Zbieg okoliczności

Okładka książki Zbieg okoliczności
Katarzyna Pisarzewska Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Gosztów (tom 1) literatura piękna
literatura piękna

bestsellery TaniaKsiazka.pl

Oficjalne recenzje i

Obiecanki i udręki rodzinne

1641 92 42

"Każde małe miasteczko kryje swoje mroczne tajemnice."

To podwarszawskie również. A zaczęło się od powieszonego psa na jednym z podwórek. Z biegiem czasu ginie miejscowa działaczka i młody chłopak. Po tych wydarzeniach miasteczko przestaje być cichym i spokojnym miejscem idealnym do zamieszkania.

Typowe dla takich podmiejskich niewielkich aglomeracji jest to, że większość mieszkańców albo jest rodziną albo się zna, chociażby z widzenia. Marysię i Anitę nie tylko łączy miejsce zamieszkania, ale także mężczyzna, który dla jednej jest kuzynem, a dla drugiej mężem i to ten kobiecy duet postanawia rozwikłać miejscowe zagadki. Dążąc do poznania prawdy o tym, kto morduje dziewczyny poznają losy wielu rodzin. Wiele wychodzi na jaw. Okazuje się jak mało wiedzą o ludziach, z którymi mijają się każdego dnia. Jakie niektórzy skrywają przerażające tajemnice.

Obok wątku kryminalnego bardzo spodobał mi się wątek obyczajowy przedstawiony w książce. Autorka ciekawie opisała charaktery i historie pozostałych mieszkańców. Jak dla mnie bardzo wiarygodnie.

A tytułowy zbieg okoliczności przyniósł dwie niepotrzebne śmierci, niewinnych osób. Wszystko po to, by chronić tajemnice.

"Każde małe miasteczko kryje swoje mroczne tajemnice."

Typowe dla takich podmiejskich niewielkich aglomeracji jest to, że...

Książka wciągająca. Podoba mi się koncepcja przedstawienia wątku kryminalnego obok problemów codziennego życia generowanych przez tajemnice sprzed lat. chyba skuszę się na następną cześć.

Nie tylko zbrodnia ,policja i zagadka ale również zwyczajne życie. Sprawy które mogą "dotknąć" każdego. Bo nikt z nas nie wie, kto przechodzi obok ulicą, albo co ukrywa sąsiad.

Dość przeciętna książka chociaż ciężko mi określić dlaczego. Niby ciekawy wątek kryminalny oraz obyczajowo- psychologiczny, ale szło topornie. Ocena trochę wyższa bo wypożyczylam 2 części i druga okazała się ciekawsza jakby autorka nabrała "wiatru w żagle". Ale można spokojnie potraktować je jak oddzielne pozycje.

'' Może on to widział inaczej , ale dla policji plotka była często podstawowym źródłem informacji ''

Nie jest to kryminał , albo raczej nie przede wszystkim kryminał . Jest to taka sobie powieść obyczajowa z pogłębionym wątkiem kryminalnym . W mojej ocenie nie jest to też literatura stricte psychologiczna , chyba że uznamy że patologia jest prócz normy , drugim składnikiem psychologii klinicznej . Wtedy owszem , jest to powieść psychologiczna , gdyż patologii w niej nie brakuje . Wręcz odwrotnie , jest jej mnóstwo i w wielu odsłonach . Jednak mimo wszystko , postacie w moim odczuciu są jakieś mało przekonywujące , tak jakby autorka gdzieś się bardzo spieszyła i nie zdążyła ich '' pogłębić '' . Jedynie sierżant Maria Gajda jest nieco '' głębsza '' , za to dla odmiany raczej nie w tą stronę w którą by wypadało . W przypadku szefowej posterunku w Gosztowie , odniosłam wrażenie że autorka wręcz spłyca panią sierżant , tylko nie bardzo umiem się zdecydować , czy ją jako człowieka , kobietę , czy w jej osobie całą policję . Chyba wszystko po trochę . Niezamężna 29 latka z problemami natury osobistej nazywana '' Kurczakiem '' , ze służbowym notesem w dalmatyńczyki z kreskówki Disneya i plotką , jako podstawowym źródłem informacji . Czy kogoś takiego można traktować poważnie , nawet jeśli nosi policyjny mundur ? Moja niepokorna wyobraźnia od razu podsunęła mi obraz pani sierżant siedzącej przed kompem i wertującej strony Pudelka w poszukiwaniu plotek :) Tak wiem , ironizuję sobie , ale jeśli autorka właśnie tak maluje postać poważnej sierżant policji , to nic dziwnego , że jakaś ironiczna głupawka mi się uruchamia . Jednak nie jest to książka jakoś jarząco zła , mimo zbyt wielkiej ilości informacji o dwóch jakby '' głównych '' występujących w niej rodzinach Gajdów i Burasów (przebyte choroby ? po co ?) , to jednak na plus trzeba zaliczyć niezłe dialogi . Nie żeby jakieś specjalnie piękne czy inteligentne , ale za to płynne i bez potknięć . Nie ma w nich tego , co ja na własny użytek nazywam '' jak po stertach gruzu '' . Książkę mimo wszystko polecam , warto ją przeczytać chociażby dla skonfrontowania mojej opinii z własną .

