Odyseja kosmiczna 2010

Okładka książki Odyseja kosmiczna 2010 Arthur C. Clarke Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Odyseja kosmiczna 2010
Arthur C. Clarke Wydawnictwo: Rebis Cykl: Odyseja Kosmiczna (tom 2) Ekranizacje: 2010: Odyseja kosmiczna (1984) Seria: Wehikuł czasu [Rebis] fantasy, science fiction
Odyseja Kosmiczna (tom 2)
Wehikuł czasu [Rebis]
2010: Space Odyssey
Rebis
2023-01-24
1995-01-01
1983-01-01
Ekranizacje:
2010: Odyseja kosmiczna (1984)

Wyróżniona opinia i

Odyseja kosmiczna 2010

przeczytanych książek 289 napisanych opinii 288

Wreszcie zacząłem znów sięgać po klasykę - dzięki genialnej serii Rebisu. Nie zawsze jestem zachwycony, czasem bywam wręcz znudzony, ale mimo wszystko mam wreszcie okazję i motywację, by zmierzyć się z wizjami sprzed lat. Odyseja kosmiczna 2010 jest akurat tą świetną pozycją. Po przeczytaniu części pierwszej - 2001 byłem umiarkowanie zadowolony z lektury. Teraz trafiłem na okres, w którym nadmiar pracy sprawił, że nie miałem siły czytać książek i tak w sumie niewielka gabarytowo lektura zajęła mi prawie dwa tygodnie. Niemniej ostatnie 200 z 340 stron przeczytałem w trzy. Początkowo byłem lekko znudzony, ale im bliżej końca tym robiło się ciekawiej, aż do świetnego końca. Przypuszczam, że w lepszym okresie przeczytałbym całość znacznie szybciej i lepiej mógłbym poczuć historię, ale teraz z niecierpliwością (i obawą, bo trafiłem przez przypadek na niepochlebne opinie) na kolejne dwie części, które już czekają na półce...

Daję jej taką samą ocenę jak pierwszej części, choć w pierwszej części była ciekawsza fabuła - tu za to na plus jest staranniejsze rozwinięcie postaci i ogólnie lepszy warsztat literacki autora, fajnie się to czyta. Niestety choć pierwsza część, pomimo swoich wad, była wciągająca, o tyle tu fabuła z lekka zawiodła... Wyścig pomiędzy krajami wydawał się ciekawy, dopóki znienacka Clarke nie urywa go zagładą chińskiej załogi - chyba tylko po to to wszystko było, żeby pokazać, że na Europie jest życie, ale jakoś żal mi tego wątku, bo urwał się nagle i niepotrzebnie. Motyw zamiany Jowisza w drugą gwiazdę naszego układu był bardzo ciekawy, ale wydawał mi się nagły i jakby "zapchajdziurą" - zakładam, że autor po prostu robi sobie podkładkę pod następne części i jestem ciekaw, jak to pociągnie.

Najciekawszymi wątkami powieści były chyba wstawki z bytem, który był kiedyś Bowmanem oraz doktor Chandra przywracający do "życia" HALa... Główna postać, Heywood Floyd, też dobrze napisana.

Na koniec warto wspomnieć, że nie mam w sobie ani krzty zrozumienia dla decyzji autora, by drugą książkę pisać jakby w pierwszej lecieli w okolice Jowisza, a nie Saturna - przecież to kontynuacja książki, a nie filmu Kubricka. Utrudnia to powrót do historii i bardzo mnie irytowało.

Dobra kontynuacja świetnej książki, która była podstawą dla genialnego filmu Stanleya Kubricka.

Powieść można zaliczyć do prozy chodzonej. Nie mamy tutaj akcji. Mamy tu rozmowy, dywagacje oraz pewna tajemnica, mistycyzm, która unosi się nad światem przedstawionym.

Powieść polecam.

Powieść polecam.

Po dziewięciu latach od katastrofy misji na Jowiszu naukowcy postanawiają znów wyruszyć w kosmos, by dowiedzieć się, co tak się stało, jaka była przyczyna i by się więcej nie powtórzyła. Niespodziewanie okazuje się, że to jest wyścig z czasem, to samo postanowili zrobić Chińczycy. Kto wygra ten wyścig i co zastanie na miejscu?

