Women’s Prize for Fiction 2021 dla autorki fantastyki

LubimyCzytać LubimyCzytać
09.09.2021

Ogłoszono zwyciężczynię nagrody Women’s Prize for Fiction 2021. Została nią Susanna Clarke, która kilkanaście lat temu zachwyciła krytyków debiutancką książką. W Polsce jej druga powieść jest stosunkowo mało znana, natomiast za granicą zbiera liczne laury.

Women’s Prize for Fiction 2021 dla autorki fantastyki Women's Prize for Fiction

Susanna Clarke jest brytyjską pisarką fantasy, laureatką nagród Hugo i World Fantasy Award, nominowaną do Man Booker Prize. Nagrody i sławę przyniósł jej debiut – „Jonathan Strange i pan Norrell” – o której Neil Gaiman pisał: „Bez wątpienia najwspanialsza angielska powieść fantastyczna, jaką napisano na przestrzeni ostatnich siedemdziesięciu lat”. Prawa do książki sprzedano do 34 krajów, a egzemplarze rozeszły się w milionowych nakładach. Po tym sukcesie pisarka zamilkła jednak na 16 lat. Drugą powieść wydała dopiero we wrześniu 2020 roku – teraz nagrodzono ją Women’s Prize for Fiction.

Oprócz zwycięskiej powieści „Piranesi” do Women's Prize for Fiction nominowane były także  „Unsettled Ground” Claire Fuller, „No one is talking about this” Patricia Lockwood, „Transcendent Kingdom” Yaa Gyasi,  „How the One-Armed Sister Sweeps Her House” Cherie Jones oraz „The Vanishing Half” (polskie wydanie pt. „Moja znikająca połowa”) Brit Bennett.

Women’s Prize for Fiction 2021 dla Susanny Clarke

Susanna Clarke urodziła się w 1959 roku w Nottingham i spędziła dzieciństwo w wielu miejscowościach północnej Anglii i Szkocji. Studiowała filozofię, politologię i ekonomię w Oxfordzie. Pracowała kilka lat jako redaktor w wydawnictwie Simon & Schuster. Obecnie mieszka w Derbyshire.

Hugo i World Fantasy Award zdobyła za debiut „Jonathan Strange i pan Norrell” (średnia ocen na lubimyczytać.pl 7,1 i 4414 czytelników). Jej druga powieść „Piranesi” otrzymała nominacje do BSFA Award for Best Novel oraz Costa Book Awards, a także do nagród przyznawanych dziełom z gatunku fantastyki: Hugo, Nebula oraz World Fantasy Award. Obecnie do listy tej należy dopisać wygraną nagrodę Women’s Prize for Fiction. Pisarka Bernardine Evaristo, tegoroczna przewodnicząca jury, określiła książkę jako:

„prawdziwie oryginalny, nieoczekiwany lot fantazji, który łączy gatunki i kwestionuje stereotypy dotyczące tego, czym powinny być książki. [Clarke] stworzyła świat poza naszą najdzikszą wyobraźnią, który mówi również głęboką prawdę o tym, co oznacza być człowiekiem”.

Piranesi mieszka w Domu. Być może, mieszka w nim od zawsze. W swoich dziennikach dzień po dniu sumiennie opisuje jego cudowności: labirynt komnat, tysiące tysięcy posągów, przypływy morza przetaczające się z hukiem po schodach, chmury płynące w wolnej procesji przez górne sale. We wtorki i piątki Piranesi spotyka się ze swoim przyjacielem, Tym Drugim. Kiedy indziej składa Umarłym ofiary z jedzenia i lilii wodnych. Najczęściej jednak jest samotny.

Pojawiają się wiadomości, wypisane kredą na posadzce. Do Domu przybył ktoś nowy. Kim jest? Czego chce? Czy jest przyjacielem? Czy też – jak twierdzi Ten Drugi – zwiastunem zniszczenia i szaleństwa?

Zaginione teksty muszą zostać odnalezione, a tajemnice odkryte. Świat, który wydawał się Piranesiemu znajomy, staje się obcy i niebezpieczny.

