Spokojna głowa! Czyli jak się nie dać stresowi

Okładka książki Spokojna głowa! Czyli jak się nie dać stresowi David Keefe
Okładka książki Spokojna głowa! Czyli jak się nie dać stresowi
David Keefe Wydawnictwo: CoJaNaTo poradniki
poradniki
CoJaNaTo
2016-04-05
2016-04-05
mindfulness poradnik

Pierwszy raz w życiu mam taką DUŻĄ książkę! Jest to mini poradnik jak radzić sobie ze stresem. Do tego mamy załączone miejsce na notatki oraz pomocne ćwiczenia. Bardzo fajna książka, ciekawie napisana, a w szczególności krótko, zwięźle i na temat, co mi osobiście bardzo się podoba.

Książeczka dla osób (głównie młodych),które nie mogą sobie poradzić ze stresem. Przedstawiono podstawowe techniki redukcji stresu, oparte głównie na medytacji i mindfulness. Szkoda, że jej nie znałem będąc młodym człowiekiem, z pewnością by się bardzo przydała! Jedyny zarzut to zbytnia lakoniczność dziełka, ale to dobry wstęp do dalszych ćwiczeń i lektur.

Ta niewielka książeczka zaadresowana jest do młodych ludzi (ale przydatna jest dla wszystkich),którzy mają problemy ze stresem i nie mogą sobie z nim poradzić: kolejna klasówka, egzamin maturalny, zagadanie dziewczyny, publiczne wystąpienie, nieśmiałość itd., itp., pamiętam, że gdy byłem pacholęciem czy młodzieńcem owe stresy bardzo mi mieszały w życiu, ale znikąd pomocy... O jak bardzo taka książeczka by mi się wówczas przydała!

Tak naprawdę mamy tu „przyspieszony kurs opanowywania stresu, tak aby pozostać spokojnym i 'wyluzowanym' bez względu na to, co dzieje się dookoła.” Autor pisze, że są dwa główne sposoby na zredukowanie stresu: pierwszy to „wypracowanie nawyku przekierowywania nawyku negatywnych myśli na myślenie logiczne i pozytywne”, drugi to „ćwiczenie wyciszania umysłu za pomocą technik medytacyjnych.” W książce zalecana i przedstawiona jest druga metoda, bo „Znalezienie pozytywnych stron w sytuacjach, gdy już zaczęliśmy się czymś martwić, bywa zbyt trudne i wymaga intensywnego myślenia. Natomiast kilka sekund spędzonych na oczyszczeniu umysłu w sytuacji stresowej może pomóc ci zachować spokój i dystans do tego, co dzieje się wokół ciebie.”

Na początek Keefe krótko i kompetentnie przedstawia definicję stresu i jego groźne skutki dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Następnie zwięźle prezentuje podstawowe techniki medytacyjne związane z mindfulness i ich wpływ na uspokojenie i rozluźnienie. Są też ćwiczenia związane ze specyficznymi sytuacjami stresującymi. Na przykład, gdy denerwujemy się przed publicznym wystąpieniem, autor zaleca specjalne ćwiczenia wizualizacyjne, interesująca technika.

Książeczka jest fajnym wstępem do medytacji jako metody redukcji stresu. Ale moim zdaniem przedstawia mindfulness zbyt skrótowo, osoba poważnie zainteresowana tą techniką winna popracować z kwalifikowanym instruktorem, kursem online i/lub sięgnąć do poważniejszych książek z tej dziedziny, np. autorstwa Kabat Zinna czy Susan Salzberg. Niemniej dobrze, że została wydana, jak już pisałem, bardzo chętnie bym z niej skorzystał w wieku pacholęcym, może obecna młodzież to zrobi...

Ta niewielka...

• Medytacja
  • Poradniki
  • Poradnik
  • Przeczytane w 2018r.
  • Z polecenia
  • 01. Epub+

Dodaj cytat z książki Spokojna głowa! Czyli jak się nie dać stresowi