Brakujący element

Okładka książki Brakujący element Harlan Coben
Okładka książki Brakujący element
Harlan Coben Wydawnictwo: Albatros Cykl: Wilde (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Wilde (tom 2)
Magdalena Słysz

Wyróżniona opinia i

Brakujący element

przeczytanych książek 373 napisanych opinii 362

Powtórzę się, bardzo lubię książki Cobena i chyba nigdy nie będę całkiem obiektywna. Dla mnie rewelacja.

Uwielbiam Cobena i raczej to się nigdy nie zmieni. Książkę czyta się szybko, historia wciąga jak zawsze. Może nie jest to jego najlepsza książka, ale spędziłam z nią miło czas.

Musiało upłynąć trochę czasu, żebym sięgnęła po kontynuację "Chłopca z lasu", który wtedy średnio mi się podobał. Ale "Brakujący element" to nadrobił. Fabuła znacznie ciekawsza, niż w pierwszej części, obnaża zagrywki gwiazd reality show (osobiście tych programów nie poważam, dla mnie to istny chłam) jak i całego tego biznesu, a do tego po części zagadka pochodzenia Wilde'a została wyjaśniona. Jestem usatysfakcjonowana.

Uwielbiam twórczość Cobena, więc stwierdziłam, że przeczytam tę książkę, jednak nie sięgnęłam po jej pierwszą część, bo widziałam, że są tam średnie opinie, a przy tej książce były dość dobre. I nie żałuję tej decyzji, bo od samego początku wciągnęłam się w tą fabułę, która swoją drogą była świetna.

I już od pierwszych stron polubiłam głównego bohatera za jego niedostępność i taką osłonę, którą dookoła siebie tworzył.
Do tego było bardzo dużo plot twistów, których zupełnie się nie spodziewałam i zakończenie też było super. Świetna pozycja Cobena.

I już od pierwszych stron polubiłam głównego bohatera za jego...

Bardzo dobra kontynuacja losów "chłopca z lasu". Wielowątkowa, wciągająca historia z licznymi zwrotami akcji. Polecam

1969

Dość ciekawa kontynuacja .
Wild,chłopiec z lasu próbuje odnaleźć swoją biologiczną rodzinę,ale nie jest to takie łatwe,kuzyn przepada bez wieści,a po drodze pojawia się trup.Wszyscy coś ukrywają, a Wild próbuje poskładać to wszystko w jedną całość.
Fabuła spójna, bardzo ciekawa, sekrety,zagadki,zwroty akcji i dobrze rozbudowany wątek głównego bohatera to wszystko sprawia,że z tą książką nie sposób się nudzić.
Czyta się jak zwykle szybko i przyjemnie, a zakończenie...?Dziwne,jakby niedokończone,niedopowiedziane-chyba,że autor szykuje trzecią część,toby to wszystko wyjaśniało.

Dość ciekawa kontynuacja .

Kolejna świetna część przygód Wild'a

Kolejna świetna część przygód Wild'a

Niestety jeszcze gorsza niż poprzednia cześć. Historia i sama narracja jeszcze w miarę ok ale przez mnóstwo niesamowitych zbiegów okoliczności książka traci na realizmie i już po 20% książki da się przewidzieć zakończenie.

Stale i niezmiennie na pozycji lidera. Rewelacja.

Stale i niezmiennie na pozycji lidera. Rewelacja.

[...]
Wszystko się zmienia i wszystko pozostaje niezmienne.
[...]
prawda pomaga naprawiać zło, a tymczasem często bywa wręcz odwrotnie.

𝐂𝐘𝐁𝐄𝐑𝐒𝐎𝐂𝐉𝐎𝐏𝐀𝐂𝐈 𝐈 𝐃𝐎𝐗𝐗𝐄𝐑𝐙𝐘 𝐏𝐀𝐍𝐎𝐒𝐙Ą 𝐒𝐈Ę 𝐖Ś𝐑𝐎́𝐃 𝐍𝐀𝐒 !
„𝐖 𝐰𝐢𝐞𝐤𝐮 𝐨𝐤𝐨ł𝐨 𝟑𝟓–𝟒𝟓 𝐥𝐚𝐭 – 𝐧𝐢𝐞 𝐰𝐢𝐞𝐝𝐳𝐢𝐚ł 𝐝𝐨𝐤ł𝐚𝐝𝐧𝐢𝐞, 𝐢𝐥𝐞 𝐦𝐚 𝐥𝐚𝐭 – 𝐖𝐢𝐥𝐝𝐞 𝐨𝐝𝐧𝐚𝐥𝐚𝐳ł 𝐨𝐣𝐜𝐚…”.
Wilde dorastał, nie wiedząc nic o swojej rodzinie, a tym bardziej o własnej tożsamości. Wie tylko, że jako małe dziecko wiódł dzikie życie w górach Ramapo w New Jersey. Stał się znany po prostu jako Wilde, chłopiec z lasu.
Teraz Wilde odniósł sukces i z witryny badającej DNA, dowiaduje się, że ma bliskiego krewnego. Przez co zostaje wciągnięty w społeczność internetowych hakerów, którzy należą do tajnej grupy zajmującej się demaskowaniem anonimowych trolli czy też doxxerów.
Aby dowiedzieć się, jakie kłopoty spotkały jego krewnego, Wilde zapuszcza się w niebezpieczny labirynt powiązań i w końcu poznaje niezwykła prawdę, żeby nie powiedzieć nieprawdopodobną historię początków swojego życia.
W sercu tych skrzyżowanych tożsamości leży śmiertelna pułapka...
Dzisiejsza technologia może ujawnić rzeczy, które lepiej żeby pozostały w ukryciu, może być niebezpiecznym narzędziem, a w "rękach" złych ludzi stać się groźną bronią. Manipulacje, farmy botów, fake newsy, prześladowania, kłamstwa. Przerażające jak można zniszczyć człowieka dobrze spreparowaną "plotką".
Zakończenie pozwala zakładać, że to nie koniec spotkań z naszymi bohaterami.
A w posłowiu dowiadujemy się o miłym i motywującym geście ze strony Autora, który zamieścił w swojej książce imiona i nazwiska osób, które wsparły datkami, wskazane przez niego cele dobroczynne.
Ponownie podobała mi się ta część, trzyma poziom.
𝐏𝐎𝐋𝐄𝐂𝐀𝐌 !

