Klub 5 Rano . Szczęśliwy poranek zmienia wszystko

2021-05-19
Data 1. wydania:
2018-12-04
Teresa Tomczyńska
nawyki sukces milionerzy poranne wstawanie rutyna nowe życie paulo coelho dobry poranek szczęśliwy poranek szczęście samorozwój praca nad sobą wygrywać zwyciężać zwycięzcy miliony równowaga Agnieszka Maciąg Maciąg Fryderyk Karzełek Karzełek mindfulness

Pomyłka.

Zdecydowałam się na tą książkę, gdyż poszukuję motywacji do wczesnego wstawania z łóżka. Spodziewałam się poradnika napisanego prostym językiem, który uświadomi mi jakie korzyści płyną ze wstawania o świcie oraz proste wskazówki jak postępować, żeby wprowadzić do życia ten trudny nawyk.

Zawiodłam się, bo książka, która zmyliła mnie swoim tytułem i okładką typowych poradników okazała się amatorską opowieścią o trójce losowych ludzi, którzy się poznali na jakimś wykładzie, jeden z nich okazał się milionerem i zaprosił ich na Mauritiusa do swojej willi, gdzie dawał im lekcje życiowe codziennie o 5 rano. i tak sobie podróżują po świecie, a jakby tego było mało, mamy dalej wątek romantyczny, gdzie dwójka ludzi zakochuje się w sobie i bierze ślub, a milioner po kilku dniach opłacania im tej wymarzonej podróży nazywa ich swoją rodziną. Do tego są szybkie akcje napadów z bronią i niewiadomo czego. WTF?

Niby autor przeplata informacje o mądrym podejściu do życia i wstawaniu rano, o korzyściach ale jest to może 15% książki w otoczce tak dennej historyjki-bajki jakiegoś superbohatera, który pomaga wszystkim i kocha świat, że naprawdę ciężko było dotrwać do końca, a wartość merytoryczna jest przykryta.

Dodatkowo drażni fakt, że nasi bohaterzy nie mają imion! Główny bohater to Milioner, a zakochane (od dwóch dni) gołąbki to Biznesmenka i Artysta. A Milioner to tak przesadzenie pozytywna i dziecinnie "szalona" postać, że byłam nią zmęczona.

Książka merytorycznie ciśnie czytelnika, żeby robić wszystko zamiast na 100% to na 1500%. Prosta droga do nałożenia na siebie toksycznych oczekiwań.

Od dzisiaj zanim zacznę coś czytać, obowiązkowo czytam opinie.

Pomyłka.

Zawiodłam się, bo książka, która zmyliła mnie swoim tytułem i okładką...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Chyba jeszcze żadna tego typu książka tak mnie nie zaskoczyła. Historia jej czytania jest przedziwna ;) Pierwsze strony zapowiadały coś super, potem zrobiło się "strasznie", pomijając język, wkradła się jakaś obyczajówka, treści merytorycznych znikome ilości. Nie mogłam się zmusić! Termin w bibliotece gonił, więc bez bólu pożegnał się z nią. Jednak po kilku tygodniach coś mi o niej przypomniało, zaczęłam czytać recenzje, bo nie mogłam zrozumieć jak książka, która jest bestsellerem i niby zmienia życie ludzi może być w moim odbiorze słaba, że nie jestem w stanie jej przeczytać, a należę raczej do uparciuchów pod tym względem. Wiele recenzji pokrywało się z moim zdaniem i w wielu pojawiało się hasło, że po 200 stronach jest ok, więc dałam jej drugą szansę ;) Tak, potem jest "mięso", ale sporo rzeczy mnie zaskoczyło i zaintrygowało, niektóre kompletnie nie. Dla mnie jako osoby pracującej, mamy, żony z milionem obowiązków pewne porady nie mają racji bytu - taka trochę utopia, ale na pewno coś zabiorę do swojego świata :) Przeczytajcie i przekonajcie się sami :)

Niestety. Jak już kilka osób napisało jest to po prostu zła książka. Nudna. Jak ktoś chce poszukać motywacji, wsparcia i sposobów na wstawianie. To nie szuka nudnych historii. A to test raczej beletrystyka z jakimiś akcentami. Nie przebrnąłem kilka rozdziałów o niczym. Szkoda czasu.