„Piranesi” – książka-zagadka

Druga powieść Susanny Clarke w lubimyczytać.pl ma średnią 7,7 i 916 czytelników. To książka nieoczywista, grająca z konwencją i przyzwyczajeniami czytelników. Nie wiemy, kim jest tytułowy Piranesi ani czym jest Dom – labirynt, który zamieszkuje bohater. Pytania się mnożą, a wyobraźnia pracuje na najwyższych obrotach, pozwalając otwierać się na nowe światy i nieoczywiste rozwiązania fabularne.

W Stanach i Wielkiej Brytanii premiera „Piranesi” była jednym z kulturalnych wydarzeń roku, recenzowana we wszystkich największych tytułach prasowych, trafiła na listę najlepszych książek minionego roku według magazynu „Time”. Tymczasem w Polsce… absolutna cisza. O „Piranesi” warto jednak rozmawiać, warto tę powieść czytać – pisał na łamach lubimyczytać.pl Marcin Zwierzchowski („Głośniej o tych książkach!, czyli co mogło wam umknąć w 2020 roku”).

„Jedyny żal, jaki mam, to że Susanna Clarke napisała tak mało książek” – pisze w lubimyczytać.pl użytkowniczka Cyriaanne, której wtóruje głodna wyobrażnia, pisząc: «Piranesi» Susanny Clarke to prawdziwa czarna perła wśród powieści fantasy – podobnie jak ten niezwykły klejnot rzadka i niepokojąca, a zarazem urzekająca tajemniczym klimatem”.

Książka zrobiła na mnie niesamowite wrażenie. Z początku obawiałam się jakiegoś eksperymentu językowego, psychodelicznej rzeczywistości, w której trudno będzie się odnaleźć. Nic bardziej mylnego. Historia jest tak naprawdę tragiczna, straszna, wielopoziomowa i ciekawa. Czytelnik, z początku trochę zagubiony, powoli orientuje się, w jakiej sytuacji znalazł się główny bohater i ja osobiście ogromnie mu współczułam. Autorka stworzyła bardzo wiarygodny psychologicznie portret człowieka postawionego w sytuacji niemożliwej – pisze użytkowniczka aredhela.

Powieść „Piranesi” najprawdopodobniej będzie miała swój dalszy ciąg, bowiem autorka zaplanowała ją jako pierwszą część cyklu.

Piranesi Susanne Clarke

Women’s Prize for Fiction ma wymiar finansowy – Susanna Clarke otrzymała nagrodę w wysokości 30 tys. funtów, a także statuetkę zwaną „Bessie”, wykonaną przez rzeźbiarkę Grizel Niven.

[ec]


komentarze [33]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
nordvargr  - awatar
nordvargr 11.09.2021 16:45
Czytelnik

Przy dzisiejszym nadmiarze szeroko rozumianych dóbr kultury, nagrody mają dla mnie jedne z ostatnich miejsc wśród rekomendacji. Nie to, że nie mają wcale. Z wiekiem człowiek naprawdę dochodzi do wniosku, że nie interesuje go, czy to grafoman, czy geniusz, ma zaspokoić mój subiektywny gust. Ja akurat jestem zbyt pobłażliwy, nie zdarzyło mi się nie skończyć książki. Ale coraz...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
madame_bov  - awatar
madame_bov 10.09.2021 12:14
Czytelniczka

Z krótkiej listy czytałam tylko Transcendent Kingdom,  które zrobiło na mnie duże wrażenie, stąd moje  sympatie szły naturalnie w stronę Gyasi, aczkolwiek Piranesi zbierało świetne recenzje od miesięcy :) 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Transcendent Kingdom
marckoza  - awatar
marckoza 09.09.2021 23:01
Czytelnik

a gdzie Men's Prize for Fiction 2021?? Kopernik była kobietą?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
madame_bov  - awatar
madame_bov 10.09.2021 12:20
Czytelniczka

statystyki literackich nagród sugerują, że większość nagród jest Men's prize for fiction :) 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lis Gracki - awatar
Lis 10.09.2021 19:29
Bibliotekarz

Ale nie "men's only" i kobiety też mogą je dostać. Tej nagrody NIE mogą dostać mężczyźni. Jak zwykle podwójne standardy, "równość w jedną stronę" i "pozytywna dyskryminacja".

