Koneser

Okładka książki Koneser Joanna Opiat-Bojarska
Okładka książki Koneser
Joanna Opiat-Bojarska Wydawnictwo: Empik Go Cykl: Burzyński i Majewski (tom 2) Seria: Czarna seria kryminał, sensacja, thriller
Burzyński i Majewski (tom 2)
Czarna seria
Empik Go
2022-05-25
2022-05-25
literatura polska

Ksiazke czyta sie lekko ze smakiem .W powiesci autorka ujela latwy zarobek porzez handel ludzmi i organami .Polecam!!!

Drugi tom serii kryminalnej z Burzyńskim I Majewskim.

Wakacyjny czas mieszkańców Poznania burzy makabryczna wiadomość, znaleziono zwłoki kobiety a wkrótce kolejne, tym razem mężczyzny.
Dokąd zaprowadzi czytelnika dochodzenie zgranej pary policjantów ? Policjantom pomoże Anita Broll antropolog sądowa która odegra równie znaczącą rolę, bez niej byłoby kiepsko.

W książkach autorki podoba mi się, że zawsze koncentruje się na sprawie kryminalnej nie zbaczając w niepotrzebne rejony. Solidne przygotowanie i poznanie tematu przenosi się na stworzenie interesującej fabuły, a tematyka poruszana w każdej części jest z pewnością aktualna i prawdopodobna.
Mnie się podobało, polecam.

Drugi tom serii kryminalnej z Burzyńskim I Majewskim.

W książkach...

Nie wiem ile razy to powtarzałam, ale to jak Asia przeplata problemy społeczne ze sceną kryminalną, to jest po prostu majstersztyk. Sprawy o których na co dzień nie myślimy, a po książce potrafimy docenić i stwierdzić, że jednak nasze „nastoletnie czasy” były jednak udane.

Jeśli ciekawią Was tematy handlu ludźmi lub organami, to tak – musicie sięgnąć po Konesera. Całość dopełnia postać Anity Broll i opisy jej pracy w antropologii.

Mi po prostu brak słów i zamiast cytatu wrzucam Wam fragment, który przeczytałam niemal na wstrzymanym oddechu.

„…sama nie wie, ile ma lat. Pamięta tylko, że została sprzedana do burdelu jako mała dziewczynka. (…)

- Wiadomo, że Azjatki i Afrykanki są łakomymi kąskami, zwłaszcza w burdelach w całej Europie, a to sprawia, że uzyskują dobrą cenę. Ale żeby matki sprzedawały dzieci, to się nie mieści w głowie, prawda?

- Można jedynie cieszyć się, że czasem uda się je wyrwać ze szponów mafii i odesłać do domów.

- Kiepskie pocieszenie. Większość z nich nie ma gdzie wracać. Wie pani, że ostatnio mieliśmy dziewczynę z Nigerii? Musiała przejść Saharę, żeby przylecieć do Europy. We Włoszech miała opiekować się dzieckiem. Jej rodzina była dumna, że córka wyjedzie za granicę, że zarobi pieniądze. Na miejscu oczywiście okazuje się, że nie ma dziecka… za to są klienci. Nigeryjka protestowała, nawet chciała iść na policję. I co zrobiła kobieta, która sponsorowała jej przylot do Włoch? Odprawiła wudu. Zabiła kurczaka, wyciągnęła wnętrzności, zmieszała z krwią dziewczyny i whisky, a potem kazała jej to zjeść. Nigeryjka wszystko popiła wodą. Taką, co ma stać w organizmie przez sześć lat. Tak jej mówiono. Wiara ma ogromną siłę. (…) Stręczyciele nigeryjscy mogą być oddaleni o tysiące kilometrów, a dziewczyny i tak grzecznie dla nich pracują. Jeszcze przed wyjazdem z kraju odprawiają wudu. To pakt na całe życie. Widziała pani kiedyś przerażenie w oczach opowiadających o tym dziewczyn?"

Zachęcona 1 częścią sięgnęłam po kolejną. Niestety zawiodłam się.. Spodziewałam się czegoś lepszego literacko i dopracowanego wątku kryminalnego, a dostałam raczej dość naiwną wprawkę literacką. Zbyt dużo wad, aby je opisywać. Raczej nie sięgnę po kolejne części.

Już dawno przymierzałem się aby sięgnąć po kontynuacje przygód poznańskich policjantów. Na początku roku natknąłem się na tego audiobooka i postanowiłem spróbować. To była moja pierwsza przygoda z taką formą poznawania historii-zdecydowanie wolałem do tej pory formy papierowe. Po wielu wielu podejściach udało mi się skończyć:) Męczyłem się strasznie-ale nie przez zawartość tylko właśnie przez tą formę- zupełnie nie przemówiła do mnie lektorka. Sama opowieść bardzo ciekawa i gdyby to była książka to pewnie skończyłbym ją w jeden wieczór a tak zeszło prawie 3 tygodnie:) Nie pokochaliśmy się z audiobookami ale za jakiś czas dam im jeszcze jedną szansę.

