Uważność. Trening mindfulness na co dzień

Okładka książki Uważność. Trening mindfulness na co dzień Stephen McKenzie
2024-03-13
2024-03-13
Paulina Wojnakowska
mindfulness

Uważność jest niezwykle trudną do opanowania umiejętnością w życiu. Nauczenie się jej daje jednak spokój duszy, umysłu i podnosi komfort naszego codziennego funkcjonowania. Uważność to świadome bycie Tu i Teraz. Zdecydowanie najlepszy trening umysłu. Ja uczyłam się uważności sama, metodą prób i błędów i dziś zdecydowanie dzięki uważności mam większy komfort i jakość mojego własnego życia. Dziś dostrzegam latającego motyla i zatrzymuję się, by go podziwiać, zachwycać się, nie myśląc wtedy o niczym. Jestem uważna na całkiem błahe sprawy jak rosa na trawie, płatek śniegu, kropla deszczu, na siebie i drugiego człowieka. Zapraszam Was na recenzję książki „Uważność. Trening mindfulness na co dzień”

Uważność „to sztuka zwracania uwagi – to wiedza, na co w danej chwili kierujemy uwagę, i umiejętność wyboru, gdzie ją skierować dalej” jak pisze w przedmowie Ian Gawler. Książka „Uważność. Trening mindfulness na co dzień” zakwalifikowana jest jako poradnik, jednak według mnie jest to książka popularnonaukowa. Autorami są: dr Stephen McKenzie – „doświadczony badacz i nauczyciel akademicki, pracuje w Katedrze Psychologii Uniwersytetu Deakin, gdzie zajmuje się zagadnieniem uważności jako narzędzia terapeutycznego” i dr Craig Hassed – „międzynarodowej sławy ekspert w zakresie uważności, jest założycielem i prezesem Australijskiego Towarzystwa Nauczycieli Medytacji” czyli dwaj wiodący eksperci w dziedzinie uważności, nauczyciele, badacze i praktycy. Craig i Stephen opowiadają o praktyce uważności z własnego doświadczenia a do tego obaj badali to zagadnienie przez lata i go nauczali” i dla mnie te fakty podnoszą wartość i ważność tej pozycji.

Książka podzielona jest na 4 części:
część 1. Czym jest uważność,
część 2. Uważność a stany chorobowe i przedchorobowe
część 3. Uważność a rozwój osobisty
część 4. Uważność a rozwój duchowy.

„Uważność. Trening mindfulness na co dzień” było dla mnie niezwykle przyjemną lekturą. Naukowcy w bardzo przystępny sposób wytłumaczyli czym jest uważność, jak się jej nauczyć i jak ją ćwiczyć. Omówili teoretyczne zagadnienia i pokazali praktyczne zastosowania uważności w zakresie zdrowia psychicznego, neurobiologii, terapii klinicznej, wydajności (np. w sporcie) i duchowości. Ponadto pokazali w jaki sposób trening uważności może być pomocny w leczeniu lęku, depresji a nawet uzależnień a także chorób nowotworowych. Sposób myślenia, uważności na sygnały wysyłane przez nasz organizm (np. ból),codziennego naszego funkcjonowania z troską przede wszystkim o siebie jest niezwykle ważny, a świadome życie i przeżywanie poprawia komfort naszej egzystencji. Bardzo podobała mi się pokazana przez autorów koncepcja szczęścia, którą i ja przyjęłam: „naprawdę istotnym przyczynkiem do szczęścia jest poczucie samorealizacji. Oznacza to, że budzisz się rano i czujesz, że oto żyjesz zgodnie ze swoimi głębokimi wartościami i przekonaniami- - własnym scenariuszem – i odgrywasz rolę, do jakiej się urodziłeś, nie czujesz od razu po przebudzeniu, że właściwie znów chciałbyś już znowu pójść spać. Ma to coś wspólnego z sensem, kierunkiem i celem życia”.

Książka „Uważność. Trening mindfulness na co dzień” jest napisana w nurcie empiryzmu, co stanowi jej nieocenioną wartość. Autorzy dodatkowo uzmysławiają nam, jak ważne dla funkcjonowania całego naszego organizmu i dla naszego codziennego funkcjonowania jest stosowanie, ćwiczenie i rozwijanie uważności. Zatrzymanie się w codziennej gonitwie, usłyszenie swojego wewnętrznego głosu, wyciszenie, niemyślenie o niczym, uważność na sygnały wysyłane nam przez nasz organizm jest trudne, ale warto to robić dla siebie… i jednocześnie dla swoich bliskich. Polecam, czytajcie. Warto być uważnym.

Bardzo dziękuję za egzemplarz książki Klubowi Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

"Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi na Uniwersytecie Harvarda jesteśmy najszczęśliwsi wówczas, gdy po prostu skupiamy całkowicie uwagę na tym, co aktualnie robimy." Nie wówczas, gdy bujamy w obłokach.