Już od dawna miałam w planach przeczytać tę książkę. Gdy zobaczyłam, że będzie wznowienie wiedziałam, że to będzie świetna okazja, by wreszcie to zrobić. Pierwsze wydanie książki miało miejsce ponad czterdzieści lat temu. Przez ten czas wiele się zmieniło, jednak z zainteresowaniem czytałam, jak autor wyobraził sobie przyszłość.
Sięgając po nią, sama nie wiem, czego oczekiwałam, ale jednak mi czegoś zabrakło. Może temu, że już mam przeczytanych trochę książek o podboju kosmosu. Akcja książki toczy się praktycznie w takim samym tempie. Nie mamy nagłych zwrotów akcji. To jednak możemy rozkoszować się wycieczką na Jowisz oraz co tam niezwykłego się stało. Była to swojego rodzaju podróż. Książkę czytało mi się bardzo dobrze i przyjemnie. I choć nie do końca dostałam, co oczekiwałam, to jednak warto było po tę pozycję sięgnąć.

Już od dawna miałam w planach przeczytać tę...

Druga z czterech książek Odysei Kosmicznej. Ciekawe pomysły i na pewno nie jest to książka, która ma jedynie korzystać ze sławy pierwszej części. Spoilerować nie zamierzam, ale jest kilka momentów, które dają do myślenia. Artur C. Clark ewidentnie odrobił robotę.

Z każdym kolejnym słowem, zdaniem, rozdziałem przez „Odyseję kosmiczną 2010” płynnie przemierza się Układ Słoneczny. Arthur C. Clarke ponownie zabiera nas w okolice Jowisza i jego satelitów. Misję realizuje amerykańsko-rosyjska jednostka „Leonow”, dotyczy ona badań planety, ale również zweryfikowania wydarzeń na statku „Discovery”, który utknął przy gigancie niemal dekadę wcześniej. Nadal nie wiadomo, co stało się z Bowmanem i czy uda się nawiązać kontakt z Halem. Uczestnicy lotu mają również obserwować monolit, który pojawił się w I części. W tle polityczne przepychanki w kosmosie z chińskim statkiem „Tsien” oraz rodzinne rozterki dra Floyda.
Mimo, że ta pozycja jest krótsza, na jej kartach dzieje się bardzo wiele. Wydarzenia są niezwykle ciekawe, nie sposób ich nie śledzić i nie myśleć o nich w chwilach, gdy dalej czytać nie można. Mnie zachwycają opisy kosmicznych zmagań, realiów, zachowań bohaterów. Już nie mogę doczekać się kolejnych części :)

12 listopada 2017 roku podczas Targów Książki w Katowicach udało mi się zakupić książkę pt. "2001. Odyseja kosmiczna". Tytuł ten wydany był przez Wydawnictwo Amber w 1997 roku. We wrześniu 2022 Dom Wydawniczy Rebis wznowił ten tytuł, a następnie 24 stycznia oraz 25 lipca pojawiły się kolejne części tego cyklu. Pod koniec października ma pojawić się ostatnia czwarta część.

W styczniu tego roku zacząłem czytać pierwszą część Odysei, jeszcze w jej starym wydaniu. W drugiej połowie lipca udało mi się zdobyć "Odyseję kosmiczną 2010" oraz "Odyseję kosmiczną 2061" i praktycznie od razu zacząłem czytać drugi tom. Część ta opowiada o wydarzeniach z roku 2010 (czyli 9 lat po pierwszej części). Właśnie wtedy połączona ekspedycja amerykańsko-rosyjska wyrusza na orbitę Jowisza, aby dotrzeć do pozostawionego tam statku "Discovery". Jednak nie tylko oni wyruszają w podróż przez kosmos. Wyrusza tam także ekspedycja chińska i w przestworzach rozpoczyna się wyścig o to, kto pierwszy dotrze do statku i odkryje pozostawione tam tajemnice.

Trzeba pamiętać, że nieopodal Jowisza nadal znajduje się znany z pierwszej części monolit. Jeśli chcecie dowiedzieć się kto wygrał wspomniany wcześniej wyścig, zapraszam na karty powieści. W książce też uda się poznać część tajemnic monolitu, ale ja Wam nie powiem jakie one są.

