Franc i tajemnica Jantaru

Okładka książki Franc i tajemnica Jantaru Daria Kaszubowska
Okładka książki Franc i tajemnica Jantaru
Daria Kaszubowska Wydawnictwo: Miętówka Cykl: Borkowie i kaszubskie przygody (tom 1) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Borkowie i kaszubskie przygody (tom 1)
Miętówka
2023-09-20
2023-09-20

"Franc i tajemnica Jantaru" Daria Kaszubowska

"... Pamiętaj, by zawsze, nawet w najciemniejszej chwili, pozwolić wzejść słońcu w swoim sercu. Po nocy zawsze przychodzi dzień..."

Wczorajszy dzień spędziłam w świecie baśni, legend i wierzeń kaszubskich. Autorka w piękny sposób przedstawiła nam Kaszuby i ich obyczaje. Wraz z Francem i jego rodzeństwem uczymy się języka kaszubskiego i przeżywamy przygody. Ta książka skierowana jest do dzieci, ale i dorośli odnajdą się w tej historii. Mnie zauroczyła i na pewno sięgnę po drugą część.

"Franc i tajemnica Jantaru" Daria Kaszubowska

Na półkach: , , , , , , , ,

Książka jest rewelacyjna dla dzieci, a także dla dorosłych. Przyznam, że sama miałam wielką frajdę podczas jej czytania.

Na "Franca i tajemnicę Jantaru" natknęłam się przypadkiem, ale historię pokochałam od razu. Jest ona mocno bajkowa, baśniowa, przy okazji przedstawia czytelnikom bogactwo kultury i wierzeń kaszubskich. Myślę jednak, że dla młodszych odbiorców może być miejscami za trudna jeśli chodzi o słownictwo (mojemu prawie ośmiolatkowi musiałam sporo tłumaczyć, a i moja prawie dziesięciolatka miała momentami problemy ze zrozumieniem),jednak można sobie poradzić.

Dzieciaki były zachwycone historią, magią krążącą dookoła i bardzo polubiły rodzinę Borków - Franca, Walerkę, Otylkę i małego Bruna. Kibicowały w ich przygodach i bardzo przeżywały, gdy działo się coś niebezpiecznego. Momentami było naprawdę strasznie, ale od czytania nie dało się oderwać.

Dla mnie ogromną wartością była możliwość poznania wierzeń kaszubskich i zagłębienie się w krainę tak bliską, a tak inną od naszej. W dodatku miło było porównywać z mitologią słowiańską, którą zaczynam się coraz bardziej interesować. Oraz dała mi sporo przemyśleń i pomysłów na przyszłość.

Czytaliśmy "Franca i tajemnicę Jantaru" w e-booku i już nie możemy się doczekać aż egzemplarz papierowy wpadnie nam w ręce i będziemy mogli podziwiać ilustracje, które w telefonie były po prostu bardzo małe. Koniecznie zabierzemy się za drugi tom!

Polecamy (całą trójką) bardzo mocno dzieciom i dorosłym, szczególnie osobom, które lubią takie klimaty baśni i magii otaczającej nas w codziennym życiu.

Przyjemna lektura do czytania z dziećmi (tak od 6-13 lat).
Klimatyczne ilustracje, szkoda że ich tak mało!

Przyjemna lektura do czytania z dziećmi (tak od 6-13 lat).
Klimatyczne ilustracje, szkoda że ich tak mało!

#czytelnicze podróże polski styczeń z Natalią kursywa
#Styczeń jest kobietą

"(...) tu i tam błyszczały w słońcu jeziora i stawy rozsypane niczym klejnoty, rzeki wiły się jak srebrzyste wstążki, pomiędzy wsiami biegły urokliwe dróżki i rosły gęste, tajemnicze lasy"

"Nie obwiniaj się. To nie nasza wina. Mumocze to mistrzowie kłamstwa. Jak wszystkie stworzenia o złych sercach"

"Pamiętaj, by zawsze, nawet w najciemniejszej chwili, pozwolić wzejść słońcu w swoim sercu"

Przeczytana w e booku na legimi. Fabuła książki jest osadzona na Kaszubach w znaczeniu miejsca akcji ale też odwołań do kaszubskiego folkloru, wierzeń, zwyczajów, języka. Pięknie wydana - na początku rozdziałów kaszubskie motywy. Czuć w tej książce umiłowanie autorki dla Kaszub i za to duży plus. Akcja jest dosyć ciekawa, choć dla mnie jako dorosłego momentami lekko zgrzytała. Niemniej jednak myślę że młodszy czytelnik będzie zadowolony, momentami można się troszkę bać więc polecam lekturę razem z dzieckiem
Doceniam i stąd te 8 gwiazdek. Jeśli będzie 2 tom a chyba taki jest plan, to chętnie przeczytam

#czytelnicze podróże polski styczeń z Natalią kursywa
#Styczeń jest kobietą

Niezależnie od tego, czy byliście kiedykolwiek na Kaszubach, dziś zapraszam Was w podróż przepełnioną magią, cudownością, radością z odkrywania rodzimego dziedzictwa...
Daria Kaszubowska (jakie piękne, znaczące nazwisko! 😃) napisała książkę dedykowaną młodym czytelnikom i sięgnęła przy tym obficie do folkloru nadmorskich ziem, aby opowiedzieć historię rodzeństwa, które po latach tułaczki po kraju wreszcie wraca z rodzicami tam, skąd pochodzą.
Na pierwszy plan wysuwa się najstarszy z czworga dzieci, Franc Bork.

