Chłopki. Opowieść o naszych babkach

Inną ale fascynująca książka. Musiałam się przyzwyczaić do tej narracji. Trochę czasu minęło zanim sięgnęłam po nią z obawy że będzie ciężka trudna. Okazała się jednak dla mnie bardziej przypominająca , ponieważ znam ten obraz wsi, biedoty, braku , ciemnotu - to z własnego dzieciństwa , a także z opowieści mojej babci mojej mamy

Bardzo łatwo i szybko się czyta, chociaż temat jest dość poważny.

Bardzo łatwo i szybko się czyta, chociaż temat jest dość poważny.

Polecam każdemu kto lubi czytać książki o "czymś". W książce jest bardzo dużo informacji szokujących dla mnie, jedną z nich było:
w 1921 ogółem w Polsce analfabeci stanowiż 34% mieszkańców, Francja 6%, Belgia 5% a Czechosłowacja 4%.
I mam taką refleksje, że dzisiejsi 30-40 latkowie będą pamiętać jeszcze historie opisane w tej książce z opowiadań, ale dla kolejnych pokoleń to będzie już abstrakcja.

Ja powiem tak: to nie jest wybitnie napisany reportaż. To nie jest coś, co czytałem z wypiekami. Dla mnie efekt wow zrobiło to, że realnie miałem możliwość w życiu starcia się z osobami, które wiodły takie życie. Te historie ciotki, że wodę nosiła, mąke sama mieliła, na chleb nie było a ja nie jestem wdzięczny za Prince Polo. Byłem mały i myślałem 'no litości, komu ona wciska te farmazony'.

Tymczasem okazuje się, że to wcale nie były kłamstwa. To powoduje, że czytając to co stronę dostawałem policzek w twarz za ignorancję i to mi się bardzo podobało!

Było dużo sprzyjających zbiegów okoliczności, które pozwoliły mu osiągnąć sukces. Po pierwsze, był mężczyzną"

Kiedy skończyłam czytać tę książkę, spojrzałam na górę notatek zrobionych w trakcie czytania i.... zarządziłam rodzinną telekonferencję z moją jakże liczną rodziną. Moja babcia, która już niestety nie żyje od kilkunastu lat, doskonale się wpisuje w wiele postaci opisywanych w tej lekturze. Babcia nie żyje, ale wciąż żyje moja mama i jej siedmioro rodzeństwa, wszyscy urodzeni na podlubelskiej wsi.

Z rozmów i relacji samej mojej mamy oraz jej rodzeństwa, czyli moich wujków i ciotek i ich licznych dzieci bardzo wyraźnie klaruje mi się obraz właśnie takich babek i warunków, o jakich pisze autorka. Niestety, niczego nie zmyśla, wszystko, co opisuje, ma doskonale uwiarygodnione zapiskami, dokumentami i pamiętnikami, tudzież nagraniami autentycznych rozmów z tymi, których nie ma już wśród nas.

Dużo już o tej książce napisano, więc ja nie będę się jakoś rozwlekać ze swoim zdaniem. Powiem tylko tyle, że teraz bardziej rozumiem moją nie za "ciepłą" dla swych wnuków babcię, nie za ciepłą w tradycyjnym rozumieniu tego słowa, jej "babciowość" wnukom okazywana była zupełnie inaczej. Rozumiem też moją mamę, która uważa, że dzieci się nie przeprasza... ale też domyślam się komu i dlaczego ta książka mogła się nie spodobać...

Jedyny mój mini zarzut jest taki, że rzeczywiście trochę za dużo w niej powtórzeń. Czasami jakiś jeden list, jednej i tej samej osoby, przytaczany był kilkakrotnie w zależności od tego, o czym traktował dany rozdział książki. To powodowało pewną monotonię i znużenie. Jednak moja ogólna ocena tej pozycji jest wysoka i wynosi aż osiem gwiazdek.

Takiej książki jeszcze nie czytałam. Jest to reportaż, krótkie przykłady życia poszczególnych kobiet. Co kilka stron autorka pisze o następnej. Nie powiem, że jest to zła książka, ale niestety doczytałam do połowy i mnie znudziła. Ale polecam, ponieważ może się podobać.

Bardzo dobre

Bardzo dobre

Solidny dokument. Momentami łzy same napływały mi do oczu, czego kompletnie nie spodziewałam się po tej lekturze. Trudno uwierzyć, że tak wyglądało życie wielu kobiet i dzieci jeszcze nie tak dawno temu. Każdy z nas ma pewne wyobrażenia na ten temat, ale zapewniam, że te historie są poza naszymi wyobrażeniami. Pozwala spojrzeć z wdzięcznością na to, co mamy.

Zmienia postrzeganie

Zmienia postrzeganie

Szanuję ogrom wykonanej pracy przy zbieraniu historii i pisaniu całej książki.

Szanuję ogrom wykonanej pracy przy zbieraniu historii i pisaniu całej książki.

• Audiobooki