Piranesi

Okładka książki Piranesi Susanna Clarke
Okładka książki Piranesi
Susanna Clarke Wydawnictwo: Bloomsbury Publishing Cykl: Piranesi (tom 1) fantasy, science fiction
Piranesi (tom 1)
Piranesi
Bloomsbury Publishing
2021-09-28
2021-09-28
Inne

Wspaniełe to jest. Wpada do mojej osobistej topki! Ciekawy świat i ta snujaca się doza niepewności i lekkiego kryminału. No sztos

Na półkach: , , , , , ,

Nie mam pojęcia skąd ten fenomen który otacza ta pozycję. Większość książki jest nudna a nazwy są mylące i za długie. Był dokładnie 1 twist w fabule który my jako czytelnicy widzimy już z daleka. Także mimo dobrego początku książka jest rozczarowaniem.

Żaluję, że przeczytałam. Piranesi ma ogromny potencjał, który został tak zmarnowany na tak nijaką książkę. Zapowiadało się naprawdę dobrze, pierwsza część książki to opis Domu, bezkresnego, dobrego, dbającego o swoich mieszkańców. Opis codziennych czynności człowieka, który w ogromnym świecie żyje praktycznie sam. W połowie książki wiadomo już o co chodzi, jak sie tam znalazł, jednak bohater pozostaje niczego nieświadomy w swoim debilnym toku myślenia. Książka pozbawiona jakichkolwiek emocji, refleksji nad życiem, samotnością itd. Piranesi. Jest za to pełna metafor, pięknych obrazów, nawiązań do mitologii, które tak się zmarnowały. Zakończenie banalne i jednocześnie niesamowicie irytujące.

Wspaniała książka. Klimatyczna i bardzo dobrze przemyślana. Przeczytałam w jeden wieczór i w najbliższym czasie planuję reread po angielsku

Bardzo interesujący świat Domu. Sam wątek już trochę wyświechtany ale ogólnie czyta się fajnie.

Szanuję autorkę za to, że w tak krótkiej formie była w stanie opowiedzieć świetną historię. Mam pewien problem z zachowaniem głównego bohatera, jego interpretacja wydarzeń jest upośledzona przez co czytelnik domyśla się znacznie wcześniej rozwiązania zagadki. Świetny materiał na ekranizację filmową.

„Piranesi” od Susanny Clark to książka bardzo dobrze zrobiona. Od początku poznajemy głównego bohatera, który prowadzi dzienniki, przebywając w labiryncie przeogromnych sal z pomnikami, otoczony oceanem, który niekiedy wdziera się na posadzkę poszczególnych wnętrz. Wiemy, że dwa razy w tygodniu spotyka się z ‘Tym Drugim’, ale cały setting jest dość tajemniczy i kiedy z czasem historia nabiera tempa i zagadki się mnożą, po prostu nie mogłam jej odłożyć i chciałam dopasować układankę. Książka nie jest zbyt długa, ale kreacja bohaterów, bardzo malownicze opisy, dreszczyk i zagadka sprawiły, że była bardzo dobrze zbalansowana. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji po nią złapać to serdecznie polecam :)

"Piękno Domu jest niezmierzone, a jego Dobroć bezgraniczna." Podobnie jak moja miłość do tej książki i jej wyjątkowego bohatera. Zaczynałam z Piranesim ten rok i już wtedy wiedziałam, że również z nim będę chciała go czytelniczo zakończyć. Ta historia siedziała w mojej głowie przez ostatnich kilkanaście miesięcy i za żadne skarby nie chciała z niej wyjść. Nie żebym jakoś specjalnie o to zabiegała.

Uwielbiam długie książki, ale z drugiej strony mam dużo uznania dla małych objętościowo powieści, które potrafią zmieścić w sobie cały świat. Czasem więcej niż jeden. (Nie mogę się doczekać aż przeczytam drugą książkę Susanny Clarke - liczbą stron nie mogłyby się od siebie bardziej różnić. To dopiero będzie przygoda!)

"Wartość Domu bierze się stąd, że jest Domem. To wystarczy. Nie jest środkiem do żadnego celu."

Piękna książka. Jedna z tych, które zapadają w pamięć i zostają z nami na długo.

Coś zupełnie innego od moich dotychczasowych lektur. Warto.

Coś zupełnie innego od moich dotychczasowych lektur. Warto.