Gdybym umiała w życiu osobistym skorzystać z wszystkich mądrych rad, o których dotychczas czytałam, dziś byłabym, jak mi się zdaje, bardzo szczęśliwym człowiekiem. Ale teoria to jedno, a praktyka to drugie — jedno bez drugiego niewiele do życia wnosi.
Niemniej jednak warto czytać książki, dzięki którym zdobywamy naukową, specjalistyczną wiedzę, choćby dlatego, że jeśli uda nam się wprowadzić do naszego funkcjonowania, choć cząstkę zdobytej wiedzy, to i tak na tym skorzystamy.

"Uważność stanowi bramę, przez którą można wyjść z ciemnego, groźnego świata wewnętrznego na świeże powietrze i słońce rzeczywistości."

Żyjąc w społeczeństwie, które od nas wiele wymaga, wciąż zagubieni, manipulowani przez media, polityków, marketingowców itp., w świecie, w którym daliśmy się tak omamić — nie wszyscy, rzecz jasna — że ważniejsze staje się Mieć niż Być, zapominamy kim sami jesteśmy. Gubimy swoje prawdziwe Ja i w konsekwencji stajemy się nieszczęśliwi, nie wiedząc dlaczego. Kolejno zapadamy na choroby serca czy otyłość; lęki i stres, to coś na porządku dziennym. Ale czy chcemy, by tak wyglądała nasza egzystencja?

Jak ważna w naszym życiu jest uważność? Jaki ma wpływ na nasze zdrowie i na nasze funkcjonowanie? Czym jest i kiedy się zrodziła? Czy to coś, co odkryli współcześni naukowcy? A może wywodzi się z Dalekiego Wschodu? Co ma wspólnego z filozofią i odnajdywaniem samego siebie? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w dwudziestu pięciu rozdziałach tej fascynującej książki. Filozofia, psychologia i zdrowie przeplatają się przez ponad czterysta stron lektury.

Książka została podzielona na cztery części.

Część pierwsza to: teoria uważności, podstawy naukowe i praktyczne wykorzystanie uważności.
Przeczytamy tu o tym, czym jest uważność, skąd się wywodzi teoria uważności oraz komu może pomóc jej praktykowane. Dowiemy się także, jak można trenować uważność. Wspomnę, że medytacja w pozycji kwiatu lotosu nie jest jedyną metod.

"Do medytacji uważności możesz wykorzystać każdy ze zmysłów — nawet smak czy węch. Entuzjaści wina może nie wiedzą, że praktykują medytację uważności, ale skupienie i uwaga, które poświęcają przyglądaniu się dobremu winu, wąchaniu go i smakowaniu, same w sobie są medytacją, podobnie jak zapach kawy z wielką przyjemnością łapany przez jej miłośnika staje się osią dla momentu uważności. "

Percepcja, odpuszczenie, akceptacja, przytomność umysłu, emocje — te pojęcia także znajdziemy w rozdziałach części pierwszej.

Część druga jest najobszerniejsza. To dwanaście rozdziałów opisujących między innymi takie zagadnienia jak: lęk, depresja, zaburzenia uwagi, ból, choroby serca, nowotwory oraz sen. Autorzy odpowiadają na pytania:
Czym są dane zagadnienia? Jakie są ich przyczyny? A przede wszystkim: Jak pozytywny wpływ na powyższe problemy może mieć trening uważności? Na końcu każdego rozdziału znajdziemy informację, jak można wykorzystać techniki uważności w walce z daną dolegliwością.

Kolejna, trzecia część poświęcona została uważności w odniesieniu do rozwoju osobistego.
Jak dzięki uważności poprawić styl życia?
Jak wykorzystać uważność w: edukacji, miejscu pracy, sporcie, rodzicielstwie, czy w kontekście rozwijania inteligencji emocjonalnej?

Ostatnia czwarta część, to uważność w odniesieniu do rozwoju duchowego.

"Jesteś tym, kim myślisz, że jesteś, tym, za kogo cię uważają, a może jeszcze kimś innym? Czy czujesz, że grasz rolę, do której się urodziłeś, może grasz rolę kogoś innego, a może masz wrażenie, że na bieżąco improwizujesz?"

To cześć dla tych, których interesuje odpowiedź na pytanie: Jak być lepszym sobą?

"Koniec końców trzeba odnaleźć swoje prawdziwe ja i zacząć żyć z nim w zgodzie, zamiast spędzać życie na udawaniu, czekając aż zjawi się coś lepszego i bardziej realnego."

Uważność to umiejętność skupienia się na chwili obecnej. Przeszłość już nie istnieje, przyszłości jeszcze nie ma. Jest dziś i jest tu. Jeśli nauczymy się to doceniać i umiejętnie żyć w teraźniejszości, mamy szansę na poczucie szczęścia, którego wszyscy pragniemy. Praktykowane uważności nie jest skomplikowane, ale nie jest też proste, wymaga wysiłku i cierpliwości, szczególnie na początku drogi.

