Kup teraz - 19 ofert w cenie od 2.60 zł do 24.30 zł

Granica

Zofia Nałkowska Wydawnictwo: Ossolineum Seria: Biblioteka Narodowa: Seria I literatura piękna
2018-10-09
1963-01-01
Ossolineum
literatura piękna
2018-10-09
Biblioteka Narodowa: Seria I

Jedna z mocniejszych pozycji na liście lektur. Skomplikowani, ciekawi bohaterowie, ofiary schematów, przekonań i granic. Ambitna lektura, dla ambitnego odbiorcy. Styl dosyć toporny, ale spokojnie można go polubić. Wspaniała książka, jako baza do dyskusji o moralności. Oceniam bardzo wysoko, bo uważam, że nie wszystkie książki powinny być lekkie.

Dość długo "męczyłam" Granicę, ale po jej przeczytaniu naszła mnie refleksja, że sto lat temu ludzie nie różnili się bardzo od tych żyjących teraz. I tematy współcześnie aktualne i charaktery tak samo podłe.

piękna i krótka kariera Zenona Ziembiewicza zakończyła się groteskowo i tragicznie

Strasznie rozczarowałam się "Granicą". Była nudna, poza jednym aspektem - rodziną Barbockich. Jako jedyni wydali mi się na tyle ciekawi, że gdyby powstała o nich książka, sięgnęłabym po nią. Główny bohater to egoista i straszny manipulant, a Justyna i Elżbieta... eh szkoda pisać. Gdybym miała porównać to do czegoś, to porównałabym to do trochę archaicznej wersji opowiadań z...

Historia o tym jak ciężko jest wyjść człowiekowi ze schematu, który zna od dzieciństwa - mimo że stara się czynić inaczej. Polecam!

Cytat: 'Co dla jednych jest sufitem, dla innych jest podłogą. Jak niedużo zostaje z człowieka, gdy odjąć od niego wszystko, co mówią o nim inni. Jest się takim, jak myślą ludzie, nie jak myślimy o sobie my, jest się takim, jak miejsce, w którym się jest'
Książka jest przepełniona opisami, ale ,,Nad Niemnem'' to nie jest, nie przesadzajmy. Perypetie miłosne Ziembiewicza,...

'Granica' to chaotyczna, a przede wszystkim bardzo nudna książka.

Kiedy chodziłam do liceum, 'Granica' stanowiła obowiązkową lekturę - wtedy tej powieści nie przeczytałam, będąc pewna, że na egzaminie maturalnym na pewno nie będzie żadnego tematu związanego z tą książką. Także moja wiedza związana z tą pozycją zaczynała i kończyła się na notatkach spisanych z lekcji....

Niestety, ale dla mnie osobiście ta książka była po prostu nudna. Ciężko było mi przebrnąć do końca, ale nie miałam wyboru ze względu, że była to lektura szkolna...lecz z pewnością jest to ten typ lektury, który się czyta z przymusu;) historia banalna, bohaterowie hmm niekiedy było mi ich żal, jednak żaden nie wzbudził we mnie jakiejś wielkiej sympatii. Bez szału.

Najsłabsza z lektur, definitywnie

Przeczytałem trochę książek w młodości :) .

22 501
    1 812