, żeby ją docenić (a przynajmniej ja nie byłam).
Jest wielowymiarowa, ma zdystansowany, dość obiektywny sposób opowiadania, to daje podwaliny do intelektualnych, nie emocjonalnych ocen postępowań ludzkich.

Dyskusje

21 610