Zemsta

Okładka książki Zemsta Daria Kaszubowska
Okładka książki Zemsta
Daria Kaszubowska Wydawnictwo: Wydawnictwo FLOW Cykl: Saga kaszubska (tom 2) literatura obyczajowa, romans
Saga kaszubska (tom 2)
Wydawnictwo FLOW
2023-11-15
2023-11-15
Saga Wojna Kaszuby

Bardzo dobra książka. Naprawdę zżyłam się z bohaterami. Ujmują mnie ich skrajnie różne charakery i spojrzenie na świat. Jest pod wrażeniem w jaki sposób autorka wplotła tak wiele informacji historycznych w aryciekawe wątki obyczajowe! Czytanie Sagi Kszubskiej to prawdziwa przyjemność!

Cieszę się, że mam trzeci tom Sagi, bo zakónczenie wbiło mnie w fotel.

Cieszę się, że mam trzeci tom Sagi, bo zakónczenie wbiło mnie w fotel.

Jeszcze lepsza niż pierwsza część sagi - nie mogłam się oderwać od lektury

Jeszcze lepsza niż pierwsza część sagi - nie mogłam się oderwać od lektury

To moje kolejne spotkanie z twórczością autorki i drugie z #sagakaszubska. Książka "Zemsta" jest drugim tomem owej sagi i zarazem kontynuacją powieści "Sztorm". Książki te należy czytać w odpowiedniej kolejności żeby zrozumieć wszelkie zależności oraz ciąg przyczynowo - skutkowy wszystkich wydarzeń. Daria pierwszy tom zakończyła w taki sposób, że moje serce dosłownie na chwilę stanęło i jak na szpilkach wyczekiwałam dalszych losów bohaterów. Stylistyka i język jakim posługuje się autorka jest bardzo lekki i przyjemny w odbiorze, co sprawia, że książkę czyta się w zawrotnym tempie. Świetnie, że są tłumaczenia kaszubskich słów, zwrotów, które niesamowicie ubarwiają tą powieść. Fabuła została w niesamowicie interesujący sposób nakreślona, przemyślana, dopracowana i bardzo dobrze poprowadzona. Bohaterowie natomiast zostali genialnie i bardzo autentycznie wykreowani, dodatkowo są różnorodni, borykają się z różnymi problemami, mają swoje wady i zalety, tak jak my popełniają błędy, postępują pod wpływem emocji, a co za tym idzie, nawet mimo dzielących nas lat i okoliczności, śmiało możemy się z nimi utożsamić w wielu kwestiach, podzielając podobne bolączki i dylematy moralne. Ponownie razem z rodzinom Stoltmanów przeniosłam się na Kaszuby. Autorka w niesamowicie plastyczny oraz pobudzający wyobraźnię sposób nakreśliła to co działo się w tamtym okresie na ziemiach kaszubskich oraz z czym musieli się zmagać mieszkańcy tamtego obszaru. Z dużym zaangażowaniem śledziłam to co działo się w życiu bohaterów oraz jak wszystkie toczące się wokół nich wydarzenia wpływają na relację rodzeństwa, ich rodzin oraz pobliskich mieszkańców. Autorka w niesamowity sposób kreśli portrety psychologiczne wszystkich postaci. Tak naprawdę ciężko było przewidzieć jak potoczą się ich losy oraz jakie konsekwencje będę miały ich niektóre decyzję. Ta książka wywołała we mnie lawinę emocji oraz wzruszeń, a ilość niespodziewanych zwrotów akcji przeszła moje najśmielsze oczekiwania. Daria poraz kolejny zakończyła tom w taki sposób, że moje serce dosłownie prawie stanęło... Cudownie spędziłam czas z tą książką i zabieram się czym prędzej za kolejny tom! Polecam!

dobre...............

dobre...............

