Nasza słodka tajemnica

Okładka książki Nasza słodka tajemnica Ninni Schulman
Okładka książki Nasza słodka tajemnica
Ninni Schulman Wydawnictwo: Amber Cykl: Magdalena Hansson (tom 4) kryminał, sensacja, thriller
Magdalena Hansson (tom 4)
Vår egen lilla hemlighet
Amber
2017-10-03
2015-08-20
Ewa Chmielewska-Tomczak
zaginięcie tajemnica śledztwo

"Czasami człowiek się zastanawia, co za feler tkwi w niektórych ludziach?"

W książce "Nasza słodka tajemnica" największym felerem okazuje się słabość bohaterów wobec przemocy. Jedni nie potrafią przestać jej stosować wobec najbliższych, inni zaś są bezbronni wobec braku dowodów, które mogłyby pomóc w wymierzeniu sprawiedliwości. Tym razem bohaterów, z różnych środowisk policjantów: Christera, Petrę, Betty oraz ich współpracowników, dziennikarkę Magdalenę Hansson, oraz żyjących w skrajnie ubogich warunkach rodzinę Svenssonów, łączy zaginięcie jednej z pracownic opieki społecznej: Anny - Karin Ehn. Wszystkie dowody świadczą o tym, że zginęła, dodatkowo po mieście Hagfors grasuje gwałciciel. Policja oraz dziennikarze mają pełne ręce roboty.
Jakie tajemnice kryją się w tym na pozór przyjaznym, choć hermetycznym mieście?,
Co się stało z Anną - Karin Ehn? Jak daleko może się posunąć osoba zdolna do przemocy?

"Czasami człowiek się zastanawia, co za feler tkwi w niektórych ludziach?"

Kolejne śledztwo Magdaleny Hansson. Tym razem także akcja rozgrywa sie w gąszczu tajemnic skrywanych pod fasadom codziennego życia wzorowych na pozór obywateli małego miasteczka. Dużym plusem jest poboczny wątek przemocy w rodzinie. Przykuł moją uwagę, sprawił że zapamiętałam tą książkę.

Bardzo dobra książka. Ostatnia część serii, ciekawa, trzymająca w napięciu. Jednak była chyba inspirowana inną książką...

Małe szwedzkie miasteczko, w którym mąż zgłasza zaginięcie żony. Anna-Karin jest pracownicą społeczną i w dniu zaginięcia miała odwiedzić rodzinę, co do której wpłynęło zgłoszenie o podejrzeniu stosowania przemocy. Główny podejrzany był już wcześniej karany za ciężkie pobicia. Policja przyjęła zgłoszenie i wszczyna śledztwo. Magda Hansson, lokalna dziennikarka również interesuje się sprawą. Zwłaszcza, że to ona zgłosiła do Anny-Karin podejrzenie bicia jednego z kolegów jej syna. Kryminalna sprawa jest bardzo zgrabnie przedstawiona. Natomiast poruszana jest tu druga ważna sprawa - sprawa przemocy w rodzinie. Nie musi wcale dotyczyć tylko rodzin patologicznych. Znęcanie się fizyczne jak i psychiczne, gwałty zdarzają się również w tzw. dobrych domach.

Wróciłam po 5 latach, jak się okazało. Czytając, odnosiłam wrażenie, że znam tę historię. Zawsze przeraża mnie to, ile w człowieku zła...

Jest to moja pierwsza przeczytana książka Ninni Schulman. Niestety nie czytałam wcześniejszych części. Jednak uważam, że jest to ciekawa propozycja książki na jesienny wieczór. Porusza temat przemocy w rodzinnie. Natomiast powieść nie zachęciła mnie do czytania kolejnych pozycji z serii.

Hagfors - ciche miasteczko w szwedzkim Varmland. To tu pewnego kwietniowego wieczoru zostaje zgłoszone zaginięcie Ann-Karin Ehn. Pracownica pomocy społecznej nie wraca na noc do domu. Nigdy jej się to nie przytrafiało, zawsze informowała o spóźnieniach, nieobecnościach etc.

Zaginięcie kobiety zgłasza zaniepokojony mąż. Policja rozpoczyna poszukiwania obawiając się, że kobieta mogła paść ofiarą grasującego po Hagfors gwałciciela. W toku śledztwa wychodzą na jak szczegóły, których policja początkowo nie potrafi ze sobą powiązać. Wychodzi na to, że kobieta miała romans, a jej pełen troski mąż mógł o nim wiedzieć i osobiście przyczynić się do zniknięcia kobiety. Dochodzą też problemy z pracy - w końcu jako pracownicy opieki grożono jej nie raz.

Swoje własne dziennikarskie śledztwo prowadzi też Magdalena Hansson, która osobiście angażuje się w tę sprawę. Hansson dzwoniła bowiem do Anny-Karin zgłaszając podejrzenie przemocy domowej w rodzinie zaprzyjaźnionego z jej synkiem chłopca. To dochodzenie to dla policji wyścig z czasem, którego niestety nie uda się wygrać w całości. Policja zaczyna badać sprawę, ale zamiast ją rozwikłać zaczyna się pojawiać coraz więcej pytań. Na jaw wychodzą coraz bardziej dramatyczne fakty. Dramat i przemoc, które pojawiają się za drzwiami wydawało by się zwykłych domów. Do czego doprowadzą tajemnice? Czy jest możliwość, że nie ujrzą one światła dziennego? Do czego zdolni są ludzie? Kto odpowie za śmierć Anny? Czy zginie jeszcze ktoś?

Książka zwraca uwagę na poważny problem przemocy domowej wobec kobiet i dzieci. Niestety nadal zbyt często kobiety boją się prosić o pomoc, by wyrwać się z rąk swojego oprawcy. A gdy ich ciężka sytuacja zostanie dostrzeżona przez otoczenie to długo wyczekiwana pomoc przychodzi często zbyt późno.

Jak zawsze musiałam zacząć czytać tomy nie od początku ale mimo tego nie pogubiłam się w akcji. Zdarzenia toczą się szybko, widać że nic nie dzieje się przypadkowo i autorka miała dobry pomysł na całą historię. Bohaterowie zostali przedstawieni przyjemnie, tak że aż się im kibicowało lub odczuwało smutek gdy im coś nie wychodziło. Bardzo mi się spodobała ta część i z chęcią sięgnę po kolejne i poprzednie.

Fajna, ale porównywanie tej książki do Camilli Läckberg, to trochę przesada.

Fajna, ale porównywanie tej książki do Camilli Läckberg, to trochę przesada.

Od początku mocna, kryjąca wiele tajemnic od początku do końca nieprzewidywalna . I te straszne tajemnice , ukrywanie prawdziwego życia ,chronienie bliskich. Jaką cenę musi zapłacić musi człowiek aby być szczęśliwym ? a z jakimi dramatami trzeba się mierzyć tylko dlatego że nie ma się odwagi przestać kochać. Mocna, porywająca, wciągająca .Przeczytajcie koniecznie.

• Kryminał