rozwińzwiń

Granica

Okładka książki Granica Zofia Nałkowska
Okładka książki Granica
Zofia Nałkowska Wydawnictwo: Ossolineum Seria: Biblioteka Narodowa: Seria I literatura piękna
literatura piękna
feminizm aborcja

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Czytana w wieku pacholęcym. Po lekturach romantycznych (pozytywistyczne Lalkę i Nad Niemnem sobie odpuściłem) i niekoniecznie rozweselającym Wyspiańskim, powieści okresu międzywojennego okazały się być naprawdę strawne. Na pierwszym miejscu raczej "Noce i dnie", ale "Granica" na pewno znalazła się na podium wśród prozy tamtego okresu. Perypetie Zenona, Elżbiety i Justyny tak wznieciły moją wrażliwość na problemy nierówności społecznych i emancypacji nie tylko wiejskich kobiet, że popełniłem wypracowanie na 30 stron zeszytu w jedną linię, a dorobek literacki Nałkowskiej poznałem prawie w 75 procentach.

“Granica” została wydana w 1935 r., czyli prawie 90 lat temu. Trochę inne problemy nurtowały wtedy ludzi, wiele rzeczy się zmieniło, “granice” też uległy zmianie. Tytuł książki odnosi się do przekraczania granic moralnych, społecznych i wielu innych. Moim zdaniem błędem było rozpoczynać powieść od śmierci Zenona. Autorka może i chciała dobrze, bo dosyć długo , jak czytałam, pracowała nad tą książką i wnosiła wiele poprawek. Chciała przedstawić, co kieruje człowiekiem w jego życiu i co prowadzi do upadku. Jest to książka psychologiczno-filozoficzna, dlatego czasami trudno mi było przebrnąć przez niektóre fragmenty. Przeczytałam, ale zachwycona nie jestem.

Czytane lata temu, w szkole. Dość trudna powieść jak na szkolne warunki, nie mam też ochoty do niej wracać...

Po tylu latach się udało i nie żałuję

Po tylu latach się udało i nie żałuję

Proszę, przestańmy chwalić klasyki tylko dlatego, że to klasyki. Przebrnęłam przez to i powiem tak: gówno.

Ukazuje problem wchodzenia w schematy rodzinne i przekraczania granic

Ukazuje problem wchodzenia w schematy rodzinne i przekraczania granic

im dalej tym gorzej

im dalej tym gorzej

Nie wiem skąd tak niskie oceny. Klasyka, znakomita analiza relacji i problemów społecznych przedwojennej Polski.

Przyznam, że lubię wracać do dawnych szkolnych lektur i przypominać je sobie po latach. "Granica" to klasyka polskiej literatury. Autorka porusza w niej wiele problemów moralnych i społecznych (m. in. romanse, kariera, niechciana ciąża, depresja) oraz we wspaniały sposób i z rozmachem kreśli bohaterów powieści.
Język powieści prawdopodobnie nie przypadnie do gustu młodemu Czytelnikowi z uwagi na mnogość szczegółów, ale to prawdopodobnie znak aktualnych czasów (lubimy szybkie i konkretne rozwiązania, a nie rozpoczynanie historii "od Adama i Ewy"). Społeczno- obyczajowa tematyka "Granicy" za to nic nie straciła na swojej aktualności. Przedmałżeński romans (a raczej jego konsekwencje) doprowadza do tragedii nie tylko byłych kochanków, ale dotyka całe najbliższe otoczenie. Warto również przyjrzeć się mniej eksponowanym wątkom powieści jak np. dzieciństwu głównych bohaterów i ich rodzinnym domom.
Literacka uczta. Polecam!

Język powieści prawdopodobnie nie przypadnie do gustu młodemu...

Klasyka polskiej literatury.

Klasyka polskiej literatury.