To jakby mówić, że getto (jak kiedyś Harlem) jest specjalnym miejscem dla Murzynów bo statystyka mówi, że w większości innych miejsc mieszkają biali. A tak mają miejsce dla siebie. Dziwne ale tego...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
vandenesse  - awatar
vandenesse 10.09.2021 23:55
Czytelniczka

ady dajcie się na razie nacieszyć tymi nagrodami "tylko dla kobiet"  😇
@sulibrat wiem o co Ci chodzi, ale może żeby nastała w końcu idealna równowaga, to najpierw musimy popopadać sobie w skrajności – mężczyźni już rządzili, teraz przez ileśset lat będą rządzić kobiety, a potem se będziemy rządzić razem.
i wtedy dopiero nastanie sprawiedliwość. amen.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lis Gracki - awatar
Lis 11.09.2021 01:14
Bibliotekarz

@vandenesse przyjmuję to jako żart  😉 bo nie będzie pokoju dopóki człowiek nie zrozumie, że ludzkość to kobiety i mężczyźni. Dopiero razem tworzą prawdziwe człowieczeństwo. Może to brzmi idealistycznie ale jeśli mamy się rozwinąć jako rasa ludzka i sięgnąć po gwiazdy - tak się musi stać.

Wszelkie skrajności będą tylko budziły opór i resentymenty. I oczywiście, zawsze się...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
nordvargr  - awatar
nordvargr 11.09.2021 16:53
Czytelnik

@vandenesse u mnie rządzi kobieta, i krzyczy zawsze jak kolejną kupioną książkę do domu wtargam, a ma dwa fakultety (boshe, jakbym "Seksmisje" cytował  😕) 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
vandenesse  - awatar
vandenesse 11.09.2021 17:03
Czytelniczka

@sulibrat taki trochę żarcik a trochę nie 😆
ale rozumiesz mechanizm, ludzka psychika jest bardzo prosta, dopóki jakakolwiek mniejszość (a może podłożymy tu również na przykład LGBT czy Afroamerykanów), będzie się czuć lekceważona, poniżana itd. itd. to nie ma szans, żeby grzecznie i potulnie szła na kompromisy... musi poczuć władzę, ale to tak porządnie, nacieczyć się tą...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
nordvargr  - awatar
nordvargr 11.09.2021 18:38
Czytelnik

@vandenesse uuu, grubo. W państwie gdzie mimo wszystko najwięcej jest robotników, pracowników fizycznych, z których każdy, pracuje również na przysłowiową "panią Basię z biura". Nie chodzi mi o to, że ktoś w tej bajce jest niepotrzebny, jednak poza firmami, gdzie to firma określa etaty, i pewnie tak aby nie stracić, większość urzędników niskiego i średniego szczebla, to "...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
vandenesse  - awatar
vandenesse 11.09.2021 18:48
Czytelniczka

@nordvargr ale mi się oczy ze zdumienia otwarły - totalnie minęliśmy się z interpretacją i z kontekstem :))
pozwól, że poczekam, jak mnie zrozumiał sulibrat i wtedy się odniosę.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
nordvargr  - awatar
nordvargr 11.09.2021 19:19
Czytelnik

@vandenesse spoko, hahaha. Jednak w sensie ogólnym też zabiorę głos, jeśli pozwolisz. Nie jest możliwe, aby w demokracji każda mniejszość była "dopieszczona", bo gdzie kończy się wolność jednej, tam zaczyna zamordyzm drugiej. Świat gdzie każdy wiecznie jest obrażony i to prawnie z powodu, że nie dopieszczono mojej mniejszości zmienia się w absurd. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
vandenesse  - awatar
vandenesse 11.09.2021 20:00
Czytelniczka

@nordvargr ok, ja snułam moją wypowiedź pod kątem psychologicznym, co kieruje ludźmi, grupą, nie tylko kobietami, także LGBT czy Afroamerykanami. odniosłam się do takich prymitywnych reakcji ludzi, bo wydaje mi się, że nie można oczekiwać, że ktoś, kto był uciskany, nagle będzie idealnym przykładem racjonalnego i sprawiedliwego traktowania się nawzajem... może, żeby to...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
nordvargr  - awatar
nordvargr 11.09.2021 20:38
Czytelnik

