Cokolwiek uczyniliście

Okładka książki Cokolwiek uczyniliście
PM Nowak Wydawnictwo: Czarna Owca Cykl: Komisarz Zakrzeński i prokurator Wilk (tom 3) Seria: Czarna seria kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Komisarz Zakrzeński i prokurator Wilk (tom 3)
Czarna seria
Czarna Owca
2015-10-07
2015-10-07
prokurator rabunek molestowanie

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

bardzo dobra książka, ciekawa tematyka, zagmatwane śledztwo. Co prawda, domyśliłam się rozwiązania przed końcem ale i tak nie mogłam sobie tego wszystkiego poukładać. Szkoda, że na tym seria się kończy. Bardzo obiecujący autor.

Kolejny ciekawy temat, trochę nietypowy, jak na polskie standardy, bo każda książka ma mimo wszystko jakieś "niebezpieczne" powiązania z religią i byciem religijnym. Szybko się czyta. Nie jest to wybitne dzieło, ale jak najbardziej powieść do przeczytania.

Trzecia ostatnia część serii o prokuratorze Wilku, komisarzu Zakrzeńskim - czy najlepsza, chyba nie ale co najmniej dobra. Temat dość wrażliwy - pedofili w kościele. A w tym Wilk, Zakrzeński, biskup i cała machina państwowo- kościelna próbująca się odnaleźć jak ten temat ugryź. Tym razem duet nie wyjaśni wszystkiego, zakończenie zaskoczy.

Zaskakujące zakończenie, którego w żaden sposób się nie domyśliłam. To jednak za mało, abym oceniła książkę na więcej niż 5 gwiazdek. Nie jestem zwolenniczką tego typu powieści. Nie chodzi nawet o tematykę religijną, która dominuje w tej książce, ale o bohaterów jako takich. Dla mnie są mało wciągający, szczególnie ekscentryczny Wilk, którego zachowanie po prostu mnie drażniło. Zanim książka się na dobre rozwinęła miałam jej już dość, ale że nie lubię pozostawiać niedoczytanej książki, jakoś ją zmęczyłam. Styl autora nie przypadł mi do gustu, wolę powieści kryminalne, w których cały czas coś się dzieje. Tutaj pierwszym interesującym wątkiem był moment pojawienia się Mateusza Czarnego. Mam też wrażenie, że niektóre wątki nie zostały zakończone i wyjaśnione, jakby brakowało jakiejś części. Stąd też tylko 5 gwiazdek.

Ta książka to wybór zupełnie na chybił trafił (inaczej nie zaczęłabym przygody z cyklem od ostatniego tomu), i przyznać muszę, że spełnia moje wymagania i oczekiwania względem gatunku.
Bohaterowie ciekawi, i, za co chwała panu Nowakowi - odbiegający od schematu: Zakrzeński to nie rozwodnik z problemem alkoholowym, a Wilk... Postać prokuratora Wilka rodzi wiele pytań, na które mam nadzieję znaleźć odpowiedzi, kiedy zabiorę się za ten cykl jak należy, czyli od początku...
Pojęcie nudy staje się zupełnie obce, kiedy komisarz i prokurator starają się rozwikłać sprawy napadów "kolędowych", a także dociec prawdy w związku z oskarżeniem o molestowanie przez księdza, co nie jest łatwe, ponieważ jest to środowisko, które najlepiej oddaje powiedzenie "ręka rękę myje". Cała fabuła książki tyczy się spraw związanych z klerem, jednak celem Autora nie jest nastawianie czytelników anty. Zagadka kryminalna - rewelacja, o ile miałam pewne (słuszne) podejrzenia względem jednego z bohaterów, tak wytypować zabójcy nie udało mi się, i za to jedna gwiazdka więcej. Miało być siedem, jest jak widać.
Polecam serdecznie!

Na półkach: , , , ,

W tej powieści udało się wszystko. Serio. Nie ma jednego elementu, który by autorowi nie wyszedł lub choćby wyszedł trochę gorzej niż inne. Udała się sama fabuła, nie ma tu morderstwa od pierwszej strony, "główny trup kryminału" (tak, mimo wszystko jest to bardzo klasyczny kryminał) pojawia się w ogóle grubo po połowie tekstu, ale w samą akcję wpadamy z miejsca, z miejsca z ciekawością śledzimy to co się dzieje na kolejnych stronach, po prostu bawimy się tą historią. Udała się stylistyka, to czyta się po prostu, zwyczajnie przyjemnie. Udał się zestaw postaci, tych ludzi naprawdę się nie zapomina, nawet jeśli pojawiają się na kartach powieści epizodycznie. Udało się podsuwanie mylnych tropów, robione zadziwiająco powściągliwie. Nawet czuć mróz, czuć to zimne powietrze, książki, której akcja toczy się zimą.

Temat molestowania seksualnego jest rzeczywiście poważny, poruszający, tym bardziej, że tu doprowadziło to do najdosłowniej pojmowanego zniszczenia życia ofiary. Muszę się chyba wręcz wytłumaczyć, czemu w poprzednim akapicie pisałem o bawieniu się. Tak, to się też udało, jakimś cudem autor tak skonstruował tę opowieść, że fragmenty bezpośrednio tyczące molestowania są, hmmm, wyizolowane, jakoś tak oddzielone treściowo od reszty tekstu. Fakt, że wzmianki o molestowaniu szczerze nas poruszają nie przeszkadza nijak temu, że samym tekstem się bawimy. W ogóle molestowanie to niejedyny poważniejszy temat w książce, i za każdym razem udało się osiągnąć równowagę między zabawą a tą głębszą warstwą.