Dużym plusem tej książki było to, że bardzo szybko mi się ją czytało, cała reszta bardzo średnia. Nie porwała mnie specjalnie akcja, bohaterki też średnio sympatyczne. Brakło uroku małej społeczności.... Raczej po więcej książek z tej serii nie sięgnę.

Każde małe miasteczko kryje mroczne tajemnice - aby je odkryć ptrzebni są odpowiedni ludzie.u

Buszując w księgarni, zauważyłam tę książkę na półce. W oczy rzuciła mi się nie tylko okładka, ale i cena. Pomyślałam sobie: za dychę można kupić gniota, najwyżej się opcha, może komuś się spodoba. No i tak leżała sobie książka długie tygodnie, aż los wyznaczył ją do następnej pozycji do przeczytania.
Nie spodziewałam się niczego zaskakującego, wręcz przeciwnie nastawiłam się na nużącą lekturę, którą będę męczyć tygodniami. Tak tez po części było - ciągnęłam książkę, ale nie dlatego, że była zła, ale prócz książek zajmuję się pixelami i wszystkim innym tylko nie czytaniem.

Akcja umieszczona jest w małej miejscowości pod Warszawą - w Gosztowie, gdzie mieszka Maria, policjantka z lokalnego posterunku, oraz Anita, szkolna pedagog. Obie łączą więzi rodzinne i obie nie darzą się nazbyt sympatią, do momentu, gdy dochodzi do makabrycznego odkrycia i trzeba rozwiązać sprawę. Kobiety znajdą się w samym środku śledztwa i będą musiały uporać się nie tylko z tajemnicą kto zabił dwoje mieszkańców Gosztowa, na pierwszy rzut oka nie powiązanych ze sobą w żaden sposób, ale również dowiedzą się o swojej rodzinie więcej niż same by chciały.

Początkowo akcja przypominała jazdę z prędkością 50km/h. Jedzie się w miarę szybko, ale raczej nikogo się nie zabije. Tak też było tutaj. Coś się działo, ale dupy nie urwało. Dopiero w późniejszych stronach, akcja nabiera tempa i zaczyna się coś dziać, a zwłaszcza wtedy, gdy autorka po raz pierwszy ma zamiar cofnąć się do przeszłości. Właśnie od tego momentu wciągnęłam "Zbieg okoliczności" nosem i nie mogłam oderwać się od lektury.

Zaznaczyć muszę, że wiele mi do szczęścia nie potrzeba przy czytaniu książki i aby mnie zainteresowała musi się po prostu coś dziać i tak było w tym przypadku. Wszystkie niedomówienia i zagadki powoli zostawały odkrywane. Dochodzenie dobiegało do końca i przyjmowało dynamiczne zwroty akcji tak na prawdę przez przypadek.

Fabuła jest dobrze przemyślana. Może nie jest to kryminał na miarę Kinga (w zasadzie nie wiem nawet czy ta pozycja zalicza się pod kryminał) jednak wątek śledztwa, morderstwa i tym podobne tylko z tym gatunkiem mi się kojarzą. Książkę czytało się bardzo przyjemnie. Została napisana prostym językiem, wszystko było zrozumiałe i takie... lekkie.

Miałam momenty gdy otwierałam buzię ze zdziwienia, innym razem pukałam się w czoło, dziwiąc się, czemu wcześniej sama na to nie wpadłam... Książka na prawdę jest w moim mniemaniu dobra i poleciłabym ją każdemu kto chciałby się odprężyć (jakkolwiek można polecać książkę z fabułą, gdzie są trupy jako odprężającą)

Czasem wybór książki na podstawie okładki nie wydaje się być złym pomysłem.

Nie spodziewałam się niczego zaskakującego, wręcz przeciwnie nastawiłam...

może być

może być

Bardzo przeciętna. Ani wątek kryminalny, ani obyczajowy nie porywa. Szkoda... Następną część sobie odpuszczę.