Chciałbym Wam powiedzieć, że Arthur C. Clarke stworzył niezapomniane dzieło od którego trudno się oderwać. Autor ten miał niesamowite pomysły, które pojawiły się w tej, jak i w innych częściach tetralogii. Uważam, że ten człowiek miał nieograniczoną wyobraźnie i potrafił wciągnąć czytelnika w stworzony przez siebie świat, a dokładniej rzecz ujmując światy.

Tytuł ten ma 354 strony, do przeczytania których potrzebowałem siedmiu dni oraz siedmiu posiedzeń, co plasuje tę książkę na 111 miejscu spośród 228 przeczytanych na Tronie. Jest to całkiem przyzwoity wynik. Teraz gdy jestem już po lekturze trzech części, mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że ta część jest dotychczas najlepsza i zdecydowanie Wam ją polecam.

Czy odyseja dalej jest odyseją, kiedy ktoś podąża śladami oryginalnego "Odyseusza", ale z lepszym sprzętem, mapą i bez morderczego, samoświadomego komputera na pokładzie?

Sequel oryginalnej "Odysei" jest lekturą bardzo przyjemną jeśli lubicie klasyczne sci-fi, a eksploracja kosmosu i związane z nią technikalia zajmowały kiedykolwiek Wasze myśli. Przyjemną i dającą mnóstwo frajdy, ale przynajmniej w moim odczuciu nieszczególnie angażującą. W trakcie czytania nie mogłem opędzić się od pytania "czy ta książka była potrzebna?". Nie dlatego, że jest źle napisana czy nie warta uwagi - wręcz przeciwnie, "Odyseja" jest bardzo solidną pozycją i cieszę się, że miałem okazję ją poznać. Mam na myśli bardziej kontekst fabularny - w porównaniu do swojej poprzedniczki jest dużo bardziej… listem miłosny skierowanym do eksploracji kosmosu i idei życia pozaziemskiego niż wciągającą historią. Clarke porzuca wiele z tego, co stanowiło cloud tomu pierwszego, a elementy, które wracają są zmienione zarówno dosłownie jak i w przenośni.

Całość "Odysei" jest wypełniona dialogami i zachwytem nad kosmosem - dla mnie jest to osobiście plus, ale jeśli szukacie czegoś ze sporą dozą akcji to raczej nie tutaj. Momentów wzbudzających napięcie jest raptem kilka i opisane są w sposób zdystansowany i spokojny - ma to pewien dodatkowy smak biorąc pod uwagę kontekst fabularny, a zwłaszcza zakończenie, ale nie każdemu przypadnie do gustu.

Jak wspomniałem, chociaż osobiście bawiłem się w trakcie lektury dobrze i nie żałuję spędzonego z nią czasu to nie czułem się również szczególnie zaangażowany. Utarczki słowne postaci, dywagacje nad naturą kosmosu i odkryć czy obserwowanie stanu emocjonalnego małej grupy ludzi zamkniętych w jeszcze mniejszej przestrzeni potrafi być interesujące, ale w wykonaniu Clarke'a przypomina to bardziej film dokumentalny niż fabularny.

2065

Klasyka gatunku, trzyma wysoki poziom poprzedniej części, już po kilkudziesięciu stronach mocno wciąga w kosmiczne podróże, przemyślenia i obserwacje bohaterów. Fajnie oddane opisy eksploracji kosmosu, sci-fi w najlepszym wydaniu.

Żaden z elementów "Odysei kosmicznej 2010", oglądany w oderwaniu od reszty, nie jest zły ani obraźliwy, a jednak całość mam ochotę określić słowem "kiepska", a może nawet "miałka". W zasadzie nie dowiadujemy się tu niczego istotnego, co nie było już zakomunikowane w "Odysei 2001", więc jako sequel powieść ta jest dość rozczarowująca. Nie nadrabia tego braku ani postaciami, ani fabułą, ani wizją świata przedstawionego, ani akcją, ani suspensem. Dawno nie czytałem książki tak pomijalnej. Ocena może wydawać się niska, bo w końcu Clarke nie pisze też odpychająco, ani nie popełnia szkolnych błędów. Niemniej trudno mi potraktować tę powieść łagodnie, skoro jedynym uczuciem, jakie ze mnie wydobyła, było rozczarowanie.

• Science Fiction
  • Audiobooki