Między planetami

2009-09-28
83-85696-20-2
Michał Jakuszewski
planety fantastyka

Piękne retro sci-fi, w którym to nie jest przygodówka z fantasy ozdobnikami, ale science-fiction prezentujące problemy społeczne w formie przygodówki, dość sensacyjnej. Jak często u Heinleina, także i tu problematyka wolności jednostki wśród zwaśnionych kolektywów.

Fajna i lekka powieść przygodowa, oparta na dość powszechnych problemach tutaj przeniesionych na skalę Układu Słonecznego. Czyta się szybko, nie razi pewnymi aspektami jak inne dzieło mistrza science-fiction i służy jako dobry przerywnik do czegoś poważniejszego.

Bohaterowie nieskomplikowani (typowe dla tego autora),a akcja bardzo dynamiczna. Szybko zostajemy zrzuceni w wir wydarzeń, poznajemy aktualną sytuację i pozostaje tylko z ciekawością śledzić ich rozwój. Jest parę ciekawych pomysłów, natomiast mimo wieku powieść nie razi współczesnych czytelników.

Dobra książka, choć rzeczywiście trąci myszką. Ciekawe czy naprawdę w latach 50-tych ubiegłego wieku myślano, że na Wenus da się tak po prostu żyć (choć może ją steraformowali, ale o tym nic nie wspomniano) i nawet może tam istnieć inteligentne życie... Autor nie pisze banalnych książek, polecam nie jako wybitną pozycję, ale jako klasykę s-f.

Dla mnie Robert Heinlein jest swego rodzaju znakiem jakości dla sci-fi. "Między planetami" jest bardzo dobrą Space Operą - dla mnie osobiście - klasyką. Oczywiście, dla mnie absolutnym majstersztykiem są "Żołnierze kosmosu", ale "Między planetami: również zaliczam do ulubionych lektur

Typowa space opera, ale nie z tych głupich czyli zabili go i uciekły. Heinlein pisze zawsze o sprawach ważnych, w sposób jasny i ciekawy. Ta powieść nie ma konkretnego zakończenia, nie wiem czy miała z tego być druga część czy nie, ale to nie przeszkadza. Bardzo lubię jak akcja dzieje się na innych światach i można poznać paru obcych, to otwiera wyobraźnię. Bohater też jest na wskroś ludzki i nie szarżuje jak to bywa w niektórych space operach. To taki uboższy Reynolds, bardzo dobry, ale jednak jak komuś mało takich klimatów to odsyłam do Przestrzeni Objawienia.

Dobrze napisana, zwarta opowieść. Lekko trąca myszką.

Dobrze napisana, zwarta opowieść. Lekko trąca myszką.

Niby ciekawe, ale nic z tego nie wynika. Mam wrażenie jakby to był najwyżej pierwszy tom jakiegoś cyklu. Wówczas można by mieć nadzieję, że akcja rozkręci się dopiero później... Albo to, albo się po prostu przyzwyczaiłem do seriali.

• Science Fiction
  • Heinlein
  • 🚀 Fantastyka naukowa
  • Sci-Fi
  • 2009

Dodaj cytat z książki Między planetami