@vandenesse Ciebie zdumiewa, dla innych codzienność. Co kieruje grupą, socjologia jest od tego. Zwykle zemsta lub rewanżyzm. W tej mniej racjonalnej formie. Raczej bardzo abstrakcyjnie nie pisałaś. Ktoś kto był uciskany był bo nie miał siły, nie argumentów. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lis Gracki - awatar
Lis 12.09.2021 15:07
Bibliotekarz

@vandenessejak świat światem zawsze znajdzie się mniejszość lub grupa, która stwierdzi, że jest uciskana i w ramach sprawiedliwości dziejowej chce otrzymać władzę. Mamy świetne przykłady takiego działania, ot chociażby rewolucja komunistyczna. I chociaż masy nie były mniejszością w sensie liczebności to były mniejszością (nie)posiadającą kapitał. Jak to się wszystko...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
vandenesse  - awatar
vandenesse 12.09.2021 19:03
Czytelniczka

okej, nie neguję tego, że wszelkie grupy są traktowane jako narzędzie w różnych aspektach (czy to politycznych, czy finansowych), co do mody też masz dużo racji ale to nie znaczy, że nie należy podejmować działań (różnych, czasem chybionych), aby doprowadzić do jakiejś racjonalnej równości. Bo dopóki fakt, że oto pierwsza kobieta została wiceprezydentką będzie ciekawostką...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Lis Gracki - awatar
Lis 12.09.2021 20:38
Bibliotekarz

To, że należy doprowadzać do równouprawnienia (celowo to akcentuję bo równość jest nie możliwa) nie budzi wątpliwości. Co prawda w niektórych przypadkach równouprawnienie nie jest możliwe (np. normy pracy w szkodliwym środowisku dla kobiet i mężczyzn czy też kwestia podnoszenia ciężarów). Państwo powinno działać na rzecz przebijania szklanych sufitów - jeśli wynikają one z...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
vandenesse  - awatar
vandenesse 13.09.2021 18:45
Czytelniczka

IMHO to jest nawet obraźliwe wspomnienie, że ktoś został premierem tylko dlatego, ze jest kobietą... bo tym samym kompletnie deprecjonuje się jej umiejętności, wiedze doświadczenie i ciężką pracę.

tak – dokładnie tak jest i to właśnie w tym jest problem, a większość ludzi zdaje się tego zupełnie nie rozumieć. Pomimo wszystko jest to ciekawostka, media to nakręcają, same...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
zeskrajugalaktyki  - awatar
zeskrajugalaktyki 14.09.2021 10:10
Czytelnik

Całkiem trafne nawiązanie do Seksmisji, które w sumie może jednak stanowi odpowiedź na twoje pytanie - bo może by tak zastanowić się dlaczego Kopernik nie mógłby być kobietą i jak to zmienić?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lis Gracki - awatar
Lis 14.09.2021 12:28
Bibliotekarz

Ten zgrzytający akapit :) Ja to napisałem na podstawie swoich doświadczeń i doświadczeń mojej żony. Moja żona BARDZO interesuje się polityką. Uwielbia publicystykę, czyta felietony i ogląda debaty polityczne. Pracowała w żłobku i tam było w sumie 8 kobiet. Na te 8 tylko jedna się orientowała w polityce (była zainteresowana głosowaniem w Sejmie). Podobnie było kiedy...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
vandenesse  - awatar
vandenesse 14.09.2021 19:46
Czytelniczka

cudowne to jest :))) bo ja napiszę Ci, że z moich doświadczeń wynika coś przeciwnego, prawie wszystkie kobiety z którymi mam do czynienia, w jakiś sposób interesują się polityką (czy to światową czy tą na naszym podwórku), aktualne wydarzenia są obowiązkowym punktem rozmów przy kawce, wręcz nie wyobrażam sobie, żeby nie skomentować z dziewczynami jakiejś wypowiedzi polityka...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Lis Gracki - awatar
Lis 14.09.2021 22:06
Bibliotekarz

Wszyscy faceci  z naszego otoczenia interesują się polityką :) Bardzo podobnie jak u Ciebie z koleżankami - kiedy się spotykamy to polityka i ostatnie wydarzenia są tematem obowiązkowym.

