Granica

- Kategoria:
- literatura piękna
- Seria:
- Biblioteka Narodowa: Seria I
- Wydawnictwo:
- Ossolineum
- Data wydania:
- 2018-10-09
- Data 1. wyd. pol.:
- 1963-01-01
- Liczba stron:
- 338
- Czas czytania
- 5 godz. 38 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788365588692
- Tagi:
- feminizm aborcja
Czas jest demiurgiem tej powieści, począwszy od wstępnej inwersji, poprzez ciągłą grę teraźniejszości i przeszłości, ingerującej raz po raz dawnymi tajemnicami w bieżące wypadki – pisze we Wstępie do Granicy Hanna Kirchner. Spojrzenie to jest jednym z ciekawych tropów, jakimi można podążać, czytając Granicę. Tymczasem książka Zofii Nałkowskiej, od kilkudziesięciu lat będąca w kanonie lektur szkolnych, omawiana jest zwykle w schematyczny sposób. Niemal każdy licealista zna jej fabułę, a także kilka haseł czy terminów z nią związanych.
Autorka opracowania zwraca uwagę m.in. na złożoność powieści, zarówno artystyczną, jak i fabularną, na kwestie etyczne oraz wątek feministyczny. Granica to uniwersalna, filozoficzna przypowieść o człowieku. Czas historyczny jest w niej właściwie tłem; jak podkreśla Kirchner, to raczej czas biologiczny wyznacza porządek istnienia w przedziałach: młodość, dojrzałość, starość, a one sytuują nas wobec świata. To czas Prousta, tracony w życiu, odzyskiwany we wspomnieniu i w sztuce.
Granica ukazuje się w serii Biblioteka Narodowa po raz drugi. Wcześniejsza edycja pochodzi z roku 1971 i została opracowana przez Włodzimierza Wójcika.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
OPINIE i DYSKUSJE
Interesujące historie, postacie i wątki ale giną gdzieś w gąszczu do bólu drobiazgowych opisów. Ciężko mi się to czytało. Mało zostaje dla wyobraźni czytelnika, a szkoda bo obyczajowość tamtych czasów, romanse, aborcja, choroba psychiczna itd powinna wciągnąć niczym oceaniczny wir na góra dwa wieczory czytania a w moim przypadku książka przy łóżku leżała przeszło miesiąc. Poza tym w ostatnich trzech rozdziałach więcej się wydarzyło niż przez resztę książki.
Interesujące historie, postacie i wątki ale giną gdzieś w gąszczu do bólu drobiazgowych opisów. Ciężko mi się to czytało. Mało zostaje dla wyobraźni czytelnika, a szkoda bo obyczajowość tamtych czasów, romanse, aborcja, choroba psychiczna itd powinna wciągnąć niczym oceaniczny wir na góra dwa wieczory czytania a w moim przypadku książka przy łóżku leżała przeszło miesiąc....
więcej Pokaż mimo toNie dałam radę przeczytać. Robienie z facetów drani, a z kobiet ofiar zostawmy może wattpadowi.
Nie dałam radę przeczytać. Robienie z facetów drani, a z kobiet ofiar zostawmy może wattpadowi.
Pokaż mimo toUżyłam jej na maturze, więc historia przedstawiona przez Nałkowską zdecydowanie zapadła mi w pamięć. Szokujące wydarzenia, dowodzące cienkich granic ludzkiej moralności, bohaterowie budzący mieszane uczucia - ta lektura bezsprzecznie warta jest przeczytania.
Użyłam jej na maturze, więc historia przedstawiona przez Nałkowską zdecydowanie zapadła mi w pamięć. Szokujące wydarzenia, dowodzące cienkich granic ludzkiej moralności, bohaterowie budzący mieszane uczucia - ta lektura bezsprzecznie warta jest przeczytania.
Pokaż mimo toFabuła interesująca, język i narracja toporne.
Fabuła interesująca, język i narracja toporne.
Pokaż mimo toBardzo dobry przekaz i ciekawa problematyka, ale ciężko się czyta. Za dużo postaci i szczegółowych do bólu opisów
Bardzo dobry przekaz i ciekawa problematyka, ale ciężko się czyta. Za dużo postaci i szczegółowych do bólu opisów
Pokaż mimo toCo dla jednych jest podłogą, to dla innych jest sufitem.
Najbardziej boli mnie to, że fabularnie ta książka jest zajebista, bo czego tu nie ma - romans, zbrodnia, aborcja, nierówności społeczne i do tego na koniec (albo, jak kto woli, na początek) kawał drania dostaje kwasem po oczach, ale język JEST TAK STRASZNY, że męczyłam się w trakcie lektury.
Ze świadomością, że to by była tak dobra książka, gdyby ktoś napisał ją inaczej. Justyna i Elżbieta zasługują na coś więcej niż to.