Nie jest to łatwy do czytania poradnik, choć bardzo interesujący, myślę, że szczególnie dla ludzi o otwartych umysłach. Jego lektura wymaga skupienia, uwagi i wgłębienia się w temat. Niewątpliwie jednak jest to ciekawa i pełna wartościowej wiedzy pozycja. Napisana językiem przystępnym, przyjaznym i z poczuciem humoru. Jest również próbą zwrócenia uwagi Czytelnika na to, co dzieje się w świecie, który go otacza, jaki to ma na niego wpływ i jak uważność może w prosty sposób zmienić życie — na lepsze.
Książka zawiera dwadzieścia stron przypisów końcowych, gdzie znajdziemy sporą bibliografię. Niestety większość pozycji obcojęzycznych.

Polecam tę pozycję szczególnie tym, którzy pragną poznawać siebie, rozwijać się, zdobywać wiedzę na temat ludzkiego umysłu, a także tym, którzy zmagają się z lękiem, stresem, bólem, depresją, uzależnianiem czy zaburzeniami odżywiania.

"Moglibyśmy nawet powiedzieć, że uważność to coś, co uczy nas po prostu, jak by sobą, bez przenoszenia się w wyobraźni w inne miejsce czy czas i bez konieczności udawania czegoś lub kogoś."

Kiedy jesteśmy nieuważni?
Gdy nasze rączki "mechanicznie" pracują, myjąc naczynia, podczas gdy my odlatujemy w myślach, gdzieś poza naszą rzeczywistość.

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl

Książka dla każdego kto chce być uważnym, medytować, mieć lepsze i bogatsze życie.

Bycie świadomym każdej chwili to ważna cecha, która może przynieść wiele korzyści, zarówno dla zdrowia jak i dla psychiki.

A jak być uważnym? Tego dowiemy się z tej książki. Mamy tu dużo wiedzy przedstawionej w przystępny sposób, proste rady, ćwiczeni.

Wejście w świat mindulness, bądźcie uważni i odkrycie życie na nowo.

Wejście w świat mindulness, bądźcie...

Na półkach: , , , , , , , ,

Chętnie sięgam po książki- poradniki dotyczące emocji, zachowań, odczuć.
Taką też jest ta lektura, pt."Uważność. Trening mindfulness na co dzień".
Autorzy: Stephen McKenzie, i Craig Hassed to fachowcy w dziedzinie życia, jaką jest uważność.
Cóż my o niej wiemy?
Tak ogólnie, to pewnie każdy z nas coś by powiedział, ale znaleźć głębszy sens, to z tym już gorzej.
Za to odpowiedzi na ważne pytania o uważności, możemy znaleźć w tej bardzo interesującej propozycji książkowej.
Książka podzielona jest na 4 części, a każda z nich na rozdziały.
Rzecz będzie o uważności, od strony: zdrowotnej, edukacyjnej, duchowej.
Coraz częściej tematyka ta jest spopularyzowana przez środowisko medyczne i naukowe.
Definicja uważności:
"To sztuka zwracania uwagi, to wiedza, na co w danej chwili kierujemy uwagę i umiejętność wyboru, gdzie ją skierować dalej".
W życiu codziennym uważność jest bardzo potrzebna, gdyż oprócz ćwiczeń umysłu pozwala na wyeliminowanie strachu, niepokoju, krytycyzmu.
Można jej uczyć lub samemu się nauczyć.
Na podstawie doświadczeń ludzi z różnych środowisk oraz badań naukowych, autorzy udowodnili, jak w praktyce można użyć uważności jako czynnika zmieniającego życie.
Natomiast brak uważności, to marnowanie czasu, który jest nam dany tylko raz. Ponadto odbiera nam radość, co może nawet skutkować problemami psychicznymi.
Z ciekawostek wyczytanych w tej książce:
O uważności pisali już starożytni grecy, tj: Pitagoras, Platon, czy Sokrates.
Psychologia pozytywna i lekce uważności coraz głębiej są dostrzegane jako "filary innowacyjnego podejścia do edukacji".
Uważność, a rodzicielstwo, to istotna kwestia.
Skupianie się na chwili obecnej, uświadamianie sobie, że wszystko jest krótkotrwałe, może przemienić się w szczęście, spokój, miłość.
Wartościowa lektura dla każdego, zwłaszcza dla osób pogubionych emocjonalnie.
Wydawnictwu RM dziękuję za egzemplarz recenzencki📗📖💚

Chętnie sięgam po książki- poradniki dotyczące emocji, zachowań, odczuć.
Taką też jest ta lektura, pt."Uważność. Trening mindfulness na co dzień".
Cóż my o niej wiemy?
Za to...

• Poradniki
  • Audiobooki 2022, 2023, 2024r.
  • Egzemplarz recenzencki
  • LEGIMI
  • Książki przeczytane w 2024r.
  • 01. Epub+

Dodaj cytat z książki Uważność. Trening mindfulness na co dzień