Granica

Zofia Nałkowska Wydawnictwo: Ossolineum Seria: Biblioteka Narodowa: Seria I literatura piękna
2018-10-09
1963-01-01
Ossolineum
literatura piękna
2018-10-09
Biblioteka Narodowa: Seria I

To jedna z tych lektur szkolnych, o której nie da się zapomnieć. Wiadomo, że porusza problem granic w sensie społecznym i psychologicznym. Ale też odpowiada na pytanie jacy tak naprawdę jesteśmy, czy tacy jak myślimy o sobie my, czy tacy jak widzą nas inni.

Na pewno wartościowa, lecz dla mnie zbyt ciężka i monotnna. Kiedy czytałam ją w szkole średniej, nie podobała mi się. Po latach- mam podobne odczucia. Raczej nie w moim guście.

Najnowocześniejsza, obok Cudzoziemki, lektura w aktualnym spisie książek szkolnych do czytania. Dobrze, że się zaczyna od końca. Dobrze, że się niedobrze kończy. Dobrze, bo ludzie się źle zaczynają, niedobrze kończą i wciąż robią te same głupoty z podłości i wygody.

Mam wrażenie,że każda kobieta,oprócz matki Elżbiety, została opisana jako brzydka. Dziękuję Zofio za nowe kompleksy, między innymi będę zwracać uwagę czy moje paznokcie nie są "zbyt wypukłe".

Jedna z najlepszych lektur w szkole średniej.

Kiedy czytałam tę książkę po raz pierwszy, jako lekturę szkolną, najbardziej urzekała mnie zawarta w niej historia nieszczęśliwej Justyny. Czytając ją ponownie po długim czasie, zwróciłam uwagę na wiele innych, równie poruszających wątków. Oprócz nieszczęśliwej miłości i postępującego obłędu Justyny, autorka porusza takie tematy jak nędza niższych sfer, ogromna umieralność...

Wiele opisów można by wyrzucić, jednak czytało się znacznie przyjemniej niż Zbrodnię i karę. Miłą alternatywą było ujrzenie perspektywy ofiar czynu głównego protagonisty, Właśnie tego brakowało mi choćby w "Przedwiośnie". Było widać, że pisała to kobieta, co jest rzadkością w kanonie lektur

W moim odczuciu nadawanie tej powieści filozoficznych i głęboko społecznych znaczeń jest przesadzone. Nie dostrzegam w niej żadnej poruszającej głębi. Jest to zwykła powieść obyczajowa z irytującymi, miotającymi się i niezdolnymi do podejmowania dojrzałych decyzji, bohaterami. Zupełnie nie rozumiem, co takiego wnosi ten utwór, że jest w kanonie lektur. Do mojego życia nie...

Zakończenie typu z dupy, kiedy nie wiesz jak zakończyć. Reszta czasem ciekawa.

Dużo wątków pobocznych które niewiele wnosiły do fabuły, dużo postaci epizodycznych, których zarys opisywany był równie rozlegle co głównych bohaterów, mimo że akcja toczyła w zasadzie wokół trzech. Niekiedy można było poczuć skonsternowanie, nie wiedząc dokąd zmierza dany wątek i czy będzie jeszcze kiedyś kontynuowany. Mimo to portret psychologiczny bohatera został...

Dyskusje

21 855