Rodzina zamieszkuje w pensjonacie sióstr mamy Franca, Walerki, Otylki i Bruna.
Do rozwikłania mają zagadkę zniknięcia Jantaru, ale też odkrywają swoją tożsamość kulturową, poznają krainę, z której się wywodzą.
Autorka naszpikowała książkę ogromem informacji o wierzeniach i obyczajach Kaszubów.
Nie brakuje też oczywiście języka kaszubskiego, a że dzieci nie bardzo potrafią się nim posługiwać to uczymy się razem z nimi.

Kaszuby z książki Darii Kaszubowskiej to kraina jak z najlepszych powieści fantastycznych.
Przedstawiony świat jest tak naturalny i realistyczny, a przy tym pełen magii, stworów i obrzędów, że nie sposób się nie zachwycić.
Autorce połączenie świata z wyobrażeń ze światem prawdopodobnym wyszło bardzo naturalnie.
Dodatkowym plusem jest wartka akcja, ciekawe przygody i bardzo sympatyczni bohaterowie dziecięcy.
Wszystko to składa się w spójną całość, książka jest bardzo dobrze napisana, przemyślana i z pewnością będziecie zachwyceni wyprawą na Kaszuby w takiej wersji.
Ze swojej strony baaardzo Wam polecam i już ostrzę sobie apetyt na kolejną część tej serii 🙂

Stosy pudeł, pospieszne upychanie niewielkiej ilości posiadanych rzeczy, ostatnie spojrzenie na miejsce, które było... miejscem do życia zbyt krótko by nazywać je domem. Zmiana. Kolejna, przy której można zgubić rachubę. Takie życie - pozbawione korzeni, przyjaciół i ulubionych miejsc - wiodą Franc i jego rodzeństwo. Przed czym lub przed kim uciekają ich rodzice?

Pewnego dnia wszystko się zmienia. Trafiają na Kaszuby, więc wracają do... domu. Tu chłopiec w końcu czuje, że jest u siebie. Mimo obecności dziwnych stworzeń, czyhających niebezpieczeństw i nieustannego przenikania się tego, co realne i pozaziemskie. Tu Franc podejmuje walkę o oczyszczenie swoich rodziców z zarzutów zdrady. Tu poznaje przyjaciół i uczy się czym jest współpraca, odpowiedzialność i wspólnota. Tu odkrywa swoją tożsamość i prawdę o sobie. Tu niejako rodzi się na nowo, jako świadomy swojego pochodzenia Kaszub.

"Franc i tajemnica jantaru" Darii Kaszubowskiej to porywająca przygodówka osadzona w ukochanych stronach autorki - na Kaszubach. Silnie czerpiąca z lokalnych wierzeń, kultury i sztuki. W tej powieści przeplata się niebezpieczna przygoda z kaszubskimi legendami kreując świat na pograniczu rzeczywistości i fantastyki, których granice trudno uchwycić. Dzięki temu historia nabiera wyjątkowej głębi, tworząc aurę, która zachwyci każdego pasjonata folkloru, alternatywnych światów i dynamicznych przygód. Pozostawi też pytanie o własną tożsamość i o to, czy decyduje o niej urodzenie i pochodzenie, czy szczera potrzeba przynależność do danej społeczności...

Myślę, że wielu będzie tą książką zachwyconych. Choć może pojawić się też przesycenie nadmiarem "kaszubskości", lecz mimo wszystko warto poznać tę historię.

Pewnego...

Cudowna książka nie tylko dla dzieci. Już nie mogę się doczekać drugiej części. Polecam.

piękna okładka

piękna okładka

Baśń, co dzieje się współcześnie, są m. in. telefony komórkowe i laptopy.
Ale jak w każdej baśni jest walka Dobra ze Złem, są magiczne istoty, jest współdziałanie tych, co mają wspólny cel.
Tu celem jest przetrwanie Kaszubów, ich języka i obyczajów - bo one będą dopóki będą ci co mówią "Jo jem Kaszeba".
Pięknie napisana piękna historia, w którą zasluchalam się jak małe dziecko 😁

Baśń, co dzieje się współcześnie, są m. in. telefony komórkowe i laptopy.
Pięknie napisana piękna historia, w którą zasluchalam się jak małe...

cudowna!

cudowna!