Ale rozmawiałem tak o tym z żoną i naszła mnie refleksja - co to znaczy "interesować się polityką". Myślę, że nasze definicje mogą być nieco różne. A i wtedy okaże się, że owe...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
vandenesse  - awatar
vandenesse 15.09.2021 10:23
Czytelniczka

stopniowanie spoko, wymagałoby lekkiej kosmetyki - "trochę" i "słabo" są zbyt mocno według mnie zbliżone - rozbudowałabym trochę "trochę" żeby "trochę" było trochę bardziej "bardziej"  😂
może wyrzucając tylko tę niepewność w postaci słowa "czasami" i "jakieś": "oglądam informacje, interesują mnie niektóre zagadnienia"
fakt, czy ktoś chodzi na wybory też jest sporny, dla...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Lis Gracki - awatar
Lis 15.09.2021 11:49
Bibliotekarz

Zatem jesteś bardzo bardzo politycznym zwierzakiem - i bardzo dobrze. Wydaje mi się, że gdybyśmy mieli okazję się spotkać to byśmy mogli ciekawie i na poziomie rozmawiać. Co robimy tutaj ale jak wiadomo pisane rozmowy są inne niż mówione.

I dowiedliśmy, że to kwestia doświadczeń jeśli idzie o interesowanie się polityką kontra płeć. Ja sam pracuję z domu a na spotkaniach...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
vandenesse  - awatar
vandenesse 15.09.2021 19:35
Czytelniczka

czyli generalizując, jesteśmy w mniejszości z samego faktu, że „bardzo bardzo” interesujemy się polityką...

strasznie smutne te badania – kobiety czują się chwiejne, niepewne w swych ocenach, nie dowierzające swoim poglądom, niekompetentne w roli ewentualnych partnerów do dyskusji…
masakra jakaś…

bardzo ciekawe jest zdanie, że niedoreprezentowanie kobiet w polityce ma m....

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
betsy  - awatar
betsy 15.09.2021 22:38
Czytelniczka

Pozwólcie, że się wtrącę do tej ciekawej dyskusji. Kobiety już stały się za bardzo niezależne i samodzielnie myślące, przynajmniej dla ortodoksów i mizoginistycznego kościoła. I stąd wchowywany przez biskupa Czarnek i jego koledzy z Ordo iuris i ich "ugruntowywanie w cnotach niewieścich". Zagrażają patriarchalnej wizji świata.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
asymon  - awatar
asymon 09.09.2021 12:51
Bibliotekarz

I cyk, przeskakuje wyżej w kolejce. Bo przyznam, że nagradzane książki mogą jakoś łatwiej dopchać się do moich oczu.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
lucter  - awatar
lucter 10.09.2021 10:04
Czytelniczka

Też tak mam.  😜 Chyba założę specjalną półkę na nagrodzone priorytety... 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Armand_Duval  - awatar
Armand_Duval 11.09.2021 18:00
Czytelnik

Byłem na tym etapie, ale potem się przejechałem na  Ścieżki północy i od tamtej pory wszelkie nagrody zwisają mi kompletnie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Ścieżki północy
asymon  - awatar
asymon 12.09.2021 21:50
Bibliotekarz

No wiem, akurat Flanagana jeszcze nie czytałem, dojrzewa na półce. Spodziewam się chyba skrzyżowania "Króla szczurów" z "Imperium słońca".

Najgorzej chyba wspominam "Poczucie kresu" Barnesa, nie żeby była jakaś dramatycznie zła, ale nastawiłem się na arcydzieło. Nic to, kolejna życiowa nauka. "Hańba" była nawet OK, ale zupełnie nie rozumiałem kontekstu, a autor mi nie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Armand_Duval  - awatar
Armand_Duval 13.09.2021 10:11
Czytelnik

Spodziewam się chyba skrzyżowania "Króla szczurów" z "Imperium słońca".
Tez się tego spodziewałem, a dostałem raczej mix "Króla szczurów" z tzw. literaturą kobiecą.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
lucter  - awatar
lucter 13.09.2021 18:12
Czytelniczka

Być może zależy to też od nagrody, np.: mam niejaki problem z Noblem, ale Pulitzer dotąd mnie nie zawiódł... ani nagrody w fantastyce... W zasadzie już kwestia preferencji gatunkowych itp.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 09.09.2021 12:01
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post