(Byle nie Zenon, który nie zasłużył na nic).
Trochę szkoda, że z książkami nie może być tak jak z filmami - ten sam motyw, inny reżyser...
Co dla jednych jest podłogą, to dla innych jest sufitem.
więcej Pokaż mimo toNajbardziej boli mnie to, że fabularnie ta książka jest zajebista, bo czego tu nie ma - romans, zbrodnia, aborcja, nierówności społeczne i do tego na koniec (albo, jak kto woli, na początek) kawał drania dostaje kwasem po oczach, ale język JEST TAK STRASZNY, że męczyłam się w trakcie lektury.
Ze świadomością, że to...
Nieważne, ile razy podejdę do tej książki, zawsze mam to samo wrażenie - ona jest nijaka. Ani nie wzbudza we mnie jakiegoś zainteresowania, ani nie powoduje obrzydzenia, wściekłości. Z bohaterami utożsamić się jest mi strasznie trudno, nie mówiąc o tym, że ich los praktycznie nie interesował mnie przez całą lekturę. Co z tego, że przeżywają dramat, są niewyobrażalnie poszkodowani przez świat, skoro kompletnie nie mam punktów zaczepienia, aby zainteresować się nimi. Ponadto Nałkowska większość historii postaci przedstawia za pomocą opisów, a dialogi są jedynie pomocą, co powoduje, że ani nie ma ich za dużo, a jak już są, stają się drętwe.
To jedna z tych pozycji szkolnych, które odejdą w całkowite pomroki niepamięci.
Nieważne, ile razy podejdę do tej książki, zawsze mam to samo wrażenie - ona jest nijaka. Ani nie wzbudza we mnie jakiegoś zainteresowania, ani nie powoduje obrzydzenia, wściekłości. Z bohaterami utożsamić się jest mi strasznie trudno, nie mówiąc o tym, że ich los praktycznie nie interesował mnie przez całą lekturę. Co z tego, że przeżywają dramat, są niewyobrażalnie...
więcej Pokaż mimo toTo takie 6,5/10.
Z jednej strony Nałkowska ciekawie kontynuuje powieściopisarski szkielet Żeromskiego, z tymi wielkimi wyrwami między rozdziałami, które czytelnik musi wypełniać samodzielnie, tworząc w ogóle absolutnie elektryzujący trójkąt związków trojga czołowych bohaterów. Te drobne interakcje między Zenonem a obiema kobietami, sfera niedopowiedzeń, wstydliwych interpretacji czynów drugiej osoby, współuzależnień, granicy (hihi) między fascynacją a nienawiścią - czapki z głów.
Z drugiej strony Nałkowska wpada w pułapkę polskiej prozy dziewiętnastowiecznej, szkicując mnogość niepotrzebnych wątków pobocznych, z których dziś pozostawilibyśmy wyłącznie sensowną dla głównej osi fabularnej Cecylię Kolichowską. Gdybym umiał te długie fragmenty "waty" przeskakiwać, odświeżającą lekturę "pod sprawdzian dla moich uczniów" wspominałbym nieco lepiej.
Ale ekranizacje chętnie sprawdzę!
To takie 6,5/10.
więcej Pokaż mimo toZ jednej strony Nałkowska ciekawie kontynuuje powieściopisarski szkielet Żeromskiego, z tymi wielkimi wyrwami między rozdziałami, które czytelnik musi wypełniać samodzielnie, tworząc w ogóle absolutnie elektryzujący trójkąt związków trojga czołowych bohaterów. Te drobne interakcje między Zenonem a obiema kobietami, sfera niedopowiedzeń, wstydliwych...
Jedna z lepszych lektur, nawet całkiem interesująca. Wątek starości absolutnie mnie uwiódł.
Jedna z lepszych lektur, nawet całkiem interesująca. Wątek starości absolutnie mnie uwiódł.
Pokaż mimo toLektura porusza dogłębnie tematy rodzinne i społeczne. Zostały one owiane analizą psychologiczną głównych bohaterów, przez co zdecydowanie łatwiej było się wczuć w ich przeżycia. ,,Granica" została napisana w bardzo przystępny sposób, natomiast uważam, że autorka niepotrzebnie wprowadzała do fabuły zbędne postaci. Mimo to myślę, iż utwór Zofii Nałkowskiej jest warty przeczytania.
Lektura porusza dogłębnie tematy rodzinne i społeczne. Zostały one owiane analizą psychologiczną głównych bohaterów, przez co zdecydowanie łatwiej było się wczuć w ich przeżycia. ,,Granica" została napisana w bardzo przystępny sposób, natomiast uważam, że autorka niepotrzebnie wprowadzała do fabuły zbędne postaci. Mimo to myślę, iż utwór Zofii Nałkowskiej jest warty...
więcej Pokaż mimo to