Książka wyraźnie dzieli się na trzy mniej-więcej równe części, według schematu Warszawa-prowincja-Warszawa. Każda z nich ma trochę innych charakter, następują one po sobie według dość ścisłej logiki, ułatwia to czytanie. Co do obrazu hierarchii kościoła w powieści - no właśnie, nie wiem jakim cudem i to Nowakowi wyszło. Księża są albo podli, albo nieprzyjemni a mimo to ja, osoba, która modli się codziennie, bynajmniej nie poczułem się urażony. I ten motyw Biskupa, który wczuł się w...

Z początku miałem wrażenie, że w powieść dość sztucznie włączono problem kryzysu gospodarczego z 2008 r. Ale i to zastrzeżenie teraz odrzucam, zagadnienie kryzysu cywilizacyjnego powraca w tekście na kilku płaszczyznach i ta dobrze je uzupełnia.

Końcowe twisty to tak naprawdę tylko wisienka na torcie. Bardzo polecam.

O w mordę! Jestem szczerze zaskoczona powieścią nieznanego mi polskiego autora Pawła Nowaka. Zwykle unikam lektury polskich powieści, bo też zwykle jestem nimi niezmiernie rozczarowana. W tym przypadku, podkuszona ciekawą fabułą, w końcu dałam kolejną szansę naszej literaturze kryminalnej.

HISTORIA NIGDY NIE UMIERA
Latem 1988 roku, na kursie dla ministrantów Mateusz został zgwałcony przez księdza. Od tej pory jego życie na zawsze legło w gruzach. Rozpacz, depresja, lęki – nikt z bliskich nie wiedział, co się z nim dzieje. Zawsze był cichym chłopcem, jednak od tamtych wydarzeń stał się wrakiem człowieka. Wyjazd do Ameryki nie wpłynął na traumę dziecka. Podczas, gdy jego brat robił zawrotną karierę, Mateusz zmagał się z uzależnieniem od alkoholu. Po śmierci rodziców postanawia odnaleźć księdza, który zniszczył mu życie. Ofiar może być więcej, kat nie może przebywać na wolności. Nie pamięta jednak żadnych szczegółów, jedynie, że imię lub nazwisko gwałciciela rozpoczyna się na literę T. W tej sprawie zwraca się z pomocą do prokuratora Wilka.

„Zawsze świecił światem odbitym. Odnajdywał się jedynie wtedy, kiedy żądano od niego poświęcenia, kiedy żądano od niego, żeby zszedł na drugi plan.”

SATANISTYCZNY ATAK CZY ZEMSTA POKRZYWDZONEGO?
W ciągu miesiąca zanotowano kilka zdarzeń wymierzonych w Kościół. Napady na księży, akty wandalizmu, grabieże – pod względem graficznym, wszystkie miejsca tworzą odwrócony pentagram. Komisarz Zakrzeński nie wierzy, że za wszystkim stoi grupa satanistyczna. Pewien swoich racji, nie zważając na protesty dr. psycholog, sam postanawia odnaleźć sprawcę. Wkrótce dochodzi do zabójstwa księdza, a to, jak potoczy się śledztwo zszokuje wszystkich, nawet pewnego siebie komisarza.

„Szybko też zdaje sobie sprawę, dlaczego nie miał pragnień i nawet nie chciał ich mieć. Bo jest pusty w środku. I tę pustkę musi coś wypełnić: alkohol albo potrzeby innych. Albo piasek, który będą na niego sypać na cmentarzu.”

Nie spodziewałam się, że powieść będzie tak świetnie napisana. Sam autor jest doktorem językoznawstwa, więc oczekiwałam pompatycznych słów, steku bzdur i kolejnej przewidywalnej historyjki, którą można rozpracować przed pierwszą połową lektury. Zbłaźniłam się ostro, a ta powieść i sam autor uzmysłowili mi jeszcze jedną, ważną sentencję.

Dynamiczna historia, momentami zabawne dialogi, manipulacja sprawcy, poczucie winy i nieprzewidywalne zakończenie - to wszystko i wciąż za mało, by oddać obraz tej powieści. Pomimo, iż sprawa jest częściowo do rozwiązania, to sam morderca kompletnie mnie zaskoczył: „Co? I jeszcze raz COO?!”

W przyszłości, z wielką chęcią sięgnę ponowienie po książkę tego autora. Polecam.

HISTORIA NIGDY NIE UMIERA
Latem 1988 roku, na kursie dla ministrantów Mateusz...

Całkiem udany kryminał. Nieźle pomyślany i napisany. Do tego z efektownymi zwrotami zwłaszcza w końcówce, za co duże brawa. Słabością jest dla mnie niewiarygodna postać biskupa oraz trochę potknięć stylistycznych. Warto przeczytać.

2094

Trzecia część, w mojej ocenie najlepsza:) Poruszająca tematyka, logiczna fabuła, bohaterowie z krwi i kości. Zakończenie zaskakujące. Polecam!

tematyka, chronologia zdarzeń, zakończenie wszystko przemyślane i zgrabnie wyrzeźbione. Dawno nie czytałam tak świetnej książki.

PM Nowak Cokolwiek uczyniliście Zobacz więcej