📖 Z sagami jest tak, że często wszystkie części nie są równe. Jakiś tom podoba nam się bardziej od drugiego. Rzadko się zdarza, by wszystkie były znakomite i na takim samym poziomie jeżeli chodzi o historie, wątki i styl. Saga Kaszubska jest właśnie taka. Wszystkie te tomy są znakomite i wciągają czytelnika od razu.
📕 "Sztorm", "Zemsta" i "Krew" przedstawiają historię rodziny Stoltmanów, którzy mieszkają na Kaszubskiej wsi. Poznajemy jej historię na przełomie ważnych wydarzeń historycznych i odradzającej się Polski, a wszystko to w mroku poznania zabójcy ojca. Wszystkie te tomy przedstawiają życie każdego z członków tej rodziny, ich wzajemne relacje, miłości, porażki czy śmierć. Poznajemy też niełatwe ich relacje z sąsiadami, czy trudne wybory, przed, którymi stawia ich życie.
📕" Saga Kaszubska" to też obraz niełatwego życia na Kaszubskiej wsi w czasach burzliwych zmian zachodzących w Polsce. Możemy poznać zwyczaje mieszkańców, obyczaje, a także radości i troski. Zapoznamy się z gwarą kaszubską, czy słuchając audiobooka z pięknymi pieśniami tego regionu.
📕 Jestem właśnie po zakończeniu trzeciego tomu i jestem w zachwycie...takie aaaaa jakie to świetne. Czytałam wszystkie tomy ciągiem i miałam wrażenie, że jest to jedna długa historia. Wszystkie tomy są na takim samym poziomie, historie się bardzo dobrze przeplatają, nie ma tu uczucie, ze coś jest po macoszemu potraktowane. Bohaterowie, zarówno pierwszo jak i drugo planowi, są bardzo dobrze wykreowani. Historie członków rodziny są zaskakujące i tak prawdziwe, że czytamy całość z wypiekami na twarzy, bo często nie są takie jak sami możemy zakładać. Ogromnym plusem autorki jest łatwość wkomponowania tła historycznego i zmian zachodzących w świecie w tamtym okresie do losów zwykłej rodziny. Całość jest uzupełniona gwarą kaszubską, którą możemy tu poznać. Książki bardzo szybko się czyta, ponieważ autorka ma lekkość pióra i bardzo dobry styl.
Mamy tu wszystkie ludzkie emocje, od śmiechu poprzez łzy, strach, oczekiwanie czy zaskoczenie. To naprawdę bardzo dobre książki obyczajowe z tłem historycznym, które pochłoną nas do reszty. Mnie wszystkie części pochłonęły i mam niedosyt bo chciałabym jeszcze i jeszcze. Liczę, że to nie koniec, bo jestem ciekawa dalszych losów bohaterów Sagi Kaszubskiej. Bardzo dziękuję autorce za te trzy części, to była ogromna przyjemność czytania i słuchania każdego z tych tomów.

📕 "Sztorm", "Zemsta" i "Krew" przedstawiają historię...

Doskonała!
Kontynuacja sagi kaszubskiej o rodzinie, która - choć wiele już wycierpiała - ma przed sobą jeszcze więcej trudów...

Od tej historii trudno się oderwać, a po ukończeniu pierwszego tomu ręce od razu rwały się do kolejnego i kolejnego... Z książki na książkę wsiąkam w styl autorki. Czekam niecierpliwie na kolejne części!

Doskonała!

Bardzo dobra opowieść. Czyta się z zapartym tchem... Nie mogę się doczekać dalszych losów tej kaszubskiej rodziny. Polecam!

Drugi tom sagi kaszubskiej ugruntował moją sympatię do rodziny Stoltmanów i zakończył się w takim momencie, że zaraz sięgam po tom trzeci.

Lepsza od części 1, więcej się dzieje, bohaterowie nabierają kolorów.

Lepsza od części 1, więcej się dzieje, bohaterowie nabierają kolorów.

• Obyczajowe
  • Audiobooki