What the River Knows

Okładka książki What the River Knows Isabel Ibañez
Okładka książki What the River Knows
Isabel Ibañez Wydawnictwo: Wednesday Books Cykl: Secrets of the Nile (tom 1) fantasy, science fiction
Secrets of the Nile (tom 1)
What the River Knows
Wednesday Books
2023-10-31
2023-10-31
fantastyka powieść historyczna ya Egipt

„What the river knows” reklamowane jako połączenie Mumii oraz Śmierci na Nilu szybko znalazło się na mojej liście do przeczytania. Dzięki przyjaciółce mogłam to przeczytać przed wydaniem w Polsce(mam nadzieję, że wyjdzie u nas) i chociaż nie czuję tutaj mocnego vibe’u Mumii to zdecydowanie podobała mi się ta powieść.
Główna bohaterka, Inez, jedzie do Egiptu gdy otrzymuje list, że jej rodzice zaginęli na pustyni i nikt nie potrafi powiedzieć co się z nimi stało. Inez z racji młodego wieku i bycia kobietą nie jest chętnie witana przez swojego wuja zajmującego się wykopaliskami. Najchętniej odesłałby siostrzenicę do rodzinnej Argentyny i nawet kilka razy próbuje… z marnym skutkiem. Inez to trochę naiwna, w gorącej wodzie kąpana młoda kobieta, która zdecydowanie zawsze stawia na swoim.
Oprócz Inez poznacie także Whita… i tutaj widać największe podobieństwo do Mumii, Whit to trochę mniej miły Rick O’Connell, ale od samego początku z nim sympatyzowałam. Czy będzie tu romans? O tak, chociaż nie tak łatwy jak wszyscy myślimy.
Cała powieść kręci się wokół tematu Kleopatry i jej grobowca, magii zawartej w artefaktach oraz porusza temat brytyjskiej kolonizacji, za co jestem wdzięczna. Cieszę się, że coraz więcej autorów porusza ten temat, ponieważ prawda jest taka, że nikt nas o tym nie uczył. Im jestem starsza tym coraz więcej dowiaduje się o kulturowych przywłaszczeniach czy też ordynarnym okradaniu konkretnego państwa z jego dziedzictwa.
Z minusów tej powieści muszę wymienić jej tempo. Początek fascynujący, potem gwałtowne zwolnienie, znowu fala emocji przy odkryciu grobowca i znowu spadek. Parabola źle się sprawdza w tym przypadku.
Końcówka ciekawa, czekam na drugi tom.
~Idris

Główna bohaterka, Inez, jedzie do Egiptu gdy otrzymuje...

Historia wciągająca niczym ruchome pisaki. Najnowsza książka Isabel Ibañez „Wtat the River Knows” to opowieść o blisko dziewiętnastoletniej Inez Olivierze – pannie z dobrego domu, która w przebraniu wdowy samotnie wyrusza w podróż z Buenos Aires do Egiptu, by odkryć tajemnicę śmierci rodziców prowadzących tam wykopaliska archeologiczne.

Pisarka przenosi czytelników w lata 80 XIX wieku do państwa będącego protektoratem brytyjskim. Razem z bohaterką wędrujemy do Kairu –miasta, które upodobali sobie turyści z całego świata – gdzie bazę wypadową ma jej wuj, który jako ostatni widział państwa Olivierów żywych. Mimo, że Ricardo Marquès jest wybitnie niezadowolony z przybycia siostrzenicy i wysyła swojego asystenta, by czym prędzej wsadził Inez na statek powrotny do Argentyny, zdeterminowanej kobiecie udaje się umknąć panu Hayasowi i dotrzeć do hotelu Shephard’s, gdzie od lat podczas swoich podróży zatrzymywali się jej rodzice.

Zafascynowana Egiptem, gotowa na wszystko, by odkryć prawdę kryjącą się za fatalnym zaginięciem bliskich Inez z uporem walczy o to, by nie zostać odesłaną do domu. Jej działania, choć dyktowane dobrymi chęciami, nie raz wpędzą ją i jej towarzyszy w tarapaty.

„What the River Knows” to genialnie napisana, niesamowicie wciągająca fantastyka historyczna, która pod względem panującej w powieści atmosfery przypominała mi połączenie filmów „Mumia” (miejsce akcji, relacja głównych bohaterów) oraz „Przygód Indiany Jonesa” (wątek archeologiczny, poszukiwanie zaginionych artefaktów i miejsc). Jest to historia pełna tajemnic, niedomówień i przygód z rewelacyjnie opracowanym wątkiem historycznym i szczyptą subtelnej fantastyki – w świecie wykreowanym przez Ibañez przedmioty mogą skrywać w sobie magię, którą wyczuwają niektórzy ludzie i taki dar posiada właśnie Inez, która wykorzystuje go jako kartę przetargową w walce z wujem o udzielenie pozwolenia na dołączenie do jego ekipy badawczej, która prowadzi prace archeologiczne w miejscu, gdzie po raz ostatni pracowali jej rodzice.

Przyznam, że nie spodziewałam się, że „What the River Knows” okaże się powieścią, która spodoba mi się aż tak bardzo, że poświęcę dla lektury cenne godziny snu. Isabel Ibañez stworzyła historię, która wywołała we mnie burzę emocji i niesamowicie trzymała w napięciu - kiedy już zaczęłam czytać powieść, trudno było mi ją odłożyć. Podczas lektury nieustannie czułam zaciekawienie i chęć przekonania się, jak dalej potoczy się podróż Inez, czy bohaterka odkryje prawdę o zniknięciu rodziców i jak rozwinie się jej relacja z Whit’em. Wisienką na torcie okazały się poruszający finał i diablo rozpalający ciekawość, zawierający cliffhanger epilog. Z ogromną niecierpliwością będę oczekiwała premiery drugiego tomu „Sekretów Nilu”.

Pisarka przenosi czytelników w lata...

• 03b. dystopia, PR, urban fantasy, space opera
  • Booktok/Do przeczytania