Mało się dzieje jak dla mnie... :)

Mało się dzieje jak dla mnie... :)

Para Burzyński-Majewski skradła moje serce.....książkę przeczytałam duszkiem, akcja wciągająca i dająca wiele kombinacji, a na końcu bez zaskoczenia, zło ukrócone....warto przeczytać

Bardzo dobrze zrobiony research jeśli chodzi o temat transplantacji narządów. Wątek kryminalny trochę mało wyostrzony, coś się dzieje ale nie w takim tempie w jakim by mogło się dziać. Akcja powieści rozgrywa się na dwóch płaszczyznach: jako wywiad z osobą, która handlowała ludzkimi narządami oraz jako tok sprawy policjantów.

Po ostatnich nietrafionych kobiecych lekturach zdecydowałam się na coś mocniejszego i wybrałam "Konesera" Joanny Opiat-Bojarskiej z Czarnej Serii sensacyjnych kryminałów.

W lesie pod Poznaniem zostają znalezione szczątki nieznanej kobiety. Kilka dni później na terenie dawnego pruskiego fortu grupa poznańskich geokeszerów odnajduje ciało mężczyzny.
Poznańscy policjanci Burza i Młody szybko wiążą oba zabójstwa ze sobą. Pomaga im w tym zimna i powściągliwa antropolog Anita Broll.
Wszelkie poszlaki prowadzą do półświatka poznańskiego sexbiznesu i handlowania ludzkim ciałem.

"Koneser" to niesamowity kryminał z głębokim dnem, mądrą puentą i wartką akcją. Pisarka prowadzi czytelnika torem prowadzonego śledztwa, a jednocześnie co jakiś czas przerywa go intrygującym wywiadem ze stopniowo poznawanym samcem alfa.
Okazuje się, że wyrażenie "handel żywym towarem" można rozumieć bardzo szeroko i na wiele sposobów, które tutaj przemilczę, by nie wyjawiać fabuły powieści. Dla mnie zwroty w znaczeniu tego wyrażenia były tak odkrywcze, że polecam samodzielnie przekonać się, co pisarka ukryła w powieści. Naprawdę warto!

Poza wątkiem kryminalnym i handlem żywym towarem książka porusza kwestię rodzicielstwa. W "Koneserze" poznaje się wiele typów rodziców i ich sposobów wychowania. W każdym jednak przypadku zastanawiało mnie, czy jest jakaś granica kontroli w znaczeniu zainteresowania rodzica życiem dorosłego dziecka i z jakiego powodu jedni przyjmują na wiarę, że dziecko, które się od nich wyprowadziło, dobrze sobie radzi i postępuje właściwie, a inni powodowani jakimś wewnętrznym niepokojem obserwują i do końca wiary zapewnieniom dzieci nie dają. Na ile fakt, że dziecko staje się dorosłe i wyprowadza się z rodzinnego domu jest rodzajem ulgi, a na ile kwestią zaufania. Zastanawia mnie, dlaczego rodziców nie niepokoi fakt, że dziecko szuka wymówek, by ich nie odwiedzić i nie spędzić z nimi czasu. Dla mnie byłby to sygnał alarmowy. Tymczasem i w książce, i w realnym życiu rodzice dorosłego dziecka jakby utracili rodzicielski instynkt.
Na szczęście przykłady Burzy czy Anity Broll pozwalają myśleć, że miłość rodzicielska nie kończy się w momencie ukończenia przez dziecko 18 lat.

W książce pojawia się epizod geocachingu, w który wkręciłam się kilka lat temu. Pisarka zwraca uwagę, że uzależnienie od podobnych akcji powoduje, że nieważne jest np. dobro śledztwa, a przygotowanie świetnej skrytki, w dodatku z nutą pikanterii umieszczenia jej w miejscu zabójstwa. Niestety wśród geokeszerów zakładających takie skrytki są osoby, które z niczym się nie liczą. W Warszawie jest szereg takich skrytek, które powodują dewastację roślinności, bo właściciel skrytki nie pomyśli, że żeby ją zdobyć, ludzie będą wchodzili na młode drzewa i deptali młode nasadzenia. Skrytki są chowane w starych murach, co z kolei skutkuje taką penetracją, że są powoli rozbierane przez poszukujących.

Najważniejszym jednak wątkiem, który jednocześnie jest przesłaniem książki, jest coś, czego tu nie ujawnię, ale naprawdę zachęcam do samodzielnego poznania. Książka szybko zaciekawia, trudno się od niej oderwać i w związku z tym jest lekturą na jedyne kilka godzin. Polecam!

Poznańscy policjanci...

Bardzo dobrze skonstruowana historia, ciekawie poprowadzona i do końca trzymająca fason.😁Burza i Młody to dwaj policjanci z kryminalnego o różnych doświadczeniach życiowych i zawodowych, temperamentach i skrajnym podejściu do pracy ... dużo różnic a w konsekwencji świetny zespół.Trudny temat prostytucji,handlu narządami ale trzeba o nich mówić mimo wszystko a moze przede wszystkim.

• Kryminał
  • 2017