Spodziewałem się zupełnie innej formy, a to jest opowiadanie. Bardzo naciągane, ale mimo wszystko przedstawiane metody są pomocne i skuteczne.

Koszmarnie infantylna i nudna pozycja. Poddałam się.

Koszmarnie infantylna i nudna pozycja. Poddałam się.

Złapałem czytać tą książkę żeby dowiedzieć się jak wcześnie wstawać i działać efektywniej. A książka to jakaś nudna beletrystyka, romans w który wpleciony jest wątek wstawanie o 5

Ideę kupuję, ale nie za sprawą tej książki, tylko innych równolegle zgłębianych materiałów na ten temat. Gdybym ideę miał podchwytywać tylko na podstawie tej książki, prawdopodobnie w ogóle bym jej nie rozważył na serio.

Choc może i dla jakiejś części osób idea przedstawiona w tej książce będzie pomocna, tak jej wydanie jest okropne, i co gorsza niebezpieczne dla zdrowia innych.
Zgodnie z badaniami, przestawienie chronotypy bez uszczerbku dla zdrowia, moze się odbyć do Max 1,5h. I to tez zależy od danej osoby. Przedstawiając taka idee autor albo wydawca powinien o tym powiedziec! Już abstrahując od potencjalnych złych skutków takich zmian, co z osobami, któreś tym reżimie nie wytrzymają?
Nie polecam tej książki, moim zdaniem jest opresyjna pod tym względem. Dla mnie rozwoj nie powinien przypominać sprintu, owszem pobiegnę, dam radę, w końcu przebieglem pół maraton, ale co z tego skoro korzyści z takiej aktywności są gorsze i nie będę ani chciał do tego wracac ani czerpał z tego przyjemności oraz nie będzie to służyło dla mniej najlepiej. Taka jest ta książka, przedstawia jedyna słuszna drogę, która jest najłatwiej do sprzedania przez marketing, w końcu kto uwierzy, ze sukces to nie tylko hajs i dom na Mauritiusie i wesele w Brazylii, i to jeszcze ze spaniem do południa? Szkoda, ze tak negatywne zmiany dla naszego snu maja tragiczne konsekwencje (serio, jest mnóstwo badań. To jak dawanie z sprzyjać Thatcher i jej 4h sen, szkoda ze nikt nie wspomina o spowodowanym tym alzheimerze), co brzmi okropnie w przypadku autora, który chce uchodzić za filantropa i idola.
Dla mnie sprawa jest jasna - jestes skowronkiem, bez problemu ogarniesz wstawanie o wczesnych godzinach, nie musząc przedzierać się przez pierwsze 100 stron książki, żeby dotrzeć do jakichkolwiek informacji dot organizacji poranka/dnia, a resztę książki mozna by było skrócić do 40 stron. Serio.
Jeśli masz inny chronotyp, nie zmieniaj go. W ciągu życia i tak może się zmieniać, a konsekwencje zmian na sile mogą być tragiczne.
PS: najlepsza książka rozwojowa w tym roku jaka przeczytałem, to była ta o śnie. Jest kilka dobrych pozycji. Dla mnie to jest szokiem jak ogromny wpływ ma nasz sen na nasze życie.

Nie wiem czy dotrwam do końca, raczej nie. Rozumiem idee wczesnego wstawania i porannych nawyków, ale czytając coś takiego się odechciewa. Książka jest napisana w śmieszny, aż uwłaczający sposób. Przestawianie wstawania rano jako czegoś co zmieni Twoje życie o 180 stopni, masz depresję? kredyt? śmiertelną chorobę? wstawaj o 5 rano. Idąc takim tokiem rozumowania każdy rolnik by był milionerem, albo co ma sobie pomyśleć po przeczytaniu osoba, która jedzie o 5 na poranną zmianę w fabryce.

Zostawiłabym 15% procent, na pozostałe nieistotne „dramaty” szkoda poświęconego czasu. Przekombinowane na maksa. Cześć praktyczna co do pobudki o 5 rano jest ok ,i za to moje trzy gwiazdki dla tej książki.

Robin Sharma Klub 5 Rano . Szczęśliwy poranek zmienia wszystko Zobacz więcej
Robin Sharma The 5 AM Club: Own Your Morning. Elevate Your Life Zobacz więcej