𝐩𝐢𝐨𝐬𝐞𝐧𝐤𝐢 𝐰𝐬𝐩𝐨𝐦𝐧𝐢𝐚𝐧𝐞 𝐰 𝐤𝐬𝐢ąż𝐜𝐞 :

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
𝐃𝐋𝐀 𝐂𝐈𝐄𝐊𝐀𝐖𝐒𝐊𝐈𝐂𝐇 :
*𝐙𝐣𝐚𝐰𝐢𝐬𝐤𝐨 𝐝𝐨𝐱𝐢𝐧𝐠𝐮 – 𝐳𝐧𝐚𝐧𝐞𝐠𝐨 𝐭𝐚𝐤ż𝐞 𝐣𝐚𝐤𝐨 𝐝𝐨𝐱𝐱𝐢𝐧𝐠 𝐥𝐮𝐛 𝐝𝐨𝐤𝐬𝐢𝐧𝐠 – polega na gromadzeniu i wykorzystywaniu danych zebranych w internecie dotyczących innych osób. Termin ten został ukuty już w 2000 roku i jest neologizmem powstałym na bazie anglojęzycznych wyrażeń docs (dokumenty) i compiling / releasing (przetwarzać, upubliczniać). Osoba, która podejmuje się takich działań, nazywana jest doxerem. Doxer wybiera swoją ofiarę, po czym weryfikuje jej aktywność w sieci, kolekcjonując wszystkie informacje. Głównym celem doxingu jest wykorzystanie zebranych danych przeciwko ofierze. Najczęściej przybiera to formę upublicznienia w internecie danych wrażliwych.
𝐖𝐢ę𝐜𝐞𝐣 𝐧𝐚 𝐬𝐭𝐫𝐨𝐧𝐢𝐞 :

𝐏𝐨𝐥𝐞𝐜𝐚𝐦 𝐫𝐨́𝐰𝐧𝐢𝐞ż 𝐨𝐛𝐞𝐣𝐫𝐳𝐞ć 𝐟𝐢𝐥𝐦 𝐳 𝐤𝐚𝐧𝐚ł𝐮 𝐍𝐚𝐮𝐤𝐨𝐰𝐲 𝐁𝐞ł𝐤𝐨𝐭 𝐨 𝐩𝐫𝐳𝐞ś𝐥𝐚𝐝𝐨𝐰𝐚𝐧𝐢𝐮 𝐰 𝐢𝐧𝐭𝐞𝐫𝐧𝐞𝐜𝐢𝐞
𝐨𝐫𝐚𝐳 𝐨𝐝𝐩𝐨𝐰𝐢𝐞𝐝ź 𝐓𝐨𝐦𝐚𝐬𝐳𝐚 𝐑𝐨ż𝐤𝐚 𝐳 𝐍𝐚𝐮𝐤𝐚𝐓𝐨𝐋𝐮𝐛𝐢ę:
𝐎𝐝𝐩𝐨𝐰𝐢𝐚𝐝𝐚𝐦 𝐃𝐚𝐰𝐢𝐝𝐨𝐰𝐢 𝐌𝐲ś𝐥𝐢𝐰𝐜𝐨𝐰𝐢 𝐳 𝐍𝐚𝐮𝐤𝐨𝐰𝐞𝐠𝐨 𝐁𝐞ł𝐤𝐨𝐭𝐮 :

𝐢 𝐝𝐳𝐢𝐬𝐢𝐞𝐣𝐬𝐳𝐲 𝐭𝐳𝐧. 𝐳 𝟐𝟎.𝟏𝟏.𝟐𝟎𝟐𝟑 𝐫. 𝐟𝐢𝐥𝐦 𝐨𝐝 𝐃𝐚𝐰𝐢𝐝𝐚 𝐌𝐲ś𝐥𝐢𝐰𝐜𝐚 :

𝐂𝐨ś 𝐃𝐨 𝐏𝐨𝐬ł𝐮𝐜𝐡𝐚𝐧𝐢𝐚 𝐏𝐨𝐝𝐜𝐳𝐚𝐬 𝐂𝐳𝐲𝐭𝐚𝐧𝐢𝐚 :

[...]
Wszystko się zmienia i wszystko pozostaje niezmienne.
[...]
prawda pomaga naprawiać zło, a tymczasem często bywa wręcz odwrotnie.

𝐂𝐘𝐁𝐄𝐑𝐒𝐎𝐂𝐉𝐎𝐏𝐀𝐂𝐈 𝐈 𝐃𝐎𝐗𝐗𝐄𝐑𝐙𝐘 𝐏𝐀𝐍𝐎𝐒𝐙Ą 𝐒𝐈Ę 𝐖Ś𝐑𝐎́𝐃 𝐍𝐀𝐒 !

• Harlan Coben
  • Przeczytane 2022