Idealne morderstwo

2022-07-13
Klaudia Wyrwińska

Intryga bardzo ciekawa rozwiązanie jedynie niedopieszczone. Może czasu brakło

Intryga bardzo ciekawa rozwiązanie jedynie niedopieszczone. Może czasu brakło

"Idealne morderstwo" Charlie Donlea.

Thriller psychologiczny "Idealne morderstwo" Charlie Donlea, to powieść wielowątkowa, w której oprócz sprawy okrutnego morderstwa, dowiemy się sporo o tragedii 11 września, ataku terrorystycznym na World Trade Centre w Nowym Jorku oraz o kulisach pracy popularnych dziennikarzy śledczych w USA, a także o sprawie piramidy finansowej na olbrzymią skalę. Jest tu również wątek miłosny oraz problem jedności i solidarności rodzinnej oraz ich dramatu. Dużo ciekawych wątków zgrabnie splecionych i ciekawie rozwiniętych w jednej powieści. Polecam.

"Idealne morderstwo" Charlie Donlea.

Świetna historia, w której główni bohaterowie, kierowani różnymi motywami, próbują zmierzyć się z przeszłością. W ich grze wszystkie chwyty są dozwolone, a tajemnice dobrze skrywane. Kto jest kim...?
Podobała mi się zwłaszcza postać Avery - profesjonalistki dbającej o każdy szczegół, potrafiącej bezbłędnie analizować i wyciągać właściwe wnioski. Osoby, która musi wybrać, którą część swego życia poświęcić.
Co prawda niektóre wydarzenia były moim zdaniem wręcz niemożliwe, ale może w zamyśle autora było pozwolić na pasmo szczęśliwych zbiegów okoliczności.
Choć zakończenie nie było dla mnie zaskakujące (przeszło mi przez myśl, że mogłoby tak się skończyć i trafiłam 😉),zdarzenia, które rozegrały się chwilę wcześniej okazały się nieprzewidywalne.
Książkę czytało się łatwo i przyjemnie ☺️ Polecam ☺️

Książka jest okropnie napisana i niestety nie jest to wina przekładu. Autor kilkukrotnie powtarza te same informacje - jakby za pierwszym albo drugim razem nie dotarły do czytelnika?, wplata opisy, które w żaden sposób nie są powiązane z historią np. pół strony o parzeniu herbaty, a także wprowadza przewidywalne zwroty akcji. Czytanie Idealnego morderstwa strasznie mi się dłużyło, nie odczuwałam napięcia, tylko znużenie. Jedynym dynamicznym momentem jest opis odbioru paszportu, co wydaje się lekko niewystarczalne na 480 stron książki.

Po "Doktorze Serce" wciągnęłam ją na wdechu i była jak miód na moje serce i duszę. Pilnie potrzebowałam czegoś pewnego, co mnie nie zirytuje, a pokochałam pióro Charliego za sprawą Rory Moore. I kurde miałam rację, bo to było serio dobre! Nie do końca są to moje klimaty, bo nie przepadam za tego typu fabułą, ale Donlea się wybronił utrzymał moje zainteresowanie do samego końca. Ba, ja wewnętrznie płaczę, bo potrzebuję więcej jego historii.

Po przesłuchaniu całości jestem zdania, że polski tytuł nie pasuje, oryginalny "Dwadzieścia lat temu" jest w punkt i szkoda, że go nie zostawiono.

Mocne zakończenie którego się nie spodziewałam! Z początku nie mogłam się wciągnąć jednak z każdym rozdziałem byłam ciekawa historii Victorii i oczywiście losów Avery i Walta! Super bardzo polecam!

Zastanawiacie się czasami czy można zaplanować idealne morderstwo? Ja tak z uwagi na dużą ilość czytanych kryminałów oraz spraw, które powolutku acz skutecznie rozwiązuje nasze „Archiwum X”.
Mija 20 lat od zamachu na WTC. Niemniej jednak laboratorium w dalszym ciągu identyfikuje ludzi, którzy wtedy zginęli. Specjaliści trafiają na ząb Victorii Ford, która została oskarżona w 2001 roku o przemyślane morderstwo Camerona, wielce poczytnego amerykańskiego pisarza. Zginęła, gdyż miała wtedy spotkanie z adwokatem.
W Los Angeles Avery Mason, prezenterka programu informacyjnego lubi podejmować trudne tematy. Nie stroni od nierozwiązywalnych spraw, które porusza w swoim programie i zadaje pytania nad którymi głowi się nie tylko publiczność. Ząb Victorii zaintrygował ją na tyle, że osobiście pojechała na wschodnie wybrzeże aby zadać kilka pytań siostrze tragicznie zmarłej a która to podzieliła się nią ostatnią prośbą Victorii, o oczyszczenie jej z zarzutów, nagraną na automatyczną sekretarkę. Zadaje pytania policji i lekarzom z Instytutu Biologii Sądowej...
Zaskakujące śledztwo Avery ma swój finał. Jednak zakończenie książki jeszcze bardziej wgniata czytelnika w fotel.

Pełna pokrętnych zwrotów akcji historia dwóch postaci, gwiazdy telewizji oraz byłego policjanta i pracownika FBI. Właściwie przez pierwszą część książki trochę się nudziłam, może dlatego, że świat telewizji i reality show jest mi całkowicie obcy i kompletnie mnie nie interesuje. Na szczęście w końcu historia nabrała tempa.

„Idealne morderstwo” to lekki i wciągający kryminał z zaskakującym zakończeniem. Bardzo przyjemnie się czytało. Jedyne „ale” to brak większego napięcia i w moim odczuciu brak chemii pomiędzy głównymi bohaterami. Pomimo to, świetnie się bawiłam przy tej lekturze.

Zbrodnia do której przypadkiem wraca po latach pewna dziennikarka... Podejrzana o morderstwo kobieta nie żyje, ale mimo to, Avery postanawia dotrzeć do prawdy, zwłaszcza, że dowody nie do końca przekonują o winie zmarłej podejrzanej... W trakcie wychodzi na jaw wiele nowych wątków, które kierują fabułę w różnych kierunkach... Naprawdę dobra książka, trzyma w napięciu i w zasadzie do końca nie pozwala na odkrycie samodzielnie całej prawdy. Dopiero ostatni rozdział wszystko wyjaśnia. Polecam, ciekawy thriller :-)

• Biblioteka