The Will of the Many

Okładka książki The Will of the Many James Islington
Okładka książki The Will of the Many
James Islington Wydawnictwo: Gallery / Saga Press Cykl: The Hierarchy (tom 1) fantasy, science fiction
The Hierarchy (tom 1)
The Will of the Many
Gallery / Saga Press
2023-05-23
2023-05-23
9781982141172

Wow, cóż to było za przeżycie! Niech się polski rynek pospieszy z tłumaczeniem, bo, w dobie nagminnego wydawanych wątpliwej jakości książek, jak najwięcej ludzi powinno przeczytać tak dobrze skonstruowaną historię!
Miejsce na półce już czeka na drugą część

Miejsce na półce już czeka na drugą część

Dooobre to! Ciekawy, oryginalny świat (ala Cesartwo Rzymskie),interesujące, barwne postacie no i motyw przewodni, który lubią wszyscy, czyli zemsta ;)
Trochę zalatuje Red Rising Browna, ale zupełnie inny świat szybko zabija te skojarzenia. Generalnie warto, bardzo!

Pochłonąłem całość w kilka dni.
Tytuł jak sie przeczyta opis to można zauważyć sporo podobieństw do Red Rising Browna. 17 letni chłopak którego rodzina trzy lata wcześniej została zamordowana przez - wzorowane na Cesarstwie Rzymskim - Imperium Catenan (zwane też The Hierarchy jak jest w nazwie cyklu) zostaje adoptowany przez wysoko postawionego członka owej Hierarchii po to by zinfiltrował elitarną Akademie do której uczęszczają dzieci wpływowych osób z Imperium. Prawda że brzmi jak RR? Nawet mamy narracje 1 osobową w czasie teraźniejszym a protagonista to taki Darrow/Kvothe czyli osoba nad wyraz sprytna i inteligentna - dużo bardziej od swoich rówieśników. Natomiast po samym początku podobieństwa sie jakoś rozjeżdzały i potem już o tym nie myślałem.
Islington podobnie jak w Licaniusie ponownie pokazuje że wykreowanie ciekawego, złożonego świata z dużą ilością intryg i bohaterów z niejasnymi motywacjami a także świata z interesującym systemem magicznym i prawdawną tajemnicą jest jego mocną stroną. System magiczny, do którego bezpośrednio odnosi sie tytuł, polega na tym że im wyższa pozycja w Hierarchii tym dana osoba pochłania "the will" z większej ilosci osób, co odpowiednio zwielokrotnia siłe uprzywilejowanego osobnika. Sama stopniowo odkrywana tajemnica jest - żeby nie spoilowac - mocno w klimacie Licaniusa. Myśle że nawet do tego stopnia że jak ktoś nie wie kto jest autorem to na koniec i tak mógłby o LIcaniusie w tym kontekście pomyśleć.
Jedynie takie małe zastrzeżenie to że protagonista jest.. zbyt dobry. Jak na grimdark setting wolałbym kogoś kto nie boi sie podejmować wątpliwie moralnych decyzji gdy sytuacja tego wymaga. Ten tutaj jest z gatunku klasycznego dobrego gościa idealisty co by muchy nie skrzywdził. Zresztą troche jak w Licaniusie. Auć.

Samo zakończenie zaskakuje i ma niestety niemały cliffhanger co sprawia że chce sie czekać na kolejny tom, który podobno został zapowiedziany na 2024.

Pochłonąłem całość w kilka dni.

• 🎯 Czekam na ebook PL
  • Eng
  • Do kupienia
  • Czekam na polskie wydanie!
  • Historical Fiction

Dodaj cytat z książki The Will of the Many